Muse

To drones είναι εκπληκτικο άλμπουμ.
Είναι το πιο κιθαριστικό τους, το πιο βαρύ (όχι κατ ανάγκην καλό αυτό) και δεν ξέρω πόσο back to the roots είναι. Όσων αφορά τον ήχο, σίγουρα όχι, ίσως λόγω πιο ροκ δομών στα κομμάτια τους. Γιατί στα πρώτα 3 ήταν διαφορετικός ο ηχος τους, απλά ήταν πιο ροκ φιλοσοφίας.
Τεράστια μπάντα γενικά. Από τις τελευταίες πραγματικά τεράστιες μπάντες στο ροκ.

4 Likes

μπορω να πω ωραιο το ντυσιμο της δεσποινιδας οχι μονο σε αυτο το βιντεο αλλα και σε αλλα που κανει cover :slightly_smiling_face:

Δε συνεχίζω την κουβέντα, γιατί έκανα πολύ μεγάλη προσπάθεια να βγω απ’την μαύρη τρύπα του να είσαι muse fan και δε σκοπεύω να ξαναπέσω. Απλά για το γαμώτο, το να κουρδίζεις σε drop d ή drop a δεν κάνει το κομμάτι πιο βαρύ, το πιο κιθαριστικό album είναι το Black Holes και το Citizen Erased το καλύτερο τραγούδι του 21ου αιώνα.

Γιατι ειναι κακο να ειναι κανεις Muse fan, δεν το καταλαβαινω αυτο?

Το κουρδισμα σαφως και κανει ενα κομματι βαρυ!

1 Like

Δεν είναι κακό, είναι τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου μέχρι να καταλάβεις ότι ο Matt και η μπάντα του είναι ο μεγαλύτερος τρολάς που υπάρχει.

Οκ δεν ημουν ποτε Muse fanboy αλλα ημουν φαν, οποτε δεν συμπασχω :stuck_out_tongue:
Muse εχω δει 3 φορες live (2010, 2016, 2017) και ειναι 3 απο τα καλυτερα live που εχω παει.

Και εζησα ολη τους την καριερα ουσιαστικα, αφου ξεκινησα να τους ακουω λιγο πριν βγει το Origin of Symmetry. Τεραστια μπαντα οτι και να λεμε, απο τις σημαντικοτερες του αιωνα μας σιγουρα.

2 Likes

Κι εγώ 3 φορές τους έχω δει και πέρασα γαμάτα. Στο drones dvd φαίνομαι κιόλας :sunglasses: Είχα ένα πλακάτ πάνω σ’όλη τη συναυλία που έλεγε The Small Print For Athens αλλά παραήταν φιλόδοξο

2 Likes

13 χρόνια σήμερα, από την πρώτη από τις 2 συναυλίες στο νέο τότε Wembley. Τα πρώτα 2 event που έγιναν sold out και μια από τις καλύτερες στιγμές τους. Όλη η συναυλία, το Haarp δηλαδή, είναι φανταστική ( με αγαπημένη στιγμή την προσωπικά καλύτερη εκτέλεση του Map ), αλλά όπως λέει και σε ένα comment “Without a doubt, this is the best 244p video that YouTube has to offer”

5 Likes

14 χρόνια από αυτό το αριστούργημα

BlackHolesCover

7 Likes

Δεν το είχα ξαναδεί, πολύ καλή εκτέλεση σε ένα κλασσικό συγκρότημα.

To black holes and revelations και το resistence είναι πολύ ωραίοι δίσκοι. Από την υπόλοιπη δισκογραφία τους έχω ακούσει μόνο διάσπαρτα singles (και ότι είχαν παίξει στο live τότε στην πλατεία νερού!) . Τι θα μου προτείνατε να ακούσω επόμενο?

Γενικά όλα, δεν έχουν κακούς δίσκους ( οκ ίσως το τελευταίο Simulation Theory να είναι μέτριος δίσκος, αν και είναι αρκετά fun ), απλά έχουν μεγάλο diversity. Η σειρά που προτείνω είναι χρονολογική περίπου:

Showbiz
Origin of Symmetry
Absolution
Hullaballoo live ( για να δεις και τα b sides )
Glastonbury 2004 live
Black Holes
Reading & Leeds 2006 live
HAARP live
Royal ALbert Hall 2008 live
Resistance
Glasto 2010
The 2nd Law
Reading & Leeds 2011 live ( ολόκληρο το Origin για να κάνεις τη σύγκριση πως σε 11 χρόνια φτάσανε στο 2nd law )
Rome Olympic Stadium 2013 live
Drones
Psycho tour live ( δεν υπάρχει επίσημο βρες κλιπ απ’το youtube )
Drones dvd
Simulation Theory

