Mortal Kombat

[CENTER][/CENTER]

Δεν μπορει το καλυτερο παιχνιδι ξυλου να μην εχει δικο του thread.
Πειτε αγαπημενους χαρακτηρες,ποιο απ’ολα τα ΜΚ σας αρεσε,
αγαπημενα fatalities,animalities και γενικα αποθεωστε.
Το ΜΚ ειναι τοσο kvlt οσο και οι ταινιες του.Παρα πολυ δηλαδη.

Κανω την αρχη.Αγαπημενος χαρακτηρας μαλλον η αυτου μεγαλειοτης Nightwolf

Μερικα απιστευτα fatalities ειχαν τα ρομποτ και ο baraka.

Εχω την εντυπωση πως υπηρχε τοπικ… anyway οι mods θα μας πουνε:p

Προσωπικα ασχοληθηκα με τα MK’s Ι και ΙΙ και στο Game Boy κιολας… (συγκινηθηκα…)

Το Ι ηταν δυσκολο, δεν πετυχαιναν τα combo’s ευκολα. Για τα οποια combo’s, καυχιοσουν σαν τρελος αμα μαθαινες καποιο, εποχες χωρις ιντερνετ βλεπετε…

Το II ηταν πιο καλο, το ειχα λιωσει ασχημα… ε μετα σιγα σιγα αρχισα να ασχολουμαι με pc games οποτε παει το game boy

Αγαπημενο χαρακτηρα δεν ειχα παντως, με ολους επαιζα και το τερματιζα

Τις προαλλες ενας φιλος με PS3 κατεβασε το mortal kombat II απο το playstation store (γραφικα, gameplay ιδιο) και τυπωναμε τα combo’s και χαιρομασταν. Βρισκω ευκαιρια τωρα και λεω οτι οποιος εχει PS3 να κατεβασει απο το playstation store το Street Fighter με βελτιωμενα γραφικα/μουσικη… Μιλαμε για μεγαλη απολαυση

Το κορυφαιο fighting game που εχω παιξει ποτε(μαζι με Tekken,που ηρθε μετα).Ακομα θυμαμαι τα Fatality που υπηρχαν εκει μεσα και το αιμα που επεφτε.Αγαπημενος μου χαρακτηρας ο Sub-Zero.

Εύγε θαντέρκατ!άντε μπορεί και να πω στο τζίνι να φέρει τους Hatebreed.


Now playing: Iced Earth - The Clouding
via FoxyTunes

Το soundtrack :bow2::bow2::bow2:
Ο εκφωνητής όταν λέει “Kitana” :bow2::bow2:
Tα Fatality/Animality :bow2:

Αν και προσωπικός δεν είμαι οπαδός των beat 'em up, το Mortal Kombat είναι μία σειρά που και εγώ τη λάτρευα απο μικρός, κυρίως για το χαβαλετζίδικο της όλης φάσης. Πρέπει όμως να απαντήσω σε αυτό

Δεν μπορει το καλυτερο παιχνιδι ξυλου

επειδή έχω γνωστούς μου που ασχολούνται με το είδος μέχρι σημείου αρρώστιας (εννοώ να έχουν παίξει και τη τελευταία ξεφτιλισμένη αντιγραφή του Street Fighter που βγήκε πριν 20 χρόνια) αυτό το παραπάνω απέχει κάτι τρισεκατομύρια έτη φωτός απο την αλήθεια. Μάλλον πρόκειται για ένα απο τα πιο υπερεκτιμημένα παιχνίδια όλων των εποχών, χωρίς καμία στρατιγική, τραγική έλλειψη ποικιλίας στις κινήσεις. Μιλάμε για μία σειρά στην οποία μίονο 2-3 παιχνίδια της (mortal Kombat 2, Trilogy) έχουν το δικαίωμα να λέγονται αξιοπρεπή και η οποία κέρδισε όλη αυτή τη φήμη απο το αίμα και τη βία που είχε.

Απο εκεί και πέρα, ακόμη και γνωρίζοντας τα παραπάνω, αφού δεν είμαι οπαδός του είδους το προτιμώ απο οτιδήποτε άλλο που έχω δοκιμάσει, αφού προσφέρεται για τρελό χαβαλέ. Δυστηχώς η σειρά έχει βγάλει και τραγικά παιχνίδια (MK4, MK Deception, MK Shaolin Monks, MK Mythologies κ.α.) αλλά εκείνο το Trilogy δεν ξεχνιέται. Αγαπημένος χαρακτήρας παλιότερα ήταν ο Scorpion, αλλά τώρα πια ουσιαστικά δεν έχω κάποιον να λατρεύω ιδιαίτερα. ο Shang Sung ήταν θεούλης όπως και η Kitana μεγάλη συμπάθεια.

