Περίεργο φαινόμενο με mp3

:lol: :lol: :lol: #-o #-o #-o

:tomato:

E τοτε ειμαι κουφος γιατι εχω τα κερατα μου απο mp3, δισκογραφιες ολοκληρες, και τις χαιρομε κι ολας. ελεος :lol:

Εγώ τα mp3 μου τα ακούω από τα ηχεία του pc. Δεν έχω φόβο.

Τα αυθεντικά όμως τα βάζω τέρμα στο αυτοκίνητο. :-k :-k :-k Μάλλον πρέπει να σταματήσω να αγοράζω cd μου φαίνεται

Xμ…για το κατω δεξια πρεπει να ανεβασω καπως την ενταση για να το ακουσω…Υπαρχει καμια μεση ενταση του ηχειου που πρεπει να το ακουμε η κατι τετοιο?:-s

Μιλαμε για τις mp3 συσκευες ή περιλαμβανει και τραγουδια σε μορφη mp3 που μπορει να ακους ξερω γω στο pc σου;

Mp3 = Κακό.

Τα πράγματα είναι απλά.

Γι’ αυτό πέτα το mp3, βάλε το cd στο diskman, βάλε το volume στη διαπασών, και να σαι σίγουρος πως έτσι δε θα κουφαθείς…

Αυτο τωρα το λες για πλακα ετσι?

Όχι βέβαια…μάλιστα αν έχετε κουφαθεί κυκλοφορήστε με το γραμμόφωνο αντί για το discman και τα δύσμοιρά αυτάκια σας που το κακό MP3 σας χάλασε θα ξανανιώσουν…

γενικα τα discman και τα mp3 εχουν νοημα οταν εισαι εξω και περπατας και θες να ακουσεις ενα κομματι το βαζεις δυνατα και πορωνεσαι αλλιως δεν εχουν νοημα μπροστα στα ηχοσυστηματα

Ρε παιδια, το δοκιμασα τοσες φορες και εγινε κατι πολυ περιεργο! Τα ακουγα ολα εκτος απο το τερμα δεξια της πρωτης και δευτερης σειρας!(ξεκινοντας απο πανω) Θα κουφαθουμε εδω περα…

Εγώ όταν πάτησα το τελευταίο κουμπί ξαφνικά το χρυσόψαρό μου πήδηξε έξω από τη γυάλα. :-s

Δεν παιζει να ζησει για πανω απο 48 ωρες…:lol:

καλά για πειρατεία δεν το συζητώ. Είναι κλοπη.
Και rolex δεν μπορούμε να έχουμε, δεν πηγαμε ούτε να κλέψουμε ούτε κυκλοφορουμε με FOLEX ?!

Αλλά εγώ μιλάω καθαρά για τη ζημιά που κάνει το mp3 στο αυτί, διότι κάνει. To αυτί “ξεγυμνάζεται” ακούγωντας λιγότερες συχνότητες, αυτές οι οποίες αποκόπτωνται απο τον mp3 encoder ο οποίος βγάζει ένα μέσο όρο και συνηθήζει να μην τις άκουει…το ίδιο κάνει η ακρόαση οποιουδήποτε lossy αρχείου. Φυσικά αμα τ ακούς και διαπασών κινδυνευεις παραπάνω.

o xing έκανε μέχρι 16.000hz μετά έκοβε και μάλιστα ΄βαρβαρα.
οι FH και LAME νομίζω μέχρι 20.000 αλλά εκτός απο πολλές μπάσες συχνότητες που όλοι οι encoders αφαιρούν, κόβουν και πολλές άνω των 18.000.

Όλα τα δείγματα τα ακούω κανονικά. Άρα εντάξει πρέπει να είναι τα αυτάκια μου. :slight_smile: (έτσι κι αλλιώς, δεν κατεβάζω και δεν ακούω συχνά mp3s, άρα μάλλον ΟΚ είμαι. :stuck_out_tongue: )

Δηλαδη εγω που εχω οοοοοολα τα τραγουδια μου σε mp3 εχω προβλημα;

αχεμ - δοκίμασε το και πές μας. Στη δεκαετία πάνω ακρόασης, μπορεί και να χάσεις λίιιγο απο την ακοή σου…πάντως.

