Περίεργο φαινόμενο με mp3

http://www.flashpresskits.com/hearingtest/

χώρις πλάκα, υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να ακούσουν τα κατω κάτω… μάλλον κουφαίνονται…
yikes.

και τα ίδια samples απο mp3, απλά δεν ακούγωνται οι συχνότητες πάνω απο 20. εδώ ο xing άρχιζε να κόβει απο 16.000 με αποτέλεσμα χάλια ποιότητα.

CD & BINYLIO !!!

Νταξει, προς το παρον το ακουω ανετα μπορω να πω. Οχι οτι αυτο σημαινει οτι δεν εχω αρχισει να κυφαινομαι :p. Παντως η ολη ιστορια με τα mp3 εχει αρχισει και με τρομαζει. Ακουγα μεχρι και φετος 2 ωρες τη μερα και προσπαθω να κανω ο,τιηποτε για να το σταματησω. Το κλειδωνω σε ντουλαπες και δινω το κλειδι στον πατερα μου, το κρυβω απτον εαυτο μου…

Και προς οσους εχουν την φαινη ιδεα, οχι δεν το πεταω απτο παραθυρο :stuck_out_tongue:

τι εγώ έχω κουφαθεί δλδ? :?

βασικά αμα τη μία φορά το ακουω και την αλλη, υστερα απο λιγο, δεν το ακουω τι γινεται? ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα?

Το κάτω δεξιά δεν το άκουγα σχεδόν…8O ΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Εννοειται Cd & Βινυλιο.
Το mp3 τα ακουω αλλα παιρνω και cd οσο μπορω.4-5 το μηνα.
Τοσα μπορω τοσα παιρνω.
Α btw ολα μια χαρα τα ακουσα.

So fucking what. Αν ακους μουσική με ακουστικά στη διαπασών συνέχεια, θα κουφαθείς. Δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό.

Και πριν τα mp3 κάναμε το ίδιο με τα walkman για παράδειγμα, όπου βάζαμε μέσα τις κασέτες και το δυναμώναμε τέρμα. Ή αν συνδέσεις τα ακουστικά με τα ηχεία του pc ή του cd-player και ακους στη διαπασών, συνέχεια, το ίδιο συμβαίνει.

Δεν είναι το μέσο, αλλά το οτι ακους πολύ δυνατά μουσική απο ακουστικά.

Α. Και κάτι ακόμα, πολύ ενδιαφέρον. Ένα άρθρο πάνω σε ένα νέο mp3 player που θα προορίζεται για να μπορούν να ακουν μουσική εκείνοι που έχουν χάσει την ακοή τους. Βρίσκεται ακόμα σε ερευνητικό στάδιο, έχει όμως ενδιαφέρον, τσεκάρετε το. :wink:

http://asia.cnet.com/reviews/musicplay/0,39050461,61980093,00.htm

Δημιουργεί όμως και μια σχετική “βαριεστημάρα” στο αυτί η συνεχής ακρόαση απο mp3. Απο ακουστικά πολύ περισσότερο. Ψυχοακουστικό το φαινόμενο. Και μπορείς να επανέλθει, αν και πάνω απο 10ετία, μπορεί να αφήσει και κουσουράκι…λέγεται.Δεν είναι μόνιμη, αλλά, χάνεις ποσοστό της ακοής σου… γιαίκς… i don’t wanna go bethoveen πριν της ώρας μου. Παρεπιπτώντως τα κάτω τα ακούω όλα πεντακάθαρα !
Εγώ στο σπίτι, έχω ενυσχυτακι, με dynamic expander, και 4ohmα ηχεία !!! \m/
blow your speakers !!! WITH RNR

Ας αρχίσουμε να κατεβάζουμε όλοι FLAC τότε 8)

Ρε σεις!!!
Δεν ακουω σχεδον τιποτα!!!

Ρε σεις εγώ τα ακούω όλα.
Τόσο καλά αυτιά έχω?

Βέβαια δε καταλαβαίνω καμιά διαφορά ανάμεσα σε 20000Hz kai 20500Hz…

βασικα ειναι και αναλογα ποσο δυνατα εχεις τα ηχεια…

το δοκίμασα και σε χαμηλότερο volume, και πάλι τα ακούω…
μόνο στα 16000 Hz δυσκολέυομαι λίγο αλλά και πάλι το ακούω

έχω κρυφά χαρίσματα τελικά…χαχαχα

Παει!
Κουφαθηκα!

Τα cd και τα βινυλια εχουν σιγουρα μια παραδοση στη μουσικη αλλα τα mp3 σιγουρα ειναι η νεα τεχνολογια καθως και πιστευω οτι εξ αιτιας τους δεν υπαρχουν τοσες πωλησεις cd οσες υπηρχαν παλιοτερα δεν ειμαι ουτε απολυτα υπερ ουτε απολυτα κατα γιατι μπορουν να δωσουν ενα χτυπημα στις δισκογραφικες για να σταματησει η αισχροκερδια στη μουσικη

:respect: :respect: :respect:
:yes: :yes: :yes:

έχουν δώσει ένα χτύπημα στις δισκογραφικές τα mp3 σε συνδιασμό με το net.

Οχι αλλο τοπικ για την πειρατεια και τα mp3!

Σεβαστειτε οτι μολις διαπιστωσα πως εχασα την ακοη μου…

μέχρι ποια συχνότητα ακούς?

Τα mp3 (προσοχή, όχι η δυνατή μουσική απο ακουστικά, τα mp3 ειδικά) δεν κουφαίνουν μόνο.

Προκαλούν και βαριεστημάρα. Και έλεγα γιατί δεν είχα όρεξη για δουλειά τις προάλλες… Ποιός ξέρει, ίσως προκαλούν και κατάθλιψη.

Εγώ πάντως “κουφάθηκα” με όσα διαβάζω εδώ μέσα…

Ακυρο ρε.
Ειχα ξεχασει να ανοιξω τα ηχεια.

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Εγώ τα άκουγα όλα… Ακόμα και τους υπόηχους… Μέχρι που είδα αυτό το τόπικ…