Muse

…του οποίου την ύπαρξη ομολογώ ότι δε γνώριζα καν! Το άκουσα μόλις, πολύ καλό!

Ναι είναι παρόμοιας λογικής το riff, αλλά το χτίσιμο που έχει το Handler στα αυτιά μου ακούγεται μεγαλειώδες.

2 Likes

Ουτε εγω (σχεδον*), εξαιρετικο οντως αν και un-produced.
Πολυ καλυτερο τραγουδι το Handler :stuck_out_tongue:
Πρωτη φορα (επισης σχεδον*) που ακουω και το Dead Star, γαματο κι αυτο.

*Confession: αν και λατρευω Muse, δεν εχω ακουσει συγκεντρωμενα το Χαλαμπαλου ποτε, και ζητημα να το εχω ακουσει 1-2 φορες δηλαδη γενικα

Νταξει για το In Your World να το καταλάβω αλλά γιαυτό

:dizzy_face: :dizzy_face:

1 Like

Ναι εντωμεταξυ δεν μπορω να το εξηγησω, το 2002 ημουν στην τεραστια φαση πωρωσης με Muse γενικα, αφου τους ανακαλυψα το 2000 και ειχα αγορασει ΟΛΑ τα singles απο το Origin Of Symmetry, και ειχα μαθει “απεξω” και ολα τα b-sides της εποχης (Shrinking Universe, Nature_1, Map Of Your Head, The Gallery, Hyper Chondriac Music, Shine, Piano Thing, Execution Commentary, Spiral Static, Bedroom Acoustics), αλλα καπως μου ξεφυγε το Dead Star. Νομιζω μου ειχε κατσει ασχημα το Hullaballoo και δεν εχω καμια καλη δικαιολογια για αυτο :joy:

ακομα μεγαλυτερη ντροπη

επειδη ικανους σας εχω μερικους, παρτε αλλες τρεις κομματαρες

4 Likes

Eternally Missed απίστευτη κομματάρα

Απο αυτα ξερω τα δυο γιατι ειχα τo “Random 1-8” :stuck_out_tongue:
Α οχι, μονο το Host, νομιζα εβαλες και το Coma

Στο 2.47 φαίνεται που κάνουν moshpit, το οποίο είναι γαμάτο γιατί δεν είναι απ’το KOBK αλλά απ’το Madness :joy: :joy:

Με λίγο χρόνο παραπάνω, για τις κουβέντες από πάνω:

Για το In Your World η εκτέλεση του Hullabaloo είναι καλύτερη από τη studio για μένα (και του rock am ring είναι ωράια άλλα λίγο πιο φασαριόζα), γιατί στα verses ο Matt προσθέτει πράγματα

Για το Kill or Be Killed, κάθισα λίγο να το βρω στην κιθάρα και απ’ότι βλέπω χρησιμοποιεί κι αυτό πολλά προηγούμενα παιξίματα τους :stuck_out_tongue:

Στο pre-chorus, οκ τα drums ακολουθούν το Map και Resistance μοτίβο, αλλά και η κιθάρα ακολουθεί το Μap (στο ρεφραίν “Loneliness be over…”).

Στο ρεφραίν είναι παρόμοιας λογικής του Butterflies το ρεφραίν (και λίγο του Citizen Erased), και γενικά οι Muse παίζουν πολύ στα τάστα 3-5-7-8 (δεν ξέρω νότες, μη βαράτε :stuck_out_tongue: ). Εδώ βέβαια δεν παίζουν σε drop-D που συνήθως κουρδίζουν για τα heavy τραγούδια (Dead Star, Stockholm, Small Print, Hyper Music, Assassin, Handler, Butterflies, New Born κλπ), θα έλεγα drop-A σαν το Citizen αλλά δεν το έχω βρει ακόμη και δεν ακούγεται ακριβώς το ίδιο (πάντως απ’ότι ακούω είναι ίδιο κούρδισμα με Won’t Stand Down με βάση τα breakdowns).

Τέλος για το solo, το σημείο πριν το κυρίως μέρος προφανώς είναι πολύ παρόμοιο με το riff του Stockholm (και το In Your World αν το κάνεις λίγο stretch), και γενικά ο Matt το κάνει αυτό,δηλαδή παίζει πολύ με τα pull-off στη βαριά χορδή. Το solo αυτό καθ’αυτό δεν μοιάζει με τίποτα από αυτά που έχουν ηχογραφήσει, αλλά συχνά πυκνά ο Matt παίζει με παρόμοια φιλοσοφία το solo του New Born, πχ εδώ (χωρίς whamy, αλλά σίγουρα το έχω δει και με αυτό, νομίζω στο Wembley το 07?) και μάλιστα ίδιες νότες ίσως.

Overall, δε με απασχολεί που έχουν πάρει πολλές ιδέες από παλιά τους τραγούδια, το κράμα στο Kill Or Be Killed ακούγεται φρεσκότατο

2 Likes
4 Likes

Έχει βγει ολόκληρο το άλμπουμ και το αποπανω είναι τέλειο
τελειο

3 Likes

V

6 Likes

Will of the People - thewillofthewillofthe :fist::grin:
Compliance - compliance/defiance :disappointed::-1: verses :cowboy_hat_face::+1:
Liberation - Queen vibes :laughing::+1:
Won’t Stand Down - κιθαρα/ατμοσφαιρα :sunglasses::+1::+1:
Ghosts (How Can I Move On) - ok :relaxed: :sleeping: :heart_hands:
You Make Me Feel Like It’s Halloween - ειπαμε τελειο! :star_struck::partying_face::jack_o_lantern::pray::man_dancing:
Kill Or Be Killed - :fire: κιθαρες, σολο :fire: και kill or be killed :metal::nerd_face::metal::smiling_imp:
Verona - :face_with_thermometer::alien::palm_up_hand:
Euphoria - upbeat αλλά καπως generic :thinking::hand_with_index_finger_and_thumb_crossed:
We Are Fucking Fucked - verses :relieved::ok_hand: ρεφρέν :yawning_face::-1: breakdown :scream::scream::raised_hands::raised_hands:

7.5/10 :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::clap::clap:

βαζω και αστερακια για να μην ενθουσιαζεται ο nnnkkk

Will of the People ★★★½
Compliance ★★★½
Liberation ★★★½
Won’t Stand Down ★★★★½
Ghosts (How Can I Move On) ★★½
You Make Me Feel Like It’s Halloween ★★★★★
Kill or Be Killed ★★★★★
Verona ★★★½
Euphoria ★★★
We Are Fucking Fucked ★★★★½

1 Like

Δε βαζεις και κανα λινκ να ακουσουμε κι εμεις αντι για αστερακια? (!)

απαγορευεται και το εχω ξαναπει οτι καταδικαζω την πειρατεια

2 Likes

Λοιπον ακουσα ολοκληρο τον δισκο μια φορα, και τα πρωτα συντομα σχολια που εχω ειναι τα εξης:

  • Δεν υπαρχει ουτε νοτα filler/skipper στον δισκο, μου αρεσαν ολα τα τραγουδια λιγοτερο ή περισσοτερο
  • ΕΥΤΥΧΩΣ κρατησαν τα καλα στοιχεια του Simulation Theory, ακουγεται σαν φυσικη συνεχεια
  • Compliance, Halloween, Kill Or Be Killed, Won’t Stand Down, Fucking Fucked υπερκομματαρες
  • Λατρευω το ποσο Queen θυμιζει το Liberation :100: Τελεια και η δικαση σε αυτο (!)
  • Πολυ χαιρομαι που βγηκε μετα απο 7 χρονια πολυ καλος δισκος Muse, τον χρειαζομουν

Το Will Of The People ειναι ο πρωτος δισκος των Muse με διαρκεια μικροτερη των 40 λεπτων, στα 37:36, ΙΣΩΣ να ηθελα δυο τραγουδακια ακομα, αλλα μπορει κιολας αυτο να λειτουργησει θετικα για τον δισκο σε βαθος χρονου. Οι πρωτοι 7 δισκοι τους ειχαν διαρκεια απο 50 εως 55 λεπτα (ενταξει το Showbiz λιγα δευτερολεπτα πιο συντομο), και το Simulation Theory ηταν στα 42 λεπτα, τωρα πεφτουμε κι αλλο παραδοξως.

2 Likes

Επρεπε να ηταν 75 λεπτα.

Δεν υπαρχει πρεπει στην τεχνη, αλλοι δισκοι ειναι καλυτεροι οταν ειναι 70 λεπτα, αλλοι στα 50, αλλοι στα 35.

το εχω ξαναπει οτι αυτο που ανεβασε καπως στα ματια μου το Simulation Theory ηταν η Super Deluxe version. Η διαρκεια του WOTP για μενα ειναι μια χαρα αλλα θα το θεωρουσα πολυ ωραιο να ειχαμε κατι παρομοιο και εδω αν και δεν μπορω να φανταστω κανενα κομματι σε διαφορετικο στυλ ειναι η αληθεια.

Γενικα ειναι ευχαριστος δισκος και σε πολυ καλο επιπεδο για Muse 2022. Σε αντιθεση με το ST ή ακομα και με Drones/The 2nd Law δεν θα βρεις απωθητικο κομματι εκτος ισως του Compliance. Αδιαφορα ισως. Κακα που να θες να τα κλεισεις οχι.

Απο την αλλη ομως βρισκω να εχει και λιγοτερα peaks και συνηθως οταν παω να συγκρινω καποια κομματια με αντιστοιχα παλιοτερα, τα καινουρια χανουν. Πχ ωραια τα Queen vibes του Liberation αλλα δεν ειναι ουτε United States of Eurasia, ουτε Survival, ουτε Defector. Καλουτσικο το Compliance αλλα δεν ειναι Dead Inside. Ομορφη μπαλαντα το Ghosts αλλα υπαρχουν δεκα καλυτερες.

Πηγα να κανω μια συγκριση και για το Euphoria αλλα ειναι ενα μειγμα Thought Contagion, Blockades, Mercy και Time is Running Out λολ

Τελος παντων αν υπαρχουν λογικες προσδοκιες και γουσταρετε Muse γενικα, θα απολαυσετε και το WOTP. Αν εχετε μεινει στο 2005, δεν ξερω τι να σας πω

1 Like

Θα σου πουμε εμεις του χρονου που θα βγει το Monotheist

2 Likes