Muse - The 2nd Law (2012)

Παρακμη

Ο πειραματισμος με τη μουσικη τους εξαντλειται στο καικαλαdubstep.Οπως εγραφε και ενα κομμεντ στο youtube για το Unsustainable αν βγαλουμε το dupstep εχουμε απλα ενα κομματι απο το Resistance 2.0.

Συμφωνώ, έχει τρομερές δυνατότητες αλλά κάτσε ακόμα δεν ακούσαμε ολόκληρο το δίσκο.

Ena subathitiko pop-rock kommati. Arketa kalo kata th gnwmh mou, an to deis etsi.

Είναι ωραίο που οι Muse δεν κάθονται πάνω στον εμπορικό τους θρόνο, να ξεπετάξουνε ένα black holes 2 ή άλλο ένα ψευτοqueen (σαν το Β μισό του προηγούμενου) και να μαζεύουνε λεφτά, παίζοντας στα live το παλαιότερό τους υλικό. πειραματίζονται. και καλά κάνουν, ανεξάρτητα αν ειναι 100% rawk ή όχι.

κάποιος πριν είπε ότι το rock έχει όριο στον πειραματισμό του και πως αν θες να ακούσεις κάτι πραγματικά καινούργιο, πρέπει να ανοιχτείς κ σε άλλες μουσικές. συμφωνώ. και ο bellamy αυτό φαίνεται να σκέφτεται. στο σημείο που έφτασαν οι muse, αφού έπιασαν με το προηγούμενο και πολύ τους queen, που αλλού θα μπορούσαν να πάνε τον ήχο τους? πουθενά. λογικό να χαλάει κάποιους αυτό, αλλά το γεγονός δεν αλλάζει.

από την άλλη μιας κ διαβάζω κ σχόλια για radiohead, skrillex, dubstep κτλ, όλα τα παιδιά που τα γράφουν, ακούνε ηλεκτρονική μουσική ? και ειδικότερα dupstep? δεν λέω ότι δεν έχουν δικαίωμα να μην τους αρέσει το νέο Muse, αλλά αν διαβάζουμε για “ψευτοdubstep” και “λάθος πειραματισμούς” είναι ορθότερο να λέγονται από άτομα που ακούνε (και) αυτή την μουσική και όχι από τυπικούς rock ακροατές. γιατί πολύ καιρό τώρα οι muse έχουν αποδείξει ότι δεν απευθύνονται στο κοινό του ΡΟΔΟΝ και του ντεμπούτου τους.

το κομμάτι μια χαρά μου άρεσε εμένα. deadmau5 ftw

Δεν ξερω αν το καταλαβα λαθος,αλλα αυτη η προταση δεν κολλαει με καποια απο τα παραπανω που λες.Ειναι σα να λες οτι οι Muse επειδη ακριβως στοχευουν στο κοινο που στοχευουν στρεφονται προς τους πειραματισμους με το “νταπστεπ”.Εμπορευματοποιηση της τεχνης με λιγα λογια.Αν οντως το πιστευεις αυτο πρεπει να αναθεωρησεις λιγο αυτα που λες για τον εμπορικο θρονο τους.

Εκτος απο την πρωτη παραγραφο παντως συμφωνω απολυτα με οσα λες.

χαχα, οκ ειναι λιγο ασαφές το “κοινό του ΡΟΔΟΝ”. εννοώ τους ροκ ακροατές με το στενό όριο στο αυτί.

δεν καταλαβαινω γιατι συνδέετε τον πειραματισμό με την εμπορικότητα. κατι μπορει να ειναι πειραματικο, να βγει ή και να μην βγει. δεν νομίζω οτι ειπε ο bellamy “δεν πουλάμε αρκετά, ρίξτε το στο dubstep”. μην ξεχνάτε ότι ήδη το supermassive black hole είναι ένα dance (σε πολλά " " ο όρος) κομμάτι από μια rock μπάντα, που με λίγο διαφορετική παραγωγή, πολλοί θα καίγανε το cd ολόκληρο. δεν νομίζω οτι ποτέ κρύφτηκαν οι muse ότι δεν θα βγάζουν τον ίδιο δίσκο ξανά και ξανά. αν πχ θέλετε να μιλήσουμε για άτυχους πειραματισμούς, ας ρωτήσουν και τους linkin park που ενώ θεωρητικά ο ήχος τους είναι πιο κοντά στην ηλεκτρονική μουσική, με το 1000 suns (έτσι δεν τον έλεγαν?) τα σκάτωσαν και στο τελευταίο τρέχουν να τα μαζέψουν, με δηλώσεις για “επιστροφή στον ήχο” κτλ.

τελικά, πιστεύω πως οι νεότερες μπάντες ακούνε πολύ περισσότερες και διαφορετικές μουσικές από τους παλαιότερους και έτσι είναι πιο εύκολο για αυτούς στον 5ο-6ο δίσκο κτλ να την ψάξουν διαφορετικά την δουλειά. όταν μεγάλωνε ο lemmy δεν υπήρχαν πχ οι prodigy… διαβάζω το φόρουμ και βλέπω παιδιά που μπήκαν εδώ πριν 5 χρόνια, να ακούνε πλέον πολλά περισσότερα και διαφορετικά πράγματα. δεν ξέρω πως κάποιοι περιμένετε από τους μουσικούς να ακούνε τις ίδιες μουσικές για 20 χρόνια

Συμφωνω απολυτα σε αυτο και πραγματικα η πηγη του πειραματισμου στον μουσικη μιας μπαντας ειναι τα διαφορετικα ακουσματα των μελων της.

Τωρα πραγματικα δεν αξιζει να καθομαστε να ασχολουμαστε με το ποσο εμπορικο ειναι καθε συγκροτημα και εχεις δικιο οταν λες οτι συνδεεται απο πολλους ο πειραματισμος με την εμπορικοτητα.Ο μονος λογος που σχολιασα τη φραση σου ειναι οτι μου καθησε καπως.

Εδω οι περισσοτεροι “χαλιουνται” με την υλοποιηση του ολου εγχειρηματος των Muse κι οχι τοσο με το γεγονος οτι πειραματιστηκαν με το Dubstep.
Και για να πω και την προσωπικη μου αποψη,τα κομματια ηταν απλα συμπαθητικα,και για αυτο ισως να μη φταει μονο το ηλεκτρονικο μερος τους αλλα και το γεγονος οτι οι Muse προσπαθησαν να μην αλλαξουν τελειως τον ηχο τους.Αμα ειναι να πειραματιστεις καντο σωστα.

καλά, ας πούλαγαν οι muse 1000 κομμάτια ανά δίσκο και έπαιζαν στο ΑΝ, να δεις πως θα τους άρεσαν οι πειραματισμοί electroambientmajestictriphop που είναι για “λίγους” και δεν τους ακουν οι γκόμενες… είναι κανόνας πως αν το ακούνε πολλοί, δεν είναι καλό. πόσο μάλλον αν είναι dance και δεν είναι prodigy. μας χαλάει το image… :wink:

Γιατι ως γνωστον ειμαστε μιζεροι και κλειστομυαλοι ακομα και στη μουσικη μας.

Αυτό φταίει φυσικά. Ακούς εκεί να ακούνε και οι γκόμενες.

επίσης όπως προείπα, χαλιούνται με το dubstep, γιατί εκείνοι ακούνε “καλό dubstep” και όταν οι Muse παίζουν “κακό dubstep” δεν τους αρέσει… λογικό.

αλλά ας βγει κ ο δίσκος και βλέπουμε

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως κάνουμε όλη αυτή τη γενική συζήτηση όταν απλώς έχουν κυκλοφορήσει 3 κομμάτια από τον δίσκο όλα μάλιστα με διαφορετικές επιδιώξεις ([I]“Survival”[/I] τυπικό MUSE κομμάτι για ένα μεγάλο event, [I]“Madness”[/I] electro-hit που πάει λίγο παραπέρα αυτό που ξεκίνησαν με το [I]“Map Of The Problematique”[/I], [I]“Unsustainable”[/I] μέρος από διλογία).

Πώς το πω, υπάρχουν ολόκληρες αναλύσεις πάνω σε μάλλον άτοπη βάση.

για πρώτη φορά φαντάζομαι, ε… :lol::lol::lol:

Ούτε ο Θρύλος από τα φιλικά τέτοια κριτική :!:

οφφτοπικ, αλλά πως λεγόταν ο θέουλας που είχε κάνει κριτική από τους τίτλους του νέου ακυκλοφόρητου τότε, maiden ???

εκεί πιάσαμε κορυφή θεωρώ

Μάλιστα, δηλαδή είμαστε hipsters με λίγα λόγια επειδή δεν μας άρεσε το καινούριο υλικό των Muse.

κάποιοι είστε χιπστερς. τελεία.

κάποιοι είστε χιπστερς και δεν σας άρεσε το νέο Muse.

κάποιοι δεν είστε χιπστερς και δεν σας άρεσε το νέο Muse.

κ φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι έχετε λιώσει στην dubstep και δεν σας αρέσει η κακή dubstep. τα έγραψα όλα παραπάνω αναλυτικότερα

Μήπως μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτό; Γιατί και πριν κάτι έγραψες για καλή και κακή dubstep και δεν το έπιασα.

δεν γράφω καμία μεγάλη σοφία.

οι muse έγραψαν ένα dubstep κομμάτι, το οποίο έχει δικαίωμα να το κρίνει ο καθένας. απλά αντί να διαβάζουμε “εμένα δεν μου αρέσει, σύμφωνα με αυτά που ακούω”, διαβάζουμε πάλι “γράψανε κακή μουσική/κάνουν λάθος πειραματισμούς/έπρεπε να το πάνε αλλού/γράψανε κακή dubstep”. είναι το κλασικό πρόβλημα του φόρουμ της αναγωγής της προσωπικής άποψης, σε πανανθρώπινη αλήθεια. κ σημειώνω πως για να έχει “δικαίωμα” κάποιος να μιλήσει για “κακή dubstep” πρέπει… να ακούει ο ίδιος dubstep γενικά ! αν δεν το κάνει, πως κρίνει ένα άλλο είδος ? το ξαναγράφω γιατί θα πέσετε να με φάτε: προφανώς κ ο καθένας έχει δικαίωμα να του αρέσει ή όχι ένα κομμάτι. απλά καλό θα ήταν να μην κάνει λάθος αναγωγές. στην ίδια λογική που αν δεν ακους πχ black metal ή power, δεν έχει νόημα να μπαίνεις κ να λες “αυτό είναι κακό black metal”… αλλά γίνεται στο φόρουμ συχνά

Δηλαδή σύμφωνα με σένα πρέπει σε κάθε πρόταση να γράφουμε στο τελος: “είναι η άποψη μου και δεν πιστεύω ότι όλος ο κόσμος πρέπει να συμφωνεί μαζί μου”;
Δεν εξυπακούεται;

Επίσης, ακούω dubstep και δεν μ’αρεσε το dubstep τραγούδι που έβγαλαν οι muse, σε κάλυψα τώρα;

Edit: και δεν ήρθε ο prosatanic να σχολιάσει τους Muse (αυτός το γύρισε στο post rock :p) πάνω κάτω όλοι φαν των Muse είναι που γράφουν στο topic.