Mindfuck moviez

Και για να μην ξεχνιομαστε,mindfuck ή οχι,νομιζω πως κολλαει εδω anyway:

κυριως για το οτι ειναι κ τα 2 θριλερ,το τελος της 6ης αισθησης μου ηρθε αμεσως στο μυαλο,μα αμεσως,και γενικα εχει γινει και ψιλοτρεντι σε διαφορα σαχλα θριλερακια ωμεγα κατηγοριας,χωρις εννοειται ομως να τα συγκρινω με the others ε.Πολυ καλη ταινια,αξιζει σιγουρα να τη δει καποιος,αλλα οχι κατι το πρωτοτυπο εν τελει.

εγώ το χω με ελληνικούς νομίζω.

Μια σχετικά καινούρια ταινία που της ταιριάζει αυτός ο χαρακτηρισμός και που προσωπικά με ενθουσίασε:

Γαμώ τα τόπικ!

Απ’ ότι βλέπω ο Κρόνεμπεργκ έχει την τιμητική του, και δεν είναι τυχαίο. Θα μπορούσε να ανακηρυχθεί επίσημος mindfuck κινηματογραφιστής! Ας ποστάρω κι εγώ μια απ’ τις πιο fucked up ταινίες του:

Ειδικά σ’ αυτή την ταινία, ο συνδυασμός εικόνας/ιδεών/μουσικής (που έχει κάτι από Voivod, κάτι από industrial, κάτι τέτοια πράγματα τέλος πάντων) αποδεικνύεται τρομερά αποτελεσματικός στο ζητούμενο του τίτλου του θρεντ!

Κατά τ’ άλλα πολλά ρισπέκτ σε Λουπέν και Βαγγέλη για Γιοντορόφσκι, The Waking Life και Πέρυσι στο Μαρίενμπαντ! (Λουπέν το δες που σου λεγα ή ακόμα ρε;) Ας αποτίσουμε όμως και τον δέοντα φορό τιμής στην ταινία-μητέρα του “είδους” (που λέει ο λόγος είδους δηλαδή, you get my point):

μεγαλο σκαλωμα την πρωτη φορά που το είδα…

Δεν ξέρω αν είναι οντόπικ, μάλλον όχι, αλλά η ταινία που μου γάμησε σαδιστικά και ξεδιάντροπα τον εγκέφαλο και γέμισε τον τόπο μπάσταρδα είναι μία:

To ποσταρα και γω μια σελιδα πριν,πραγματικο mindfuck και απο τις καλυτερες ταινιες του ειδους-και οχι μονο- εβερ!!!

Μανο,δεν τοδα ρε γμτ ακομα,αν και το εχω στα υποψιν…μαλλον τελος βδομαδας που θα χαλαρωσω λιγο,θα το κατεβασω τωρα που μου το θυμησατε…

ενα προσφατο,αρκετα καλο…

λουπιν πες τι παίζει με το primer giατί στο ιμδβ που κοίταξα, άκρη δεν έβγαλα…

δεν εχω δει γυμνο γευμα/spider αλλα το videodrome ειναι προτωτυπο θεμα μεν,ψιλομαλακιουλα δε

αμα θες ντε και καλα κρονεμπεργκ,παρε τους διχασμενους που ειναι γαματο.

να προτεινω κ εγω απο αυτα που εχουν ηδη αναφερθει

jacob’s ladder (πολυ ‘καμμενη’)
donnie darko (ταινιαρα τι να λεμε τωρα)
memento (γαμω τις ταινιες…στο director’s cut μπορειτε να δειτε την ταινια με αντιστραμμενα κεφαλαια–>απο την αρχη στο τελος)

και χαιρομαι που ποσταρε ο λουπιν το primer ειναι πολυ καμμενο κ θελει πολλαπλες θεασεις για να βγαλεις μια ακρη.

και το συνηθεις υποπτοι αν καποιος δεν το εχει ηδη δει (ποιος ειναι ο καιζερ ζοσε ?)

:bow: :bow: :bow: :bow:

Ταινια που οντως σε γαμαει αναποδα! Που την θυμηθηκες ρε;
Hail Bleedin…

εντιτ: …κ Lupin! :smiley:

Το primer ειναι αλα donnie darco,με ΤΙΜΕ-travel σκηνικα,κατα πολυ πιο μπερδεμενο(βσκ καμια σχεση,το Ντονι φαινεται πολυ απλοικο σε σχεση με αυτο),γραμμενο και σκηνοθετιμενο απο εναν μαθηματικο-μηχανικο…πιθανοτατα να ειναι το απολυτο Mindfuck σχετικα με αυτο το ειδος,των time-travel ταινιων…

7000 μπατζετ-δλδ τιποτα-,οπωτε καταλαβαινεις οτι το ολο θεμα ειναι η ιστορια,που βασικα οσο λιγοτερα ξερεις απο πριν,τοσο το καλυτερο…και ειναι και μικρο σχετικα,80 λεπτα…

Ειναι γενικα,ταινια-κρυφο διαμαντακι για τους φαν του ειδους…(εχει μεσα παρα πολλους επιστημονικους ορους,που μπορει να κανει καποιον που δεν ειναι familiar με αυτα να χασει τη μπαλα,μοντε,νομιζω εσυ θα γουσταρεις και λογω αντικειμενου)…

Ok! Σ’αγαπαω! Τρεχω να την βρω…!!!

Kαι το πρωτο Saw θα μπορουσε να μπει στην κατηγορια…

για να καταλαβετε ποσο καμμενο ειναι το primer…

και αυατ…

http://www.primermovie.com/phpBB2/viewtopic.php?t=1003


http://neuwanstein.fw.hu/primer_timeline.html

Τώρα το πήρα χαμπάρι το θρεντ?

Έχουν γίνει ποστ μεγάλες ταινιάρες
Το Vanilla sky με τον Tom Cruise και το Stay με τον Ewan McGregor και Naomi Watts αν και δεν τα λες ταινιάρες είναι confusing

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί και ο πρώτος εφιάλτης που κινηματογράφησε ο David Lynch

Κάθε φορά που τη βλέπω προσέχω και κάτι νέο…

Αγαπάμε xkcd

η εικόνα σε μεγαλύτερη ανάλυση http://xkcd.com/657/large/

δεν εχω κατι να προσθέσω αλλα μπραβο σε οποιον ανοιξε το θεμα…:slight_smile:

επισης αυτο το primer πρεπει να ειναι καλο…
αλλα ειδα το σχεδιαγραμα και εμεινα…
αμα το δω παιζει να χασω την μπαλα…:?