Moonspell-Night Eternal

Με ένα γρήγορο search που έκανα είδα πως δεν υπήρχε τέτοιο τόπικ οπότε ελπίζω να μην σβηστεί…

Λοιπόν ορίστε τα σχετικά με το καινούργιο άλμπουμ των πορτογάλλων goth metallers, από το official…

[I]NIGHT ETERNAL will be the title of the new MOONSPELL album.

The recording sessions will take place between the 7th and the 31st of January 2008 in Denmark’s finest Metal studio, Antfarm. Tue Madsen, who worked with the band on the Under Satanae project, will be producing MOONSPELL’s new opus.
The band has revealed some of their song titles already: Shadow Sun, Night Eternal (title track), At tragic heights, Scorpion flower, Spring of rage, Hers is the twilight among others songs that will take part of this new work.

Further into the concept it was disclosed that it refers to the “wear and the tear of the Earth”, how we are consuming its energy and its vital force and how it will take its revenge upon us. Memorial’s musical line was taken a step further and Night Eternal will be a quite intense album itself, darkly atmospheric yet really heavy and catchy. In Night eternal expect nothing but great guitar riffs, breathtaking songs and epic atmospheres. The exact release date will be announced soon yet the album is coming out in May.

The band is totally enthusiastic and eager to release it and to present it to the fans and hopes to be able to post some songs online on moonspell.com and myspace.com/moonspell as soon as the promos are ready for the press, around one and a half month before the record is released. A studio diary will be posted regularly in the blog just like it was for Memorial on both site and myspace.[/I]

Για περισσότερα, τσεκάρετε και το studio report καθώς και τη μικρή συνέντευξη στο rockhard Μαρτίου…
Απ’ ότι διάβασα στο metalstorm.ee θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη κάπου το Μάιο…
Αναμένουμε λοιπόν ένα ακόμη καταπληκτικό άλμπουμ από την υπέρτατη αυτή μπάντα…:slight_smile:

Αναφορά κ στα νέα μας, 15.01.08: http://www.rocking.gr/article4159.php:wink:

Ανέβασαν δύο καινούρια κομμάτια στο myspace.

www.myspace.com/moonspell

Είμαι λίγο ανάποδος σε σχέση με την πλειοψηφία.

Αγαπημένο μου album από δαύτους είναι το Sin/Pecado με τα Irreligious, Antidote και Darkness And Hope να ακολουθούν…καθώς επίσης και το Under The Moonspell!

Όπως αντιλαμβάνεστε λοιπόν η πιο μπρουτάλ εκδοχή τους δεν είναι και η αγαπημένη μου και για αυτό ούτε το προηγούμενο με ενθουσίασε και είμαι επιφυλακτικός για το νέο…

Το Sin/Pecado είναι φοβερό άλμπουμ, όπως και το Antidote.
Από κει και πέρα, το προηγούμενο ήταν καταπληκτικό και επανηχογράφηση του demo τους κτλ, ήταν αξιόλογη.
Γενικώς είναι μπάντα, η οποία κυκλοφορεί σταθερά πολύ καλούς δίσκους.

Το ομωνυμο ειναι πολυ καλο κομματι!!Το αλλο θα αρεσει στους οπαδους της Gothic πλευρας της μπαντας!

Μαζι σου, και εμενα το αγαπημενο μου ειναι το παρεξηγημενο D&H, μου αρεσουν και τα πιο death τους βεβαια. Απ’οτι ακουω παντως το νεο αλμπουμ δεν θα συνεχιζει στην brutal κατευθυνση των τελευταιων δυο, αλλα θα ειναι πιο κοντα στα gothic αλμπουμ τους:D

Στο “Scorpian Flower” συμμετέχει και η Anneke.

προβλεπω και το νεο αλμπουμ να leakαρει νωριτερα οπως ακριβως εγινε και με το προηγουμενο τους και βριζαν με bulletins στο myspace :lol:

για μενα οι Moonspell πεθαναν μετα το Darkness and Hope που ειχε την απολυτα ατμοσφαιρικη κομματαρα μεσα, το Firewalking. αντε και με το ζορι στο The Antidote λιγο με τα δυο πρωτα τραγουδια. γενικα απο κει και περα ψιλοβαρεθηκα τον ηχο τους, αν κι ακουσα κανα δυο φορες και το Memorial.

τεσπα οσον αφορα το καινουργιο τους τωρα, θα τους ριξω μια αυτια καποια στιγμη που θα βαριεμαι, το πρωτο κομματι δεν ακουγοταν με τιποτα και το βαρεθηκα ασχημα, το δευτερο κομματι παντως αξιζει περισσοτερο, ισως χρειαζονται τελικα τα γυναικεια φωνητικα για να δωσουν αλλη ατμοσφαιρα στη μουσικη τους, και να αφησουν μια και καλη τα στοιχεια του black metal πισω και να ασχοληθουν με το gothic metal αφου απο τι φαινεται το κανουν καλυτερα.

και να μην ξεχναμε και το αλλο project που παιζαν μονο black metal κι ακουει στο ονομα Daemonarch…

το antidote εσπερνε

ενω το memorial το βρηκα ανεμπνευστο

το firewalking αν και κομματαρα πατατει πολυ πανω στο opium

τα νεα κομματια παντως ειναι πολυ καλα!!!

Το Antidote οντως ειναι δισκαρα. Για το Memorial οντως ειναι λιγοτερο εμπνευσμενο απο τα 2 προηγουμενα, αλλα δεν το λες και κακο με τιποτα!
Εχω πολλες προσδοκιες απο το καινουριο παντως.

Το “Antidote” είναι εκπληκτικό και στην ουσία το πιο χαρακτηριστικό άλμπουμ των Moonspell, βάσει των συνθέσεων και του πολυδιάστατου ήχου σε όλο το άλμπουμ. Από κει και πέρα το “Memorial” το βρήκα καταπληκτικό ως πισωγύρισμα στα του πρώιμου ήχου και έχει μερικές φανταστικές στιγμές. Ωραίο και το αποτέλεσμα της επανηχογράφησης του demo τους. Το καινούριο λογικά θα πλησιάζει περισσότερο προς το “Antidote”, αν και φαίνεται να περνάνε δεύτερο στάδιο Hellhammer / Celtic Frost επιρροής. Ίδωμεν.

Moonspell=Ποιοτητα…Οποτε ξερουμε τι να περιμενουμε…

Μόλις άκουσα τα κομμάτια…
Δεν έχω τίποτα να πω… απλά ακούστε τα!!

Τι χαλια φωνη εχει αυτος ο τραγουδιστης τους, αυτος γκαριζει δεν τραγουδαει…:?

:eek: :eek: :eek:
πρωτη φορα τον ακουσες τον Ribeiro???

οχι ρε ο fernando γνωστος ειναι:p

δεν ξερω απλα ετσι οπως το ειπες μου φανικε καπως περιεργο…
νομιζω στη μουσικη που παιζουν δεν θα ταιριαζαν αλλα φωνητικα,αυτος ειναι και το σημα κατατεθεν τους αλλωστε!!!:thumbup: :thumbup:

^θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχει την πλέον χαρακτηριστική φωνή.
Όλα τα λεφτά οι ψύθιροι στο Memorial…

ααααααααααααααααααααααααααααα8O 8O 8O 8O 8O 8O

Χαλαρα απο τους αγαπημενους μου τραγουδιστες ο Θεος…