Mr Robot (USA)

απογοητευτηκα πολυ τελικα.

[SPOILER]η ανατροπη στην ανατροπη σε οτι εχει να κανει με τον mr robot δεν μου εκατσε καλα, ελπιζω να μην τελειωσε ο ρολος του slater ετσι απλα, πραγματικα θα θυμωσω και τρωει drop με συνοπτικες διαδικασιες. ολο το ενδιαφερον που ειχε χτισει η σειρα μεχρι τωρα γκρεμιστηκε ατσαλα. ολο το μυστηριο, η μορφη ο ‘‘mr robot’’ ποιος ειναι τι κανει τι θα κανει τα παντα ολα μου τα γαμησαν για ενα κλωνο του fightclub. ειχε τα φοντα να κανει κατι διαφορετικο με τις καλες επιρροες και στοιχεια που εχει γενικοτερα, αλλα δυστυχως δεν προσπαθησε καν. σε καποιους μπορει να αρεσει αυτη η τροπη τι να πω, αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει καθολου η φιλη του αυτιστικου η η αδερφη του η το ‘‘τρελιαρικο’’ ζευγαρι η οτιδηποτε αλλο εχει μεινει στη σειρα τωρα. μια σεηλα ειχε ενδιαφερον και ηταν συμπαθεστατη και ξεμπερδεψαν και με αυτη τσακ μπαμ. η συνεργασια στο τελος ισως σωσει καπως το συνολο στη συνεχεια αλλα προσωπικα για μενα εχασε απειρους ποντους σαν συνολο και σιγουρα θα το παρακολουθω με πολυ μικροτερο ενδιαφερον.[/SPOILER]

το μονο καλο ειναι οτι εχωσε sonic youth

Βλέπετε και εσείς την πλατεία Συντάγματος και τη βουλή στο background ή έχω παραισθήσεις;

Παραισθήσεις:


Λογικό δεν είναι? Περίμενα να υπάρχει αναφορά στην ‘κρίση’ σε ένα από τα 9 επεισόδια, με δεδομένο το θέμα που εξερευνάται.

Όπως περίμενα και από άλλα μήντια (πχ Μορέλλο) που τελικά δεν αναφέρθηκε κάτι.

χαιρομαι που κοσμος παραληρει για τη σειρα ,αλλα μετα το7ο επ η σειρα ξεφουσκωσε - και ξεφουσκωσε αποτομα και εκανε εναν βαρυ γδουπο καθως γκρεμοτσακιστηκε απο τα υψη των προσδοκιων μας.

κριμα , γιατι μεχρι κ το 7ο , πηγαινε σφαιρα

μετα , αναμασηματα και σεναριακες παπατζες που εντυπωσιαζουν ισως εναν πτσιρικα αλλα εμενα με αφησε με μια πικρη γευση στο στομα για το ‘κριμα που βγηκες πυροοτεχνημα’

ευτυχως ξεκιναει την παρασκευη στο Netflix το [B]Narcos[/B] που λογικα θαναι καλο.

Πώς και δεν έγραψες κάτι για το manhattan; :stuck_out_tongue:


ε για μπείτε τώρα να δείτε, όντως θα έχει να κάνει με την Ελλάδα το τελευταίο επισοδειο

Αναβολή πήρε το φινάλε της σειράς επειδή λέει υπήρχε σκηνή που θύμιζε το σημερινό περιστατικό με την δημοσιογράφο. Το οποίο περιστατικό μπορεί να το δεις κάποιος καρέ καρέ σε κάθε site και τηλεοπτικό σταθμό. Αλλά το πρόβλημα είναι μια σειρά με μια βίαιη σκηνή. Έχει χαθεί η λογική εντελώς.

Welcome to America

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Τα season finale είναι περίεργη υπόθεση.

Και σε μια περίεργη σειρά όπως το Mr. Robot, το finale ήταν ακόμα πιο περίεργο, και 100% ‘Mr. Robot’.

Εάν σε έχει ‘τραβήξει’ η ιστορία και οι χαρακτήρες της, ήταν ένα πολύ ωραίο επεισόδιο-finale, μοναδικό, όμορφο, με πολύ ‘ψωμί’ για το μέλλον. Περίεργο, με αναπάντεχη τροπή στα γεγονότα και τις εμφανίσεις, με περίεργες σκηνές που μπορεί να σε κάνουν να αναριγήσεις.

Ο Esmail έχει στο νου του όλη την ιστορία, κι εμείς είδαμε το κλείσιμο της πρώτης πράξης. Από μένα μόνο ευχαριστώ και kudos.

ΥΓ: Capital controls :stuck_out_tongue:

Πολύ κακό κλείσιμο της season, αισθανόμουν οτι το σενάριο το έγραψαν 15χρονα από το /pol/ του 4chan

κριμα, ειναι σχεδον εντυπωσιακο το πως γκρεμισε σε ελαχιστο χρονο οτι ειχε χτισει και κα8ε υψηλες προσδοκιες καταστραφηκαν στα 3 τελευταια επεισοδια. 0 ενδιαφερον πλεον. ειδικα το φιναλε ηταν γεματο πομπωδεις μαλακιτσες χωρις καμια ουσια που εξιταρουν 16χρονα και πολλες φασεις ηταν για γελια.

αλλα αισθητικα ειναι ομορφο το ατιμο.

δεν ειδα ακομα το φιναλε , απο το 8ο επ μετα η σειρα εγινε μια βλακειουλα και εχω ξενερωσει

θα μπορουσε ναναι 9ρι αλλα τωρα 7ρι κ αν (κ δεν ειδα κ το φιναλε που αποτι λετε ειναι γτπ)

ξεκινηστε αυτο εδω που ειναι πολυ καλο

[B]narcos[/B]

το οποιο Narcos ανανεωθηκε για δευτερη σεζον, 2 επς μεσα, εχει πλακα

Δεν σας πολυκαταλαβαίνω.

Λέτε ότι το Robot έπεσε μετά το 6ο,7ο,8ο επεισόδιο, ενώ όσο παιδικό ήταν το σενάριο στον πιλότο, τόσο συνέχισε να είναι μέχρι το 10ο. Ο Esmail δεν παρουσίασε πτώση. Δηλαδή τι περιμένατε από το σενάριο? Τι θέλετε να σας πει μια σειρά για έναν σχιζοφρενή χάκερ?

Τα narratives του πιλότου ανέπτυξε ο Esmail, και πολύ καλά μάλιστα. Νιώθω πως όσοι μιλάνε για ιστορίες για 15χρονα, μετά τον πιλότο έχασαν 9 ώρες από την ζωή τους χωρίς λόγο. Ας βλέπατε τίποτα πιο ‘ενήλικο’ από την αρχή, λολ.

Όσο για το Narcos, καλή η χιπστεριά να βρίζουμε μια σειρά και να αντιπαραθέτουμε μία άσχετη για σύγκριση, αλλά εντάξει, δείξτε λίγο έλεος. Παίρνει ένα θέμα που είναι μια έτοιμη μεγάλη τούρτα, τρώει με το δάχτυλο την σαντιγύ, ξύνει το γλάσο με την σπάτουλα των Goodfellas, και την υπόλοιπη την αφήνει ανέγγιχτη. Καμία σχέση με Mr. Robot, ούτε ποιοτικά, ούτε θεματικά. Καμία δημιουργία. Και συνεχίζω να την βλέπω γιατί μου αρέσει, αλλά άλλη η δουλειά του ναύτη, κι άλλη του καντηλανάφτη.

Εμένα μου άρεσε πάρα, πάρα πολύ όλη η σειρά και το φινάλε το ίδιο, ανεξαρτήτως αν μου φάνηκε λίγο εκτός πραγματικότητας η επόμενη μέρα…

Δεν κατάλαβα ποτέ πτώση στην ποιότητα και όταν άρχισαν γνωστοί μου να σχολιάζουν για ξενερώματα και για απογοήτευση μετά από σούπερ προσδοκίες έξυνα το κεφάλι μου. Γουωτέβα, άνετα ό,τι καλύτερο είδα φέτος και ανυπομονώ για την νέα σεζόν.

κι εγω δεν πολυκαταλαβαινω τι σας χαλασε στα τρια τελευταια. Ισα ισα μαλλον τα θεωρω και τα καλυτερα.
Εγω απο την αρχη δεν ενθουσιάστηκα με τη σειρα. Με χαλουσε πολυ το πως πλασαραν την ιστορια του mr robot και υπηρχαν πολλες σκηνες που το eyeroll πηγαινε συννεφο (βλ. σκηνη που ο σουηδος(?) πνιγει την αλλη). Το θεμα της αποκαλυψης του μυστηριου πιστευω το χειριστηκαν αρκετα καλα, συνεχιζω ομως να την έχω στην κατηγορια C*

*αρχισα να βαθμολογω ολες τις σειρες που βλεπω με A,B,C ή D

πες μου μια σειρα B

Δράμα: Dexter

Κωμωδία: Galavant

Δεν κάθισα να τα πολυψειρίσω. Τι εικόνα μου άφησε στο τέλος σε συνδυασμό με το πόσο το απολάμβανα όταν το έβλεπα.

κοιτα, προσωπικα βλεποντας τον πιλοτο δεν μπηκα στο σκεπτικο συγκρισης αντικειμενικων ‘ενηλικων’ αριστουργηματων τυπου σοπρανος, wire κλπ, ουτε μου εδωσε την εντυπωση οτι εχω να κανω με σειρα τετοιου επιπεδου, αλλα ειδα μια καινουργια ευπεπτη, προσιτη, ομορφη αισθητικα σειρα που δεν φοβοταν να κρυψει τις επιρροες της και να παιξει μαζι τους και μαζι μας, που ειχε πολυ potential αλλα τελικα μεχρι και το φιναλε μετα τις ‘μεγαλες’ αποκαλυψεις αποδειχτηκε απλα ενα ωραιο περιτιλυγμα χωρις καμια ουσια. μηδεν χαρακτηρες, καμια διαθεση για να πρωτοτυπησει εστω σε ελαχιστο βαθμο στα κυρια σημεια της πλοκης, τιποτα απολυτως. ισως αν δεν επαιρνε τοσο στα σοβαρα τον εαυτο της και δεν μου ειχε κανει τοση εντυπωση ο πιλοτος και τα πρωτα επεισοδια να μην ειχα τοσο τρελο θεμα και απαιτησεις.

εν τελει στο θεμα των 16χρονων επιμενω, και δεν το λεω προσβλητικα αυτο. απλα ειναι η σειρα που θα αραξεις πλατεια και θα ακουσεις την πιτσιρικαρια απο διπλα να λεει πως γαμαει και ειναι ‘οτι καλυτερο’. δεν ειναι κακο, και γω καποτε ελεγα πως το bleach ειναι το καλυτερο shonen.

τωρα για ναρκος που λετε δεν το εχω δει και δεν μου κανει καν κλικ (και η συγκριση μου μοιαζει ανουσια)

Τα τελευταία επεισόδια έχαναν σε σενάριο - διαλόγους όμως κέρδιζαν σε σκηνοθεσία και αισθητική…