Mogwai

Ε, για την κριτική δεν έχουμε και πολλά να πούμε, κλασικό κείμενο υπεροχής του συναισθηματια .

Τον δίσκο δεν τον περίμενα τόσο καλό. Αυτό που με εντυπωσιάζει περισσότερο είναι αυτός ο αέρας της μπάντας, η σιγουριά που αποπνέουν ότι δεν ακούγονται σαν κανέναν άλλον, σε ένα στυλ που για όλους τους υπόλοιπους είναι σχεδόν κορεσμένο.

Κάνει μια μικρή κοιλίτσα αλλά ασήμαντα πράγματα.

Και το Its what I want to do Mum είναι φανταστικό track, το αγαπημένο μου για φέτος ως τώρα, μαζί με το snow day των Shame.

Γενικώς, γαματο!

4 Likes

Μπραβο στα παιδια!

Η αληθεια ειναι πως λιγο με κυριευσε το χαηπ για το δισκο και γενικα το ιστορικο του θεματος με τη μπαντα και οντως κανει μερικη κοιλια, αλλα στα σημεια γενικα ειναι μια απολαυστικη και ομορφη δουλεια με καποιες πολυ φοβερες στιγμες

1 Like

Ότι με πόσα χρόνια στην πλάτη γράφουν τόσο επιδεικτικά τα πρέπει, ακούγονται ακόμα έτσι και φτιάχνουν τέτοιους δίσκους. Ξεκάθαρα θαύμα της φύσης ιμχο.

Και ναι, να τους ξαναδούμε λάιβ, να παίξουν It’s What I Want To Do, Mum (τίτλος καριέρας) με τα ηχεία να τρίζουν, να φύγουμε ήσυχοι :smiling_face_with_three_hearts:

4 Likes

Έχω χρόνια να τους ακούσω αν και πιο παλιά που ήμουν στη φάση μου με το post rock/metal μου άρεσαν πολύ.
Η πλάκα είναι ότι δεν τους ήξερα μέχρι που μια χρονιά έπαιξαν live σε ένα φεστιβάλ του Συνασπισμού στην Πλ. Πρωτομαγιάς στο Πεδίο του Άρεως με support Αγγελάκα.
Είχα μια φίλη που γουστάρα και τρελαίνοταν για Αγγελάκα και πήγα κι εγώ. Τελείωνει ο μισό αδιάφορος Αγγελάκας (Τρύπες γουστάρω στα προσωπικά είναι ψιλοαδιαφορα) και βγαίνουν αυτοί οι τύποι. Ένα φιλαράκι στην παρέα μου έλεγε ότι τους έβαζε σπίτι να ακούσει όταν διαβάζει και είναι καλοί αυτοί. Εγώ έπινα μπύρες και αραζα. Ξεκινούν με μέτριο ήχο, πιο κοντά ήταν καλύτερα.
Όταν άρχισα να τους “πιάνω” ομολογώ ότι χάθηκα. Απροετοίμαστος όπως ήμουν ξέχασα που ήμουν, με ποιους κλπ. Φοβερή φάση. Ακόμα δεν πιστεύω ότι είδα τζάμπα Mogwai δίπλα στο σπίτι μου και παραλίγο να μην το έπαιρνα χαμπάρι.

4 Likes

Ομορφιές.

1 Like