Muse - The 2nd Law (2012)

Σόρρυ αλλά προσωπικά θεωρώ το Resistance καλύτερο του BH&R και δε σας δουλεύω! Το μόνο ωραίο στο BH&R είναι το Starlight ενώ το Resistance το άκουσα με ευχαρίστηση και με τα synthesizers του αλλά και γενικότερα όλο το άλμπουμ! Βέβαια γούστα είναι αυτά!

Σε ό,τι ακουσα στα καινούργια, λείπει το μπάσο ακόμα περισσότερο και από το Resistance ενώ η δομή είναι αρκετά πιο απλοική !

το σταρλαητ με διαφορα ενα απο τα μετριοτερα κομματια του Black Holes, για μενα :expressionless:

το Madness πολυ καλο μου φανηκε, και δεν το περιμενα μετα τη μετριοτητα για τους ολυμπιακους. καποια τρελα στην κιθαρα θα το εκανε πολυ πιο καλο.

Ειδικα τωρα που ‘απενοχοποιησαν’ τους ιδιαιτερους ηχους με το ψευτο-drop τους, θα μπορουσε να κανει παπαδες με το καος παντ του ο μπελαμη, αλλα δεν , δεν. κριμα.

Και εγω το θεωρω καλυτερο το Resistance (τρίτο μετα απο Origin και Showbiz) αλλά αυτα δεν τα λεμε

Μου αρέσει και το Madness αν βέβαια όλος ο δίσκος είναι σε αυτό το στυλ θα κουράζει αλλά οκ μέχρι στιγμής.

“It’s all really, really different, it’s definitely some of the most weird and diverse music we’ve ever made and put on an album together. It’s an interesting album, I love it. It’s one of those albums you put on and every track’s a surprise so it keeps you interested and makes you want to listen to every track again.”

Mακαρι να ειναι ευχαριστη η εκπληξη

Το γεγονός ότι οι Muse,όντας ένα συγκρότημα τέτοιου εμπορικού μεγέθους και στο peak της δημοτικότητάς τους,κάθονται και πειραματίζονται και νιώθουν αρκετά ελεύθεροι ώστε να το κάνουν,για μένα μόνο win κατάσταση είναι. Το Resistance ήταν αρκετά άνισο άλμπουμ,αλλά τις καλές του στιγμές άλλοι “φτασμένοι” καλλιτέχνες θα πουλούσαν ζωτικά όργανά τους για να τις έχουν σε δίσκο.

Για την ώρα χωρίς να έχω εκστασιαστεί απ αυτά που άκουσα,περιμένω έναν αν μη τι άλλο ενδιαφέροντα δίσκο,που δεν θα φέρει φυσικά τα πάνω κάτω στη μουσική(τέτοια πράγματα μόνο από νέες μπάντες τα περιμένω για να μαι ειλικρινής), αλλά θα είναι μια ακόμα καλή δικαιολογία να βγουν περιοδεία και να τους δούμε live,στα οποία live διακορεύουν παρθένα δάση και παρθένα ζώδια.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Αλλά και στο black holes υπάρχουν σημάδια παρακμής για εμένα. Πχ οι μπαλάντες όπως το Invincible,Α Solder’s Poem και το Hoodoo είναι πολύ μέτρια αν τα συγκρίνεις με τις μπαλάντες των προηγούμενων δίσκων.

Και εδώ συμφωνώ στο περίπου. Όταν οι Radiohead προσπάθησαν να αντιγράψουν το “νέο ρεύμα” της ηλεκτρονικής μουσικής στο King Of Limbs για εμένα τα ψιλοσκάτωσαν(αν και άλλοι ενθουσιάστηκαν).

Ίσως θα έπρεπε πέρα από την αντιγραφή να προσπαθεί ο καλλιτέχνης να δει τον ήχο μέσα από τη δικιά του οπτική.

Δεν.είναι.αυτό.πειραματισμός! Δηλαδή πως να το κάνουμε ο γάδαρος δε μπετάει ρε παιδί μου.

Δεν λέω, οκ φίλοτιμη προσπάθεια, άλλα δεν είναι πειραματισμός. Γενικά στην τέχνη ο πειραματισμός είναι κάτι πολύ μακρυά από αυτό.
Δεν διαφωνώ στα άλλα που λες αλλά η λέξη μου κάθεται λάθος.

Ξέχασα τα ελληνικά μου στο σημείο που είδα στην ίδια πρόταση τέσσερις μπάντες που καλύπτουν όλο το ευρος της εναλλακτικής ροκ μουσικής σήμερα, από μέτριο έως θεικό. Καλή προσπάθεια.

L.Eye προσπάθησε να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ “πειραματίζομαι με τον ήχο μου” και “κάνω πειραματική μουσική”.

Όχι ρε το Hoodoo. Άκουσε το [U]live[/U] να το εκτιμήσεις.

Τυφλός;

Μίλησα για πειραματική μουσική; Για πειραματισμό μιλάω και εγώ. Ε δεν είναι. Sorry :slight_smile:

Γιατί δεν είναι?

Προσπαθούν στα πλαίσια του ήχου που έχουν καθιερώσει, να είσαγουν κι άλλα, νέα (γι’ αυτούς) στοιχεία.
Αυτό ακριβώς σημαίνει “πειραματίζομαι με τον ήχο μου”.

Δεν ξέρω αν ο Ματ θεωρεί νέο στοιχείο όλο αυτό το wubwub εγώ πάω πάσο, με τον συγκεκριμένο τρόπο μάλιστα που αυτό το wubwub παράγεται, μπάινει μέσα στην μουσική, εγώ το βλέπω μόνο σαν κακοφονία, και τεσπά, πρέπει να αρχίσουμε να κρίνουμε και λίγο καλλιτεχνικά και όχι με κριτήριο τι είναι cool και τι δεν είναι.

Δεν είναι πειραματισμός, αψυχολόγητο είναι εντελώς! Δεν έχει καλλιτεχνικό έρεισμα,
…απλά υπάρχει.

Αυτή είναι η αποψή μου σόρυ αν είμαι απόλυτος αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ σαν πειραματισμό.

Παραδειγμα στο Madness πειραμάτισε τον ήχο των ντραμς σε πιο dubstep μονοπάτια! Εγω δε το λέω εμπνευση! Αλλά μουσικά ανέμπνευστο και μουσικά copyright της μόδας! Χαιρω πολύ ! Εκανε βηματα μπροστά στη μόδα και όχι σε μερικά χρόνια μετα!

Ερμηνευτικά του βγάζω το καπέλο στο Bellamy κατι που το εχουμε δει πολλές φορές από το Unintended που είναι πιο χαλαρό το ήφος μιας και το Madness είναι !

Πρέπει να το δεχτείς σαν πειραματισμό, γιατί αντικειμενικά αυτό είναι.
Αλλά μπορείς κάλλιστα να το χαρακτηρίσεις ως αποτυχημένο πειραματισμό.

Δηλαδή ο πειραματισμός (αν καταλαβαίνω καλά) είναι εξ ορισμού καλή/πετυχημένη μουσική και με καλλιτεχνικό έρεισμα; Πειραματισμός είναι αυτό που κάνουν, πετυχημένος ή αποτυχημένος, αυτό κρίνουμε εδώ.

Συγνώμη ρε L. Eye, όταν κάποτε ένα τυπικό Muse κομμάτι ήταν π.χ το Stockholm Syndrome και τώρα έχουμε φτάσει στο Madness πως ακριβώς θέλεις να το ορίσουμε πέρα από πειραματισμό; Ή κομμάτι με ορχήστρα στο Exogenesis; Αυτά τι είναι δηλαδή, δεν είναι ρίσκα και πειραματισμοί με τον ήχο; Σα να μας λες, ε και τι κάνανε ρε αδερφέ στην τελική, σιγά το πράγμα. Να μη σου υπενθυμίσω πόσα στάδια γεμίζουν και τι πουλάνε παγκοσμίως. Όχι απλά πειραματίζονται είναι άνετα ένα από τα πιο τολμηρά συγκροτήματα που έχουν υπάρξει.

Και για να χαλαρώσουμε λίγο, τα συγκροτήματα που τολμούν πολύ, έχουν τέτοιες αντιδράσεις, σε άλλους θα αρέσουν οι κινήσεις τους σε άλλους όχι.

Μπορεί να μη σου αρέσει, μπορεί να βγάζεις και αλλεργικά σπυριά, αλλά όχι και να μας λες πως αυτό που κάνουν στην τελική δεν αξίζει μία ούτε καν σαν κίνηση και ότι είναι παπαρδέλα της στιγμής.

εντιτ: βασικά ότι λέει και ο CrisP

Ενας πειραματισμός πρέπει να είναι επιτυχημένος σονι και καλά;;;
Εχουμε φτασει στο σημείο να λέμε ρε παιδί μου πειραματισμός είναι χαλαρωσε! Ενω εμεις(εγώ) οι μουσικοί κατι ξερουμε παραπάνω!

Τους τραβηξε η μόδα ! Ετσι βλέπω! Κρίμα γιατί τα βήματα μπροστα στο ροκ και την αιγλη τη κρατουσαν μεχρι που βγάλαν dubstep-οιδη και τους τραβηξε το κύμα της μόδας!

Τα βήματα μπραστα στο ροκ δε θα τη κάνει ενα τέμπο στα ντραμς κομματι κι αυτό ειναι όλο;;; Κακά τα ψέματα! :slight_smile:

Ετουτα.

Δηλαδή ό,τι είναι της μόδας είναι κακό; Μα το πρόβλημα δεν είναι ότι πάνε να ενσωματώσουν στοιχεία που είναι της μόδας (εν προκειμένω dubstep), αλλά ότι δεν έχουν την τεχνογνωσία και ίσως ούτε την απαραίτητη έφεση για να το κάνουν. Αλλιώς, με τις ευλογίες μας (όσων μας αρέσει αυτή η μουσική έστω). Όμως αν ήταν όσο απλό ακούγεται από μία περιγραφή του τύπου “ε ξέρετε πήγαμε σε ένα show του Skrillex και μας άρεσε και είπαμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο”, θα είχαμε γεμίσει παραγωγούς τούμπανα. Δεν πάει έτσι.

Πώς να το θέσω, είναι σαν ένας αθλητής μαραθωνίου να βλέπει μία κούρσα του Bolt και κατόπιν να αποφασίζει να κατεβεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 100 μέτρων…

Αυτο ακριβως! Με αυτα που ακουσαμε, τα δυο τρια τραγουδια , ο skrillex δεν ακολουθει τους muse αλλα το αντιθετο! Αρα οι muse ακολουθουν τη μοδα και οχι η μοδα τους muse. Ελπιζω να ειναι μεταβαση για κατι καλυτερο!