MORAL-Αγάπη Ανεκπλήρωτη - Κυκλοφόρησε από τη Universal!

όπως και να έχει δεν ακυρώνει το point μου: “Θεωρώ ότι στην ελληνική σκηνή υπάρχουν πολλές αξιόλογες μπάντες, που έχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνουν από το να αντιγράφουν τους HIM”

Αυτή όντως είναι μια σοβαρή απάντηση και σε ευχαριστώ manos, θα ακούσω με χαρά wastefall. Επίσης ανέφερα πριν ότι ξέρω δύο μέλη του γκρουπ και δεν κρύβω ότι γουστάρω και ΗΙM και Amorphis και Poisonblack και 69 eyes και Lacrimas Profundere kai Nightwish kai Evanescence kai Rammstein kai γενικώς αυτού του είδους τη μουσική εκτός των άλλων! Και είμαι και 34 και ακούω χρόνια και ροκ και μεταλ.

Αδιαφορο προς συμπαθητικο το κομματι στο myspace. Μου θυμισε βασικα ενα καρο μπαντες που διαφημιζαν παλια στην ΤιΒι, με την εννοια οτι προσπαθουσαν να πιασουν εστω και λιγο τους προκατοχους αλλα ουτε γι αστειο δεν ελεγες πως τα καταφερνουν.

Το ελληνοφωνο δυστυχως ειναι πλεον πιο νεκρο κι απ τις πετρες.

Καλά ρε δεν μπορώ να καταλάβω, γιατι τα χώσατε έτσι στον άνθρωπο. Καλά έκανε και έδωσε 17 ευρά και καλά κάνει και δίνει τα εύσημα στη μπάντα αφου την γουστάρει. Αυτοι που δίνουν κάτι 30-άρια για box σετ της κάκιας ώρας είναι σοφότεροι δηλαδή ?

Και στην τελίκη, και μέλος να είναι, καλα κάνει και πάλι. Εχει γεμίσει το φόρουμ με ο,τι νάναι θέματα αυτο σας πείραξε?

Και να συμφωνήσω με τον Μάνος, οτι γένικα αυτές οι ηλικίες πουλάνε και αυτο το είδος ειναι μια έπανάσταση για την ηλικία αυτη. Απο διαφημήσεις στην Τιβι μέχρι και στα περιόδικα,αυτο που στοχεύουν είναι ηλικιες μικρές 15-17, για έμας δεν υπαρχει τίποτα μόνο αμάξια και τράπεζες. Θέλετε και σύνταξη, τρομάρα σας.

Που λες manos άκουσα ετσι στα γρήγορα wastefall. Ωραια rifs, έχουν μελωδικότητα, έχουν στοιχεία epic αλλά αντίστοιχα τα φωνητικά έχουν επηρεαστεί από Queensryche και μη σου πώ και από Manowar! Και με συγχωρείς, αλλά ο τραγουδιστής πως είναι έτσι ρε φιλε? Σαν τον B.D. foxmoor! Καλύτερα να μην φαινεται, μόνο να τραγουδάει!

Τα φωνητικα βασικα ειναι καργα Pain of Salvation.

Btw, δεν εχουν καμια σχεση με heavy metal.

Edit: Παντως συμφωνω με Μανο, υποστηριζα και παντα θα υποστηριζω πως το Soulrain 21 ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η Ελλαδα στον τομεα μελωδικου μεταλ.

εχεις βλεπω και σοβαρα κριτηρια

προσωπικά, πιστεύω πως μαζί με το Tribute To Life των Fragile Vastness είναι μουσικά ότι καλύτερο έχει να δείξει η εγχώρια σκηνή ανεξαρτήτως παρακλαδιού. Μιλάω μουσικά και μόνο, διότι πολλές μπάντες παρουσιάζονται πολύ πιο δυναμικές στο σανίδι.

Τώρα για το θέμα της κυκλοφορίας του topic. Δεν θα μπορούσε να μου αρέσει αυτό που άκουσα, αλλά όπως είπε και ο Μάνος δεν είμαι στο target group. Από την άλλη, σε αυτό το forum μάλλον έπαιξες και έχασες προσπαθώντας να προωθήσεις ως next big thing μια τέτοια μπάντα.

Καλά κάνεις και τους προτείνεις, αλλά οι καλές μπάντες θα αναδειχθούν με την ποιότητα και τη συνέπεια της δουλειάς τους (δισκογραφικά, συναυλιακά κλπ) και όχι μέσω δελτίων τύπου, δισκογραφικών ή μεμονωμένων media.

Σε κανενα.Τουλαχιστον αυτη εχει αυτογνωσια και δεν την εχει δει Valo.Ελεος δηλαδη δε μας φτανουν οι Ονειραμα να εχουμε κι αλλους?που θα παει η βαλιτσα?

a. συμφωνώ με τις γνώμες για το wastefall - εξαιρετικό, ακόμα κ για μένα που δεν ακούω τέτοια

β. το παιδί εμφανώς γνωρίζει την μπάντα. ως εκ τούτου οι χαρακτηρισμοί “αδερφίστικοι” να κοπούν παρακαλώ. δεν είναι καν ελληνικά. είναι προβλητικοί κ άκυροι κ λάθος κτλ κτλ. δεν χρειάζονται

γ. αξιοπρεπές το σχήμα, αλλά οκ δεν έπεσα κάτω. φίλε όταν διαφημίζεις τόσο εμφανώς ένα σχήμα, πρέπει να περιμένεις πως οι άλλοι θα στραβώσουν, γιατί ναι, είμαστε ψιλοtrue δωμέσα… από την άλλη είναι ακροατές, κ αν θες μια ειλικρινή γνώμη, καλό είναι να τους ακούσεις, γιατί σε αυτούς απευθύνεσαι. αλλιώς φτιάξτε ένα friends myspace να λέτε ο ένας στον άλλο πόσο γαμάει το σχήμα

δ. και σοβαρό : δεν στέλνετε στο rocking.gr ένα πρόμο, να σας ακούσουμε καλά κ να κάνουμε κ κανονική κριτική ? λέω εγώ τώρα…

Ego eimai mesa sto target group :stuck_out_tongue: , den eimai gkomena ok :stuck_out_tongue: , alla eimai pitsirikas :stuck_out_tongue: kai o megalyteros floros kai agapoulis sto forum :stuck_out_tongue: (polla :stuck_out_tongue: ebala). Episis mou aresoun polles bands tou eidous.

Eipa tin gnomi mou (gia ta myspace tracks). Mousiki arketa kali me orismena poly kala simeia eidika oi kithares akougontai thaymasia kai i paragogi einai poly kali. Stixoi, ntaks, tipota idiaitero.

OMOS…O tragoudistis xalaei olo to synolo. Den tragoudaei kan, an gnorizeis 2-3 pragmatakia apo fonitiki. H xroia tou episis einai tragiki kai thelei idaitero xeirismo kai douleia stin arthrosi. O anthropos einai erasitexnis. Kati pou diorthonetai en merei an o anthropos einai morfonios opos eipa giati kaka ta psemata to original target group den einai na kerdisei emena. Episis mporei na symmetexei sto song writing, den ksero, alla ayto den simainei oti tou eksasfalizei thesi tragoudisti…

πολλά ξέρεις εσύ για πιτσιρικάς!

ελπίζω το παρακάτω να μην το διαβάσει ο τραγουδιστής σας

δεν θέλω να φανώ κακός, αλήθεια

ξαναάκουσα προσεκτικά το “πεταλούδα”

μόνο σε μένα φαίνεται ψευδός ? ή είναι θέμα παραγωγής…

επίσης θα συμφωνήσω : μετριότατη φωνή

…Eeeee :roll: Mporei na eipa ena mikro psemataki…:roll: Ston Outshined paei ayto bebaios.

Conte mia xara akous, den einai mono ayto, faltsarei para poly kai exei ki alla problimata (xromatismou ton lekseon etc. etc.).

Nαι ρε κι εγώ γουστάρω My Chemical Romance που ακούνε όλα τα 14χρονα δε σημαίνει κάτι. Νταζ, όταν ενηλικιωθείς θα καταλάβεις πολλά πράγματα :stuck_out_tongue:

Και όντως ο τραγουδιστής των wastefall δεν είναι και κανένας άδωνις :lol:

Filos oso kai na prospathistete ego eimai o true floros edo mesa. :stuck_out_tongue:

Ντάξει, αράξτε, προφανώς το συγκρότημα παραείναι… mainstream. Το μόνο λάθος που κάνουν είναι που έχουν ελληνικό στίχο (γι’ αυτό που θέλουν να κάνουν πάντα).
Προσωπικά δεν μ’ άρεσε.

Όλα μετράνε σε ένα συγκρότημα φίλε, αν θέλει να πάει καλά. Και το στήσιμο είναι πολύ βασικό. Αν είσαι κάγκουρας άστο καλύτερα, το μέλλον σου περιορίζεται, εκ των πραγμάτων! Όσο για τα άλλα κριτήρια τα ανέφερα προηγουμένως!

Να πω κατι: ποτε η ανανεωση ενος μουσικου ειδους η της μουσικης γενικα δε θα ερθει απο ενα συγκροτημα που ο πρωτος δισκος του κυκλοφορει απο πολυεθνικη. Η ανανεωση/εξελιξη/επανασταση δεν επιβαλλεται απο τα πανω, αλλα αναδεικνυεται απο τα κατω. Long live the UNDERGROUND λοιπον!

Παντως ενα support στους Ονειραμα το χουν χαλαρα.

αν προσθεσουμε ενα A στο moral

κατι γινεται

:):D:p