Mindfuck moviez

Με μια πρώτη σκέψη:
Naked Lunch
Lost Highway
Mullholand Drive
Inland Empire
Brazil
Donnie Darko
Pi
The Fountain
Memento
Abre Los Ojos

και το καλύτερο απ’ όλα: Pink Floyd. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά μου το πήδηξε άσχημα το μυαλό…!

Ναι ρε φιλε, naked lunch, τρελη ταινια. Βασισμενη (και λιγο παραλλαγμενη θαρρω) σε βιβλιο του Μπαροουζ. Σιγουρα καμμενα πραγματα :stuck_out_tongue: Ηθελα να ξερασω στην αρχη μεχρι που συνηθισα, πραγμα που με ανησυχησε οταν το καταλαβα.

αν και δεν την εχω δει… ήμουν σίγουρος οτι θα ανήκε στην κατηγορία αυτή αφου ειναι του Richard Kelly που με εξαίρεση την παπαρια S. Darko οτι εχει κάνει γ@μ@ει!!!(αν και για αυτη δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα…:-k)

εντιτ: αα κατεβάζω και το primer(time travel ειναι οι ταινίες που λατρεύω αν και λιγες…
αν ξέρετε καμιά αλλη πείτε :stuck_out_tongue: )

Δεν εκανε ο Κελυ το S.Darco,το στουντιο κρατησε τα δικαιωματα και την εκανε με αλλο σκηνοθετη και ηθοποιους…ο Κελυ σε συνεντευξεις του,τους εχει κραξει και εχει πει οτι δεν προκειτε να κατσει καν να το δει…

Επισης,η δευτερη-απο τις 3 ταινιες δλδ που εχει κανει ο Κελυ(+2 παλιοτερες που δεν τις γνωριζω οπως και σχεδον κανεις νομιζω)-,το Southland tapes,που ειναι ενα τεραστιο Mindfuck,δεν το ανεφερα καν,διοτι ειναι…εκτρωμα να το πω…οχι,θα αρκεστω στο αθλιο…:p(δεν βλεπεται βσκ)…

Οσο για το Box,το ειχα δει πριν αρκετο καιρο,μετριο προς καλουτσικο,βλεπεται σιγουρα ευχαριστα,τα χαλαει στο τελος λιγακι,αλλα γενικα περναει καλα η ωρα,εχει τιμιο mindfuck και αρκετα καλη εξηγηση-αμα την πιασει καποιος με τη μια ή χρειαστει να διαβασει καπου τι θελει να πει ο ποιητης…Σιγουρα ομως,συγκριτικα με τον Ντονι,η ταινια φανταζει μυρμηγκι…(ειναι βασισμενο σε επεισοδιο της σειρας Twilight zone,οπου το συγκεκριμενο επεισοδιο ΣΠΕΡΝΕΙ)…

(οπωτε πρακτικα,μονο το Donie Darκo γαμαει:p)

εμένα και το domino μου άρεσε οπως και μια απο τις 2 που ανέφερες το Visceral Matter το αλλο δεν το ξερω…τωρα για το Southland Tales εμενα μου αρεσε αρκετά εως πολυ αν και ειχε κάμποσα μειον…
(οπωτε εκτως απο το donie που υπεργαμαει αλλες 2 ειναι πολυ καλες :p)

βασικα μπερδευτηκα

εδω
μιλαμε για ταινιες που δεν καταλαβαινεις τι γινεται οπωτε και γαμας τον εγκεφαλο σου προσπαθωντας να καταλαβεις
ή για αυτες που γινεται ενα twist στην υποθεση στο τελος της ταινιας και ανατρεπει τα παντα

γιατι το donnie darko πχ δεν καταλαβανεις απο την αρχη τι παιζει
και οσο προχωρα η ταινια στο κανει ακομα πιο μπερδεμα
και μεχρι το τελος δεν στα ξεκαθαριζει ολα αλλα σε βαζει στο τριπακι να σκεφτεις

ενω στο εκτη αισθηση πχ
καταλαβαινεις τα παντα
μεχρι το τελος που τελικα ανατρεπει ολη την ταινια

το naked lunch απο την αλλη
δεν κανει τιποτα απο τα 2
ουτε εχει μπερδεμενη ιστορια (για να λες τι σκατα γινεται τωρα)
ουτε εχει ανατρεπτικο φιναλε

οπωτε ξεκαθαριστε λιγο
θενκς :slight_smile:

Και donnie darko παιζει και εκτη αισθηση, απλα αλλος ο τροπος. Εσενα σου χαλαει την ηρεμια μια φορα :Ρ Και το naked lunch στο τελος που κανει κατι σαν κυκλο, παιζει με το μυαλο σου (απλα οχι μονο με το δικο σου αλλα και με του ηρωα). Γενικα τετοιες θεωρουνται mindfuck. ‘Η ετσι το αντιλαμβανομαι εγω και ειναι κατι πιο συγκεκριμενο. Ας πουν και οι αλλοι. Donnie Darko, Lynch και τετοια ειναι απο την αρχη μεχρι το τελος μπερδεμα και μπορει στο τελος να μην σε ενθουσιασουν οσο η ανατροπη που εχει η εκτη αισθηση πχ. Και σ’ ενα site παντως που googlαρα για mindfuck films μου εβγαλε αυτο
http://www.classreal.com/

Βασικά, αν το Naked Lunch του Κρόνεμπεργκ είναι μια φορά mindfuck, τότε το ορίτζιναλ Naked Lunch του Μπάροουζ είναι χίλιες… Πραγματικά είναι ότι πιο διεστραμμένο και πολύπλοκο(αλλά και πιο μαγικό) έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου.

Γενικότερα ως mindfucκ ταινία, ορίζω τις ταινίες χωρίς απόλυτα γραμμικό σενάριο, με διαρκείς ανατροπές, με πέρα-δώθε στο χωροχρόνο, παράλληλα σύμπαντα, που παίζουν με το φανταστικό χωρίς να είναι sci-fi, με πολλούς χαρακτήρες που τελικά αποδεικνύεται ότι είναι ένας και γενικότερα τις ταινίες που ΠΡΕΠΕΙ να ξαναδεί κάποιος για να τις κατανοήσει και όχι απλά για να τις καταλάβει καλύτερα.
Δηλαδή το Syriana, έπρεπε να το ξαναδώ, γιατί την πρώτη φορά το έχασα με τα τόσα διαφορετικά πρόσωπα και τις τόσες διαφορετικές καταστάσεις αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα κατανόησης, το νόημα το είχα πιάσει.
Το Donnie Darko από την άλλη έπρεπε να το ξαναδώ, γιατι την πρώτη φορά είχα προβληματιστεί και είχα αναπάντητα ερωτήματα που κάποια τα έλυσα με τη 2η φορά, κάποια άλλα με την 3η…

Γενικότερα, πάντως, δεν νομίζω ότι υπάρχει σαφής ορισμός για τον όρο “mindfuck movie”. Πιθανότατα,ο καθένας να έχει διαφορετική άποψη…

οκ

νομιζω
αναφεραμε τις περισσοτερες ταινιες

απλα πρεπει να γινει μια εκτενεστερη αναφορα στο THE USUAL SUSPECTS
που ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα films με καταπληκτικο twist στο φιναλε

και επισης το πρωτο φιλμ του νολαν The Following ειναι πολυ καλο

επιπλεον το cube

και φυσικα ταινιες του kubrick οπως
το Κουρδιστο πορτοκαλι
και η Λαμψη

Nα μη γράφουμε εδώ πέρα και κάποιες εξηγήσεις/ερμηνείες για την κάθε ταινία??? :roll: Σε spoiler βέβαια…

ταινιαρα…τι τραβηξε ο ανθρωπος για δωρο…

Τωρα αμα σε πω οτι το περιμενα αυτο το φιναλε; Στα αληθεια τωρα, εχω ενστικτο σε αυτα.

Πολυ σωστα! Το κιουμπ! Πως δεν ειχε αναφερθει μεχρι στιγμης;;

Toχω χωσει το κιουμπ νωριτερα8)

Τρελή ταινιάρα είναι το usual suspect αλλά προσωπικά δεν το χαρακτηρίζω… mindfuck.

με τη λογικη που αναφερθηκε η εκτη αισθηση
πιστευω οτι κολλαει και το usual suspects

Είναι και πως εννοεί ο καθένας τον όρο mindfuck.
Το The Conversation του Coppola mindfuck είναι, αλλά για το μυαλό του πρωταγωνιστή.
Και πολύ υποτιμημένη ταινία, μάλλον επειδή βγήκε ανάμεσα στα αριστουργήματα του.

Ούτε την “έκτη αίσθηση” θεωρώ mindfuck. Εκτός και αν με τον όρο αυτό εννοούμε ταινίες με ανατρεπτικό τέλος.

To ξαναειδα χτες με παρεα,και μαλλον νομιζω πως οι φαν του ειδους και ειδικα μερικοι σινεφιλ που το εχουν αμελησει,πρεπει ν το δουν


‘‘Ο ενοικος’’ του Πολανσκι…

ταινια που σε τραβαει μεσα στη παρανοια,χτιζει σταδιακα ενα εφιαλτικο καφκικο περιβαλλον και στο τελος,παιζει με το μυαλο σου και σε καθηλωνει…αριστουργημα…

Τα link σου lupin! Δεν βλεπει αφισα ο κοσμος και διαβαζει για Καφκα στο mindfuck thread, κανε κατι γι’ αυτο :stuck_out_tongue: