Moby

Απο τους λίγους λόγους (ίσως και ο μόνος) που νιώθω πως κάτι έχασα που δεν πήγα rockwave φέτος. Αλλά Moby είναι, θα ξανάρθει.

i hope so too…

Πολλά δεν ξέρω, δίσκους δεν έχω λιώσει, ξεθάβω γιατί τούτο δω είναι κομματάρα!


http://www.youtube.com/watch?v=donAp6G1Thw

edit
χαχ τώρα το’δα αυτό

Εύρηκα! :smiley:
(2 χρόνια μετά)

Το Play είναι δίσκαρος, κρίμα που κάποιος μου το έχει καβατζώσει ανεπιστρεπτί και δεν θυμάμαι ποιος. 'Εκτοτε, με εξαίρεση μεμονωμένα κομμάτια και το wait for me - pale horses, έχω χάσει επαφή με την δισκογραφία του. Για το Play και μόνο παραμένει θεούλης.

το play είναι για μένα μέσα στους 20 καλύτερους δίσκους των 90’s, ανεξαρτήτως μουσικών ειδών.
επίσης, το animal rights είναι κορυφαίος δίσκος και αρκετά παρεξηγημένος.τρομερά heavy, και χώνει άνετα αρκετούς “σκληρούς” της δεκαετίας.

[SIZE=“4”]BUMP !![/SIZE]

Γτ βγαζει νεο δισκο στις 9 Μαιου με τιτλο [B]destroyed[/B] ο οποιος θα κυκλοφορησει απο τη δικια του δισκογραφικη την little idiot !

Ειναι ηδη διαθεσιμο ενα νεο τραγουδι ,το [B]the day[/B],το οποιο αν και υποτονικο-μελαγχολικο,το βρηκα πολυ καλο !

εδω το τραγουδι και περισσοτερα ινφο για τον δισκο >> http://soundcloud.com/thelittleidiot/the-day

εκείνο το Heavy metal group Που είχε κάνει τι έγινε?θα βγάλουν κάτι?

Εγώ πιστεύω ακόμα πως το καλύτερο κομμάτι του ειναι αυτό…

αναμενουμε με ανυπομονησια καθως το ουειτ φορ μι ειναι δισκαρα! :slight_smile:

όχι καλύτερο από αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=donAp6G1Thw

εγώ από την άλλη, έχω να απολαύσω ολόκληρο άλμπουμ του moby από το “play”…

[B]Moby - Destroyed[/B]

Από AllMusic:
“Inspired by the isolation that comes from ?[B]being the only person awake (or alive) in an empty city[/B]? in the middle of the night…”

Από Wikipedia:
"The majority of the recording was done while Moby was touring. [B]He’d stay up in his hotel room because of his insomnia and work on music at odd times of day such as two in the morning[/B]. He said “it seemed as if everyone else in the world is sleeping.” He would take any incomplete tracks back to his apartment, where, using his collection of unique instruments, he would finish them. His friends Emily Zuzik, Inyang Bassey, and Joy Malcom (as well as Moby himself) sang on the record. Musically, Moby summed it up as [B]“broken down melodic electronic music for empty cities at 2 am.” He says the title of the album makes sense when he listens to the music[/B].

Φαίνεται τουλάχιστον ενδιαφέρον.
Θα κριθεί στα βράδια που έρχονται :slight_smile:

Κάτι μου λέει ότι θα με εκφράζει αυτό το άλμπουμ. Πρέπει να τ’ακούσω, ωραίος ο Moby :wink:

Μάλιστα, πρώτο άλμπουμ του Moby που μπαίνω στον κόπο ν’ ακούσω απ’ το Hotel μου φαίνεται, με 2 αυτιές, μια προσεκτική και μια ενώ διάβαζα …

… αρκετά έγχορδα μαζί με τα μπλιμπλίκια. Αν και μπορεί μετά να διαβάσω το σχόλιο και να γελάω, μου φάνηκε σαν The Future Sound of London meets God Is An Astronaut το αποτέλεσμα σε πολλά σημεία, και, προσωπικά, μ’ αρέσει πολύ. To Lacrimae, που είναι και το μεγαλύτερο, ξεχωρίζει, κομματάρα, απίστευτα έγχορδα, τρομερή ατμόσφαιρα. Αυτό και τα Sevastopol, Stella Maris, The Violent Bear It Away μου φαίνονται τα καλύτερα του δίσκου μέχρι τώρα …

Πάντως φαίνεται να θέλει αρκετά ειδική διάθεση ο δίσκος για να τον ακούσεις και να σου αρέσει, δεν είναι για οποιαδήποτε ώρα - στιγμή. Πάνω - κάτω αυτό:

“Inspired by the isolation that comes from ?being the only person awake (or alive) in an empty city? in the middle of the night…”

Πλησιάστε άφοβα, κατά προτίμηση αφότου πέσει ο ήλιος. 8)

αχα νεο μομπυ θα ακουστει αυτες τις μερες!8)

Δεν ήταν κακός δίσκος τελικά! Ιδανικός για νύχτες απομόνωσης και περισυλλογής.

ωραιος δισκος για χαλαρες καταστασεις!
πιο κατω σιγουρα απ τον προκατοχο του αλλα σιγουρα ενας ωραιος δισκος με πολυ ωραια και τριπ κομματια :slight_smile:

Το προηγούμενο όταν το ακούς θες να αυτοκτονήσεις, με αυτό παλεύεται λίγο η κατάσταση.

και ομως στο προηγουμενο ας πουμε θυμαμαι να μου χουν αρεσει ολα τα κομματια και αυτο ειχα να το παθω απο 16… ενω σε αυτο υπαρχουν μερικα φιλλερακια σιγουρα ειναι πιο χαλαρη φαση παρα νταουντεμπο μουσικη imho:)

Λόγω γραπτού λόγου δεν κατάλαβες το ύφος του post μου.

Το προηγούμενο album ήταν εξαιρετικό, απλά ήταν πολύ ψυχοπλακωτικό ρε παιδί μου.

οντως ισχυει! :stuck_out_tongue: