Moby

8O 8O 8O !!!

Τι λε ρε; Καλή φάση!!! Εμπνευσμένο σόι :!:

Ρε φιδέμπορα, το Μόμπυ Ντικ γράφτηκε το 1851

H wiki μας δίνει την απάντηση:
His parents nicknamed him Moby soon after birth, partly after the novel Moby-Dick, which was written by Herman Melville, his great-great-great-great uncle.:lol:

¶λλος φιδέμπορας ο Μόμπυ χαχαχα

Τον έχω δει μια φορά live στο Terra Vibe. Μέχρι τότε τον θεωρούσα απλά έναν συμπαθητικό μουσικό που αφού είχε τύχει να παίζει την ίδια μέρα με τους Sonic Youth θα τον έβλεπα και αυτόν. Από εκείνη την συναυλία και μετά από ένας απλά συμπαθητικός μουσικός μπήκε στο μυαλό σαν ένας από τους κορυφαίους καλλιτέχνες της εποχής μας. Αν και ακόμα πιστεύω πως δεν γίνεται να παίζει πάνω από τους Sonic Youth όπως είχε γίνει εκείνη την ημέρα (α ρε Didi με τις μαλακίες σου).

Πολύ καλός νομίζω. Κι ας μην είναι το αγαπημένο μου είδος -αν και βασικά έχει δικό του! Σίγουρα ξεχωρίζει…

Χαχα, μ’ αρέσει που πριν λίγο καιρό νόμιζα οτι είχα άγνοια γύρω απο τον Moby! Ακούγοντας άλμπουμ όπως τα Play και Hotel συνειδητοποίησα τελικά πως ήξερα ουκ ολίγα, μια που μιλάμε για πασίγνωστα τραγούδια!

Anyway, όταν ένας άνθρωπος πειραματίζεται με τόσα πολλά διαφορετικά μουσικά στυλ, δε μπορεί παρά να είναι ιδιαίτερος. Μου έκανε εντύπωση και η συνεργασία του με τους Public Enemy (στο Make Love Fuck War). Θα ήθελα να τον δω live (τόσα ακούγονται για τα live του εξάλλου).

Το ξεθαβω γιατι τωρα μολις ειδα οτι υπηρχε.Ειναι και το ατιμο το 18(δισκαρα οπως και το play) που ξανακολλησε στο mp3 player μου.Και η συναυλια του το 2000 με τους Oasis ηταν μια απο τις πρωτες μου.Απλα μεγαλος μουσικος.

Tι να πω, εγω αυτο που ξερω ειναι πως ειναι απο τους πιο μισητους καλλιτεχνες εβερ.

No souvlaki για σημερα.:smiley:

Οχι απο μενα ω ρε παλικαρε. Γενικα. Τον ΜΙΣΟΥΝΕ.

Ω,με το μπαρδον.2 με γυρο απ’ολα στο κυριο με μια σοδα.:smiley:

Δε το ήξερα. Για πείτε.

Ε δεν ξερω ακριβως…και γω καπου τ’ακουσα…αλλα παρε
http://www.gigwise.com/news/42415/Moby-I-Dont-Understand-Why-People-Hate-Me

ΒΑΛΕ ΦΙΝΑ.

Φινα σε φετες.Να βαλω?:p:D

Κάπου διάβασα ότι έχει συνεργαστεί με την Britney. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω; :-k

Μετά από το live που είδα το Σάββατο, μπορώ να πω ότι ο άνθρωπος είναι μια Μπάντα ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ… Απλά respect…:bow:

Και εγώ νιώθω συγκίνηση που τον είδα πρώτη φορά και έτυχε να φοράμε το ίδιο t-shirt! :lol:

Γαματος ηταν.:smiley:

Βίντεο από κομμάτι του νέου δίσκου, σε σκηνοθεσία David Lynch!!