Ποσες ωρες ακουτε μουσικη με το εμπιθρι(mp3) σας

Συνέχεια εκτός σπιτιού!

Εχω ενα Mp3 player απο το καλοκαιρι του 2005. Αν δεν το ειχα θα ειχα “αυτοκτονησει”… Ειναι οτι πιο απαραιτητο εχω στην ακαδημαικη μου ζωη. Κανω την διαδρομη ΚΑΤ-Φαληρο και αντιστροφα καθε μερα για να παω στο πανεπιστημιο και το mp3 ειναι η καλυτερη παρεα για αυτες τις 2 ωρες!

Μια από τα ίδια.

@Giannis Πω ρε…2 ωρες στον ηλεκτρικο καθε μερα?Τουλαχιστον ξεκινας στο κατ οποτε λογικα βρισκεις να κατσεις

Ενταξει με το mp3 παλευεται ευκολα:wink: …

Σημερα γυρισα ορθιος παντως μεχρι Ηρακλειο:?

κι εγω μια απο τα ιδια…εξω συνεχεια μουσικη…ετσι σε πραγματικα αχρηστο χρονο απο τη ζωη μου τον γεμιζω με κατι…βεβαια εχω διαβασει καποια πραγματα για τα ακουστικα και εχω φοβηθει…αν καποιος ακουει για καθε μερα για πανω απο 1μιση ωρα μουσικη απο τα ακουστικα με ενταση πανω απο 89db ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αντιμετοποιζει προβληματα ακοης στο μελλον…η καλυτερη λυση για ακουστικα δρομου ειναι ακουστικα που μονωνουν τους εξωτερικους ηχους…ετσι δεν αναγκαζεσαι να ακους μουσικη στο τερμα για να υπεκαλυψεις πχ τον ηχο του μετρο…
εγω σκεφτομαι να ας πουμε αυτα τα ακουστικα…

…τωρα αν καποιος θεωρει κατι τετοιο υπερβολικο,τι να πω???
δυστυχως ο μονος τροπος να επαναφερει καποιος την ακοη του ειναι τα ακουστικα βαρηκοιας…επισης πχ το βραδυ την ωρα που πατε να κοιμηθητε και ακουτε 1 ψηλο ηχο(ειδικα ας πουμε μετα απο συναυλιες…)(εγω τουλαχιστον τον ακουω),ειναι διγμα προβληματος στα αυτια και δεν διοθρωνεται…(παραπανω λεπτομεριες δεν ξερω)

Επισης αλλο καλο με το μπ3 ειναι οτι δεν ακους τον καθε παραπληγικο που μπαινει στον ηλεκτρικο και ζητιανευει

@σταθη σε αυτα τα ακουστικα αναφερομουν πριν.Και με την ενταση στη μεση ακους πολυ καλα!

Λες αυτά τα μακρουλά, ε, που μπαίνουν μέσα? (πωω, ακούστηκε κάπως αυτό :P). Τα οποία είναι και ακριβότερα γενικά… Δεν έχω, αλλά θέλω να πάρω κάποια στιγμή, για την ηχητική ποιότητα της υπόθεσης…

Και γω χρησιμοποιώ 2 ώρες πάνω κάτω συγκοινωνία κάθε μέρα. Πραμγατικά, δεν υποφέρεται χωρίς mp3. Ειδικά αν έχεις καμιά βλαμμένη ή κανέναν βλάκα απέναντι σου να έχουν πιάσει την κουβέντα στο κινητό τους και να ΦΩΝΑΖΟΥΝ ή να έχουν πιάσει την πάρλα και να μην έχεις την παραμικρή όρεξη να τους ακούσεις! Και γενικά, αυτό ισχύει οταν δε θες γενικά να ακούς τους άλλους… Τι να λέμε, διαδρομή και ταξίδι χωρις μουσική δε λέει… (μερικές φορές και χωρίς βιβλία απο την πλευρά μου).

Ένα ακόμα καλό με τα εμπίθρια είναι πως σου δίνουν τη δυνατότητα να ακούς αυτά που (αχεμ) προμηθεύεσαι διαδικτυακώς, και τα οποία μπορεί να είναι σε μεγάλες ποσότητες και να μη προλάβαινες να τα άκουγες υπο άλλες συνθήκες σπίτι… Ενώ αν τα χώσεις στο εμπίθρι, κάτι γίνεται… 8)

Παντως σε μερικα χρονια θα ειμαστε ολοι κουφοι:lol:

Παλαιοτερα ακουγα τερμα. Τωρα εχω μειωσει την ενταση στα 4/5. Κραταει και η μπαταρια πιο πολυ ετσι

Σε μια βδομάδα αυτά θα έχω

ήθελα να πάρω τα shure e2c αλλά δεν έχω τόσα λεφτά :frowning:

