Mindfuck moviez

Κι εφαγα ενα σκαλωμα που λετε με κατι Donnie Darko, με κατι αναμνησεις απο Spider και αρχισα να κοιτω τι παιζει. Δεν περιμενα να κατηγοριοποιουνται ετσι, οποτε μ’ αρεσε. Πειτε ποιες ειναι οι αγαπημενες σας, με ποιες κοιταγατε σαν μαλακες την οθονη και σκεφτοσασταν για καιρο ενα “ΠΩΠΩ”, προτεινετε. Ειδα και το sci-fi thread, και πολυ συχνα συμβαινει να ειναι mindfuckz οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας λογω ευχερειας του “κανω ο,τι θελω”. Οπως καταλαβαινετε η σημαντικοτητα των spoilers ειναι τεραστια.

Spider

…και τελικα ηταν ολα στο μυαλο του, σκοτωσε την μανα του. Σε πηδαει μεσα σε 5 λεπτα, απλα μαγεια.

Donnie Darko

Λιγο εκει που σκαει μυτη ο τυπος στο αμαξι ντυμενος κουνελι, λιγο οι πυροβολισμοι και οι αρχικες υποψιες ως το τελος που πεθαινει τελικα σε αφηνουν μαλακα (γιατι δεν καταλαβαινεις με την μια τι παιχτηκε) μεχρι να το χαμπαριασεις μονος σου λιγη ωρα μετα το τελος της ταινιας.

Dark City

Σαν την εκτη αισθηση. Φανηκε υποπτο σε κανεναν οτι ολα γινονται βραδυ; Ποσο χαζοι νιωσατε οταν ειπατε “Α, ναι ρε, μαλακα, DARK city”;

Pi

Πιο light απο τ’ αλλα, αλλα δεν περιμενε κανεις να τα δωσει ολα για την ηρεμια του μεσα στην τρελα του.

Fight Club

Κλασικ πλεον. Αναρχικο mindfuck τολμω να πω. Κλασικη αποδοση βεβαια η διπλη προσωπικοτητα, αλλα δεν χαλασε κανενα.

νταξ εχω φυγει στο βιντεο κλαμπ ε

Ωραιο topic οταν εχω χρονο θα ποσταρω τπτ.

Dark City και Fight Club ταινιαρες,οι υπολοιπες ειναι ηδη στα υποψην

:slight_smile:

Λείπει ο Lynch…Mulholland & Lost highway must mindfuck movies…

Και η εκτη αισθηση επισης που πρεπει να θεωρειται βασιλισσα στο “ειδος” απ’ οτι εχω καταλαβει. Ο Lynch ειναι απο την αρχη μεχρι το τελος ετσι, βαρια ναρκωτικα. Πιο αισθητα -για μενα τουλαχιστον- mindfuck ταινια του Lynch ειναι το twin peaks.

[SIZE=“3”]eXistenZ[/SIZE] (1999)

απιστευτη ταινιαρα,με τρομερα κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα.

Οι πορωμενοι gamers θα εχει ενδιαφερον να την δουν.

ποτε εισαι στο παιχνιδι και ποτε στην πραγματικοτητα?

“Are we still in the game?”

Ηταν θεμα χρονου πιστευω μεχρι καποιος να ποσταρει αυτη την ταινια!

Εδω εχουμε τα χειροτερα mindfucks που εχω δει ποτε σε ταινιες! Λατρεμενη ταινια! Τρομερες ερμηνιες. Επικες τουμπες στο σεναριο που σε στελνουν αδιαβαστο! Τωρα να βαλω μεσα σε ενα σποιλερ το τι γινεται δεν ειναι αναγκη, γιατι οσοι την εχουν δει με καταλαβαινουν κ οσοι δεν την εχουν δει απλα θα ανοιξουν το σποιλερ κ θα χασουν ολη την ταινια. Οποιος δεν την εχει δει στο βιντεο κλαμπ τωρα, οποιος την εχει δει απλα να φερει στο μυαλο του την πρωτη φορα που την ειδε…

Σαλουτ! :smiley:

ωραίο thread λοιπόν με προλάβατε με το donnie darko(απο τις αγαπημένες μου ταινιες) και τοn David Lynch(τι να πεις για αυτον το ανθρωπο!!:bow2:)
λοιπον:



αν και δεν ειναι τις κλάσης του lynch ειναι παρα πολυ καλες!!!
(αυτές μπορώ να θυμηθώ τωρα θα επιστρέψω:p)

Nταξ,εχουν αναφερθει πολλες κλασσικες,καλες Mindfuck ταινιες,παρτε και δω μερικες στο μπαμ μπαμ που μου ηρθαν,και αργοτερα που θα εχω χρονο,περισσοτερες…









ενταξει μπορειτε να το κλειδωσετε τωρα.

οχι?

καλα

[SPOILER]

[/SPOILER]

μπορειτε να πιστεψετε οτι πηγα σε βιντεο κλαμπ και δεν ειχαν το jaccobs ladder?:expressionless:

Tη περσονα και τον εξολοθρευτη αγγελο,τα σκεφτηκα με το που ποσταρα αμεσως:p και ελεγα να κανω εντιτ μετα…ετσι,ειδικα με το Περσονα,χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα…

Godsmack, ναι, εγω ενα που πηγαινα απο ενα σημειο και μετα εφερνε μονο Βαν Νταμ, Σβατζενεγκερ κτλ. Η πιο κλασικη που ειχε ηταν το pulp fiction.
Lupin :!: Το videodrome σκεφτομανε να το δω αποψε. Φαινεται να εχει ενδιαφερον. Τι λεει; Πιο καμμενο απο γυμνο γευμα η spider;

Nαι,ειναι αρκετα καψιμο,απο τις πολυ καλες του ταινιες,cyberpunk σκηνικα,κοινωνικη κριτικη και αλληγοριες,γενικα εχω ακουσει κοσμο να τη θεωρει την καλυτερη του…δες την αμα σαρεσαν και οι αποπανω,εγγυημενα δεν θα απογοητευτεις,θα καεις τελειως:p

Μου φαίνεται οτι δεν πρέπει να έχει βγει με ελληνικούς υπότιτλους σε dvd γι’αυτό δεν υπάρχει στα video club.

Tα ειπατε ολα ρε. Μονο το The Sphere μου ερχεται στο μυαλο που δεν ειναι και τιποτα το τρομερο σαν mindfuck.

Το Donnie Darko για μενα παιρνει ευκολα πρωτια. Ειχα μεινει μαλακας οταν το ειχα δει με ενα τεραστιο “τι παιχτηκε τωρα ρε?” να αιωρειται πανω απο το κεφαλι μου μεχρι να βαλω ενα ενα τα κομματια του παζλ στη θεση τους λιγη ωρα μετα το τελος της ταινιας.
Ειναι απο αυτες τις ταινιες που πρεπει να δεις πανω απο μια φορες για να καταλαβεις τι παιχτηκε σα το Fight Club.

Αμα μου ερθει καμια αλλη θα επανελθω

Τελεια. Ο Κρονενμπεργκ που αγαπησα :Ρ Ευχαριστω ρε.
Να προσθεσω

ε;

Eνταξει εχει βγαλει ταινιαρες καθε ειδους ο Κρονενμπεργκ. Απο τον Μυγα (καλα οχι και τοσο ιδιοφυες αλλα εχει και αυτο τον θρυλο του) μεχρι το Eastern Promises. Απο τους αγαπημενους μου

ωραιο το the others στο συνολο του,αλλα…

πολυ ‘‘εκτη αισθηση’’ το τελος ρε

Οχι ρε. Το fight club ειναι πιο κοντα σ’ αυτο που λες. Εκτος αν παει με βαση το οτι ειναι θριλερ και τα δυο, οποτε παω πασο. Νταξει, δεν περιμενα να ειναι πεθαμενοι. Παραμενει “ευκολη” ανατροπη, αλλα σκηνοθετικα ηταν απιθανη. Και τοοοσο διακριτικη, κομψη και σκοτεινη. Η σκηνη που γυρναει η Κιντμαν την φωτογραφια ειναι ανατριχιαστικη.