Mudobasket

Ολοι μιλαμε για το mudial αλλα για τους οπαδους της καλαθοσφαιρας στις 19 αυγουστου αρχιζει το mudobasket.Πιστευω πως το τροπαιο θα παει σε μια απο τις Σερβια η Αμερικη.

Δεν με ενθουσιαζει και πολυ το μπασκετ αλλα ανετα μπορω να το παρακολουθησω…
Δεν ξερω γιατι αλλα η τωρινη ελληνικη ομαδα μπασκετ μου αρεσει πολυ…(ισως επειδη παιζει ολος ο παναθηναικος :stuck_out_tongue: )

Πιστευω πως θα παει πολυ καλα η ελλαδα

Καλη ομαδα εχουμε,αλλα δεν εχουμε καμια ελπιδα απεναντι σε ομαδες οπως ΗΠΑ, Σερβια (αν κατεβουν πληρεις…) και Αργεντινη,οπως και αυτην την π**τανα την Ιταλια που ολο μας κερδιζει με χειροτερη ομαδα…Και η Γαλλια με Παρκερ και Ντιο,ο οποιος στο Ευρωπαικο ηταν χωμα αλλα τωρα ειναι σε πολυ καλη φορμα(25-30 ποντους σε καθε αγωνα των Σανς βαζει),μπορει να παει αρκετα καλα,οπως και η Ισπανια.Γερμανια μονο με Νοβιτσκι δεν πιστευω να κανει πολλα.
Για τιτλο βλεπω και εγω ΗΠΑ,αλλα μονο αν παει με κανονικη ομαδα,οχι οπως στους Ολυμπιακους.Σερβια θα’ρθει χωρις Στογιακοβιτς και Ρεμπρατσα,αρα δεν τη βλεπω ικανη για τελικο,3η-4η λογικα.Η Αργεντινη,αν ειναι σε καλη κατασταση Σκολα,Τζινομπιλι κ Χερμαν,πιστευω μπορει να κοντραρει στα ισια τις ΗΠΑ και να το σηκωσει.Εμεις μαλλον για θεσεις 5-8 παμε.Δεν θα΄χουμε και λαο,ειναι μακρια.Ποιος τρεχει τωρα Ιαπωνια…!

Βασικά θέλω να το πάρει η Εθνική μας για να ξανακούσω το The final countdown…
Όσο για τον Παναθηναϊκό να 'ναι καλά η παράγκα του Βασιλακόπουλου και της μασονίας των μπασκετικών… Είχα δελτίο μπάσκετ από το 1980, όταν δεν ασχολιόταν κανένας. Λάτρευα αυτό το άθλημα περισσότερο από κάθετι… Τώρα το μισώ γιατί έχει απαξιωθεί πλήρως… Κι ας έχουμε πάρει το Ευρωπαϊκό… Και αυτό μούφα κατάκτηση ήταν… Όπως και του ποδοσφαίρου…
Όσο για τον Παναθηναϊκό έχω να δηλώσω ότι δεν υπάρχει τέτοια ομάδα. Τρία ευρωπαϊκά εντελώς μούφα, με έναν προπονητή κλεφτοκοτά, που έχει κάνει φυλακή επειδή ήταν κλεφτρόνι, πρόεδροι τραμπούκοι Τους έκανε ο Ράτζα καραγκιόζηδες), ακόμα πιο μούφα οπαδοί… Όπου τους βρήκαμε εκτός Ελλάδος, τους κερδίσαμε τους ξυλοκοπήσαμε και τους πετάξαμε στη θάλασσα…
ΘΡΥΛΟΣ ρε πάρτε το χαμπάρι…
Θέλω να πάρει το Μουντομπάσκετ ο Θρύλος…
Δηλαδή στα παπάρια μας αν γίνει ή δεν γίνει…

Ναι τα καημένα τα γαυράκια εμείς φταίμε που είναι δεύτερα. Σαν βάζελος παραδέχομαι στο ποδόσφαιρο έχετε καλύτερη ομάδα, τόσο δύσκολο είναι να δείτε πως στο μπάσκετ είναι αντίστροφα?

Όσο για το παγκόσμιο θα υποστηρίζουμε όλοι την εθνική μας και έχει αρκετές ελπίδες.

Ενταξει και εγω δεν συμπαθω τον βαζελο και τον τροπο που παιρνει ορισμενα ματς στο μπασκετ,ιδιως το πως μας εκλεψε (μας=Αρης) το κυπελλο στο Ηρακλειο (μη τυχον και πει κανεις για τιμια νικη,θα υποτιμησει την ιδια του τη νοημοσυνη…Ολη η Ελλαδα ειδε τη σφαγη.) ,αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι εχει μια απο τις καλυτερες ομαδες στην Ευρωπη.Ο γαυρος φετος ξυπνησε,αγορασε 10+ καινουριους παικτες,φτιαχνοντας εντελως καινουρια ομαδα.Συμφωνα με τις βαθμολογιες δεν θα’πρεπε να παιζει ουτε Ευρωλιγκα(οπως και η ΑΕΚ),αλλα εχε χαρη που εχει το 3ετες συμβολαιο…Ο βαζελος εχει φτιαξει πολυ καλο κορμο,αφου δεν αλλαζει ολο το ροστερ του καθε χρονο,σε αντιθεση με ολες τις αλλες ελληνικες ομαδες,με αποτελεσμα να εχει πολυ καλη χημεια ως ομαδα,χωρια που εχει μεγαλο βαθος παγκου.
Τεσπα,σορυ για την παρενθεση,ξεφυγαμε τελειως απο το θεμα…

Για δες που φτασαμε…να αμφισβητουν οι γαυροι τον παναθηναικο στο μπασκετ…
αυτα που λες τα βλεπω σαν ξεσπασμα που ειστε τοσα χρονια στον πατο και δεν μπορειτε να μας νικησετε με καμια παναγια…

Για το ποδοσφαιρο να πω οκ ειστε καλυτεροι μιλατε οσο θελετε…(αν και υπαρχουν και εκει καποια θεματα που μπορουμε να πουμε και εμεις αλλα δεν πειραζει)

Βασικά το πρόβλημα μου δεν είναι με τον βάζελο…Άλλωστε την εποχή που το μπάσκετ ήταν ακμαίο ήταν ο καλύτερος πελάτης… Χρειάστηκε να διαλυθεί το άθλημα για να πάρει να ηνία…
Το πρόβλημα μου είναι με το Ελληνικό μπάσκετ γενικώς και με τη νοοτροπία των ανθρώπων που το υπηρετούν (παράγοντες- μπασκετμπολίστες - προπονητές - διαιτητές - δημοσιογραφοι)…

Μία υπενθύμιση να κάνω για τους αδερφούς Γιαννακόπουλους, που τόσος κόσμος (πράσινος) τους λατρεύει και τους “θέλει” να πάρουν την ΠΑΕ.

Ο μεγαλύτερος Έλληνας (και μεσα στους 5 καλύτερους Ευρωπαίους) μπασκετμπολίστες, ο Νίκος Γκάλης, αναγκάστηκε να σταματήσει την καρίερα του πολύ νωρίτερα από ότι σκόπευε. Απλά για να μη ξεχνάμε…

Εδώ θα διαφωνίσουμε…Για κάτσε γιατί ήτανε μούφα.Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό ουτε η ομάδα βρέθηκε εκεί από το πούθενα…από το 86 έχει παρεί και μετάλλια και πολλές φορές ήταν μέσα στην τετράδα και πάντα έδινε παρόν στις περισσότερες μεγάλες διοργανώσεις.Και θεωρείται πάντα υπολογίσιμη από τις άλλες χώρες.

Ρε παιδιά!

Για την εθνική μιλάμε…Πως το γυρίσαμε πάλι στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟ.Ελεος!!!

Τι να πούμε για την Εθνική? Αν παίξει την άμυνα του Euro και βελτιωθεί επιθετικά, πάει για μεγάλα πράγματα. Τετράδα άνετα και … βλέπουμε!!!

Ο Ζήσης ξέρει κανείς αν είναι καλά? Είχα ακούσει ότι ήταν τραυματισμένος…

Καλα ειναι,αλλα αγωνιστικα ειχε πεσει νομιζω…Τεσπα,σιγουρα θα βελτιωθηκε κι αλλο,το επιπεδο στην Ιταλια ειναι πολυ ανωτερο απο εδω

νωμιζω πως αν ειχαμε και τον Τσακαλιδη στην ομαδα θα βελτιωνομασταν επιθετικα. Το εθρωπαικο στο μπασκετ μας αξιζε γιατι ειχαμε καλυτερη ομαδα απο τους αλλους. οσο για τον ΠΑΟ αστε τον στο μεγαλιο του. Παμε για double

Ο Τσακαλιδης στο προηγουμενο Ευρωμπασκετ ηταν χωμα και μας κατεστρεψε,ωστοσο φετος εκανε πολυ καλη χρονια στο NBA,μαζι με τον Γκασολ πρωτοι σκορερ της ομαδας τους ηταν…Οντως πρεπει να τον παρει ο Γιαννακης,καλο πενταρι περα του Παπαδοπουλου δεν εχουμε

Ξεχνάς τον Σοφοκλή. Για back up του Λάζαρου είναι ότι πρέπει…

Το mudobasket φέτος είναι των Αμερικανών.

Δεν έχει πρόβλημα ο Γιαννάκης…Ο Τσακαλίδης δεν θέλει να έρθει.

karvou τον Σχορτσιανιτη τον εβλεπα εναν χρονο στον Αρη να μην κανει τπτ αλλο παρα να μας παιρνει 300 χιλιαρικα χωρις να κανει τπτ,να τρωει 3 γυρους στην καθισια,να ξενυχταει κ να κανει του κεφαλιου του…Στον γαυρο εχει φτιαξει καπως,τον αδυνατισαν και τον γυμνασαν κι αλλο,αλλα θελει ΠΟΛΥ δουλεια ακομα για να φτασει σε καλο επιπεδο.Ακομα δεν εχει μαθει πως παιζουν πλατη χωρις να κανουν βηματα και πως να ελεγχει το σωμα του…!Και εδω στην Ελλαδα μπορει να μη τα δινουν ολα τα κορακια,αλλα εκει δεν θα του χαριζονται.Προτιμω Γλυνιαδακη για 2ο και ο Σοφοκλης ας υπαρχει ως 3ος.Μπορει οντως να βοηθησει,αλλα δεν μπορεις να βασιζεσαι πανω του.

Δεν έχει πρόβλημα ο Γιαννάκης…Ο Τσακαλίδης δεν θέλει να έρθει.

Δεν το ξερα αυτο.Γιατι τι ζορι τραβαει?Κουραστηκε στο ΝΒΑ?Μα γι’αυτο παιρνει τα αναβολικα,για να αντεχει…Δεν το καταλαβε ακομα??

Παίζει να μη τον αφήσανε κιόλας.

Όχι μωρέ. Έχει βελτιωθεί πολύ σε όλα αυτά που τόνισες. Στον Άρη έπαιζε 10 λεπτά γιατί τόσα του χρειάζονταν για να κάνει 5 φάουλ (τα 2 επιθετικά :stuck_out_tongue: ). Στον Ολυμπιακό πάλι, παίζει 15-20 γιατί τόσο αντέχει, αλλά τα παίζει σωστά. Και όσο για Ευρωπαίους διαιτητές, στην Ευρωλίγκα τουλάχιστον δε του παρουσιάτηκε πρόβλημα…

Και στο ματς που χάσαμε πριν από λίγο ( :frowning: ) ήταν ο μόνος αξιόπιστος στην 5άδα. Βέβαια, στο τέλος που του είχε βγει η γλώσσα δε μπορούσε να πάρει τα πόδια του. Αλλά η Εθνική τον θέλει μόνο για 10-15 λεπτά σε κάθε ματς…

Ο Τσακαλίδης μυρίστηκε επιτυχία και τώρα θυμήθηκε την ελληνική υπηκοότητα (έτσι γράφεται; αν ναι, πολύ περίεργο…) . Στο Ευρωπαϊκό μας έκλασε και τώρα που βλέπει δυνατότητα να κάνει διαφήμηση στους Αμερικάνους θέλει να παίξει. Ο ίδιος με δηλώσεις του είπε ότι είναι στη διάθεση του ομοσπονδιακού να αποφασίσει. Εγώ πάντως είμαι ένας μνησίκακος οπαδός…