Moonspell σε Θεσ/νικη και Αθήνα

Πολυ ωραιο το live, αν και δεν ειχε καμια επαφη με το σοκ που παθαινες επι εποχης Antidote. Και παλι ομως, με φανηκε ικανοποιητικο.

Μοναδικο παραπονο: Να αλλαξουν setlist. Παραυτα.

Ρε κουφαλα εσυ τα πηρες?:stuck_out_tongue:

Φοβερό live πολυ καλυτερο απο του 2005 (οπου ειχαν παίξει και λιγότερο),πολυ καλος ηχος,ενας Ribeiro που εκανε καταθεση ψυχής και ολη η μπαντα σε τρελλα κεφια απογειωσαν το Fuzz για 2 ωρες περιπου…Κριμα παντως που δεν συμπεριλαμβανουν κομματια στο setlist απο sin-pecado,butterfy και darkness and hope…Highlight πιστευω η συγκλονιστικη εκτελεση του full moon madness στο τελος οπου οι ριγες στην ραχοκοκαλλιά ηταν ομαδικές…Αντε και με το καλο παλι συντομα…

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΙ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΙ ΑΝΕΑΠΑΝΑΛΗΠΤΟΙ ΑΡΤΙΟΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΗΧΟΣ ΦΟΩΕΡΟ ΣΕΤ ΛΙΣΤ

τι να πω εχω μεινει αφωνος. νιωθω ολοκληρωμενος σαν ανθρωπος.

Λαφυρα: Φωτογραφια με Fernando και Gaspar, και αυτογραφο απο Fernando.

Παραλιγο και μια μπαγκετα αλλα εγω και 2 αλλοι παλευαμε κανα τεταρτο ποιος θα την παρει και στο τελος παιξαμε αριθμακια και εχασα:lol: Θα προσεξατε 3 ποθ εκαναν pit μονοι τουσ μετα τη συναυλια προσπαθωντας να παρουν τη μπαγκετα:lol:

Για άλλη μια φορά ΓΑ-ΜΑ-ΤΟΙ!!!Φοβερή απόδοση,καλό σετ λιστ είπαν GOAT ON FIRE!!!χτυπιόμουνα μόνος μου!!! (αν και θα συμφωνήσω με Angmar οτι η συναυλία εποχής antidote το 2004 δεν υπάρχει)!!!ο Fernado και όλο το γκρουπ μας ανταπέδωσαν την αγάπη που τους δείχνουμε!!!

κέρδισα και cd με τις υπογραφές όλης της μπάντας!!!όμορφα πράγματα σήμερα!!! 8)

υγ…για τους inactive mesiah θα πεί κανείς??? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: εγώ σαν πρώτη επαφή που είχα μαζί τους δεν μπορώ να πω ότι με κέρδισαν…μάλλον με κούρασαν…

Καταπληκτικοί οι Moonspell και φοβερό set, αν και απουσιάζουν κομμάτια του Sin/Pecado και Butterfly Effect. Βέβαια με τα δύο τελευταία προσέγγισαν πάλι εποχές Wolfheart.Οπότε.
Ντάξει τι να λέμε τώρα, μεγάλο συγκρότημα.

Tα παντα ολα ρε.Τα παντα ολα!Πααααρα πολυ καλοι.Ο Ribeiro τρομερος frontman με απιστευτη φωνη (αν και θα ηθελα να τον ειχαν μια ιδεα πιο δυνατα).Ενεργητικοτατοι,το σετλιστ πολυ καλο παιζοντας αρκετα απο το τελευταιο τους αλμπουμ.
Τους innactive τους ειδα για δευτερη φορα και δε μου αλλαξαν τη γνωμη…Αθλιοι.Οκ με φραγκα κανεις καλες παραγωγες και παιζεις σε μεγαλα λαηβ αλλα αν δε μπορεις να γραψεις καλη μουσικη…Επισης σε καποια σημεια που επαιζε μια μελωδια η κιθαρα ακουγα και 2η κιθαρα,κατι που δεν υπηρχε στη σκηνη.Καλα να σαμπλαρεις πληκτρα,αλλα και κιθαρες?:-k

θα συμφωνησω με τους προηγουμενους φοβεροι οι moonspell ομως δεν φτασανε στα επιπεδα της συναυλιας εποχης andidote κατα τα αλλα γαματο σετ καλη αποδοση κλπ με λιγα λογια γαμω ηταν!!:slight_smile: οσο για τους inactive meshiah δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η μπαντα χαιρει τετοιας προωθησησης…εντελως ανυπαρκτοι![-X

Υπαρχουν πολλες καλυτερες Ελληνικες μπαντες απο τους Ιnnactive που περνανε στα ψιλά…Ας ειναι καλα το promotion και τα κονέ…

Θα σου εξηγησω με 2 λεξεις: η μια ειναι Septic και η αλλη Flesh. To πιασες?:wink:

Ομορφη βραδια η χθεσινη!

Για τους Ιnactive Messiah πραγματικα δεν εχω λογια.#-o Νομιζω οτι η μουσικη τους απευθυνεται σε πολυ λιγους, και δεν ειμαι ενας απ’ αυτους. Εγω παντως μπηκα στο κλιμα (τελειως ανενεργος:lol:)

Παρα πολυ καλοι οι Moonspell. Θα τους χαρακτηριζα ιδιαιτερα φορμαρισμενους μετα το Night Eternal, το οποιο τιμησαν δεοντως. Πολυ δεμενη μπαντα, με εναν απιστευτο Ribeiro (τι φωνη βγαζει η μορφη). Τελικα ειμαστε πολλοι που τους ελειψαν κομματια απο Sin, Butterfly Effect, Darkness & Hope. Δε βαριεσαι ομως, με αποζημιωσαν κομματαρες απο την πρωτη περιοδο που ακουστηκαν. Προσωπικα κορυφαιες στιγμες τα Alma Matter, Love Crimes και Full Moon Madness, που οπως ειπε σωστα ο Davidian ηταν το χαιλαιτ της εμφανισης. Κοσμος πολυς και καλος.

:respect: στο Φερναντο Ριμπειρο για τη συμπεριφορα του προς το κοινο. Ειδικα μ’ αυτο που ειπε “σας ευχαριστουμε που κλεψατε χρονο απο την Κυριακη, ξεροντας οτι πολλοι απο σας δουλευουν η εχουν σχολειο αυριο” ανεβηκε 2 σκαλια στην εκτιμηση μου.

Σε αντιθεση με τους διοργανωτες, που παλι επαιξαν το πουλι τους κι αργησαν να ξεκινησουν, με αποτελεσμα να χαθει το 2ο encore. Αντε γεια ρε πουθεναδες. Συγχαρητηρια επισης για τις τιμες στο μπαρ (1 ευρω το νερο-ημαρτον κ.ο.κ.) Οπως εμαθα μετα, το μπαρ ειναι ιδιοκτησια του ΣΚΥΛΑ που ειχε το προηγουμενο club. Την επομενη φορα με παγουρι και φλασκι λοιπον.

Eιδικα τα soulsick, darkness and hope και than the serpents in my hands ειναι μεγαλος καημός…(δεν νομιζω να εχουν συμπεριλάβει ποτέ σε setlist…)…

than the serpents in my hands και κατα 99% το darkness and hope τα χανε παιξει την πρωτη φορα που χανε ερθει εδω
η οποια ηταν εξισου φοβερη
θυμαμαι ειχανε παιξει και το herr spiegelmann και ειχε βγει ο fernando με κατι καθρεπτακια στα χερια και εκανε τα δικα του!!

επισης ειχανε παιξει απο sin pecado το abysmo και magdalene
και απο butterfly fx το angelizer και το ομωνυμο!!!

Μετα το χτεσινο, νομιζω οτι ειναι επιβεβλημενο…:):stuck_out_tongue:

Moonspell: Lusitanian Metal (2 DVDs & 1 CD):band::metal::twisted: και σε τιμη…EUR 22.49

το σαββατο ειδα το δευτερο dvd που χει τα bootlegs

φοβερα ντοκουμεντα

εχει μια λαιβ προβα τους σε εφηβικη ηλικια

εχει λαιβ απο τις εποχες που βαφωνταν

εχει και απο αθηνα ενα κομματι

σουπερ!!!

Παιδια δεν πρεπει να κατακρινουμε ετσι αδικα μια μπαντα σαν τους Inactive Messiah…Τα παιδια εχουν κανει τα παντα τα τελευταια χρονια να διατιρησουν ισχυρα τα κονε με Septic Felsh κ για αυτο 8α πρεπει να τους ανταμιψουμε.

Το setlist γιατί δεν περιείχε 2ο encore σε εσάς?Άρχισαν αργά μήπως?

Σε εμας παντως αρχισαν 11 παρα 5

Για εμένα highlight της βραδιάς ήταν τα Luna,Wolfshade,Love Crimes και Goat On Fire που δεν περίμενα να παίξουνε ολα αυτα

Ιδίατερα το love crimes δεν το ήξερε πολύς κόσμος και κοπανιόμουνα μόνος μου :stuck_out_tongue:

πρώτα από όλα ένα μεγάλο μπράβο για το review της κ Βουτυριάδου!

στη συνέχεια οι Innactive Messiah πραγματικά ήταν αδιάφοροι αν και δεν είχαν τεχνικό ήχου (μάλλον όλη τη συναυλία την έβγαλε στην τουαλέτα γιατί στην κονσόλα δεν ήταν).
Αν και δεν είμαι φαν οι Moospell έπαιξαν υποδειγματικά και για αρκετή ώρα. οπότε παράπονα του τύπο “έπρεπε να παίξουν αυτό ή το άλλο” δεν έχουν βάση.

Τέλος αν και το Fuzz έχει καλό χώρο από σκηνή, φώτα (τα μάτια μου ρεεεε) και ήχο δεν την παλεύει ιδιαίτερα.

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟ ΧΩΡΟ ΤΩΡΑ!

Αυτ(ι)ά

Εγω θα διαφωνησω σχετικα με τον ηχο.
Ειδικα στα πρωτα κομματια (των Moonspell παντα γιατι για τους Inactive δεν σχολιαζω:p) o ηχος ηταν φοβερος. Λες και επαιζε απο cd.

@Laharl
Κατα τις 10 ξεκινησαν αν δεν κανω λαθος.
Φαινεται τους κουρασατε εσεις οποτε σε εμας δεν επαιξαν 2o encore:p

Θα το ηθελα αλλα προσωπικα εμεινα τοσο ικανοποιημενος που δεν διαμαρτυρομαι

ΧΑΧΑ
ειμουν διπλα τους και εκατσα να δω ποιος θα την παρει τελικα ! Ηταν ενας πιτσιρικας που δεν την αφηνε με τπτ ^^

Oσο για το live λιγα πραγματα μπορω να πω… ηταν ΤΕΛΕΙΟ !! Ακριβως οπως το περιμενα… Μephisto περιμενα μονο !

Σχετικα με το Fuzz… Ο χωρος δεν ηταν πολυ ασχημος, αλλα οι μαλακες οι securitades που σε επριζαν συνεχεια “μπειτε μεσα μπειτε” , σπρωχνανε και στο τελος " τελειωσε παιδια φυγετε να παμε σπιτια μας"
και το καλυερο… το Jack στο μπαρ που το διαφημιζανε κιολας ειχε 12ε NICE .

Μονο ενας ακιρος ξυρισμενος μπροστα που μου ειχε σπασει τα @@ :stuck_out_tongue:

Εγω ημουν αυτος με τα μαλλια και την μπλουζα των Black Sabbath:p
Ναι δεν την αφηνε ο μικρος και κλωτσαγε και υπουλα και σαν δικαιολογια ελεγε “παιζω drums εγω πρεπει να την παρω”:stuck_out_tongue:

Και εγω την μπαγκετα την ειχαμε πιασει με ενα αλλο παληκαρι, ε αφου κοιτιομασταν κανα διλεπτο μου λεει “παρ’την μωρε”, αλλα σαν καλος ανθρωπος του προτεινα να την σπασουμε στα δυο οπως και καναμε.
Η πενα του κυριου Paixao ειναι πανεμορφη, θα την βγαλω καμια φωτογραφιουλα να λυσσαξετε αργοτερα :stuck_out_tongue:

Οσο για το λαηβ, απλα καταπληκτικοι οπως παντα. Ενστασεις για το σετλιστ παντα θα υπαρχουν, μιας και μιλαμε για μια μπαντα με τοσα πολλα ποιοτικα αλλα και διαφορετικα αλμπουμ (αρα ο καθενας εχει και αλλο αγαπημενο) παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι εδειξαν τον πρεποντα σεβασμο τοσο στο παλιοτερο οσο και στο νεοτερο υλικο του. Οντως καταπληκτικη αποδοση+ηχος, προσκυνουμε ταπεινα τον τεραστιο φροντμαν Φερναντο!

Για εμενα παντως η αγαπημενη μου συναυλια παραμενει η πρωτη πρωτη με την απιστευτα θεατρικη τους εμφανιση (το στησιμο τους πλεον ειναι πολυ πιο μεταλ) και το καταπληκτικο σετλιστ (ναι λατρευω τα D&H και Butterfly FX :stuck_out_tongue: ) αλλα το χτεσινο ειναι μαλλον το αμεσως καλυτερο (τους εχω δει και τις 4 φορες που εχουν παιξει σε κλαμπακι). Πολλα μπραβο και στην κοπελια που χαρη σε αυτην απολαυσαμε Scorpion Flower και την κομματαρα Luna!

Ντροπη στο Fuzz για την αλητεια που δεν βγαζουν νερο σε κανατες. Σωστα ρε, 30 ευρω δεν ειναι αρκετα, που να ξοδευομαστε και για νερο της βρυσης τωρα ε? Κριμα γιατι ο χωρος ειναι πολυ ωραιος.