Miles Davis (Miles Ahead)

Για να πω το κοντο μου, το sketches of spain το ειχα κατεβασει αλλα μετα που ακουσα το κονσερτο του αρανχουεζ δεν το προχωρησα, γιατι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα και με ειχε ψιλοξενερωσει-νταξ, το εν λογω κομματι ουτως ή αλλως δεν νομιζω πως ειναι για διασκευη απο Miles ή οποιοδηποτε αλλο τζαζιστα κτλ+ του οτι το εχω ακουσει ‘σωστα’ απο πολους κιθαριστες και ορχηστρες πολλες φορες και νταξ, ασυγκριτως καλυτερα-…ισως το ξανακουσω τωρα λοιπον και το υπολοιπο…

εδιτ
btw lol, μαλλον τοχω ακουσει ολοκληρο τωρα που το εχωσα να παιξει λιγο, κατι μου λεει το επομενο-και μου αρεσει αρκετα…γερναω και ξεχναω γμτ…

Πωπωπω μαλάκες μου ήρθε και ένα φοβερό δήθεν ανέκδοτο με έναν δίσκο του Miles…
Αλλά αυτά τα δύο,που ηχογραφήθηκαν και την ίδια μέρα στην Οζάκα,το ένα το απόγευμα και το άλλο το βραδάκι,με τρελαίνουν.
Ακριβώς στην αισθητική μου

αυτο μουλεγε χθες ο amazing journey

σκεψου να εισαι εκει κ να τοn βλεπεις live 2 φορες το ιδιο βραδυ 8O

και μαγκας , γιατι τα 2 album ειναι διαφορετικα μεταξυ τους σε ‘κομματια’ κ mood

καλα ρε καριολη φλουντ ποτε προλαβες κ καηκες ? τον ακους απο παλια ? η εισαι τοσο turbo lsd brain κ καηκες σε 10 μερες τσκ μπαμ ?

πολλα λεφτα ο μπασιστας που κραταει σαν αγκυρα τον ρυθμο
ντραμερ-περκασιονιστας βαζουν την αφρικη μεσα στο μιξ
οι 2 κιθαρες σουπερ (ειδικα ο cosey) ο ενας παιζει παπατζες αλα hendrix κ ο αλλος funk rifs

all-star team

και ο miles διευθυνει.

@floyd δες το κλιπ που εχω υπογραφη κατω απο το ποστ…αντε γεια !!!

Jack Johnson και Agharta δεν υπάρχουν. Τελειότητες και πάλι λίγα λέω.

Το Bitches Brew εκτός από ορισμένα σημεία που παπαδίζει, στο σύνολό του με κούρασε ελαφρώς.

Το On The Corner είναι καμμενιά μεγατόνων και με έχει διχάσει. Δεν έχω αποφασίσει αν είναι αριστούργημα ή δηθενιά ανευ ουσίας.

Έλιωσα λίγο και κάποια παλιότερα του, τα Round About Midnight και Miles Ahead. Δεν με τρέλαναν, αλλά με ηρέμησαν και γούσταρα αρκετά, τελικά.

Παλιότερα είχα λιώσει τρελά τα Kind Of Blue, Sketches Of Spain και In A Silent Way, που με έστειλαν στο διάολο (αν και το Sketches Of Spain κάπου με “έχανε”)

Τώρα λιώνω Pangaea και το σαγόνι είναι στο πάτωμα. Δεν υπάρχουν αυτά που ακούω!

σε βρισκω πολυ σωστο.ακομα κ στο on the corner συμφωνω πως ειναι πολυ περιεργος/δυσκολος δισκος.σκεψου τι του σουραν το 72 που βγηκε ε…

για να μην εχεις διλημματα , δες το OTC σαν ενα ατελειωτο,κυκλικο ριφφ

ακομα κ ο δισκος αμα προσεξεις,το 1ο κομματι ξεκιναει απο το πουθενα σαν ναναι στη μεση του κομματιου:wink:

διαβαζοντας το miles beyond καταλαβα 5 πραγματα γυρω απο την ολη νοοτροπια του OTC κ πλεον το θεωρω πειραματικο μεν αλλα οχι ανευ ουσιας.

σιγουρα το πιο πειραματικο αλμπουμ εκεινης της περιοδου (χιπ-χοπ στα 1972 απο εναν τζαζ μουσικο ? hello ???)

εμενα προσωπικα μου αρεσει.δεν το ακουω οσο ακουω τα jack johnson/pangaea/agharta αλλα θα το βαλω μια στο τοσο κ απλα θα αφησω αυτο το ανελεητο funk jam του να μου ‘καψει’ τους λεκεδες στο μυαλο

(μεχρι ινδους εχει χωσει σε αυτο το αλμπουμ που παιζουν ταμπλα κ σιταρ…καιλα uber alles)

για agharta/pangaea τι νω πω…εθιστικα οσο δεν παει…βγαζεις το ενα,βαζεις το αλλο.κ παλι απο την αρχη.

(τσιμπα κ το dark magus,πουναι ιδιας κοπης 8) )

περιμενουμε τον επομενο που καρβουνιαστηκε :stuck_out_tongue:

Αυτό.
Γνώριζα κάποια πράγματα,και κυρίως λόγω του Rick Wright από το γενικό μου κάψιμο με Floyd,αλλά οκ,λόγω του μικρού της ηλικίας μου,17 χρονών παιδάκι γαρ,δεν είχα ακούσει και εμβαθύνει ΤΟΣΟ πολύ.
Έχω και εσένα που μου στέλνεις και μου λες,ε κάηκα και εγώ.
Φέρεις τον τίτλο “Δάσκαλος” και εσύ

κατσε
17 εισαι τωρα ?

μην μας καψεις τελειως 8O8O8O

τα περι δασκαλου εχουν πλακα και με κολακευουν αλλα δεν παιζουν δασκαλοι κ μαθητες , μονο ανοιχτα μυαλα κ κλειστα :slight_smile:

i am just passing over the ‘joint’ of knowledge 8)

απολαυσε το ‘κεφαλι’ που κανει ο μαιλς κ τα λεμε εδω μεσα:wink:

Ναι ρε τόσο είμαι,άντε σε λίγες μέρες γίνομαι ΑΝΤΡΑΣ

μλκ εισαι 46+2 8O

γιγαντας , μπραβο που εισαι τοσο ευφυης απο τα 17 σου

(να δωσεις τα μπραβο απο μενα σε μπαμπα/μαμα που βγαλαν τοσο ξυραφι γιο)

πωπω τρομακτικο μλκ

αμα ακους αυτα στα 17…τι θα ακους στα 30 ?

(την καμπανα του ψυχιατρειου :lol::lol::lol::lol: )

Nαι,τι να σου πω αετός…

της γερακινας γιε

αυτη τη δισκαρα της εχεις δωσει ακουσματα ?

The Mars Volta - frances the mute

oτι πιο κοντα σε μαιλς για τα 00s…ο τυπος πισω απο τη μπαντα ειναι fuckin genius…ειναι ο τυπος που ποσταρε ο ριπ νουμπ οτι του μοιαζεις φατσικα

Τυχαιο ? Δεν νομιζω :stuck_out_tongue:

να το(υς) τσεκαρεις , τεραστιο αλμπουμ/ μπαντα

κ προλαβαινεις κ να καεις μεχρι τις 26 νοεμβρη που (θελουμε να ελπιζουνε οτι) σκαει γκαγκαριν με την 2η μπαντα του (mars volta διχως τον τραγουδιστη)

χαχαχαχα, συγνώμη που στο λέω, αλλά είσαι λίγο υπερβολικός όταν συγκρίνεις αυτόν που έφερε τα πάνω-κάτω στην μουσική με ένα απλά πολύ καλό συγκρότημα.

Με την ευκαιρία, πάρτε και ένα θεϊκό απόσπασμα απ’το “ascenseur pour l’echafaud”, με soundtrack την μουσική του Miles: http://www.youtube.com/watch?v=saG7EELIfMM

εννοειται δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης.δεν ειμαι τοσο ιεροσυλος.

απλα αν μου πεις πες καποιον που αναλογικα σου θυμιζει τον ηχο του απο τα 00s

θα επελεγα τους βολτα

το παραδειγμα με τον μαιλς πιο πολυ το εβαλα για να τον ψησω να το τσεκαρει

ειπαμε , αγαπμε βολτα αλλα ο μαιλς ειναι ετη φωτος μακρυα (και) απο αυτους :wink:

Τον ήχο του;; Δεν ξέρω, δεν ήταν και ένας ο ήχος του. Αλλά αν διάλεγα κάτι, θα ήταν κάτι που είναι ξεχωριστό/διαφορετικό π.χ. The Ex, κάτι από ECM η ACT (π.χ. E.S.T. , Anouar Brahem, Youn Sun Nah, Garbarek, Jarrett, Micus, Abercrombie) ,Kazuki Tomokawa, Aziza Mustafa Zadeh,Trilok gurtu, Hadouk Trio, Anthony Braxton, την συνεργασία του Tony Allen με τον Jimi Tenor, κάτι από ινδία γενικότερα εκεί παίζουν ωραία πράγματα.

επειδη δεν ξερω τπτ απο οσα αναφερεις πλυν 2-3

τι απο ολα αυτα φερνει στο electric fusion ηχο του στα 70s? θα μου προτεινες κατι απο αυτα ?

(ωραιος , ακους πραγματα εκτος περισκοπιου…)

Ευχαριστώ, είσαι πολύ ευγενής. Θα φτιάξω και θα σου στείλω ένα prive message σήμερα η αύριο με λεπτομέρειες/links για τα τραγούδια/video κλπ που νομίζω πως είναι καλά ως εισαγωγή σε τέτοιες μουσικές. Μόνο στείλε μου άμα είναι τι ξέρεις μην γράφω τζάμπα. :slight_smile: Electric Fusion δεν τα λες, όμως έχουν τον δικό τους “χαρακτήρα”, τι νόημα/αξία θα είχε άλλωστε να είχαν τον χαρακτήρα του Miles Davis;; :stuck_out_tongue:

προτεινε οτι θες , η δοκιμη ειναι τζαμπα πλεον :stuck_out_tongue:

επισης να προτεινω αλλη μια δισκαρα απο 70s που θα γουσταρετε οσοι καιγεστε με agharta/pangaea

Santana - Lotus

Τρομερο Live αλμπουμ με μπαντα 9 μουσικων απο την περιοδο που το ειχε γυρισι στοα καρα-fusion…παιζει παπαδες κ η μπαντα ειναι φωτια


παιζει κ γαμιστερο βινυλ ριπ οσοι το θελετε απλα χτυπηστε την πορτα μου 8)

(floyd σου στελνω το λινκ , παρε να χεις ρε καριολη !!!) 8)

Το συγκεκριμενο ακομα κι αν δεν εχετε πικαπ,παρτε το σε βινυλιο για το ΜΥΘΙΚΟ και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ του artwork,που για να μπορεσεις να το δεις ολοκληρο το ανοιγεις στο πατωμα για να το απολαυσεις οπως πρεπει.Ενα ψυχεδελικο ταξιδι σε εικονες με"θρησκευτικο-πνευματικο"περιεχομενο,με τα “φτερα” της υπερμπαντας του μπαρμπα Καρλος.Ολα τα λεφτα το δισκιο και οντως στο ιδιο"πνευμα"με τα αναφερομενα αριστουργηματα του Miles.

Ρε ιερόσυλε αγουέηκ εγώ θα έρθω στο λάιβ του για να τον αξιολογήσω καλύτερα, αλλά μην τα γράφεις αυτά έτσι απότομα πρωί-πρωί και με αγριεύεις! :lol:

Πολλά από αυτά που σου γράφει ο Yojimbo, π.χ. Τrilok Gurtu, EST, Abercrombie, είναι κοντά στο πνεύμα του Miles αλλά ευτυχώς εν ακούγονται σαν αντιγραφές του.
Υοjimbo πόσταρε ελευθερα ό,τι θέλεις να προτείνεις στο φόρουμ. Αν δεν θέλεις να ξεφύγεις εδώ στο θρεντ του Miles, πήγαινε στην ενότητα Κυκλοφορίες/rockipedia/Jazz & Fusion όπου μπορούμε να ποστάρουμε ό,τι γουστάρουμε για jazz.

Για μένα από σύγχρονους μουσικούς, ως προς τον ήχο/τεχνική στην τρομπέτα αυτός που μου θυμίζει περισσότερο Miles είναι ο Terence Blanchard που παίζει και αυτός στην Αθήνα το Νοέμβριο! Μου θυμίζει Miles του 58-60.
Ως προς το πνεύμα τώρα την προσέγγιση στον αυτοσχεδιασμό κλπ. ο πρώην συνεργάτης του ο κιθαρίστας John Scofield. Στη συναυλία του τον περασμένο Μάιο για μερικές στιγμές έλεγα “αυτό θα έπαιζε εδώ ο Miles Davis!” 8)

sorry mule φευγει κ καμια υπερβολη εδω κ εκει :stuck_out_tongue:

δες αυτο να παρεις μια ιδεα για τον τυπο , κλιπ απο ιαπωνια την περασμενη βδομαδα

http://www.youtube.com/watch?v=aTcJT_WLa_s

και να καλωσωρισουμε τον γιοζιμπο , ο οποιος φαινεται μεγαλος παιχτης κ θα δωσει νεα πνοη στην ομαδα μας 8)