Motley crue

Τα παιδακια ειναι απιθανα !

Nikki sixx, μια πενα που δεν επαιξε ποτε

2 Likes

Ε τα μουνιά, κοροϊδεύουν κιόλας :joy:!

3 Likes

καταραμενη καταιγιδα !

Είχα πάει για W.A.S.P. εκείνη τη μέρα αλλά τον ήπιαμε. Τους είδαμε όμως το Νοέμβριο στο Gagarin οπότε τέλος καλό, όλα καλά.

Εγώ είχα κατέβει για τους Mastodon που παίζαν την επομένη μέρα και οι τότε φήμες τους ήθελαν να είναι πολύ καλοί live!
Έχοντας φτάσει στην Αθήνα από την προηγούμενη, βγήκα για καφέ το απόγευμα και μου έκανε εντύπωση πόσος κόσμος κυκλοφορούσε με T-shirts των Motley Crue, ενώ θα έπρεπε να βρίσκονται στην Μαλακάσα!

Ειχα παει και εγω την πρωτη μερα και εφαγα την ξενερα. Την επομενη μερα ομως γουσταρα πολυ σε Saxon, Down και Mastodon.

pio over rated band apo tous Crue den boro na skeuto (bullshit boro alla as min arxiso), me diskous apates pou pigan No 1 sto US billboard eno alla aristourgimata den poulousan (pragmatika se poion aresei kapoio ap ta ypoloipa songs tou Girls Girls Girls plin ton 2 gnoston video clips?). to kleisane epitelous to magazi (edo kai kaposa xronia). GOOD FUCKIN RIDDANCE kolobanda.

Συμφωνω οτι ειναι φουλ υπερεκτιμημενοι, αλλα μια φορα live θα τους εβλεπα εστω για τα hit-ακια

1 Like

oute gia ta hit’s oute gia tipota.

Γενικά τους θεωρώ best of μπάντα, δηλαδή μουσικά δε μου λένε και πολλά. Παρ’ όλα αυτά το show που 'χα δει απο αυτούς δε το 'χω δει απο κανέναν άλλον.

1 Like

Εγώ από την άλλη τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση και είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες.

@metroid1984 αν δεν ακούς / δε σου αρέσει καθόλου το glam rock/metal των 80’s, τότε είναι αυτονόητο ότι δε θα σου αρέσουν και οι Motley Crue, αλλά υπερτιμημένοι;

Οι MC είναι από τις λίγες μπάντες που ουσιαστικά εισήγαγαν ένα νέο υπο-είδος (genre) μουσικής και όρισαν την εποχή τους. Τελείως γνήσιοι. Με εξαίρεση τον Tommy Lee, δεν ήταν τίποτα παιχταράδες μουσικοί, αλλά δε χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς. Και πάλι καλύτεροι από κάτι Nirvana (τους αναφέρω γιατί κι αυτοί όρισαν ένα είδος άρα ήταν σημαντικοί, κι επίσης και σ’ αυτούς ο καλός μουσικός ήταν ο drummer) που για μένα είναι 10 φορές πιο “υπερτιμημένοι”.

Παρόλα αυτά, το “Shout at the devil” και το “Dr. Feelgood” δεν έχουν ούτε μία αδύναμη στιγμή. To “Too fast for love” είναι genre-defining, το “Girls girls girls” είναι επίσης πολύ καλό και το ομώνυμο του 1994 - χωρίς τον Vince Neil - είναι εξαιρετικό και πιο “σοβαρό” μουσικά αλλά πήγε άπατο λόγω της εποχής.

Α και το πιο σημαντικό. Το “Saints of Los Angeles” είναι απίθανη δισκάρα που κανείς δεν περίμενε, τόσο Motley Crue όσο κι επίκαιρη για το 2008 που κυκλοφόρησε (όχι ρετρό δηλαδή), από τα καλύτερα reunion albums και ιδανικό κλείσιμο στην καριέρα τους. Έκαναν τελευταία περιοδεία χωρίς αστερίσκους κι έκλεισαν το μαγαζί με το κεφάλι ψηλά, τις τσέπες γεμάτες και την original τετράδα πριν πεθάνει κανένας (ο Mick Mars είναι σχεδόν ρομπότ από τη μέση και κάτω για πάνω από 15 χρόνια…)

Ξέρω ότι στην Ελλάδα δεν είχαν τη φοβερή απήχηση, αλλά αυτό δε λέει πολλά, δεν μπορούμε να κρίνουμε τη σημασία μιας μπάντας με βάση το χωριό μας. Ούτε οι Van Halen είναι μεγάλοι στην Ελλάδα, τι σημαίνει αυτό, ότι είναι υπερτιμημένοι;

3 Likes

υπαρχει και αλλος , περα απο μενα που το πιστευει αυτο ; Ουαου!!!

Γενικοτερα , χρυσα τα λες !

1 Like

Χαίρομαι που συμφωνούμε!

Το “πολύ καλό” πάει στο “Girls girls girls”, το ομώνυμο το χαρακτήρισα “εξαιρετικό” :wink: Το είχα πάρει όταν βγήκε κι έπιανε σκόνη για πολλά χρόνια. Μέχρι που το ξαναέβαλα κάποια στιγμή ως πιο “ώριμος τύπος” και το εκτίμησα αλλιώς! Δυστυχώς αυτό το άλμπουμ βρίσκεται σε καθολική λήθη/αδιαφορία ακόμα κι από τους οπαδούς των Motley Crue.

1 Like

Ηδη απο τοτε που κυκλοφορησε ημουν σε “τετοιους” μουσικους δρομους , οποτε το εκτιμησα απο νωρις .

απο πιτσιρικας , ενω απο την αρχη σχεδον μου αρεσε το thrash , τα πρωτα μου ακουσματα ηταν αυτο το “glam/sleeze” των late 80s (crue, leppard, firehouse, skid row, bon jovi, whitesnake κτλ) το οποιο ακομα και τωρα με συγκινει.
Λιγο μετα ηρθαν και τα πιο “out of the box” ακουσματα και εδεσε το γλυκο.

Υ.Γ. ο Lars μεγαλος απο τοτε . στο Master Ηθελε το ταμπουρο του Allen των Leppard , στο Justice ηθελε αυτον τον τεραστιο ογκο στα ντραμς και στο Black Album ηθελε τον ηχο απο το dr.feelgood. Με εκανε να αγαπησω ακομα περισσοτερο μερικα πραγματα !

2 Likes

Τεραστιοι crue, ευτυχως προλαβα και τους ειδα στην τελευταια περιοδεια σε ενα σοου χωρις προηγουμενο. Live wire τοπ10 κομματι που εχω δει λαιβ.-

2 Likes

Βάζεις πολλά στην ίδια παρένθεση και δε μπορώ να αντέξω τόση συγκίνηση μαζεμένη! Ειδικά Def Leppard, αλλά και όλους ανεξαιρέτως τους άλλους. Θα ήθελα σαν τρελός ένα reunion Skid Row με Bach και να παίζουν “Slave to the grind” ολόκληρο, μιλάμε για όνειρο!

Πω ρε ζηλεύω! Εγώ το αμέλησα κι όταν το θυμήθηκα είχαν μείνει κάτι shows στην Αμερική μόνο, οπότε… Ήταν όντως καλή η τελευταία περιοδεία; Γιατί άκουγα διάφορα για τη φωνή του Vince Neil. Τέσπα εγώ τους είδα το 2005 στην Ιταλία, γαμώ ήταν!

2 Likes

Για,βινς ηταν πολυ καλα, ξερεις τωρα νιαουρισμα φουλ. Αλλα το σοου ηταν,απτα καλυτερα που εχω δει. Ειχε και αλις κουπερ σαπορτ οποτε ανεβηκε πολυ

1 Like

τι λετε τωρα ρε !!! ο πατερας του glam hard rock μαζι με τα “παιδια” του.

Οι crue Παντως στην αρχη επαιζαν κανονικο αμερικανικο heavy metal , μετα εξελιχτηκαν . Και η δευτερη φαση τους , μου αρεσει περισσοτερο.

(παω να βαλω την εισαγωγη του dr. feelgood , να γινει χαμος).

ερωτηση : sixx a.m. εχει εκτιμησει καποιος ή πανε ακλαυτοι;

1 Like

SIXX:AM τους αγαπώ. Βασικά λατρεύω Nikki Sixx χαχα. Ενιγουει, το Heroin Diaries είναι εκπληκτικός δίσκος και βιβλίο, μετά τα επόμενα δε με ενθουσίασαν όσο το πρώτο αλλά αξίζουν μια αυτιά.

1 Like