Monty Python! Favourite Movie

Καλώς ήρθατε στο ιπτάμενο τσίρκο των Motny Python! Η ομάδα η επιρροή των οποίων στον χώρο της κωμωδίας έχει συγκριθεί με την επιρροή των Beatles στη μουσική… Είδα οτι υπάρχει κι άλλο θέμα python στο φόρουμ, όχι όμως και poll! :slight_smile: Λοιπόν, έβαλα σε poll τα κλασικά τους έργα! Make your choice!

#And now for Something Completely Different (1971) (The Flying Circus): Η τηλεοπτική σειρά που τους καθιέρωσε και αποτέλεσε πρότυπο για οτιδήποτε παρόμοιο ακολούθησε έκτοτε. H «ταινία» And now for Something Completely Different, στην ουσία είναι κάτι σαν best of από τα σκετσάκια των τεσσάρων χρόνων της κλασικής σειράς. Περισσότερο θεατρικό από οτιδήποτε άλλο έχουν κάνει. Βρετανικό χιούμορ στα πιο ακραία του, και απεικόνιση της Αγγλίας των αρχών των 70ς… Αυτός που προτιμάει τις εκπομπές του Flying circus από τις μεταγενέστερες ταινίες τους, ρίχνει εδώ την ψήφο του!

#Monty Python and the Holy Grail (1975): H πρώτη τους ταινία, για πολλούς η αγαπημένη. Απίστευτη σάτιρα του μεσαίωνα και του μύθου του βασιλιά Αρθούρου, και παράλληλα αλληγορία της σύγχρονης Αγγλίας… Τρελό γέλιο, σκηνές που άφησαν εποχή. Ταινία, η οποία χρηματοδοτήθηκε και από τους Led Zeppelin και Pink Floyd… Ο τίτλος στα ελληνικά «Οι Ιππότες της Ελεινής Τραπέζης»…

#[B]The Life of Brian /B: Το έργο που ξεσήκωσε την εκκλησία και απαγορεύτηκε σε ουκ ολίγα μέρη! Καρακλασικούρα όσο δε πάει άλλο. Πανέξυπνο χιούμορ και αλληγορική σάτιρα, που ξεκινάει από τη θρησκεία και φτάνει στην πολιτική… Στα ελληνικά με τον… γεμάτο έμπνευση αν μη τι άλλο τίτλο «Ένας Προφήτης μα τι Προφήτης»…

The Meaning of Life (1983): H τελευταία τους ταινία όλοι μαζί, περιέχει μερικές από τις καλύτερες στιγμές τους, αν και κατά τη γνώμη μου είναι λίγο άνιση σε σχέση με τις υπόλοιπες. Όπως και να έχει, δε μπορώ να μη βάλω και αυτή στο δημοψήφισμα (μόνο το τραγουδάκι “every sperm is sacred” να είχε ήταν αρκετό για να γίνει κλασική…). Το «Νόημα της Ζωής» στα ελληνικά (πως το παθαν?).

Ανάμεσα στις επιλογές βάζω και την επιλογή «δε μου αρέσουν». Είναι γεγονός πως το χιούμορ τους δε το γουστάρουν οι πάντες (κακώς, αλλά τι να γίνει) :stuck_out_tongue:
Δεν έχω βάλει άλλα που έχουν κάνει, όπως ζωντανές παραστάσεις, ή τις ταινίες που γύρισαν ξεχωριστά, όσο και αν κάποιες είναι φοβερές…

YΓ - ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ. Δε τρέχει τίποτα παιδιά, δεν είναι πολλές, προλαβαίνετε και τις 4 να τις δείτε σε μια μέρα! Και στο καπάκι, ψηφίζετε εδώ… :wink:

Κλασσικά Life of Brian

Life Of Brian.“Always look at the bright side of life”

Το χόλη γκρέηλ είναι οτι πιο αστείο έχει βγεί στον κινηματογράφο. Η μάλλον, το πιο αστείο.

Η πρώτη ταινία Python που είδα, το Life Of Brian.

Life of Braian με ελληνικό τίτλο “Ένας προφήτης, μα τι προφήτης” η καλύτερη ταινία τους. Γενικά πανέξυπνο χιούμορ οι τύποι…

ενταξει ολα!!!οτιδηποτε εχουν κανει!!!ειναι θεοι!!τρισμεγιστοι.θεωρατοι!!!κλπ κλπ
αν πρεπει να διαλεξω καποια θα πω και γω life of brian!!!
αλλα ολες οι ταινιες τους ειναι επικες!!!
τωρα που βγηκανε και τα επεισοδια των flying circus γινεται πανηγυρι!!!

THIS IS AN EX-PARROT!!!

Είχα δει πρώτη φορά τους Ιππότες της ελεεινής τραπέζης… “Ο μαύρος ιππότης δε χάνει ποτέ”!!! Πώπω τι γέλιο! Κόλλημα με το meaning of life… ειδικά το σκετσάκι με τους διαμαρτηρόμενους! Το life of brian το είδα (χωρίς να ξέρω υπόθεση) Πάσχα… Άπειρες οι τέλειες ατάκες… Μάλλον το life of brian γιατί το έχω δει περισσότερες φορές απ’ότι τ’άλλα!

πασχα εννοεις το δες σε dvd ή στην τηλεοραση?γιατι η μοναδικη φορα που το χω πετυχει στην τηλεοραση ητανε
πασχα πριν καμποσα χρονια.καφριλαααααα…:smiley:

Monty Python and The Holy Grail χαλαρά όμως! 8)

Life of Brian το Πάσχα?? Θα θελα να το δω αυτό… Ίσως αυτοί που φτιάχνουν τα προγράμματα να νόμιζαν πως πρόκειται για μία ακόμα “πασχαλινή ταινία”, επειδή είχε μέσα τους Εβραίους, τους άγιους τόπους, τους Ρωμαίους κλπ!!! :stuck_out_tongue:

Flying Circus

Μαλλον to Life of Brian,η κριτικη και η σατιρα εκει ειναι πιο επιτυχημενη απο τις αλλες δυο ταινιες,αν και το Holy Grail μου φανηκε πιο αστειο και εχει και εκπληκτικο φιναλε!!!

dvd. Πασχαλιάτικα κι έβαλε η τουβου life of brian; μωρέ μπράβο :smiley:

Life of Brian χαλαροτατα!Αν και οτι εχουν κανει σπερνει ανελεητως!!!

Το χολυ γκρεηλ ειναι η αγαπημενη μου τανια εβερ. Η ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΗ ομαδα κωμικων εβερ. Το χιουμορ τους εξακολουθει να συναρπαζει ακομα και τωρα, 30 χρονια μετα. Απλα καθιστε και σκεφτειτε ποσο απιθανο ειναι να συμβει κατι τετοιο.

Το Λάιφ οβ Μπράιαν είναι λίγο καλύτερο από το Χόλυ Γκρέιλ, γιατί είναι κάτι παραπάνω από μια σειρά με φανταστικά σκετσάκια. Είναι μια ταινία που τελικά λειτουργεί σαν ένα σχόλιο πάνω στη θρησκεία, την ανθρώπινη ευπιστία και αφέλεια.

Αυτο. Αλλα επειδη το χιουμορ του Holy Grail ως πιο ακυρο ειναι πιο κοντα στα γουστα μου ψηφιζω αυτο.:slight_smile:

Ποιος καταφερε να ψηφισει “δεν τους γουσταρω”?

χαχχαχαχα
τουλαχιστον ηταν ειλικρινης! :wink: