Moonspell-Night Eternal

Απο αποψη φωνης λες η γενικα σαν frontman?Γιατι αν εννοεις φωνητικα ο fernando sorry αλλα τσιριζει δεν τραγουδαει,αλλο καπελο το οτι η φωνη του ταιριαζει απολυτα στη μουσικη που παιζουν οι moonspell.

  1. Η φωνή του F.R. είναι, πιστεύω, από τις καλύτερες του είδους (σε brutal+μελωδικά).

2.Μετά από επανειλημμένες «προακροάσεις» του Night Eternal μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ ως δίσκος (και μάλιστα όλο και περισσότερο όσο τον άκουγα). Προσεχώς θα λάβετε περισσότερες πληροφορίας μέσω της συνέντευξης F.R. :wink:

KIMI υπαρχει περιπτωση να κανεις καποιο ποστ που δεν θα κραζει?

Δλδ ακομα και αυτο σας πειραξε? Δλδ αν βγω και πω οτι ο Ribeiro εχει φωναρα θα ειστε ευχαριστημενοι?
Ημαρτον… Οταν δεν σας αρεσει η γνωμη του αλλου και σας ενοχλει αυτο μην το μεταφραζετε σαν κραξιμο,ειναι λαθος.:? Στην προκειμενη περιπτωση δεν μου αρεσει η φωνη του Ribeiro κ το λεω, τι θα επρεπε να κανω , να συμφωνησω με τους υπολοιπους μονο κ μονο για να γινω αρεστος?

Μας αρεσει η γνωμη ολων, ειτε θετικη ειτε αρνητικη, απλα μου κανει εντυπωση που τα περισσοτερα ποστ σου ειναι γεματα αρνητικες γνωμες…

Moonspell moonspell moonspell!To κοματι με την ανεκε θεριζει!Το αλλο μου φερνει στο νου μεμοριαλ περισσοτερο!

οντως το αλλο μου περασε αδιαφορο τελειως. κριμα αν προκειται να ειναι ολο το album σαν το πρωτο. πρεπει να παρουν καποια για γυναικεια φωνητικα απο τι φαινεται, γιατι δινει νεα πνοη στο συγκροτημα και τον ηχο τους, που οπως και να το κανουμε, με τοσες κυκλοφοριες, καπου κουρασε…

Τσιριζει?8O Αυτο το σχολιο μπορω να το δικαιολογησω μονο αν δεν σου αρεσουν γενικως τα brutal φωνητικα…

μια χαρα τραγουδαει καλε ο ribeiro, για το ειδος που παιζουν οι moonspell μια χαρα ειναι!

Πάντως στο δίσκο μόνο το “Scorpion Flower” είναι τέτοιου ύφους. Δεν υπάρχει άλλο με γυναικεία φωνητικά ούτε άλλο τόσο “σοφτ”. Το ύφος είναι μάλλον πιο κοντά στα δυνατά κομμάτια των Moonspell αλλά όπως είπα θέλει κάποιες ακροάσεις για να “μπεις στο νόημα”. Πάντως το πρώτο κομμάτι του δίσκου - “Tragic Hights” αν θυμάμαι σωστά - που προηγείται του “Night Eternal” (που είναι 2ο ή 3ο) είναι πολύ καλό και δένει τέλεια μαζί του.

Όσοι ούτως ή αλλώς δεν αρέσκονται στα brutal γιατί ασχολούνται;

O Vic Vega έγραψε:]Πάντως στο δίσκο μόνο το “Scorpion Flower” είναι τέτοιου ύφους. Δεν υπάρχει άλλο με γυναικεία φωνητικά ούτε άλλο τόσο “σοφτ”. Το ύφος είναι μάλλον πιο κοντά στα δυνατά κομμάτια των Moonspell αλλά όπως είπα θέλει κάποιες ακροάσεις για να “μπεις στο νόημα”. Πάντως το πρώτο κομμάτι του δίσκου - “Tragic Hights” αν θυμάμαι σωστά - που προηγείται του “Night Eternal” (που είναι 2ο ή 3ο) είναι πολύ καλό και δένει τέλεια μαζί του.

Όσοι ούτως ή αλλώς δεν αρέσκονται στα brutal γιατί ασχολούνται;

Προσωπικά με προβλημάτισε λίγο η δήλωσή σου στην οποία αναφέρεις ότι το “Scropion Flower” θα είναι το μοναδικό πιο μελωδικό τραγούδι του δίσκου.Δηλώνω φανατικός ακροατής των Moonspell άλλα θα έλεγα ότι μου αρέσουν περισσότερο τραγούδια στο ύφος του “Sanguine”,του “Luna”,του “Nocturna”,του “Vampiria” ή ακόμη και του “Everyhting Invaded”.Προτιμώ δηλαδή τις συνθέσεις όπου κυριαρχεί περισσότερο ο ατμοσφαιρικός και μελωδικός τόνος.Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως δε μου αρέσουν και οι καφρίλες…προς Θεού,μου αρέσουν,πρέπει όμως να δένουν αρμονικά με το ρυθμό του τραγουδιού όπως π.χ στο “Sanguine” ή το “Everything Invaded”.Τότε τα βαριά φωνητικά με εντυπωσιάζουν δίοτι “δένουν” απόλυτα και προσδίδουν ένα ξεχωριστό τόνο στο τραγούδι.Η καφρίλα για την καφρίλα αυτή καθ’εαυτή μιλώντασ πάντα προσωπικά δε μου αρέσει.(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ FINISTERRA ΓΑ***ΕΙ!).:metal:

Απ΄ότι διάβασα στο studio report του Rock Hard κ Metal Hammer, θα υπάρχουν και άλλες ήρεμες στιγμές, όπως το Dreamless πχ…
Απλά, σίγουρα δεν πρόκειται για ένα soft album…
Πειράζει;;; 8)

δεν πειραζει καθολου

για να μην πω ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ
οι καιροι τωρα ειναι μπρουταλ
μουσικα και μη

το ειδος τους απαιτει το μπρουταλ
πανω σε αυτο φτιαξανε τη μουσικη τους ταυτοτητα
δεν λεμε οχι στην μελωδια
αλλα το πολυ μελωδικο τρωει τον (μεταλ) αφεντη

μην ξεχναμε οτι οι ανθρωποι ειναι μεταλαδες
οπωτε ολα (και ολοι) εκει ξαναγυρνουν

True :wink:
Διαβασα παντως (στην ιδια προακροαση με τον αποπανω) οτι γενικως ο δισκος δεν συνεχιζει στην κατευθυνση των τελευταιων δυο αλλα γυρναει πιο πολυ στις ατμοσφαιρικες τους στιγμες.

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει σημασία αν είναι atmospheric, gothic ή black εφόσον είναι ποιοτική μουσική.
Το ότι το άλμπουμ όμως θα είναι heavy και riff-άτο το βάζω στα + πάντως… :wink:

Οι Μοοnspell είναι σταθερά ποιοτική μπάντα. Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τον νέο δίσκο. Τα τραγούδια μου άρεσαν πολύ, όπως και το Memorial που το είχα βρει αρκετά νοσταλγικό για την 90’ς φάση.

Που μπορώ να βρω το νέο τους; Το έχει κανείς;:naughty:

Δεν είπα αυτό ακριβώς. Είπα πως είναι μάλλον το πιο “σοφτ” και το πιο μελωδικό. Τα άλλα έχουν πολλά ατμοσφαιρικά μέρη (με πρόζα κλπ) αλλά είναι πιο σκοτεινά και πιο heavy. Σορρυ αν δεν ήμουν σαφής. Πάντως ξεχωρίζει ανάμεσα στα άλλα. Δεν είναι έτσι το υφος του άλμπουμ.

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Σπέρνει πολύ εύκολα, κι αυτά τα riffs made in Sakis Tolis είναι κολληματικά τα άτιμα…[/SIZE][/FONT]

Ο δισκος σπερνει…Και οντως ξεκαθαρα χεβι ριφς…Πολυ ωραια…Καλυτερο κομματι το dreamless.Απο τα καλυτερα τους γενικως θα ελεγα…Ε ρε μεγαλο σαββατο τι ακουω…:stuck_out_tongue:

Το ακουω συνεχώς σήμερα. ΠΡώτη εντύπωση είναι οτί μιλάμε για μεγάλη δισκάρα… Θα δείξει όμως στις επόμενες ακροάσεις. Θετικό οτι συνδύασαν επιθετικότητα και πιο ατμοσφαιρικά μέρη, γιατί το Memorial δεν μου πολυάρεσε…