Muse - The 2nd Law (2012)

Το πράγμα είναι απλό.

Όταν κάποιος καλλιτέχνης και μάλιστα φτασμένος,χωρίς πολύ πολύ ανάγκη του hit single που θα τον κάνει τριάσημο,κάθεται να γράψει μουσική,συγγνώμη αγαπητέ ακροατή,αλλά εκείνη την στιγμή σε έχει παντελώς και ολότελα ΧΕΣΜΕΝΟ.Και καλά κάνει.Αν του κάτσει καλά κάτι,αν του ρθει μια στιγμιαία καύλα να ηχογραφήσει το τζιτζίκι στο μπαλκόνι του που του σπάει τα @@ και να βγάλει κόνσεπτ δίσκο πάνω σ αυτό,ε θα το κάνει,γιατί του ακούγεται καλά.Και επειδή ήδη έχει κάνει όνομα,σε κάποιους θα αρέσει αυτό.Έτσι πρέπει καλώς ή κακώς. Αλλά τι να κάνουμε, που όλοι σαν ακροατές νομίζουμε ότι,όταν αυτός που χουμε αφίσα στο δωμάτιο μας κάθεται να γράψει κάτι,πρέπει να σκέφτεται τις δικές μας ανάγκες και το τι γουστάρουμε να ακούσουμε απ αυτόν. Έχουμε γίνει οι περισσότεροι τόσο εγωιστές,εξυπνάκηδες και ξερόλες στην εποχή του mp3 που μοιάζουμε με τους ροκοπατέρες που βρίζαμε ,την εποχή του tape-trading και του Metal Hammer ως μονοπωλίου της μουσικής μας ενημέρωσης. Και έτσι,επειδή γιγαντώθηκε η ευκολία του κατεβάσματος/ακρόασης,ξαφνικά γιγαντώθηκαν και οι απαιτήσεις μας. Δυστυχώς όμως τα πράγματα στον τομέα έμπνευση-σύνθεση δεν αλλάζουν,ούτε συμβαδίζουν με τους κανόνες του μάρκετινγκ,ούτε μπαίνουν σε στενά πλαίσια και κανόνες. Εκτός βέβαια απ αυτούς που έχουν κάνει το hit single βιομηχανία(εδώ και 50-60 χρόνια,απ την εποχή του Brill Building και της Tin Pan Alley) και χτίζουν τραγούδια πάνω σε μανιέρες.

Τεσπά,πολλή αμπελοφιλοσοφία έπεσε.Κόντός ψαλμός αλληλούια και θα δούμε τι ψάρια έπιασε ο Μπέλαμης.:slight_smile:

Μοντε τι εχεις ακουσει απο νταπστερ; Αν εχεις κατι καλο να προτεινεις ευχαριστως να κατσω να το τσεκαρω.

θα έπρεπε, δεδομένου ότι με τις υπερβολές που γράφονται καθημερινά, η γλώσσα έχει χάσει την σημασία της, αλλά ΟΚ, προχωράμε. obvious argument is obvious.8)

είπα την ταπεινή μου γνώμη, τα χωσα κ στους χιπστεράδες που σήμερα ξέρουν από dubstep, αύριο από ρεμπέτικα, μεθαύριο για κλασική και παραμεθαύριο για τοπική αφρικανική μουσική, ενώ κατά βάση ακούνε death metal και αποχωρώ…:stuck_out_tongue:

@Angmar / offtopic περί dubstep

[SPOILER]μιας και ενδιαφέρεσαι, το καλοκαίρι μου πρότειναν και μου άρεσε το album του deadmau5, 4X4=12

enjoy[/SPOILER]

Αυτο ειναι house. Και παλι η χρηση της ηλεκτρονικης μουσικης σε rock κομματι γινεται επιτυχημενη οταν ειναι προιον ζυμωσης, οχι πασαλειμα. Αν θελεις μπορω να καθισω να σπασω τις μουσικες φορμες και να σου εξηγησω γιατι και που θεωρω πως καποια πραγματα εγιναν με τροπο “παιδικο”. Αφου σ ενοχλουν οι χιπστερς, ας μιλησουμε για μουσικη.

αυτό δεν ειναι (μόνο) house

στειλε μου πμ με ότι θες. οι χιπστερς δεν με ενοχλούν, αλλά ενοχλούνται απότι βλέπω

Εγώ λέω στο επόμενο αλμπουμ να παίξουν Ηouse ! Εκτός αν το πετάξουν σε κανα τραγούδι από το συγκεκριμένο αλμπουμ ! Μικρό το κακό και καλύτερα να γίνει ετσι να πειραματιστουν περισσοτερο από το να κανουν και 2ο πειραματικό αλμπουμ με αποτελεσμα να τους πουμε Muse=Alternative rock,space rock,electonic music, dupstep!

Μελλοντικά, house,death metal,punk,hip hop!

P.S. Οπως καταλαβατε αστειευομαι! :slight_smile:

Η διαφορά του dubstep με το house είναι στο ρυθμο παίδες! Νομιζω το wikipedia πρεπει να τα διευκρινιζει και να έχει κανα sample!

Ο Bellamy το είχε δηλώσει πως θα είναι christian gangsta rap jazz odyssey, with some ambient rebellious dubstep and face melting metal flamenco cowboy psychedelia

Ο κάθε καλιτέχνης μπορεί όντως να κάνει ότι του έρθει στο κεφάλι επειδή του ακούγεται σωστό οταν έχει φτιάξει ένα όνομα και όντως μπορεί να πουλήσει και ικανοποιητικά όπως και οι μεγάλοι ζωγράφοι έτσι και οι τραγουδιστές.

Αλλά πρέπει να είναι έτοιμος να λάβει και την αντιστιχη κριτική και στην περίπτωση των Muse αφού θέλουν να πειραματιστούν θα χάσουν και ακροατές αναγκαστικά κανένα πρόβλημα.

Ρε παιδιά… πολύ το μπιρι-μπιρι για ένα συγκρότημα που δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δώσει εδώ και χρόνια…

μπάντα που κάποτε έπαιζε prog rock τώρα βγάζει dubstep τραγουδι… πέρα του ότι η καγκουροdubstep φαντάζει να ξεφουσκώνει… τέτοιο dubstep παίζουν και κάτι φίλοι μου…

[SPOILER]οκ οκ φεύγω, τούτο το συγκρότημα ποτέ δεν με τραβούσε να μιλήσω σοβαρά, μόνο μαλακίες με τσιγκλάει να πετάω :bleh:[/SPOILER]

Ναι. Βασικά ό,τι σου απάντησε ο rip_noob:

Το ότι ο deadmau5 που πρότεινες έχει τελείως επιδερμική σχέση με dubstep (άντε 2-3 κομμάτια σε όλη του τη δισκογραφία μαζεμένα να είναι dubstep), το αφήνω ασχολίαστο.

Ο hokam τα είπε ωραία (ως συνήθως) προηγουμένως.

off-topic στον Angmar:

[SPOILER]Θεωρώντας ότι δεν μιλάμε για dubstep του στυλ Burial - που ούτε αυτό είναι “καθαρό” dubstep, με την έννοια ότι έχει και ambient στοιχεία - αλλά για το στυλ που καθόρισαν/εξέλιξαν παραγωγοί όπως ο Rusko, μπορείς να ξεκινήσεις από τον ίδιο τον Rusko ή άλλους όπως τους Bar9. Γενικά όμως πλέον οι περισσότεροι γνωστοί παραγωγοί κάνουν ένα μπαστάρδεμα dubstep με electro house (αν θες σε αυτό το ύφος ψάξε Feed Me, Kill The Noise, Knife Party και φυσικά τον Skrillex, τέτοια φάση). Απλά να έχεις υπόψη σου ότι επειδή εδώ δε μιλάμε για καμιά μουσική που θέλει καμιά τρελή προσοχή-ανάλυση, είναι love it or hate it κατάσταση. Αυτά. :stuck_out_tongue: Α, επίσης, ορίστε ένα χρήσιμο μεν, πολυκραγμένο δε κανάλι στο YouTube για να βρίσκεις ονόματα: http://www.youtube.com/user/UKFDubstep[/SPOILER]

Offtopic: Θες δε θες ο skrillex έχει εξελίσσει το dubstep ! Και ολοι βαρανε 3 φορες στο μετρο στο τελος για να γινω πιο μουσικά κατανοητός! Αυτα τα μπασταρδεμα dubstep με electro house τα έχω ξεχωρισει προ πολλου! Ας τα ξεχωρισουμε!

θα σηκωθεί το avatar μου και θα φύγει ρε!!! :stuck_out_tongue:

πολυ πετυχημενη η κινηση των μιουζ, μου θυμιζει εποχες που εβαζα φουλμουν νεκροφιλια στο http://the.wubmachine.com/ και χαιρομουν σαν εφηβος οτι εκανα κατι δημιουργικα αστειο.

οφφτοπικ:

[SPOILER]Mονο Skrillex εχω ακουσει απο τα ονοματα που αναφερεις, θα κατσω να τσεκαρω και τα υπολοιπα.[/SPOILER]

Το topic θα ξεπεράσει άνετα κάτι αντίστοιχα των maiden και Metallica (αν δεν το έχει κάνει ηδη)

Να μην περιμένουμε τον δίσκο πρώτα ω ρε λεβέντες;

Και επίσης,υπάρχει κανας νοήμων άνθρωπος που να περιμένει από τους Muse,και λόγω της επιτυχίας τους πλεον,και κυρίως λόγω της μουσικής που παίζουν να “εξελίξουν” κάτι στην μουσική;

Μην κάνουμε τώρα σαν παιδιά 15 χρονων που κατηγορούν τους Maiden που δεν εβγαλαν νεο Seventh Son,είναι άτοπο.

Όποιος θέλει “πειραματισμούς”,“φευγα” κτλ ας παει να βαλει Fela Kuti ή Ερικ Τρουφφαζ ξερω γω,μην καθεται και εξαντλεί την κουλτούρα του κράζοντας τους…Muse:roll:

(τους οποίους Muse γενικα δεν τους παλευω και πολυ αλλα ημαρτον που θα τους θαψουμε για δυομιση κομμάτια που βγηκαν και θα τους φορτώσουμε και το βάρος της προοδου της μουσικης.Όπως είπε και ο Χοκαμ,αυτό γούσταραν,αυτο ειχαν στο μυαλο τους και αυτο θα κανουν)

Καλά αυτό το έχουμε δει πολλές φορές στο παρελθόν που λένε, είμαι μουσικός και γ@μ@@ τη ταυτότητα του συγκροτήματος (για λίγο και βλέπουμε) και κερδίζουν τη φήμη από τη πολύ συζητηση στις παρέες!

Είναι δοκιμασμενη η τακτική από πολλά γνωστά συγκροτήματα!

Καλα σταματαω. ;p Περισσοτερα οταν βγει ο δισκος. ;p Μεχρι τοτε ακουμε το πρωτο Protomen και The Young Gods για αριστη χρηση ρομποτικης / ψηφιακης οπτικης στη μουσικη.

Pink Floyd Led Zeppelin ακούει όλος ο κόσμος… δεν έχω ακούσει όμως κάποιος να τους λέει εμπορικούς.