Mudhoney

Είσαι τυχερός που’χεις δει Alice In Chains. Με ισοφάρισες :stuck_out_tongue:

Εγω δεν εχω δει Νιρβανα μονο :p!

Να πας να τους δεις με Mccartney! Και τί ακριβώς πετάγεσαι; Ποιός σου μίλησε;; :evil:

Παιδες, μετα τα Superfuzz Bigmuff, Every Good Boy Deserves Fudge, My Brother The Cow, ποια αλμπουμ τους ξεχωριζουν (κυριως απο μεταγενεστερα);;;

Ειχα φχαριστηθει το Under A Billion Suns του 2006

Όπως τα λέει ο Γιάννης. Και το επόμενο ήταν καλό.

Γαμωτηνπαναγια.

[SPOILER]May 21 Dusseldorf, DE ? Zakk
May 22 Amsterdam, NL ? Melkweg
May 23 Bielefeld, DE ? Enger
… May 24 Copenhagen, DK ? Loppen
May 25 Leipzig, DE ? Werk 2
May 26 Berlin, DE ? Festsaal Kreuzberg
May 27 Hamburg, DE ? Fabrik
May 28 Warsaw, PL ? Stodola
May 29 Prague, CZ- Lucerna Music Bar
May 30 Zagreb, HR ? Pogon Jedinstvo
May 31 Firenze, IT ? Viper Theater
Jun. 01 Lausanne, CH ? Les Docks
Jun. 02 Winterhur, CH ? Salzhaus
Jun. 03 Frankfurt, DE ? Zoom
Jun. 04 Brighton, UK ? Concorde 2
Jun. 05 Glasgow, UK ? ABC
Jun. 06 Newcastle, UK ? Newcastle Academy 2
Jun. 07 Manchester, UK ? Manchester Academy 2
Jun. 08 London, UK ? HMV Forum
Jun. 09 Bristol, UK ? O2 Academy Bristol
Jun. 10 Birmingham, UK ? HMV Institute ? The Library[/SPOILER]


Επισης, ακουτε/κατεβαζετε [B]εδω[/B] το “The Only Son Of The Widow From Nain”.

Δευτερο πολυ καλο δειγμα απο το Vanishing Point μετα το “Chardonnay”.

YΓ.: Και ξανα …γαμωτηνπαναγια.

Νταμπλ ποστ, αφου δεν ασχολειται κανεις.

Ακουσε κανεις το Vanishing Point;;;

Αποψη μου ειναι (απ’ οσο το εχω ακουσει) οτι προκειται για εναν αναμενομενα καλο δισκο, αφου οι Mudhoney ξερουν να γραφουν ΚΑΛΑ κομματια χρησιμοποιωντας διαφορα τρικακια που θα γεμιζουν το δισκο με ενδιαφεροντα σημεια, οπως θα εκανε μια τετοια μεγαλη μπαντα με τοσο ομορφες επιρροες σαν τους Mudhoney.

Ωστοσο, νιωθω οτι λειπει αυτη η σπιθα που θα δημιουργησει ενα φλεγομενο κλασικο Mudhoney αλμπουμ.

Αξιοπρεπεστατη και “επαγγελματικη” προσπαθεια, καλος δισκος, απλα δεν ξερω κατα ποσο το Vanishing Point ηρθε εδω για να μεινει και να μας απασχολει και τα επομενα χρονια.

Θα το ακουσω κι αλλο, βεβαια, γιατι στην τελικη ειναι Mudhoney αλμπουμ και εχει πολυ ψωμι.

Μακαρι να περνουσε κι απο δω η περιοδεια τους, οπου τα κομματια του αλμπουμ θα 'χαν αλλη δυναμικη, αλλα…:x

Άντε ρε που θα πεις για Mudhoney, πάνε ξανάκου το Singing the song of Joy καλύτερα να όυμ! :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, μια χαρά άλμπουμ γενικά, χωρίς να τραβάω το βυζί μου, δεν περιμένω να βγάλουν Superfuzz ήχο έν έτει 2013 αλλά μια χαρά το 'χουν.

Θα τα πούμε καλύτερα από Ιούνη μεριά :roll:

To Sing This Song Of Joy ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτου που λεω (ή που λες και συ, γιατι δε διαφωνουμε).

Οι Mudhoney ειναι αρκετα μεγαλη μπαντα για να μπορουν ευκολα να κανουν ενα πλανο του πώς θελουν να ακουγεται ο δισκος και να προσανατολισουν τις ιδεες τους προς αυτη την κατευθυνση.

Σιγουρα, τις περισσοτερες φορες ο αυθορμητισμος κι η εμπνευση πανε πακετο, αλλα καλως ή κακως, εχουν μεγαλωσει καπως, οποτε πρεπει να χρησιμοποιουν την εμπειρια και την ωριμοτητα τους για να συνεχιζουν.

Ετσι, λοιπον, θελησαν (οπως συνηθιζουν σε αρκετους δισκους) να γραψουν ενα κομματι τυπου In My Finest Suit ή Βroken Hands.

E, ηταν παρα πολυ ευκολο να το κανουν στο Sing This Song Of Joy …απλα, σιγουρα δεν ειναι στα ιδια επιπεδα (οπως και ολος ο δισκος).

Παντως, εσυ που θα τους δεις, λογικα τα κομματια θα πανε αρκετα επιπεδα πανω στο λαηβ, πιστευω.

Το ότι έχουν μεγαλώσει, εντάξει παίζει σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά όταν από την άλλη υπάρχουν παραδείγματα σαν Iggy Pop (χρόνια του πολλά btw), σαν τους Pierced Arrows (!), σαν τον Thurston Moore, σαν τον Jello Biafra, σαν τους Last Drive, σαν πόσους άλλους γενικώς δεν το πολύ-κοιτάω σαν κριτήριο μπάντως!

Δε λεω οτι δεν τα καταφερνουν πλεον …ουτε καν.

Εξακολουθουν να ειναι η ΜΠΑΝΤΑΡΑ που λατρευουμε.

Γουσταρουν αυτο που κανουν και το δουλευουν πολυ, πραγμα που φαινεται στο δισκο.

Απλα, η μουσικη τους πλεον ειναι αποτελεσμα της ωριμοτητας τους και οχι της αυθορμητης εμπνευσης, πραγμα που ειναι και λογικο τοσα χρονια μετα αι συμβαινει σε ολους (και σ’ αυτους που αναφερεις).

να σου υπενθυμίσω ότι λέμε για άλμπουμ που υπάρχει στίχος για το πουλί του GG Allin. :lol::lol::lol::stuck_out_tongue:

Στα Mudhoney πλαισια θα μπορουσε να αποτελει μερος της ωριμοτητας. 8)

Πάντως επειδή το έχω λιώσει τις τελευταίες μέρες, κάθε ακρόαση είναι και καλύτερη ε. Chardonnay μεγάλη μπάλα!

Το αγόρασα το Σάββατο αλλά δεν έχω προλάβει να το ακούσω ακόμα.

Κάποιος να κάνει την καλή; :roll:

Παντως, να πουμε οτι πλην του “Vanishing Point”, εχουμε απο τους Mudhoney για το 2013 ενα καινουριο 7" με τιτλο “New World Charm”, καθως και ενα ακομα καινουριο κομματι σε σπλιτ με τους Treatment.

Καποια στιγμη θα τα τσεκαρω.

Τους είδα χτες, και πάλι εκπληκτικοί, έχουν ακόμα τη σπίθα, τώρα, στα 50 τους. 100 λεπτά συναυλία, όλη στα κόκκινα. Μεγάλος σκύλος ο Dan Peters στα τύμπανα. Η φωνή του Mark ΣΚΙΖΕΙ.

Πολύ καλό που έρχονται, αλλά αυτοί κανονικά είναι για δική τους συναυλία. Να τους φέρουν πάλι Gagarin, να θέλει ξαναχτίσιμο.

Παντελη, εσυ που τους εχεις δει, ο Mark παιζει τιποτα στα λαηβ;;; Καμια κιθαρα ή κανα organ (σε καποιους δισκους επαιζε σε καποια κομματια);;; Γιατι μονο μια κιθαρα δεν ξερω ποσο μπορει να βγαλει ολο αυτο τον ηχο των Mudhoney.