Muse

Τεράστια μπάντα οι Muse που διέθεταν, μεταξύ αλλων, και μια hard rock/metal φλέβα που την άφηναν ενίοτε να εκδηλωθεί, συν βέβαια τις prog τάσεις τους, τους Radiohead, τους Queen, όλα ιδανικά συνταιριασμένα, όλα μέσα από το προσωπικό τους πρίσμα περασμένα, όπως συνηθίζεται στους πραγματικά σπουδαίους.
Μπορεί να υπάρχουν ιδιαίτερες προτιμήσεις σε κάποιους δίσκους τους, όμως τα “Origin of Symmetry” και “Absolution” δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι σημάδεψαν την εποχή τους, με το “Black Holes…” να ακολουθει εκ του σύνεγγυς, και τα “Showbiz”, “Resistance” να έπονται.

4 Likes

Μάλλον για αυτό μου αρέσουν οι muse :wink:

2 Likes

Έχω κάνει άπειρες φορές την κουβέντα περί Muse και σπουδαιότητας. Προσωπικά, οι Muse είναι η καλύτερη underground μπάντα που έχει βγει, απλά επειδή είναι τόσο μα τόσο καλοί ανέβηκαν σε τεράστιο επίπεδο, και όποτε έχουν πάει να παίξουν κάτι mainstream ( οκ αοριστία αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ) δεν το έχουν κάνει τόσο καλά, όσο τα πιο “δύσκολα” κομμάτια τους. Ακόμη και εδώ αντιγράφουν Radiohead οι φλώροι :stuck_out_tongue:

2 Likes

για Queen

2 Likes

Με βαση τις βαθμολογιες σου δεν εισαι φανμποης αλλα πρωτοδισκακιας.

Προχειρα αν και δεν βρισκω το νοημα:

Showbiz 8
Origin 10
Absolution 10
Black Holes 10
Resistance 10
2nd Law 9
Drones 9
Simulation 6

Απο τις 3 πιο σημαντικες μπαντες των 2000ς για μενα (μαζι με SOAD & Rammstein)

@Pargalatsos Προσωπικα με βαση αυτα που ειπες οτι εχεις ακουσει περισσοτερο, θα προτεινα οπωσδηποτε το Origin Of Symmetry, το οποιο ειναι ο δισκος με τον οποιον ορισαν τον ηχο τους και το μεγαλειο τους, και απεκτησαν παθιασμενο κοινο, και πολυ radio play. Ε μετα πιασε το Absolution. Μετα λογικα θα τα πιασεις να τα ακουσεις ολα. Μονο το Simulation Theory με ξενιζει προσωπικα και δεν μπορω να το πιασω να το λιωσω (ζητημα να το εχω ακουσει 5 φορες). Ολα τα αλλα ειναι απο πολυ καλα εως εξαιρετικα.

1 Like

Ναι, στο topic των Metallica κάνουμε λίστες για σοβαρούς λόγους.

(το ποστ που ακολουθεί είναι οφ τοπικ ξεκάθαρο και περιέχει δύο αναφορές σε παλιό αμάν, μια στους μεταλικα και μια στο πλοκάμι του καρχαρία. Όποιος πιστεύει πως αυτά που λέει το ποστ μπορούνε να τονε προσβάλλουνε, ας πηδήξει αυτό το ποστ)

Νομίζω πως οι λίστες είναι παρεξηγημένο πράγμα, δεν τις βρίσκω σαν κάτι κακο. Είναι ένας σύντομος τρόπος να γράψεις πόσο σου αρέσει ένα μουσικό έργο και έχει νόημα και για να καθοδηγήσεις κάποιον που δεν το έχει ακούσει αν αξίζει να επενδύσει χρόνο σε αυτό, ειδικά τώρα πια που οι κυκλοφορίες είναι τόσες πολλές που δεν προλαβαίνουμε να ακούσουμε ούτε το 5% αλλά και για το χαβαλε της υπόθεσης και για να εκφράζεται και ο μαεβιους ο παχατουριδης που όλοι κρύβουμε μέσα μας