Χαχαχα, χαιρομαι που υπαρχει και ενα τοπικ για το αγαπημενο μου παιχνιδι. Λοιπον, παιζω MK απο 5 χρονων περιπου(οχι, δεν κοροιδευω), το αγαπημενο μου ειναι το Μοrtal Κοmbat Trilogy και ο αγαπημενος μου παιχτης ποιος αλλος θα μπορουσε να ειναι εκτος απο τον Stryker… αχ, ωραιες εποχες…

Ε οχι και υπερεκτιμημενο παιχνιδι το ΜΚ!

Δεν με ενδιαφερει η γνωμη των φιλων σου για να το πω ευγενικα.Τα ΜΚ Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ultimate και
trilogy ειναι επικα παιχνιδια.

Και επειδη προκειται για παιχνιδι ξυλου ειναι το καλυτερο.Γιατι πολυ απλα περιεχει ωμη βια.
Στραγικη δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει σε 1-1,οι κινησεις του καθε χαρακτηρα ηταν μια χαρα.

Και στην τελικη ποιο παιχνιδι εχει την ιστορια του ΜΚ,ποιο εχει fatalities,animalities και ολα αυτα
τα ωραια που απλοχερα προσεφερε το ΜΚ.

Διασκεδαστικά ναι, επικά όχι. Η έλλειψη στρατιγικής είναι ακριβώς αυτό για το οποίο κατηγορείται το Mortal Kombat. Είναι ένα παιχνίδι στο οποίο όσο και αν έχεις εξασκηθεί η διαφορά μεταξύ άσχετου-σχετικού δε θα φανεί ακριβώς λόγω ελάχιστων διαφορών ανάμεσα στους χαρακτήρες και τις κινήσεις τους και οι οπαδοί του είδους τσαντίζονται που έχει δώσει την εντύπωση ότι παιχνίδια ξύλου = τυχαίο πάτημα των πλήκτρων και όποιος ζήσει.

Καμία σχέση με π.χ. Street Fighter (το οποίο σιχαίνομαι by the way) που υπάρχει χαώδης διαφορά ανάμεσα στους χαρακτήρες και τις κινήσεις τους και εκεί πραγματικά υπάρχει και ξύλο και στρατιγική (και πίστεψε με, αν παίξεις με άνθρωπο που ξέρει το συγκεκριμένο παιχνίδι πραγματικά καλά, τότε δε παίζει να νικήσεις 1 αγώνα στους 100, το λέω απο προσωπική εμπειρία :p). Αν δε σε ενδιαφέρει η γνώμη των φίλων μου πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ που ασχολείται με το είδος και έχει σοβαρούς χρήστες, δε πρόκειται να πάρεις άλλη απάντηση. Θα σου έφερνα και άλλα παραδείγματα παιχνιδιών, αλλά όπως είπα οπαδός του είδους δεν είμαι οπότε δεν έχω συγκρατήσει τίτλους.

Αν λές ιστορία και εννοείς cult-ιά πράγματι καμία. Αν εννοείς το σενάριο επίσης καμία άλλη αν και αυτό είναι για καλό μιάς και το ξεφτιλίσαν το ζήτημα απο ένα σημείο και μετά. Όσο για τα fatalities, τα έχουν και άλλα παιχνίδια ( το BIO Freaks μου έρχετε πρώτο στο μυαλό) αλλά όσο και αν είναι πράγματι πρωτοπορία της σειράς (τουλάχιστον ήταν πρωτοπορία το σωτήριο έτος 1990) δε τη κάνει και αξιόλογη. Ίσα ίσα δείχνει ότι ο κύριος λόγος για τον οποίο παίζει πια κανείς τη σειρά είναι για τα λίτρα αίμα που έχει, πράγμα όχι κακό, αλλά σίγουρα για κάποιον που ασχολείται με το είδος δεν είναι αρκετό. Αυτά τα απλά :slight_smile:

Υπερεκτιμημένο ή όχι, αυτά δεν έχουν και μεγάλη σημασία για παιχνίδια που σημάδεψαν μια εποχή, όπως η σειρά του Mortal Combat. Η μάχη του με το Streetfighter για το καλύτερο 2d fighting θα μείνει ως μια απο τις πιο επικές μονομαχίες videogames όλων των εποχών! Ήταν εξάλλου και μια μάχη σχολών: αμερικάνικη (MK) - γιαπωνέζικη (SF)…

Τα πρώτα τρία παραμένουν αγαπημένα παιχνίδια. Θυμάμαι όταν είχε κυκλοφορήσει μάλιστα το Mortal Combat Trilogy (νομίζω έτσι λεγόταν) που περιελάμβανε όλους τους χαρακτήρες, κινήσεις, backgrounds κλπ… πώρωση!

Απο το πρώτο είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση τα αληθοφανή γραφικά των χαρακτήρων του… αν και το πολύ πράμα με τις finishing moves έμελε να έρθει με το MK2… Το τρία ήταν η επόμενη πωρωτική συνέχεια. Έχω πάντως μια αδυναμία στο δύο μάλλον!

Αγαπημένες στιγμές όλες οι τελικές κινήσεις, κυρίως εκείνες που σχετίζονταν με την πίστα! Πχ στο 2 η πίστα με τους υπονόμους που ο αντίπαλος ρίχνεται στο οξύ! Ή στο τρία που πετάγεται στις ράγες του τρένου και τον πατάει… sweeeeeet! :stuck_out_tongue:

(ποτέ δε τα κατάφερνα με τις τελικές κινήσεις πάντως… γι’ αυτό και δε με ενοχλούσε τόσο όποτε έχανα, καθώς τις έβλεπα να μου τις κάνουν οι αντίπαλοι!)

Αγαπημένοι χαρακτήρες: Raiden, Sub-Zero, Liu Kang και τα ρομπότ στο τρία.

Ανασταίνω τούτο εδώ το Topic ώστε να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη όσο περιμένουμε το ΜΚ1 2023! Aς ξεκινήσουμε με ένα Poll για το αγαπημένο μας παιχνίδι της σειράς και εαν έχουμε όρεξη μπάινουμε σε συζητήσεις για χαρακτήρες, fatality, brutality, babality, stages, krypts, elder gods, ταινίες κτλ.

3 Likes

4 Likes

3dbe0e8f33630cd431d38f5405272531

2 Likes

^ Χαμος απλα

@LesAnTz νομιζω με τοσες επιλογες στο poll, ειναι λιγο ακυρο να εχει μονο μια ψηφο ο καθενας. Δεν δειχνει και πολλα το αποτελεσμα ετσι. Πιο χρησιμο θα ηταν να ζητας να ψηφισουμε τα 3 αγαπημενα μας παιχνιδια της σειρας.

1 Like
  • Mortal Kombat
  • Mortal Kombat II
  • Mortal Kombat 3
  • Ultimate Mortal Kombat 3
  • Mortal Kombat 4
  • Mortal Kombat: Deadly Alliance
  • Mortal Kombat: Deception
  • Mortal Kombat: Armageddon
  • Mortal Kombat vs. DC Universe
  • Mortal Kombat (2011)
  • Mortal Kombat X
  • Mortal Kombat 11

0 voters

Fixed. Το Mk1 μου φαίνεται ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ, οι έξτρα χαρακτήρες μεχ, αλλά μπορεί να έχουν τον χαβαλέ τους σίγουρα δέν είναι τόσο ταιριαστοί οπως οι φονιάδες Jason - Freddie κτλ…

1 Like

Ηταν που ηταν γαμηστερα ολα τα αρχικα νεα, το image του παιχνιδιου, οι πιστες, ακομα και η βασικη ιστορια οσο μπορουμε να δουμε απο το αρχικο τρεηλερ… ε τωρα εχουν ξεφυγει εντελως εκει περα στην Netherrealm Studios.

Ο Ed Boon φερνει πισω την Ashrah και τον Havik απο το πολυ αδικημενο Deception (του οποιου επιμενω οτι βασικο προβλημα ειναι το gameplay, αφου το στορι με τα Kamidogu και τον Shujinko και τα διαφορα realms ειναι φοβερα καλο), και τους κανει ΥΠΕΡ-χαρακτηρες με τρελο design και ενδιαφερον.

Και σαν να μην εφτανε αυτο, μας δινει μια εκδοχη του Reptile που ειναι πολυ πιθανον να ειναι η καλυτερη του εκδοχη ως τωρα, αφου συνδυαζει και την ανθρωπινη του μορφη, και την ερπετικη. Καλα το fatality στο τελος του τρεηλερ απλα επος.

Εβαλα και το προηγουμενο τρεηλερακι, το οποιο δειχνει την επιστροφη του Geras απο το ΜΚ11 (Cetrion που εισαι?) και gameplay για Liu Kang, που περιλαμβανει ενα απο τα καλυτερα fatalities που εχω δει ποτε, αφου περιλαμβανει μαυρη τρυπα στο διαστημα :")

ΥΓ. Δεν θυμαμαι να σχολιασα και επιστροφες Tanya και Li Mei, γενικα ολα αυτα τα νεα και τα τρεηλερακια ειναι τοσο υπεροχα, που ενα μικρο μου κομματι θελει να σκασει τα $60 και να το κανει pre-order, κατι που δεν κανω ΠΟΤΕ με κανενα παιχνιδι, αφου λιγους μηνες μετα το Steam το βαζει μιση τιμη.

3 Likes

Τελευταιο τρεηλερακι κι εγινε χαμος λιγακι ξανα. Το hype ειναι στα υψη και ολα τα σχολια στα σοσιαλ ειναι θετικα. Εχουν τρελαθει ολοι με το ομολογουμενως φοβερο re-design και των χαρακτηρων και της ιστοριας. Θα βγαλει πολλα λεφτα η Netherrealm Studios με αυτο το παιχνιδι λογικα. Και το ροστερ των χαρακτηρων ειναι φανταστικο.

5 Likes

Επιτελους Μοταρο εστω και σαν kameo fighter. Αρρωστημενο γενικα το ΜΚ1. Δειχνει οτι τα δωσαν ολα για ολα για το παιχνιδι. Ανυπομονω παρα πολυ για το story πως θα εξελιχθει.

2 Likes