Εγώ είμαι πολύ περισσότερο old school από τον Angmar :stuck_out_tongue:
Δεν έχω, ούτε ποτέ είχα mp3 player.
Είχα ένα discman για περισσότερο από 10-12 χρόνια, ώσπου τα έφτυσε τελείως και το πέταξα.
Δεν ακούω καθόλου μουσική στο δρόμο, μόνο στο σπίτι μου μέσω του υπολογιστή και ενός mini ηχοσυστήματος, όπου παίζω τα cd μου και τα κατεβασμένα mp3, και ενός στερεοφωνικού, όπου παίζω τα βινύλιά μου και τις κασέτες (κασέτες βέβαια σπάνια πια, βινύλια αρκετά συχνά, όχι τόσο συχνά όμως όσο παλαιότερα). :slight_smile:

Μερικα εμπιθροπουλα εχω την εντυπωση πως εχουν εναν ‘κοφτη’ στην ενταση απο την μαμα εταιρια, ωστε να μην παιζουν σε επιπεδα που προκαλουν μεγαλη ζημια -αμεσα- στον χρηστη(του εμπ3:p)

καλα υπαρχουν και ακουστικα που μονωνουν εντελως τους εξωτερικους θορυβους…(δεν ξερω κατα ποσο ομως ειναι καλο αυτο…:lol::p)…μετα ρε γαμωτο 80+ ευρω για ακουστικα παραπαει το πραγμα…

να και το αρθρο που εχω διαβασει…(ισως ελεγε και καποια πραγματα παραπανω στην πηγη που το ειχα δει…)

Όσοι ακούν μουσική με ακουστικά σε υψηλή ένταση κινδυνεύουν να υποστούν μόνιμη απώλεια ακοής, καταλήγει έρευνα για λογαριασμό της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Η ΕΕ ενδέχεται τώρα να κατεβάσει το ανώτατο όριο έντασης για τα mp3 players.

Οι ερευνητές της Ευρωπαϊκής Ένωσης προβλέπουν ότι, μεταξύ των σημερινών Ευρωπαίων χρηστών, τα 2,5 έως 10 εκατομμύρια θα πάθουν βαρηκοΐα λόγω των ακουστικών.

«Υπερβολική» θεωρείται η χρήση που υπερβαίνει τα 89 decibel για μία ώρα την ημέρα επί τουλάχιστον πέντε χρόνια. Οι βλάβες προκαλούνται όταν τα ηχητικά κύματα είναι τόσο έντονα ώστε να καταστρέφουν τα μικροσκοπικά τριχίδια του κοχλία που αντιλαμβάνονται τις δονήσεις.

«Πρόκειται για βλάβες που μπορεί να στοιχειώσουν την υπόλοιπη ζωή σας» δήλωσε η εκπρόσωπος της ΕΕ Χέλεν Κίαρς, αναφερόμενη κυρίως στους νέους που δεν υποψιάζονται τον κίνδυνο.

H νομοθεσία της ΕΕ για τον περιορισμό της ηχορύπανσης θέτει το ανώτατο όριο έντασης για φορητές συσκευές μουσικής στα 100 decibel.

Το δημοφιλές iPod της Apple αρχικά υπερέβαινε το όριο αυτό και η εταιρεία αναγκάστηκε να το αποσύρει από τα καταστήματα της Γαλλίας και να τροποποιήσει το λογισμικό του.

χοντρικα επισης ισχυει οτι αν καποιος μπορει και ακουει η μουσικη που ακουτε σε αποσταση μεγαλυτερη του ενος μετρο τοτε η ενταση ειναι παρα πολυ δυνατη…

Όσοι λένε για old-school καταστάσεις, να πω απλά πως ο κολλητός μου ουδέποτε αγόρασε discman και Mp3 player, και κυκλοφορεί ακόμα και σήμερα με κασετοφωνάκι :lol2:

και εγώ με walkman θα ήμουν ακόμα, αν δε ντρεπόμουν να το πάω στο service :stuck_out_tongue:

Εγω σε κασετες ειχα μονο παραμυθακια:(

@stathis21, όλα καλά με το ποστ όπου αναφέρεις τους κινδύνους των κακών (σαν τα δικά μου π,χ, που θα φάνε σουτ στάνταρ μόλις μπορέσω) ακουστικών… αλλά όλοι ξέρουμε πως το πρόβλημα δεν εδράζεται στην “ένταση”, την “ποιότητα των ακουστικών”, κλπ, αλλά πολύ απλά, στο οτι ακούμε τραγούδια σε mp3 format.

Γι’ αυτό όλοι cd και μόνο cd τώρα! :stuck_out_tongue:

(ήταν ένα αστειάκι-αναφορά σε παλιότερο θρεντ του φόρουμ) :lol:

Ποπο ρε…το πρωτο μου walkman το ειχα παρει για να ακουω κατι απραμυθακια μικρος…ενα sanyo ηταν αμα θυμαμαι καλα…

@ellanor:

:lol::lol:

2 ωρες τη μερα τουλαχιστον και τα Mp3players η μαλλον τα iPod ειναι οτι καλυτερο εχει εφευρει ο ανθρωπος

0-1 ώρες, μόνο έξω από το σπίτι το χρησιμοποιώ και δεν έχω mp3, αλλά discman. To προηγούμενο που είχα μου είχε χαλάσει, αλλά δεν σκέφτηκα καν να πάρω mp3, πήγα και πηρα την αμέσως επόμενη μέρα discman.