Δεν ξέρω ρε φίλε αν έχεις πρόβλημα. Δισκοθήκη πάντως - δεν έχεις !:-k

Εδώ να προτείνω το καταπληκτικό βιβλίο του Έριχ Φρομ, “Να Έχεις ή Να Είσαι”.

Συγγνώμη για το off-topic.

χαχαχα … είσαι όμως ?
Μιλάμε για καλουπωμένα γούστα. Μιλάμε για άτομα τα οποία πιθαναγκασμένα ακολουθούν, προδιεγεγραμμένες πορείες. Μιλάμε για άτομα που βαριούνται να ψάξουν ή φοβούνται να ξεφύγουν απο τα κοπαδάκια…
φοράμε όλοι μας όμορφες στολές. Κομματικές, ομαδικές, κοινωνικές, φασώνουμε και χαρακτηίζουμε τους εαυτούς μας σαν κάτι, ώραιους, άσχημους, ψηλούς - κοντούς, μέσαίους, πλούσιους φτωχούς κτλ κτλ κτλ …
Θες να σε πώ κάτι.
Οτιδήποτε σου ανήκει - είναι άχρηστο να σου ανήκει - εφόσον θα πεθάνεις. Η ιδιοκτησία, είναι μεγάλη %$%#$%#%$, αφού το μόνο που χριεάζεσαι είναι να μπορείς να κάνεις ΧΡΗΣΗ συγκεκριμένων resources στη διάρκεια της ζωής σου. Απλά κάποιοι φροντίζουν/αν να μαζέψουν το 80% των πόρων αυτών σε 1% του πλυθησμού. το άλλο 99% πρέπει να τα βγάλει πέρα με το 20%. Γιαύτο έχεις - τρίτοκοσμο - γιαυτό υπάρχουν αυτά που υπάρχουν.

Αν δεν έχεις - δεν μπορείς να είσαι.

Τώρα το πώς θα το πάρεις για να το έχεις είναι κάτι που αλλάζει απο εποχή σε εποχή. Παλιά το έπαιρνες μέσω βίας, τώρα μέσω, είτε δουλειάς, είτε δουλείας, είτε με κομπίνες είτε με συμφωνίες…ειτε κλέβοντας !

Επιθυμώ να έχω και δεν έχω ψευδαισθήσεις για αυτό. γιατί αν έχω, μπορώ να είμαι. Άραγε είμαι εμπειριών συλλέκτης. Αν χρειάζεται να γίνω και αντικειμένων - no problem, όσο αυτό δεν με σταματά απο το να γεύομαι και όλα τα υπόλοιπα που χρειάζομαι.

Η δισκοθήκη έιναι φετιχισμός - και όχι δεν θέλω να γίνω σαν κάτι γέρους στο μοναστηράκι - που δεν κάνουν τπτ άλλο στη ζωή τους απο το να μαζεύουν βινύλια - δεν τους κατηγορώ, απλά δεν θέλω να γίνω ετσι.
Θέλω να έχω το μαμημένο το number of the beast σε βινυλιο - να μπορώ να το μυρίσω !!!

αυτά…

πίσω στο θεματάκι μποους ν γκέρλζ…

Τωρα να πω οτι εχεις αδικο?? Αφου και 'γω ετσι ειμαι με την δισκοθηκη μου… Αλλοι ειναι κ@βλωμενοι με τα αμαξια, αλλοι με τα ρουχα και ΄γω με τα cd’s…

Μια χαρά τα ακούω αν και τα 3 τελευταία χρόνια όποτε κυκλοφορώ έξω από το σπίτι έχω το i-pod να βαράει στο full :roll: :roll: :roll: :roll:

και στο σπίτι ακούω τα τραγούδια από το i-tunes καθώς το βρίσκω ευκολότερο έτσι παρά να αλλάζω cd κάθε τόσο … :wink: :wink: