Muse: Drones (2015)

Πριν από λίγο οι Muse ανακοίνωσαν την κυκλοφορία του νέου τους δίσκου. Θα ονομάζεται Drones (όπως φαινόταν και από τα hashtags που χρησιμοποιούσαν τόσο καιρό), και θα κυκλοφορήσει στις 8 Ιουνίου.

Παράλληλα ανακοίνωσαν την Psycho UK Tour για τον Μάρτιο, και κάποια διάσπαρτα φεστιβάλ για το καλοκαίρι.

Αναμένουμε. Πάντως όσα ελάχιστα δείγματα έχουν κυκλοφορήσει στο instagram είναι άκρως θετικά.

τι εχεις καταλαβει μωρε απο τρια δευτερολεπτα που ειναι το καθενα;

ελπιζω να ειναι καλυτερο του προκατοχου του γιατι ειχα απογοητευτει:(

Ε καλά δεν είπα ότι είναι δισκάρα, είπα ότι τα δειγματα είναι θετικά

https://instagram.com/muse/p/z3koYnHXTm/
https://instagram.com/muse/p/yx9GHCHXRJ/

χα, απαρεντλυ θα τους δω την αλλη βδομαδα.

Καλή μαλακία το single.

E λογικό, όταν πάει ο παπάρας και αντιγράφει το roadhouse blues στα κουπλέ.
Τέτοια κομμάτια τα έγραφε στην τουαλέτα 2 άλμπουμ πριν.

Ωραιο ειναι το τραγουδακι και πολυ ωραιος ηχος !

Και εμένα μια χαρά μου φάνηκε (αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι το ριφφ όντως είναι κόπια του roadhouse blues). Ο ήχος όντως πολύ καλός.

αυριο δεν θα βγαινε το καινουριο; τελος παντων


στην πρωτη ακροαση προτιμω το psycho. Θα δουμε στη συνεχεια

Το Psycho ήταν μαλακιάρα ολκής σε πρώτη ακρόαση, αυτό κάπως παλεύεται, θα φτιάξει κιόλας με τις ακροάσεις. Πάντως ο ήχος του δίσκου θαρρώ ότι θα είναι τουλάχιστον ενδιαφέρων σαν σύνολο, έχει τραβήξει λίγο την περιέργειά μου. Γενικότερα έχω χάσει λίγο επαφή με τους σύγχρονους Muse πλην singles πάντως. Τεσπα, θα δούμε.

λιγο μονοτονο, αλλα μετα τη γεφυρα και μεχρι να κλεισει, μαρεσει πολυ.

Κανει και καποια φωνητικα που δεν τον εχω ξανακουσει να κανει…

Περίεργο κομμάτι. Με την πρώτη ακρόαση ακούγεται μονότονο αλλά it grows on you που λένε και στο χωριό μου. Πάντως από τα 3 που έχω ακούσει προτιμώ το Reapers. Ανυπομονώ να ακούσω και τη στουντιο version

Μια χαρα το βρισκω και αυτο το κομματι. Βγαζει κατι 80’s χωρις ομως να ειναι παλιομοδιτικο.

Μου θυμιζουν γενικως ολο και περισσοτερο Queen…

Kαι ναι ο ηχος και στα δυο τραγουδια ειναι εκπληκτικος.

Συμπαθες ποπ κομματι. Καμια σχεση με το πρωτο υπερμετριο. Γενικα παντως αν ειναι ετσι τα πρωτα δυο δειγματα δεν προκειται μου φαινεται να ακουσω τον υπολοιπο δισκο. Εχω πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα να γεμισουν το χρονο μου.

Ακόμα ένα ξεδιαντρόπο rip off, από Queen αυτή τη φορά (και πάλι) και συγκεκριμένα το radio gaga. Κατά τ άλλα κολλητικότατο είναι η αλήθεια, όπως οφείλει, με όμορφες φωνητικές μελωδίες.

Psycho μετριο στη καλυτερη, χιτακι ραδιοφωνου. Dead Inside οπως αναφερθηκε neo-80λα και ενδιαφερον, θελει πιο πολλες ακροασεις. Reapers το καλυτερο μεχρι στιγμης προσωπικα!
Στο 2nd Law πιο πολυ μου ακουγονταν σαν Queen, τωρα βλεπω οτι συνεχιζουν τους πειραματισμους και δημιουργουν κατι δικο τους.

Mercy

πιο starlight φαση

γλυκούλι είναι