Mudhoney

Ποια η γνωμη σας για τους Mudhoney?το ιστορικο αυτο συγκροτημα απο το Seattle που ξεκινησε το Grunge(αυτο εγινε οταν ο Mark Arm σε ερωτηση για το πως χαρακτηριζει τη μουσικη τους απαντησε Pure Grunge,pure shit)και ανοιξε το δρομο για μεγαθηρια της σκηνης(Nirvana,Pearl Jam,Alice in Chains).

Η γνωμη μου ειναι οτι με marketing θα ειχαν την απηχηση των Nirvana, απλα επελεξαν να μεινουν στη σκια του ολου ρευματος που αυτοι ξεκινησαν, γι αυτο κι επιβιωσαν. True!

Superfuzz bigmuff ολεθρος!

Περασαν κι απο πολυεθνικη για καποιο καιρο(τη Reprise για την ακριβεια) αλλα δεν ηταν γραφτο τους να στεριωσουν κι ετσι επεστρεψαν στη Sub Pop που τους ανεδειξε.Να σημειωθει οτι οι Mark Arm και Steve Turner ξεκινησαν απο τους Green River στους οποιους συμμετειχαν και οι Stone Gossard και Jeff Ament πριν τους Mother Love Bone και τους Pearl Jam(και των οποιων το ενα και μοναδικο album Rehab Doll προτεινεται στους φανς της σκηνης).

Παροτι ειμαι φανατικος με το Seattle, δεν τρελαινομαι ιδιαιτερα για τους Mudhoney ΑΛΛΑ η συναυλια που ειχαν δωσει τον Μαιο του 2006 στο Gagarin για πρωτη φορα στην Ελλαδα, ηταν απολαυστικη! Πανω απο δυο ωρες, ξυλο, τσιγαριλα, καμμενοι ενισχυτες, σπασμενες χορδες μπασου…τρελο οργιο! Ηταν λες και ειχαμε μεταφερθει στο Seattle την χρυση εποχη!

Ότι και να πεις για τους Mudhoney είναι πράγματι λίγο. Οι δουλείες τους είναι ως επί το πλείστον εξαιρετικές, με τις 2 τελευταίες να πιάνουν επίπεδα που είχαμε να δούμε από τις πρώτες τους ημέρες. Ουσιαστικά η τότε underground Sub Pop είχε εναποθέσει τις ελπίδες της για breakthrough (ή world domination όπως χαρακτηριστικά έλεγε) σε αυτούς. Είχε ‘‘επενδύσει’’ αν θέλετε, καθώς αγόρασε με τα λίγα της έσοδα ένα λεωφορείο και προσπάθησε να τους κάνει ανοίγματα για Ευρωπαική περιοδεία. Οταν εν τέλει κατέληξαν σε πολυεθνική, η δικαιολογία ήταν πως η Sub Pop χρωστούσε χρήματα σε όλα τα συγκροτήματα (μαρτυρίες πολλών το επαληθεύουν) & γενικότερα όπως λένε οι Walkabouts : το να κάνεις ‘‘hype’’ το label σου, είναι κάτι πολύ διαφορετικό από το να προωθείς τα συγκροτήματα σου, και πιο πρωτότυπο επίσης.

Η επιστροφή δεν άργησε να έρθει μιας και η Sub Pop γνωρίζει ήδη δεύτερη νιότη (από πλευράς πωλήσεων, βλ. shins, no age, διανέμει τους foals) ασχέτως αν ο βασικός ιδρυτής της (Βruce Pavitt), έχει αφήσει το label εδώ και χρόνια. O Jonathan Poneman, συνεχίζει το έργο του.

Δύο, τρία πραγματάκια να προσθέσω. Το πρώτο συγκρότημα του Μαρκ ήταν οι Mr. Epp. ενώ η πρώτη φορά που βρέθηκε σε μπάντα μαζί με τον Steve Turner, ήταν με τους Limp Richerds το 1983. Tα υπόλοιπα είναι ιστορία όπως γνωρίζετε.

Και μία ωραία ιστορία για το τέλος. Ο Johnny Rotten (νυν John Lydon) είχε δημιουργήσει αρνητικές εντυπώσεις στις επισκέψεις του στην Αμερική με τους PIL. Με λίγα λόγια, πολλά συγκροτήματα όπου έπαιζαν support είχαν μόνο αρνητικά να πουν. Χαρακτηριστικά, ο Ιan Mackaye, είχε πέσει από τα σύννεφα όταν είδε ένα από τα πρώτα του είδωλα να βγαίνει από την λιμουζίνα, αφού είχε τελειώσει το show των minor threat, μονολογώντας πως είναι τρομερά νευριασμένος που δεν παρακολούθησε την συναυλία τους και ήρθε απλά για αρπαχτή. Με τα πολλά και με τα λίγα, σε μία κοινή εμφάνιση των Pil με τους Mudhoney, o Μarm Arm λέει λίγο πριν τελείωσει το σετ τους : ‘‘Αν θέλετε πραγματικά να δείτε έναν άνθρωπο που έχει ξεπουληθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό, περιμέντε την επόμενη μπάντα’’. Λίγο πριν, είχαν ρημάξει το καμαρίνι του, διαλύοντας το ολοκληρωτικά. Πετάχτηκαν κακήν κακώς απ’το Gig, η εκδίκηση όμως, είχε παρθεί. Rock’n roll!!!

Οι Mudhoney (βασικά οι Green River) είναι οι υπαίτιοι για όλο τι grunge κίνημα. Πορωτικότατη μουσική, και ο Cobain είχε επηρεαστεί κάργα από τη stage εμφάνιση του Mark Arm. Πάντα στη σκιά όλων των άλλων ήταν, αλλά επηρέασαν τους πάντες.

Αυτό το ‘‘Touch me I’m sick’’ τι ύμνος είναι, ρε.

re pedia sorry, pane xronia pou akouga mudhoney mias kai eimai genima threma ekinis tis epoxis… Mporite na mou thimisete pia i sxesi tous me tous Melvins? Itan o tragoudistis ton mudhoney se aytous? Den thimame! Eixan kapoia sxesi telospanton?

Ελληνικους χαρακτηρες:!:

Ο μπασιστας των Melvins, Matt Lukin πηγε στους Mudhoney μετα

Εγω τους ειχα δει και τις 2 φορες.Τη πρωτη απλα γαμησαν και εδειραν ενω τη δευτερη ειχαν ενα χαμογελο μεχρι τ’αυτια που δε κρυβοταν μιας και μοιραζοντουσαν τη σκηνη με τα ινδαλματα τους τους Stooges(βλεπανε και το set τους μεσα στο κοσμο,ο Arm καθοταν διπλα μου)λες και ηταν η πρωτη φορα.

Πόσο ξύλο είχε πέσει :stuck_out_tongue: Τύποι έσκαγαν από παντού, έτρωγες άτομα στη μούρη και δεν ήξερες από που να κρατηθείς. Ειδικά στο Touch me I’m sick έγινε χαμός.

Εγώ από αυτό το άλμπουμ τους έμαθα: Superfuzz Bigmuff Plus Early Singles :smiley: Το είχα βρει τυχαία στα Metropolis πριν αρκετά χρόνια 8)

Κ εγώ με Stooges τους είδα κ ήταν όντως φοβεροί live! Ειδικά εκείνη η μέρα ήταν… Τί να πω… Πιo πριν είχε κ Mark Lanegan! Μακάρι να’ταν όλες οι συναυλίες έτσι. Κ σε τέτοιο φοβερό χώρο του gagarin open air :slight_smile:

Ολοκληρο το live των [B]Mudhoney[/B] στο Σιδνευ στις 6/12/2011 + καινουριο κομματι (chardonnay).

[B]http://www.moshcam.com/mudhoney/the-manning-bar-964.aspx#/Gig//[/B]

Τα σπανε τα παλικαρια!!!

Λοιπον επειδη βλεπω οτι δεν υπαρχει ξεχωριστο thread για τους [B]Green River[/B] θα το ριξω εδω μεσα.
Ενταξει ιστορικη μπαντα του Seattle ,με μελη που αργοτερα δημιουργησαν τους Mudhoney,τους Mother Love Bone,τους Pearl Jam κλπ κλπ ,γνωστες ιστοριες.
Το 2008 επανενωθηκαν για ενα και μονο live για την επετειο των 20 χρονων της SubPop.
Εδω ειναι ολο το 15λεπτο σετ για οποιον ενδιαφερεται…

[B]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=95NvfCMCpu0[/B]

Ντάξει τούτο απλά δεν υπάρχει!

Long live Seattle

8 Ιουνιου το ροκιμαντερ των Mudhoney:!:

http://www.mudhoneymovie.com/

Καλό αυτό με το rockumentary, δεν το ήξερα ότι υπάρχει.

Η συναυλία του 2006 ήταν [B]εκπληκτική[/B].

μεγαλο συναυλιακο αποθημενο:(

[B]http://www.spin.com/articles/mudhoney-ninth-album-vanishing-point-interview[/B]

2 Απριλιου το καινουργιο αλμπουμ με τιτλο Vanishing Point και ευρωπαικη περιοδεια στα τελη Μαιου.

:thumbup:

Έλα ρε… Οι μόνοι γκραντζάδες που’χω αξιωθεί να δω μέχρι στιγμής

εγω μονο αλις ιν τσεινς εχω δει παλι και θελω να τους δω και τους αλλους :stuck_out_tongue: