My chemical romance

Ποια η γνώμη σας για ένα συγρότημα που κάνει μεγάλη επιτυχία τελευταία, τους My cemical romance;; Προσωπικά είμαι λίγο μπερδεμένος σχετικά με την άποψη μου γι’ αυτούς… Δεν είναι punk όπως νόμιζα πριν τους ακούσω- και αυτόν τον χαρακτηρισμό emo δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. Πάντως μερικά τραγούδια τους από το λίγο που έχω ακούσει μου αρέσουν και θα το ψάξω λίγο περισσότερο…

http://www.rocking.gr/review495.php

Αγαπητέ Manos87 πρωτ’ απ’ όλα να σε συγχαρώ για το εξαίσιο γούστο σου οσων αφορά τους My Chemical Romance.
Δεύτερον, με μεγάλη μου χαρά θα σου πω τη γνώμη που έχω για το εν λόγω group (και απορώ πως δεν το έκανα νωρίτερα!):

  • I Brought you My Bullets, You Brought Me Your Love:Το πρώτο τους album. Έχει μια αίσθηση γενικότερα την οποία ναι θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις ‘‘emo’’, χωρίς όμως να καταντά βαρετή. Ξεχωρίζω τα: Vampires Will Never Hurt You, Demolition Lovers.

  • Three Cheers For Sweet Revenge: Σαφέστατα διαφοροποιημένο από το προηγούμενο album τους.
    Εδώ μπορείς ν’ακούσεις τα πάντα. Από μελαγχολικές μελωδίες, μέχρι σουηδικά riffs όπως αναφέρει ο montecristo στο review. Το τραγούδι Helena είναι αφιερωμένο στην μνήμη της γιαγιάς των αδελφών Way.
    Best of the best: Cemetery Drive, To the End, It’s Not A Fashion Statement, It’s A Death Wish.

  • The Black Parade: Απο το πρώτο άκουσμα καταλαβαίνεις ότι έχουν ωριμάσει μουσικά και στιχουργικά. Τα τραγούδια τους έχουν ως θέμα τον μελλοθάνατο Ασθενή και τον τρόπο που αντιμετωπίζει την κατάσταση πλέον. Αν και ακούγεται καταθλιπτικό, δεν είναι. Η μουσική είναι δυναμική και συνάμα λυρική. Αξιοσημείωτη η συμμετοχή της Liza Minnelli στο καταπληκτικό Mama. Όλα τα κομμάτια είναι εξαιρετικά.Sleep; Dead; Famous Last Words; Sharpest Lives; Για ποιο να πρωτοπείς δηλαδή…

Οι άνθρωποι τα σπάνε… Ακούστε τους και μετά βρίστε τους! :smiley:

Τα παληκαρια ειναι για γελια…:lol: :stuck_out_tongue:

Toυς ακουσα με προσοχη και αποφασισα οτι μου τη σπανε.

Πεσ’τα…:smiley:

Τί να περιμένεις από άνθρωπο που κρίνει μια μπάντα από τα μαλλιά?:smiley:

+1:lol:

Ενω τα τραγουδια ειναι καλυτερα?? “Mama”, “Cancer”, τι αλλο θα ακουσουμε…:smiley:

Ψάξε και λίγο το στίχο βρε αδερφέ…

Mama we all go to hell.
Mama we all go to hell.
I’m writing this letter and wishing you well.
Mama we all go to hell.

Mama we’re all gonna die.
Mama we’re all gonna die.
Stop asking me questions, I hate to see you cry.
Mama we’re all gonna die.

Σοβαροτατοι στιχοι…:smiley: :smiley:

Οι MCR τα σπάνε άγρια και δεν δέχομαι αμφισβήτηση επ αυτού!

Τι σπανε ακριβως???:stuck_out_tongue:

Aστο καλυτερα…#-o

Oυτε απο τον εαυτο σου?

Το The Black Parade είναι Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο album.
Όλα τα τραγούδια είναι καταπληκτικά, όλα όμως.
Είναι ότι καλύτερο άκουσα τα τελευταία χρόνια σε αυτόν τον ήχο μετά το American Idiot (άλλο απίστευτο έπος).

Μην αρχίσει κανείς τις άκυρες συγκρίσεις. Αν δεν αρέσει σε κάποιον ο ήχος που κινούνται γιατί να του αρέσουν ξαφνικά οι MCR?

Τα προηγούμενα δεν με είχαν πείσει όταν τα άκουσα. Θα τους ξαναδώσω κάποιες ακροάσεις εν τούτοις.

Πάντως συγκριτικά έχουν σίγουρα ωριμάσει μουσικά, αλλά και σε μεγάλο βαθμό στυλιστικά.

Χρηστάρα προχωρημένο σε βρίσκω…8) :roll: :smiley: Ο Priest είμαι ,αν ψάχνεις να βρείς …:smiley:

:smiley: :smiley: :smiley:

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν υπήρξε καμία κριτική για το Black Parade από το Rocking.:–

Απ’το να το θαψουνε, καλυτερα μην πουν τιποτα… Ειναι αυτο που λεμε “ουδεν σχολιο”:smiley: :smiley: :smiley:

Mα γι αυτο μ’ αρεσει το rocking…:stuck_out_tongue: