My favourite albums ABC's

Αλλοπρόσαλλη λίστα, εγκρίνω. :+1:

1 Like

Πάμε το ίδιο και με μπάντες τώρα :exclamation:

4 Likes

Εντομεταξύ και τη δικιά σου λίστα ήθελα να σχολιάσω που ήταν εντελώς αντι-ChrisP (αν εξαιρέσεις το “A deeper kind of slumber” που θυμάμαι από παλιά να το εκθειάζεις με κάθε ευκαιρία). ΟΚ, έγραψες στην αρχή ότι δε θα βάλεις τίποτα από extreme ήχο, αλλά τέτοιες κλασικούρες δεν περίμενα ότι θα σ’ αρέσουν!

εγω ουτε σχολιο ουτε καρδουλα;

1 Like

Πριν δω καν τι γράψεις, συνειδητοποίησα ότι όντως ξέχασα να σχολιάσω ότι σε βρήκα αφορμάριστο. Λίστα JTN κι εγώ να έχω ακούσει 4 albums και να γνωρίζω σαν ονόματα άλλα 3-4;;; Περίμενα καλύτερο σκορ…

2 Likes

Καλά τέλεια λίστα προφανώς ;p αλλά εξτρα αγάπη για

Ωραίο θρεντ <3

1 Like

Η δικιά σου λίστα;

Σε ποια αναφέρεσαι; (έτσι για την κουβέντα)

Γενικά εδώ και πολλά χρόνια ήμουν σε φάση εμμονής με το bm (και περιφερειακά υποϊδιώματα) αλλά σε γενικές γραμμές οι δίσκοι της λίστας έχουν υπάρξει καταπληκτικοί σύντροφοι και ας πούμε ότι μέσα στις καραντίνες κι αφού έπαθα ένα γενικευμένο μπούχτισμα με τα μπι εμς, ξαναγύρισα αρκετά σε αυτούς (και γενικότερα σε παλιότερα ακούσματα) οπότε η λίστα μου βγήκε αρκετά εύκολα.

1 Like

Τον ψυχαναγκασμο τον ανεφερα ως χαρακτηριστικο του αρχικου “παιχνιδιου” , οχι για την δικη μου λιστα :stuck_out_tongue: Στην δικη μου λιστα εβαλα κανονες ως “φιλτρο ποιοτητας” ας πουμε, για να μην ειναι χυμα.

Τον κανονα στην δικη μου λιστα τον εβαλα γιατι πολυ απλα δεν θεωρησα οτι εχει αξια μια αλφαβητικη λιστα στην οποια θα εβρισκα τα μισα αλμπουμς λατρεμενα και κορυφαια, και τα αλλα θα τα εβαζα απλα για να συμπληρωσω τα υπολοιπα γραμματα. Τελικα βεβαια βρηκα κορυφαια αλμπουμς (για μενα) για τα 22 απο τα 26 γραμματα, παρολο που περιμενα να βρω καμια 20αρια βαρια.

Ε, Opeth, Peppers, Maiden, Gogol Bordello, Skyclad, Therion, Pantera δεν περίμενα να δω.

ποτε δεν ειναι αυτος ο στοχος μου! αλλα παρε αλλη μια λιστα αφιερωμενη σε σενα. Αν σου ειναι τιποτα γνωστο, μπορω να κανω αλλαγες. Θα επρεπε να ξερεις καποια! Υπαρχει ποικιλια στα ειδη

a
The End - Allt Ar Intet
b
They Flying Eyes - Burning of the Season
c
Gurdjieff, Tsabropoulos - Chants, Hymns And Dances
d
Doopees - Doopee Time
e
The Addiction Dream - Essence
f
Gaupa - Feberdrom
g
Moses Sumney - grae
h
Helium Horse Fly - Hollowed
i
Dwight Trible, Matthew Halsall - Inspirations
j
Shadowdream - Jazz Soundtracks for Embalming
k
Gezan - Klue
l
Shilpa Ray - Last Year’s Savage
m
Cloud Castle Lake - Malingerer
n
Teho Teardo & Blixa Bargeld - Nerissimo
o
Romulo Froes - O Disco das Horas
p
Saintseneca - Pillars of Na
q
Kinky Wizards - Quirky Musings
r
I DONT KNOW HOW BUT THEY FOUND ME - RAZZMATAZZ
s
Patty Waters - Sings
t
The Veils - Total Depravity
u
Ihlo - Union
v
Alamaailman Vasarat - Valta
w
Mothers - When You Walk a Long Distance You Are Tired
x
Roniit - XIXI
y
ALA.NI - You & I
z
Floex - Zorya

2 Likes

Μαλάκα, τι ονόματα είναι αυτά. :joy:

3 Likes

Ξέρω ένα!

αν οντως δεν ξερετε τπτ, αυτο λεει περισσοτερα για εσας παρα για εμενα, ειδικα οταν δεν εχετε πατησει ουτε ενα λινκ να μαθετε κατι νεο!

εδω και με περιγραφες

a) τζαζ και τσιριδες
b) ομορφο psychedelic/stoner με ωραιες φωνητικες μελωδιες
c) σκοτεινο και μυστηριωδες πιανο
d) εδω δεν υπαρχει περιγραφη εκτος απο Doopee Time και καλο ειναι να ακουγεται ολοκληρο το αλμπουμ
e) γλυκο progressive rock
f) stoner με bjork φωνητικα
g) αυτος ειναι πασιγνωστος αλλα σε στυλ που θωρειτε φλωρικο οποτε καντε σκιπ
h) γαματο avant garde; #sheknows
i) βαθεια male vocal jazz
j) σαν soundtrack τρομου
k) κατι περιεργα γιαπωνεζικα
l) 3/3 στο ροκιν album exchange 5/5 συνολικα
m) τρομπετες, κρουστα και Muse - Micro Cuts
n) ε μη μου πεις δεν εχεις ακουστα τους Einsturzende Neubauten;

Summary

Blue is not the colour of my voice.

If I would sing in blue, it would drain the oceans, demolish the pale blue sky.

Green is not the colour of my voice.

It would deforestate the surface, if I would be singing green.

Red is not the colour of my voice.

If I would sing in red, it would be rage and bloodshed impossible to staunch.

So I sing what I sing best.

Yes, I sing what I sing best.

Black.

The blackest.

Until it gets to the other side and there’s no more…

No more darkness left.

My voice doesn’t seem to have a colour.

But if I sing without a colour, I would diminish all the light.

There is so much blackness in my repertoire.

A lot of shadows in my arsenal.

o) βραζιλιανικο ηρεμο και αγνο
p) αν σου αρεσουν οι Neutral Milk Hotel
q) οτι φανταζεσαι απο τον τιτλο
r) radio friendly indie rock/ alternative pop
s) το μισο αλμπουμ μασαζ στον εγκεφαλο και το αλλο μισο στομαχοπονος
t) alternative rock που φερνει στο νου αρεκτους καλλιτεχνες αλλα ποτε με ασχημο τροπο
u) υπερεπος που περπαταει αναμεσα σε progressive metal, djent και alternative. Το Coalescene ανηκει στην ιδια κατηγορια με το The Sky Is Red
v) εδω σκεψου klezmer, polka και αλλους παραδοσιακου ευρωπαικους ηχους, μερικες φορες με πιο avang garde metal χροια
w) απλο indie folk, πανεμορφο και καταθλιπτικο
x) ατμοσφαιρικη dark pop/electro
y) φωναρα κλασικης ντιβας αλλης εποχης
z) trip hop; με σαξοφωνο

4 Likes

Εδώ δεν ακούσαμε ακόμα το Misery που είναι το “Painkiller” του crust σύμφωνα με τον Αποστόλη, θα πατήσουμε στο trip hop με σαξόφωνο, το ήρεμο βραζιλιάνικο και τη male vocal jazz;

“Εδώ σκέψου klezmer και polka” λέει, και “Neutral Milk Hotel”. Πάλι καλά, συνεννοηθήκαμε.

1 Like

δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω ή να γελασω για το τελευταιο σχολιο
αλλες φορες σκεφτομαι ποσο τυχερος ειναι καποιος που ερχεται για πρωτη φορα σε επαφη με αλμπουμ και καλλιτεχνες που θεωρουνται all time great, με καποια εργα που θεωρουνται σταθμοι

εδω δεν βλεπω ουτε διαθεση ομως. Μονο αρνητισμο και απαξιωση

Έλα, βρε JTN, δε σηκώνεις αστεία με τις obscure-ίλες σου. Ποια απαξίωση, στο same titles δε σου σχολίαζα τα πάντα να 'ούμε;

Άιντε, να δέχεσαι κανένα αστείο, να καταλαβαίνεις ότι η φάση είναι για γέλια κι όχι για κλάματα, και να χαίρεσαι που υπάρχει διάθεση να χαριεντιζόμαστε.

μα το αστειο ειναι οτι θεωρεις τους Neutral Milk Hotel obscure-ίλα

Ούτε καν όμως ε.
Αν θες μπορώ να σου πω την μέρα μου, που πριν λίγο μπόρεσα και κάθισα 45’ και τώρα πρέπει να πλύνω ΒΛΙΤΑ (!!!)
Και για αυτό θέλουμε πίσω το γνωστό θρεντ

Από τη λίστα του @JTN και εγώ δεν έχω ακούσει ούτε ένα. Τη συντριπτική πλειοψηφία δεν την έχω ακούσει καν σαν όνομα. πολύ διαφορετικα μουσικά γουστα. Ωραίες οι περιγραφές πάντως

Μια φορά το έχω κάνει αυτό, και τελικά έχασα την υπομονή μου και τα καθάρισα στο 100% δηλαδή δεν άφησα τίποτα για μαγείρεμα, πήγαν όλα στον κάδο. Από τα χειρότερα φαγητά σε λόγο γεύση/κόπος

Να παίρνετε αρμύρα (καλοκαίρι μόνο δυστυχώς), πολύ πιο γρήγορο καθάρισμα και πολύ καλύτερη γεύση.

2 Likes