MORAL-Αγάπη Ανεκπλήρωτη - Κυκλοφόρησε από τη Universal!

Συμφωνω,αλλωστε σημερα περισσοτερη σαβουρα βγαινει απο πολυεθνικες παρα απο μικρες ανεξαρτητες.
Α,και κατι ακομα.ΟΧΙ ΑΛΛΟ Μ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ PLEASE,ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΣΠΥΡΑΚΙΑ.

και αν το όνομα των Moral είχε e αντί για a, παίρνουμε το ελληνικό γκρουπ που η μουσική του διδάχθηκε στο πανεπιστήμιο της Bοστόνης, και έπαιζε στο σήμα της ΕΡΑ.

http://rock-elliniko.blogspot.com/search/label/Morel

Καλησπέρα παιδια! Χαίρομαι για το γεγονός ότι η συζήτηση μπήκε στο σωστό δρόμο. Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι που σχολίασαν, όχι μόνο δεν ανήκουν στο συγκεκριμένο target group του συγκροτήματος, αλλά και πολλοί αντιπαθούν το είδος της μουσικής γενικότερα! Δεκτές όλες οι απόψεις όμως!

Είναι γεγονός ότι η ελληνική γλώσσα σε αυτό το είδος, ακούγεται κάπως και γι αυτό πιστεύω ότι ακούγεται περίεργος ο χρωματισμός των λέξεων και ίσως να το κάνει επιτηδευμένα, για να είναι ευήκοο! Θα ακουγόταν σαφώς διαφορετικά στην αγγλική και γι αυτό όμως επικροτώ το συγκρότημα, γιατί δεν υπάρχει ελληνόφωνο συγκρότημα που να εκπροσωπεί αυτό το είδος, άλλα και πολλά είδη δεν εκπροσωπούνται βέβαια. Έχουμε πήξει στη Βανδή και στο Ρέμο, το Βουρλιώτη και ένα κάρο παπάρες. Και μπράβο στη Universal που προωθεί τέτοια ελληνόφωνα συγκροτήματα! Και να βγουν κι άλλα!

Επίσης όσον αφορά μερικά σχόλια για τα φωνητικά κτλ, τα κομμάτια του cd διαφέρουν από του myspace, έχουν γίνει βελτιώσεις και στα φωνητικά και στη μίξη και στα σολαρίσματα! Επίσης δεν βλέπω προβλήματα στην άρθρωση, ίσα ίσα τα λέει και πολύ καθαρά και βγάζει και πολύ συναίσθημα! Η χροιά βέβαια είναι κάτι πολύ υποκειμενικό! Σε άλλους αρέσει κι ο Ρουβάς! Εγώ πάντως ειδικός στα φωνητικά δεν είμαι, ξέρω αν μ’αρεσει αυτό που ακούω!

το καγκουρας πως το εννοεις? οτι δεν ειναι αδυνατος?

Οι ΗΙΜ φίλε άνοιξαν τη πόρτα σε αυτό το είδος, υπήρχαν και προέκυψαν μετά από αυτούς και πολλά άλλα καλά goth συγκροτήματα. Στο κάτω κάτω πες μου ένα συγκρότημα που δεν έχει επηρεαστεί από κάποιο άλλο!

Εννοώ το όλο στήσιμό του! Μου θυμίζει 80s. Τα πραγματα αλλάζουν, ο κόσμος εκμοντερνίζεται!

παντως η φωνη του τραγουδιστη θελει δουλεια
και δεν το λεει ενας εδω μεσα
το λενε παρα πολλοι
οπωτε δεν ειναι απλως γουστα

περα απο αυτο
η ολη φαση ειναι πολυ επιτηδευμενη
αντιγραφη μιας τρελα εμπορικης μπαντας
και μουσικα και στιχουργικα

μακαρι να πανε καλα
μιας και ειναι η πολυεθνικη απο πισω
και δει καμια αξιολογη μπαντα το φως της ημερας

αληθεια φωτογραφιες τους γιατι δεν υπαρχουν??? :-k:-k

αυτο το παλικαρι εχει στησιμο 80’ς???

δηλαδη μοντερνος εισαι μονο αμα εισαι αδυνατος,με θηλυπρεπη χαρακτηριστικα?

Κοιτα να δεις που μετα την οντισιον, ετσι οπως παμε θα μας βαζουν και στη ζυγαρια.#-o Φιλε Κοσμοσις, το συγκεκριμενο ατομο το ειχε παρει ο Κριστοφερ Γκιλντενλοου οταν εφυγε απ τους Pain Of Salvation ως touring member για τους Dial… στη θεση των πληκτρων… ευτυχως στο εξωτερικο δεν εχουν τετοια κολληματα… :wink:

Αμα θελετε να συγκρινεστε με τα ‘‘εξω’’, καλυτερα να εχετε και αναλογη σταση. Με το συμπαθειο, ε, αλλα η ατακα μου ακουστηκε λιγο ως φαση ‘‘γαρυφαλλο στη πιστα’’.:lol:

ε πως δεν εχει? δεν το βλεπεις το ριγε κολαν και το μαλλια μεχρι τη μεση? γιατι τα wristbands?

Ρε μπας και είμαι στο φόρουμ των wastefall? Εμένα πέρασαν για μέλος των Moral, αλλά άλλα βγήκαν στη φόρα μόλις έπεσε σχόλιο για wastefall!

Εντάξει παίδες, ηρεμήστε, δεν θα σας πάρουν καμιά θέση οι moral, όλους τους χωράει το μουσικό στερέωμα, ακόμη και τους άκαιρους και βαρετούς μπουχεσάκους! Απλά άλλοι προοδεύουν και πιστεύει σε αυτούς και κάποια εταιρεία της προκοπής και άλλοι απλά το παλεύουν στη μετριότητά τους και βρίζουν και τους πρώτους! Μιζέρια…

κοσμοσις σε παρακαλώ πες στους moral να στείλουν τον δίσκο κ στο rocking.gr αν θέλετε κ μια πιο “επίσημη” θέση…

Ποσες?

έχω δει κάμποσες φορές τους Wastefall live και είμαι ο πρώτος που έλεγε τα πράγματα που δεν μου άρεσαν.
έχω αγοράσει και τα 3 cd τους και είναι πραγματικά ΑΝΤΑΞΙΑ των λεφτών που έχω δώσει.
αμφιβάλλω αν το cd των Moral θα είναι αντάξιο των mbytes που θα πιάνει στο σκληρό από κατέβασμα με βάση αυτά που έχω ακούσει.

και σε πληροφορώ πως δεν έχω γνωρίσει ποτέ κανένα από τα παιδιά των Wastefall για να μην παρεξηγηθούμε.

τους υπέγραψε η Universal και νομίζουν ότι έπιασαν το πάπα από τα …

cool man και μην αρχίζουμε να αραδιάζουμε τα όσα ΣΚΑΤΑ έχουν υπογράψει μεγάλες εταιρείες γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

να αντιγραφεις μια μπαντα υστερα απο 10 χρονια πορειας και επιτυχιας το θεωρεις εσυ προοδο?? :-k

οι wastefall κυκλοφορησαν το τριτο τους δισκο απο την αμερικανικη sensory

αμα γνωριζεις λιγο απο το χωρο,θα καταλαβαινες οτι σημαινει πολλα περισσοτερα απο το οτι υπεγραψαν οι φιλοι σου στην universal.
αλλα τι καθομαι και σου λεω,
αφου ανηκεις στο target group των moral…και που ξερεις τους him πολυ ειναι!!!

Καταρχάς μπράβο που δίνει χρήματα και αγοράζεις οτι σου αρέσει. Και καλα κανεις και λες την γνωμη σου γιατί έτσι πρέπει. Αυτό κάνω κ εγώ.

Αλλα…δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά( no offence) και να σου δώσω μία σοβαρή απάντηση όταν μου λες ότι πρόκειται για ελληνική υπερπαραγωγή η οποία έχει στοιχεία metal, τρελα σολαρίσματα, ριφς, ποιοτικό ήχο και ιδιαίτερα vocals με στίχους ποίηση!

Υπερπαραγωγή ; Φαντασου να ήταν απλη παραγωγη δηλαδη…
Metal ; Επίσης έχει στοιχεία απο pop αλλα δεν το αναφέρεις.
Τρελά Σολαρίσματα ; Σιγα τον Loomis . . . .
Riffs : Ιδιος ο Hetfield
Ποιοτικό ήχο: Ναι, αλίμονο αν είχε χάλια.
Ιδιαιτερα vocals ; Απο πότε λέμε την ανικανότητα = ιδιαιτερότητα ;
στίχους ποίηση ; Εδω με έχεις στείλει … πραγματικά όμως… Σεφέρης!

Το συγκρότημα είναι καλό για Εφηβους που τώρα μπαίνουν στο τριπάκι της εφηβίας και πειραματίζονται.
Αλλα για τον Θεο, ένας άνθρωπος που έχει ακούσει Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Judas Priest, Jimmy Hedrix, Eric Clapton, Santana, Gary Moore, Led Zeppelin, κ.α. δεν μπορεί να γελάσει παρά βλέποντας τις υπερβολές που γράφεις για τους Moral.

Τι διακρίνω;
Ελλιψη μουσικής κριτικής ικανότητας και τάση να μεγαλοποιήσεις τα πράγματα και να ενθουσιάζεσαι πολύ εύκολα σε μεγάλο βαθμό.

Εντελώς φιλικά όλα:)

Αντε μπρε μάγκες το χτυπήσατε το 8ράκι από Μαρία Βασιλείου στο Metal Hammer. Πάντως και τρεις σελιδούλες διαφήμηση θα έπαιξαν το ρόλο τους:!:

Α γεια σου! Κι εγω το διαβασα κι ελεγα να το ξεθαψω αλλα με προλαβες. Η συγκεκριμενη συντακτρια μας ενημερωσε οτι εχει λεει παραγωγη στη Νυρεμβεργη και mastering στα Sterling Sound Studios. Λες κι αυτα απο μονα τους φτανουν. Α, και για την προφανεστατη επιρροη των (αηδια) HIM κουβεντα!

καλά κοροϊδεύετε εσείς.
ξέρετε τι παλούκι είναι να τρέχεις για διαφήμιση, ειδικά τον δεδομένο καιρό με τις συνθήκες της αγοράς?
και μέσα στις επισφάλειες, από πελάτη που δε ρίχνει φέσι?
με λίγη προσπάθεια έπαιρνε 9 και με δυσκολία δίσκος του μήνα (εκεί θέλει συντάκτη στο συγκρότημα συνήθως).

πάντως δεν είναι μονόπλευρο. πρέπει να έχει 30 σελίδες για συγκροτήματα της Century Media, αλλά κάτω από 8 δεν θα δεις σε κυκλοφορία της εύκολα. Μέχρι και 10 στο Lacuna Coil βάλανε.

Eίπα να πειραματιστώ κι εγώ να δω τι μας προτείνει η universal…έριξα πολύ πειραματικό γέλιο…το νόημα είναι αν θα πουλήσει ή όχι προφανώς…και πιστεύω ότι μπορεί, για την ελλάδα η κλάψα και το συγκεκριμένο image μάλλον πουλάει…άντε καλή επιτυχία στους moral…μην πληγωθούν τα παιδιά ας έχουν τουλάχιστον μια ευχή για καλή επιτυχία αφού αυτό θέλουν