Moonspell-Night Eternal

Ευτυχως συνεχιζουν να βαρανε!!Ωραιος δισκος,παει καρφι για αγορα!

Δισκάρα!!!
Πέρα από τα Scorpion Flower + First Light + Night Eternal + Dreamless σπέρνει και το πρώτο At Tragic Heights και γενικά όλος ο δίσκος τα σπάει…

Aπό τις μέχρι τώρα ακροάσεις νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής στο 2008!!!

Tα ειπαμε…Μοοnspell=ποιότητα…Ο δισκος είναι απλά φοβερός και μαλλον ο Ribeiro και η παρεα του εχουν θυμηθεί για τα καλά τις ρίζες τους στα τελέυταία album τους πλην ομως λοξοκοιταζοντας και προς το μέλλον…Ε,αυτη η χρυσή τομή φερνει αποτελεσματα σαν το night eternal…Αλλά εγώ ακόμα φωνάζω και θα το λέω οτι το πιο αδικημενο album τους ειναι το Darkness and hope…

Χμ, μαλλον το Sin Pecado θα λεγα ως το πιο αδικημενο. Το οποιο νταξ, δεν ειναι και δισκαρα, αλλα το χουν πασαρει ως τρελη μουφα (ακα το αλλο ακρο).

Το οποιο sin/pecado εχει το αγαπημενο μου Moonspell κομματι,το abysmo

To Sin/Pecado απλά είναι δισκάρα.
Όσο για το καινούριο, ντάξει απλά ισοπεδωτικό άλμπουμ με 9 κομμάτια, τα οποία είναι το ένα καλύτερο από το άλλο. Καλύτερο σαν σύνολο από το Memorial (το οποίο παρεπιπτόντως είναι έπος) και δείχνουν ικανοί μετά το Antidote για μεγάλα πράγματα.

Αυτό και οι Amanethes, κρατούν τον ατμοσφαιρικό ήχο ψηλά για φέτος.

Δεν μπορώ να πώ πως ακούω φανατικά Moonspell.[-X Το συγκεκριμένο άλμπουν(κατά τη γνώμη μου πάντα:) ) δεν μπορώ να πώ πως είναι από τα καλά των Πορτογάλων. [-X Κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα είναι τα Wolfheart, Irreligious και In Memorial.8)

εγω παλι,ως καλυτερο αλμπουμ τους,θεωρω το Under Satanae…χεχε…το καινουργιο παλι,ειναι καταπληκτικο…καλυτερο κομματι θεωρω το Shadow Sun,που κυριολεκτικα με κολλαει στον τοιχο…κ φυσικα κ το Scorpion Flower,που ειναι απ’τα λιγα κομματια που με κανουν να θελω να βγαλω το λαρυγγι μου :smiley:

Δύσκολο να πείτε ποιο είναι το καλύτερό τους καθώς διαφέρουν αρκετά από δίσκο σε δίσκο. Το θέμα είναι τι ταιριάζει στον καθένα περισσότερο. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μαζί τους και είπα να αρχίσω. Παράγγειλα το The Antidote καθώς από το λίγο που άκουσα είναι πιο κοντά στο στυλ μου.

Δύσκολο να πείτε ποιο είναι το καλύτερό τους καθώς διαφέρουν αρκετά από δίσκο σε δίσκο.

συμφωνω…

Όντως και μάλιστα διαφέρουν κατά πολύ!Συγκρίνετε πχ το Wolves from the fog ή το Goat on fire απ’το Under Satanae αλλά κυρίως απ’την πρωτότυπη έκδοση Anno Satanae με τραγούδια όπως Angelizer και 2econd Skin!Εκδιαμέτρου αντί8ετα ε3ίσου ωραία ομως!
για να μην 3εφεύγω όμως το Night eternal είναι πάρα πολύ δυνατό album χρίς όμως να μπορώ να πω αν μου αρέσει περισσότερο απ τα υπόλοιπα γτ μου αρέσουν όλα εξίσου XD Αγαπημένα τραγούδια:Shadow Sun,Scorpion Flower,το ομόνυμο και το Age of Mothers!

Υστερα απο παμπολλες ακροάσεις,δεν βρηκα αναλογο δίσκο που να εχει την ατμόσφαιρα και την μαυρίλα του Night eternal…Αναμενουμε εναγωνίως το live…

πολύ δυνατή κυκλοφορία. το scorpion flower στα hits της χρονιάς με άνεση :stuck_out_tongue: