MORAL-Αγάπη Ανεκπλήρωτη - Κυκλοφόρησε από τη Universal!

Ektos an mas apodeiksei o tragoudistis ton Moral oti einai metsal \m/. Yparxei tropos:

Ποιοι είστε σεις? οι σκληροί του Μραχάμι?
Αν γουστάρετε τη καφρίλα και τη βαβούρα, ασχοληθείτε με τη καφρίλα και μη μπλέκετε σε άλλα είδη!

Τι ν’αποδείξει?

Αυτό κάνουν προφανώς και οι τραγουδιστές των συγκροτημάτων που σου αρέσουν. Ξερνάνε! Τραγουδούσες συγκεκριμένο κομμάτι όταν ξερνούσες; :slight_smile:

Ντάξει παιδιά το παρακάναμε λίγο με την πλάκα όλοι μας. Λοιπόν σοβαρά από εδώ και πέρα παρακαλώ :slight_smile:

Αλεξ, κάνε ένα θρεντ στο introduce yourself να γνωριστούμε καλύτερα, πες μας τα αγαπημένα σου συγκροτήματα κτλ, πόσταρε και άλλού και σε λίγο καιρό θα καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται.

Εκτός αν μπήκες μόνο για να πεις και τον συγκεκριμένο δίσκο, που καλά κάνεις απλώς σε αυτήν την περίπτωση χάνεις τον καιρό σου.

Φιλικά :slight_smile:

Και βασικά φίλε Άλεξ αν είσαι του γκρουπ έχω να σου κάνω μια ερώτηση, κάνατε καιρό να βρείτε δισκογραφική;

Αυτό κάνουν προφανώς και οι τραγουδιστές των συγκροτημάτων που σου αρέσουν. Ξερνάνε! Τραγουδούσες συγκεκριμένο κομμάτι όταν ξερνούσες;

Όχι. Άκουγα ένα απίστευτα ηλίθιο, φλώρικο, αδερφίστικο και χωρίς καμία απολύτως πρωτοτυπία τραγούδι από αυτό το απίστευτα ηλίθιο, φλώρικο, αδερφίστικο και χωρίς καμία απολύτως πρωτοτυπία συγκρότημα, τους Μόραλ. Το παθαίνω καμιά φορά όταν ακούω τέτοιου είδους μουσική. Παρ’ όλο που έχω γερό στομάχι.
Ακούγοντας τους, σχεδόν αναπόλησα τους HIM… Φαντάσου κατάντια…

Αγαπητέ manos87, δεν μπήκα να γράψω για το συγκρότημα. Αφορμή ήταν αυτά που διάβασα τυχαία ενώ έψαχνα για το συγκρότημα στο internet. Δεν θα γράψω για τον εαυτό μου γιατί απλά δεν θα ασχοληθώ άλλο. Απλά εκνευρίζομαι με τον καθέναν που έχει το κακό λόγο έτοιμο κάτω από τη γλώσσα και κρίνει τους πάντες.
Κριτική του στυλ “ξέρασααααα!” και τέτοια δεν είναι κριτική και πρέπει να έχει ανάλογη απάντηση.

Ο τραγουδιστής είτε είναι αδερφή είτε είναι αλλοδαπός. Κάνει κάτι πούστικα φωνητικα ώρες ώρες και νομιζω οτι ακούω τον Ρουβά.#-o#-o#-o

Θα ήταν πολύ καλύτερο καλύτερο αν είχε αλλον Vocalist. Κάτι σαν τον Barlow θα ταίριαζε:D

Λυπάμαι πολύ για μερικούς καραγκιόζηδες ειδήμονες! Τι είναι αυτό το πράμα εδώ μέσα! Πολύ σκληροί μας βγήκαν όλοι! Σιγά ρε αντρούκλες!

Πάντως ένα είναι σίγουρο, ότι το συγκρότημα ξεφεύγει από τα τετριμένα! Είναι διαφορετικό! Και το διαφορετικό είναι δύσκολο να το αποδεχτεί κανείς, πόσο μάλλον ο επιφανειακός ακροατής! Όσο το ακούω πάντως γουστάρω περισσότερο! Έχει και πολλά άλλα καλά κομμάτια εκτός από τα 3 που ανεβάσαν στο myspace.

Με το γελοίο “δελτίο τύπου” που μας πάσαρες τι περίμενες;

Kι ο Γεωργιου το πηρε χθες το αλμπουμ φιλε,το ακουσε την ιδια μερα μαλιστα!Ανεβασε καποιο παιδι και το review του.
http://www.youtube.com/watch?v=cgyhsF53484&feature=related (στο 0:23 κανει κανει ειδικο αφιερωμα στον τραγουδιστη)

Περα απ τη πλακα,ειναι μαλακια…

Καταλαβες τι μαλακια πεταξες στο αρχικο ποστ και την εκανες edit ε?Αντε κανε promo και σ’αλλα σαιτ,κατι θα πουλησετε.

ρε φιλε μπαινεις στο φορουμ και ανοιγεις 2 διαφορετικα θεματα για να προωθησεις το σι ντι και χρησιμοποιεις και το “τι σιντι αγορασατε σημερα” για τον ιδιο λογο με ηλιθιο τροπο. και επισης γραφεις και βλακειες. ανοιξε ενα θεμα και γραψε “παιζω στην ταδε μπαντα” η “γνωριζω την ταδε μπαντα, αυτη ειναι η δουλεια τους, ακουστε την και πειτε γνωμες”, δεν θα σε κραξει κανενας. αλλα οταν γραφεις παπαριες του στυλ “αναγεννηση του ελληνικου ροκ” και “κοντραρει ανετα τα ξενα” λογικο ειναι να σε κραξουν και εσενα και την μπαντα και οχι γιατι εδω δεν γουσταρουν τα χαλαρα ακουσματα αλλα γιατι εδω υπαρχουν και ακροατες που ακουν καποια χρονια μουσικη και δεν θα κατσουν να αποθεωσουν την καθε μετρια μπαντα που θα τους πλασαρουν σαν κατι σπουδαιο. εχουμε ακουσει και καλυτερες ελληνικες μπαντες απο το myspace.

Μάλλον εσένα έπιασαν κώτσο.

Για να ξεκαθαριστούν μερικά πράγματα για κάποιους κακεντρεχής που βγήκαν κατευθείαν να κράξουν και το thread και το συγκρότημα.

Καταρχήν εδώ εκφράζεται η προσωπική μου άποψη για το συγκρότημα, ούτε το εκπροσωπώ, ούτε είμαι μέλος τους, ούτε προσπαθώ να αποκομίσω κάποιο προσωπικό όφελος. Ίσως να εκφράστηκαν κάποιες υπερβολές στην αρχή για το συγκρότημα, αλλά αυτές εξέφρασαν τον ενθουσιασμό και τη συμπάθειά μου γι το γκρουπ και γι αυτό άνοιξα και το thread. Σκοπός μου ήταν να μοιραστώ αυτό τον ενθουσιασμό στο forum και γιατί όχι να συμβάλω, ωστε να το ακούσουν περισσότεροι και να μοιραστούν μαζί μου κάποιες απόψειςι! Άλλωστε δεν έκρυψα ότι γνωρίζω κάποια μέλη του συγροτήματος, τα οποία είναι ταλαντούχα παιδιά με πάθος για τη μουσική!

Δυστυχώς διαπιστώνω ότι υπάρχει πολύ αρνητισμός και καχυποψία από πολλά άτομα, τα οποία σπεύδουν να κατακρίνουν με χυδαιότητα, να προσβάλλουν και να απορρίψουν οτιδήποτε! Πολύ κακία ρε παιδιά!

Περίμενα απλά να εκφραστεί κάποια γνώμη για το συγκρότημα, είτε θετική, είτε αρνητική, αλλά με μουσικά επιχειρήματα! Πείτε ρε παιδιά αν σας άρεσε κάτι ή τι δεν σας άρεσε στη μουσική του γρουπ, στη φωνή του τραγουδιστή, στη παραγωγή, το site τους ή οτιδήποτε άλλο σχετικό! Είναι λογικό σε κάποιους να αρέσει αυτή η μουσική, αλλά σε άλλους όχι! Λίγο πολιτισμός όμως.

Εξακολουθώ να προτείνω ανεπιφύλακτα Moral, γιατί πρόκειται κατά την άποψή μου για ελληνική υπερπαραγωγή! Πραγματικά δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο από ελληνικό συγκότημα, διότι δεν υπάρχει (5 συγκροτήματα είναι όλα κι όλα που κάνουν κάτι και αυτό γιατί? Γιατί είμαστε για τα μπουζούκια!)
Έχει στοιχεία dark, goth, metal, τρελά σολαρίσματα, ριφς, βιολεντσέλα, βιολιά, πλήκτρα, μελωδικό, ποιοτικό ήχο και τα vocals είναι πολύ ιδιαίτερα, βγάζουν δράμα και συναίσθημα και οι στίχοι είναι ποίηση! Φυσικά απευθύνεται σε ιδιαίτερο κοινό που γουστάρει αυτού του είδους μουσική!
Και το πιστεύω, ότι κοντράρει και τα ξένα του είδους και θα το πώ όπου γουστάρω!

Ο τραγουδιστής όχι μόνο είναι επιρεασμένος από τον Valo των Him αλλά μάλλον είναι και ερωτευμένος μαζί του. Χίλιες φορές τα μπουζούκια από αυτό.

Για την “Αγαπη απο Ναιλον” μιλαμε ακομα ετσι?οχι για το Mindcrime??

με χαροποιήσε ιδιαίτερα η άποψη σου, γιατί όντως κ εγώ δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο από ελληνικά γκρουπς. Θεωρώ ότι στην ελληνική σκηνή υπάρχουν πολλές αξιόλογες μπάντες, που έχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνουν από το να αντιγράφουν τους HIM.

Γκουχ-Γκουχ!!! Έχεις καιρό να ψάξεις στο myspace μου φαίνεται…:-k

Μουσικά μιλώντας, το συγκεκριμένο είδος (χμ βασικά ο συγκεκριμένος ήχος είναι το σωστότερο) πουλάει απίστευτα πολύ στις μικρές ηλικίες. Δηλαδή από 13-17. Συγκροτήματα τύπου Tokyo Hotel, HIM (όχι δν μοιάζουν μεταξύ τους, παραδείγματα ειναι) κτλ βρίσκουν φοβερή ανταπόκριση.

Και ευτυχώς ή δυστυχώς, σε αυτές και μόνο ηλικίες βρίσκονται όλα τα λεφτά για τις δισκογραφικές. Εκείνο είναι το target group τους, διότι οι “μεγάλοι” στην εξαιρετικά συντριπτική τους πλειοψηφία δε θα σπαταλήσουν τα λεφτά τους σε cd. Δεν παίρνουν τη μουσική τόσο στα σοβαρά είτε λόγω νοοτροπίας είτε λόγω χρόνου. Η μόνη μουσική που θα ακούσουν είναι στο ράδιο του αυτοκινήτου ή στο μαγαζί που θα πάνε για ποτό το βράδυ.

Η παρουσία ενός γκρουπ όπως το εν λόγω δε θα έπρεπε να ξαφνιάζει κανέναν. Όλο και κάποιος φωστήρας υπάλληλος δισκογραφικής θα σκέφτηκε να πλασάρει ένα ελληνικό γκρουπ, ως κάτι το πιο άμεσο σε όλα αυτά τα παιδάκια. Και φυσικά θα τους πλασάρει ως το next big thing, ως stars. Το παράξενο είναι πως δεν το είχαν σκεφτεί πιο νωρίς. Βέβαια, εκτός απροόπτου, αυτή η ιδέα δεν πρόκειται να πιάσει γιατί από τη μία δε θα τους προμοτάρουν αρκετά και από την άλλη το εγχώριο γκρουπ χάνει την αιγλη που έχει πχ ο Βίλε. Από την άλλη με κατάλληλο προμόσιον όλα γίνονται (μπορεί να βάλει όποια ανοησία θέλει να παίζεται από 5-6 ραδιοφωνικούς σταθμούς και νάσου οι σκληροπυρηνικοί φανς), απλά δεν το βλέπω να δείξει η universal τόσο ζήλο.

Τώρα στη μουσική καθεαυτή, ντάξει τα παλικάρια δε μου λένε τίποτα. Λογικό όμως, δε βρίσκομαι μέσα στο target group τους.

Να μια σοβαρή απάντησε φίλε κόσμοσις και αν θέλεις να ακούσει μια πραγματικά μεγάλη ελληνική δισκάρα ακου το δίσκο των wastefall που μιλάει για το χαμό των 21 παιδιών στα Τέμπη.

Αυτά. Ελπίζω να μην έχεις καμία απολύτως σχέση με το γκρουπ (που πολύ αμφιβάλλω) γιατί αλλιώς να ντρέπεσαι που με έκανες να σπαταλήσω την ώρα μου κάνοντας σοβαρό ποστ.:p:p Πλακίτσα ε.