Muse - The 2nd Law (2012)

Τωρα το λες αυτο στον ανθρωπο που τις τελευταιες μερες λιωνει με Αγρυπνο και 12ο Πιθηκο. ;p Το οτι ακουγεται εμπορικο (ή εξυπνα στοχευμενο αντι-εμπορικο, για να το θεσω αλλιως) και διαφορετικο δεν σημαινει οτι δεν ειναι και ΕΚΤΡΩΜΑ αυτο το ΠΡΑΓΜΑ. Ειλικρινα, ωρες - ωρες, απορω.

To [I]“Madness”[/I] είναι φανταστικό, τ’ αλλα δύο ΟΚ/συμπαθητικά.

Θα μπορουσε να ειναι φανταστικο επειδη εχει κορυφαιες φωνητικες γραμμες, αλλα τα ηλεκτρονικα στοιχεια μειωνουν την ενταση και οταν φτανει στα μισα θελω να το κλεισω. Δεν ξερω, οταν ακουω τον Skrillex να διασκευαζει Korn εχει τη φαση του επειδη δινει ενταση. Στη μουσικη των Muse, μου βγαινει απλα ενα “οχι, οχι, οχι…”. Θα του δωσω παντως μια σωστη ευκαιρια οοοταν περασει καιρος και δω πως δεν ειμαι προκατελειμενος απο τις πρωτες (στα πλαισια του πατου) εντυπωσεις.

Εγώ τα συνήθισα τα κομμάτια και πλέον μ’ αρέσουν. Ελπίζω όμως και σε πολύ δυνατότερα μέσα στο δίσκο.

The fuck is wrong.

Οι νέοι ήχοι των Muse ακούγονται στ’αυτιά μου αρκετά φρέσκοι και διαφορετικοί.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει νότα dubstep (δεν ξέρω κάν τι είναι αυτό:p) ούτε Skrillex ούτε Kleenex. Πρέπει να είναι κάτι πολύ τρέντι για να ενοχλεί τόσο:p…πάντως αυτό που ακούω δεν φαίνεται να μου αλλοιώνει καμιά εικόνα που έχω για τους Muse ως προς το ποιοτικό του θέματος…

Η μόνη ένσταση που έχω για τη γενικότερη κατεύθυνση της μουσικής τους είναι που χάνουν την ένταση που είχαν μέχρι και πριν το Resistance, δηλαδή θα τους ήθελα πιο “επιθετικούς”. Η ένταση τους πάει πιστεύω με τον ίδιο τρόπο που πχ στους Opeth ταιριάζουν οι δυναμικές αλλαγές ανάμεσα σε ακραία και μελωδικά μέρη. To Resistance ενώ δεν το λες κακό άλμπουμ με την καμία ήταν ξενέρωτο ακριβώς γιατί έχανε πολύ σε ένταση. Βασικά το έθαψε η παραγωγή θα’λεγα πρωτίστως…και δευτερευόντως μια τάση για φιλοδοξία/ματαιοδοξία που στην πράξη δεν έφτασε στο στόχο της (π.χ. κάτι Exogenesis και δε συμμαζεύεται).

Προσωπικά ενώ τους λατρευα παθολογικά, έχω ξεφουσκώσει αρκετά μετά την κυκλοφορία του Resistance. Σα να βαριέμαι να ασχοληθώ με την πάρτη τους δεν ξέρω…θα δούμε τι έχει να πει το νέο…Επειδή προσωπικά είμαι περισσότερο τύπος των άλμπουμς και όχι των ξεχωριστών τραγουδιών τόσο, θα ακούσω ολόκληρο το άλμπουμ για να κρίνω την όλη προσέγγιση, μ’αρέσει να έχω όλη την εικόνα…

Τι είναι αυτό το Σκριλέξ που λέτε όλοι?
Λευκαντικό μου θυμίζει.

Έλα ντε…τι σκατά είναι τούτο?

σκριλεξ ->

ο πιο mainstream dubstep καλλιτεχνης (απο αυτους που λενε αυτοι που ακουνε dubstep , οτι δεν παιζει αληθινο dubstep).

Α, ωραίο κούρεμα.

[SPOILER][/SPOILER]

Ακόμη περισσότερο off topic:

Αν συνεχίζει με synthesizers οι muse και dubstep δυστυχως έχουν χάσει όχι φτιάξαν με φρέσκες ιδέες της ροκ σκηνής! Αν το Survival είναι το μόνο που θεωρείται ως ροκ κομμάτι γιατί τα madness και Unsustainable μόνο φρέσκο δεν ακούγεται, τότε αρχίζει να σιγοπεθαίνει η ροκ σκηνή!

Αν το κάθε ένα ροκ συγκρότημα τραβάει κουπί για dubstep μεριά δυστυχώς το κλείσανε το μαγαζί για χάρη των νέων που ακούνε περισσότερο τέτοια! Και να επαιζαν κανα περίεργο dubstep να έλεγα πάει στο καλό!Το τελευταιο αλμπουμ από τους Korn το θεωρώ καλό αλμπουμ αλλά αυτό είναι σα να τους παίρνει ο άνεμος χωρίς να ρίχνουν κάτι φρέσκο! Σα να τονς τράβηξε η μόδα από τα μαλλιά! Απογοήτευση μέχρι στιγμης!

To Resistance ήταν κι αυτό αλμπουμάρα ! Υπήρχε έμπνευση ! Τώρα σε τούτο εδώ τραβάνε το κουπί της μόδας και ότι γίνει χωρίς κάτι ιδιαίτερο!

Σιγά ρε παιδιά, αμέσως το θάψατε ολόκληρο το άλμπουμ. Στην ουσία έχετε ακούσει 2 τραγούδια + 1 εισαγωγή (γιατί φαντάζομαι ως τέτοιο λογίζεται το Unsustainable - είναι το πρώτο μέρος της σουΐτας The 2nd Law, βλ. tracklist).

Περιμένετε να διαρρεύσει και τα λέμε μετά.

Υ.Γ. Σε αυτόν που θεωρεί ότι οι Muse ήταν συγκρότημα στο Ρόδον το 2002 και μετά πάνε οι Muse, περαστικά. Χάλια δίσκος το Absolution ε;

Υ.Γ. 2 Ομοίως για τους Porcupine Tree. Δε μας διευκρίνισε όμως πότε χάλασαν αυτοί.

Αλμπουμαρες ήταν όλα τα προηγούμενα, το resistance ήταν απλά καλό.

Δεν μιλάω εγγλέζικα

Ίσως να λείπει κάποιο γέμισμα με μπάσο γύρω στο τρίτο λεπτό, τι λές?

Μόδα ξεμόδα, ας εστιάζουμε την όποια επιχειρηματολογία ([I]όποια[/I] γιατί για μουσική μιλάμε άρα κολλάει και η φράση γούστα είναι αυτά) μόνο σε ότι έχει να κάνει με μουσική. Πχ η παραγωγή είναι χάλια, ή τα φωνητικά δεν ακούγονται καλά κλπ… Το να λες ότι ακολουθούν τη μόδα και άρα -> δεν είναι καλός ο δίσκος, δε στέκει.

Προσπάθησαν να ενσωματώσουν με κακό τρόπο το dubstep του skilrex. Ήταν το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να κάνουν άμα θέλουν να θεωρούνται μια προοδευτική μπάντα.
Οι radiohead με τους δίσκους που έβγαλαν την προηγούμενη δεκαετία πήγαν 100 βήματα μπροστά από τα albums που τους καθιέρωσαν στα 90s, οι muse κάνουν το ανάποδο.

(Σε spoiler τα off-topic σχόλια)

Σχετικά με τα καινούργια κομμάτια, το Madness ήταν συμπαθητικό (όλο το κομμάτι είναι ο Bellamy εδώ που τα λέμε) αλλά το άλλο μου ακούγεται σαν ένας πειραματισμός με μέτρια αποτελέσματα. Ό,τι περίπου προσπάθησαν να κάνουν, ας πούμε, οι Linkin Park πρόσφατα, με τη διαφορά ότι στη δική τους περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν πέρα για πέρα άθλιο. Σε αυτή την περίπτωση δεν ακούγεται τόσο κακό αλλά θεωρώ ότι σε άτομα που ακούνε αυτό το στυλ ηλεκτρονικής μουσικής πιο εντατικά (μέσα σ’ αυτούς είμαι κι εγώ πλέον) μάλλον ηχεί μέτριο στην καλύτερη… Ας παίρνανε κι αυτοί έναν όπως οι Korn να τους κάνει ένα σωστό drop τουλάχιστον… :stuck_out_tongue:

Τους Muse τους θεωρούσα/θεωρώ αρκετά έξυπνους για να μην χάσουν το παιχνίδι των πειραματισμών. Το Resistance δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε κιόλας αλλά ούτε ήταν ατυχής προσπάθεια. Παρ’ όλ’ αυτά δε νομίζω ότι στέκεται καν δίπλα σε κάποιο απ’ τα OoS/Absolution/BH&R. Και για το καινούργιο κάπως έτσι τη βλέπω τη δουλειά, αλλά Muse είναι αυτοί, οπότε θα δείξει.

[SPOILER]Κοιτώντας τα βιντεάκια, τώρα θυμήθηκα ότι είχαν γράψει κομμάτι για το Twilight. Το 'χα θάψει πολύ βαθιά στο κεφάλι μου αυτό ρε γαμώτο…[/SPOILER]

[SPOILER]Έχει πλάκα να βλέπει κανείς τις αντιδράσεις τόσο των οπαδών όσο και των πολέμιων της dubstep όταν χώνουν μια τζούρα σε κομμάτια τους η Britney και οι Muse ας πούμε… :lol:[/SPOILER]

[SPOILER]Ο Skrillex γαμεί αλλά αυτό που παίζει/φτιάχνει dubstep δεν το λες (εκτός από ελάχιστες, καραμπινάτες εξαιρέσεις). Γενικά δεν ξέρω πώς έχει επικρατήσει αυτό το πράγμα, ό,τι έχει drops/βρώμικα μπάσα/glitches να του βάζουν ταμπέλα dubstep.[/SPOILER]