Ας πούμε το τίμιο 7αρι είναι ένας σύντομος τρόπος να πεις πως ένας δίσκος είναι αξιοπρεπης αλλά όχι φοβερός, από αυτούς που σπάνια θα γυρίσεις πίσω να ξανακουσεις , αλλά όταν το κάνεις δεν θα ξενερώσεις. Όπως το st Anger. Γιατί ρε Λαρς γαμωτο τέτοιο ήχο; Και γιατί όχι σόλο ναπουμε δεν χρειάζοταν να το παίξετε τζοβενα και nu metal . Κατά τ αλλά έχει μερικά ριφ μέσα που θα έκανε χεντμπαγκη και ο Γιάννης ο κουφος. Τι λέγαμε?

1 Like

Είσαι ωραίος.

1 Like

Ουτε εκει τις βρισκω σοβαρες (!)

Η’ μπορει να μην τον τρελλαινουν οι αποπειρες των Muse να ακουγονται σαν τους Queen :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Βασικά στον πρώτο δίσκο έβαλα χειρότερη βαθμολογία από τον δεύτερο και τον τρίτο, Μήπως εννοείς ότι είμαι δευτεροδισκάκιας ή τριτοδισκάκιας;

Εκτίθεσαι με κάτι τέτοια ποστς. Οι επιρροές των Queen σε Muse είναι πολύ πιο εμφανείς στα πρώτα τους 3 άλμπουμ από ότι στα μεταγενέστερα. Η δύναμη της παρελθοντολαγνειας βέβαια τα υπερβαίνει όλα.

@HopeRidesAlone χρησιμοποιώ τον όρο πρώτοδισκακιας λίγο πιο ελεύθερα. Αυτός που αξιωματικά θεωρεί τα πρώτα 2-3 άλμπουμ κάθε μπάντας τα καλύτερα.

Ναι αλλά εγώ θεωρώ τα πρώτα 5 τα καλύτερα. Μήπως είμαι πεμπτοδισκάκιας;

3 Likes

Εμένα μου αρέσουν τα πρώτα 3 και 2 τραγούδια από το τεταρτο, είμαι π-δισκακιας.

2 Likes

100% αλήθεια αυτό, δεν είναι ότι το United states of Eurasia είναι καρμπόν Bohemian Rhapsody και το Madness έχει στηριχτεί στο Another one bites the dust.

Παραλίγο.

2 Likes

Wat.

Το United States of Eurasia θυμίζει πολύ Queen, αλλά δεν έχει την παραμικρή σχέση με το Bohemian Rhapsody. Επίσης, δεν είπα πουθενά πως δεν θυμίζουν καθόλου Queen στα μεταγενέστερα τους. Πόσα strawman να χωρέσουν σε ένα ποστ? Another One Bites The Dust και Madness… Εντάξει έχουν και τα 2 μπάσο που ακούγεται, άρα πρέπει να είναι ίδια.

Ότι δηλαδή δεν θυμίζει Queen το μισό Origin Of Symmetry και θυμίζουν τα Exogenesis με την ορχήστρα, και το οριακά μεταλ Drones με τα Handler και τα Psycho. Εντάξει οκ.

(^ Another One Bites The Dust -> Panic Station)

2 Likes

Μιεχ, το Panic Station εννοούσα είχα καιρό να τα ακούσω.

My 2 cents είναι ότι τα 2 πρώτα μοιάζουν πολύ με Radiohead μέχρι το OK Computer. Ακούω ελάχιστες επιρροές Queen σε σχέση με τα επόμενα και ειδικά σε Resistance, 2nd Law.

Γενικά @QuintomScenario σόρυ αλλά δεν θα παίξω :frowning:

4 Likes

Εσύ το ξεκίνησες, όχι εγώ (!)

Μάλλον εγώ είμαι που δεν θα παίξω.