Αν βαριέσαι, τα επόμενα must είναι τα Origin of Symmetry και Absolution

3 Likes

Showbiz 10/10
Origin 11/10
Absolution 10/10
Black Holes 10/10
Resistance 10/10
2nd Law 8/10
Drones 9/10
Simulation 6/10

origin και absolution ειναι πιο κοντα στον ηχο αυτων που ακουσες

απο τα υπολοιπα που ανεφερε ο nnnkkk το πιο σημαντικο ειναι το Hullaballoo

2 Likes

Showbiz, Origins of Symmetry, Absolution.-

δεν εχω επαφη μετα το Resistance γιατι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, οπως και λιγο που ειχα ακουσει διασπαρτα το 2nd Law και το Drones - δεν ειναι απλα του γουστου μου, αν και καλα εκαναν και προσπαθησαν να εξελιξουν τον ηχο τους…
Αλλα τα 4 πρωτα ειναι για εμενα ο ηχος που προτιμω στους MUSE, οποτε θα ελεγα ακου τα ολα βασικα -γιατι γενικα αλλαζουν ηχο οσο περνανε τα χρονια και πειραματιζονται, οποτε ισως σου κατσει καλυτερα και ενα εκ των τελευταιων- αλλα ισως ξεκινα με καποιο απο τα 3 παραπανω και ακομα πιο συγκεκριμενα το Absolution και το Origin και μετα το Showbiz (πιο κοντα και στους 2 δισκους που ανεφερες)…

1 Like

Περισσότερο απ’το glasto 2004? H Absolution tour είναι η αγαπημένη μου περιοδος τους, glasto, big day out, rock am ring, earls court είναι αψεγαδιαστα live

ε το hullabaloo εχει τραγουδια που δεν θα τα βρει στα αλλα αλμπουμς και τα περισσοτερα απο αυτα δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα αλλες μεγαλες τους επιτυχιες

1 Like

Ντάξει παιδιά και εγώ είμαι φαμπόης αλλά όχι και έτσι.

Showbiz 9/10
Origin 11/10
Absolution 10/10
Black Holes 9/10
Resistance 8/10
2nd Law 6/10
Drones 6/10
Simulation 4/10

Γενικά η αγία τετράδα είναι Origin, Absolution, Black holes, Showbiz (με αυτή τη σειρά)

Πω πω, εκεινο το live που αμεσως μετα πεθανε ο πατερας του drummer…

1 Like

Ναι δε διαφωνώ σε αυτό, από άποψη “σημαντικότητας” το είπα. Πρώτη φορά headline, 3 album διαμάντια backup υλικό, μία απ΄τις καλύτερες εμφανίσεις μέχρι και σήμερα στο φεστιβάλ ( την έχω δει σε αρκετά άρθρα αυτή την άποψη επίσης όπως και από συνενεύξεις που λένε ότι κάνανε την καλύτερη εμφάνιση τους, όχι ότι λέει κάτι ), κάθε μία εκτέλεση κομματιού ήταν απίστευτη* και επίσης πέθανε και ο πατέρας του Dom λεπτά μετά την εμφάνιση. Οκ δεν είναι αντικειμενικά όλα, αλλά στο Muse timeline είναι αρκετά ψηλά αυτή η συναυλία πιστεύω.

*Πάντα μ’αρέσει να θυμάμαι/απαριθμώ τα μικρά πραγματάκια που κάνανε σε κάποια απ΄τα τραγούδια.

New Born: Το πιάνο στην αρχή που πατάει επίτηδες μια πιο ψιλή νότα, ο Bellamy πριν παίξει το αρχικό riff με το χέρι ψηλά, και το τελευταίο φαλσέτο που το κρατάει παραπάνω όσο απομακρύνεται απ’το μικρόφωνο.

Muscle Museum: Τα κολπάκια που έκανε στην κιθάρα στο δεύτερο κουπλέ ( αν και στο Hullaballo είναι πολύ καλύτερη εκτέλεση )

Citizen Erased: Ντάξει τι να πεις, το riff μετά το ήρεμο μέρος αντί για το κανονικό riff του κομματιού απλά σε χτυπάει κατακέφαλα, στο τέλος παίζουν μια early version του Take A Bow

Butterflies & Hurricanes: Το Intro, και μετά που παίζει ο Matt στην κιθάρα το πρώτο verse ( το chord progression στο σημείο αυτό είναι ίδιο με το κουπλε του Dead Star ) και το riff μαζί με το σόλο πριν το πιάνο.

Time Is Running Out: Shuffle Dance και ξανά τα κολπάκια στο 2ο κουπλέ

Stockholm Syndrome: Το τέλος του είναι ό,τι επικότερο έχει συμβεί.

Από την άλλη στο Hullaballo έχει Megalomania και την αγαπημένη μου εκτέλεση του Citizen, απλά ανεπανάληπτο.

@Pargalatsos ελπίζω ότι δεν απαντάς γιατί έχεις πέσει μέσα στη μαύρη τρύπα με τα μούτρα <3

4 Likes

Θενκς αλανια. Δεν ακουω πολύ “σύγχρονο” ροκ (μετά το 95 δηλαδή), με κάποιες εξαιρέσεις όπως audioslave (rip), rage against the machine, foo fighters, porcupine tree,planet κτλ συν ότι καλό βγάζουν οι παλιοί και λίγο ska. Τους muse τους έχω ξεχωρίσει σαν μια από τις ποιοτικότερες μπάντες της γενιάς τους. Στο live στην πλατεία νερού πριν 3-4 χρόνια ήταν εξαιρετικοι και αυτο μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την εκτίμηση μου για την μπάντα. Θα μελετήσω αυτά που προτείνετε , ευχαριστώ πολύ!!

2 Likes