Περίεργο φαινόμενο με mp3

Παω στοιχημα οτι ολο αυτο θα καταληξει στα εξης συμπερασματα:

  • Οσοι κατεβαζουν mp3 πρεπει να απαγχονιστουν.
  • Οι Tool ειναι ΓΤΠ.
  • Oι Hanoi Rocks και οι Wig Wam ειναι οι μεγαλυτερες μπαντες του γαλαξια ολου.

:lol3: :lol3: :lol3: :lol: :lol: Nα αρχίσω την νοηματική τώρα να μη μου ρθει ξαφνικό???:lol: :lol:

Το αλλα με τα mp3 k τη στυση το ξέρατε?

Ενταξει ειμαι! Εβαλα τα ηχεια στο full και τα ακουω ολα.

Και εγώ αν βάλω τέρμα τα ηχεία τα ακούω.Αλλά αν δεν μετράει έτσι τότε κουφάθηκα.

Πανω απο τις 18000 δεν ακουω ΤΠΤ:?

Αυτα απο που τα συμπερενεις?

Μα καλά εγώ που είμαι θεόκουφος τα ακούω όλα!#-o Κάνει καλό το βινύλιο φαίνεται. Παίρνω ένα μετά από κάθε γεύμα και τα σουκού δύο.

ε ρε chris p και έγω σε πάω… ότι και να γίνει το ανάγεις σε wigwam και hanoi rocks. Δεν παίρνεις και τις δισκογραφίες αμα λάχει ??? λολ !

Για να καταλαβμε και εμεις οι χαζουλιδες, αν ακουμε απο cd κανουμε λιγοτερο κακο στα αυτια μας?

Δηλαδη αμα ακουσω 2 ωρες mp3 και μετα βαλω αλλες 2 ωρες μουσικη απο cd για να γυμνασω τα αυτια μου ειμαι οκ?

Λοιπον μαγκες,εγω ακουω και το τελευταιο εχοντας τα 3/4 της maximum εντασης των ηχειων…

Ειναι καλο αυτο?

Πρωτα θα τις κατεβασω και αααααν μου αρεσουν βλεπουμε… :slight_smile:

ΜΗΝ ΑΓΧΟΝΕΣΤΕ !

Καταρχήν, οι περισσότεροι άνθρωποι ειδικά μετά τα 25,δεν ακούνε συχνότητες πάνω απο 18,000 κύκλους, άμα κάποιος ακούει απο αυτήν την συχνότητα και πάνω πρέπει να χαίρεται. ¶νθρωποι που ακούνε 18+ είναι μικρής ηλικίας ή γυναίκες - ναι, ναι οι γυναίκες έχουν αυτό το προνόμιο να ακούνε γενικά καλύτερα. Με τοσο heavy metal στο κεφάλι που έχουμε φαει όλοι, μην περιμένετε και πολλά…

Γιά το Sampling-rate που λέει ο μάγκας στη σελιδα, είναι μουφα, το ο,τι η ποιότητα ενός cd ειναι στα 44,1 δεν σημαίνει απαραίτητα ο,τι η εκάστοτε μουσική παράγωγη έχει ήχους στους 20,000 κύκλους.

Για να δείτε σε τι κατάσταση βρίσκονται τα αυτιά σας, την επόμενη φορά που θα πάτε σε συναυλία - τα αυτια έχουν εκτεθεί σε τουλάχιστον 120dBSPL - μετρήστε το χρόνο της συναυλιας και με το πέρας, μετρήστε το χρόνο που σφιρίζουν τα αυτιά σας. ¶μα π.χ. η συναυλία ήτο 2 ώρες και τα αυτιά σας σφίριζαν επίσης για 2 ώρες, είστε μια χαρουλα, άμα σφίριζαν μέχρι το πρωι, τότε άστα να πάνε…

Όπως και να έχει, τα αυτιά μας πρεπεί να τα προσέχουμε, είναι μεγάλη μαλακία να μην ακους σωστα, και σε γιατρό να πάτε, αυτοι θα σας πούνε ο,τι τους ενδιαφέρουν άλλες συχνότητες - κυρίως μεταξυ των 100 με 4,000 κύκλων γιατι σε αυτο το εύρος βρίσκεται η ανθρώπινη φωνή.

Και κάτι τελεύταίο, είστε σίγουροι, ο,τι τα ηχεία σας μπορούν να αναπαράγουν σωστά συχνότητες 18+ ?:smiley:

Τελικά θα πει κανείς αν μετράει πολύ η ένταση που έχουμε βάλει στa Headphones για να ακούσουμε τα samples.Εγώ εκτός απο το 16.000 και τα 3 τελευταία (από 21.500 εώς 22.050) δεν τα ακούω άμα γίνεται φασαρία έξω.Μόνο εάν τα βάλω σε μεγάλη ένταση μπορώ να ακούσω.Και τα 20.000 και 20.500 είναι ολόιδια.

Δεν ακούω πολύ καλά τον τελευταίο καιρό, λες να φταίει το οτι κατέβασα πολλή μουσική απο το ίντερνετ? :-s

(βασικά έχω ακούσει οτι τα προγράμματα downloading εκπέμπουν κάτι ιδιαίτερους υπόηχους τους οποίους μπορούν να ακούσουν μόνο τα κατώτερα θηλαστικά και τα ψάρια, και οι οποίοι μπορούν να βλάψουν ανεπανόρθωτα την ακοή).

Η πειρατεία σκοτώνει την ακοή