Nέο κίνημα αναπτύσσεται σε όλη την χώρα

Δεν ξερω τι καταλαβατε απ το ποστ μου, ειρωνικα το ειπα. Οχι λογω ψηφου, ή στερησης δικαιωματος. Αλλα,

Πιο πολυ απ’ ολους σημερα εχουν ευαισθητοποιηθει οι γεροι, αυτοι που τους μενουν λιγα χρονια ζωης. Οσο περιεργο κι αν σας φαινεται.

μεγαλη δημοκρατια…μπραβο

ο καθενας εχει δικαιωμα να ψηφιζει οτιδηποτε σε οποια περιοδο της ζωης του βρισκεται,με οποιαδηποτε παιδεια εχει λαβει.Η ζωη ενος ανθρωπου δεν ειναι μονο μια μικρη περιδο.Ο ανθρωπος με τον καιρο αλλαζει ,ωριμαζει,“χαζευει”,καλυτερευει ή καταστρεφεται αλλα παντα εχει δικαιωμα να μετραει η γνωμη του.

Τωρα αυτο σε ποιον απ τους δυο το απαντησες γιατι μπερδευτηκα. ;p

Για μενα ρε το λεει.

Ε καντε κανα quote, τι τα εχουμε στα φορουμ. ;p

γενικα στο κινημα απαντω γιατι ειμαι και πολυ γαμαουα.

πολυ καλη κινηση…πουλαμε τρελλα σ αυτους που μας πουλανε τρελλα και ψηφιζουν ακομα πασοκ-νδ…

Ναι το ειδαμε!! :lol::lol::lol: Για αυτο στο συλλογο συνταξιουχων Ελλαδος βγηκε πρωτη δυναμη το ΠΑΣΟΚ!!! :p:p:p

Να ναι καλα ο Ανδρεας που τους διορισε και θα ψηφιζουν το ιδιο κομμα στην μεταθανατο ζωη :lol::lol::lol:

Χωρίς πλάκα όμως, πιο εύκολα κουβεντιάζουν συριζαίος με φασίστα για τα δικαιώματα των μεταναστών, παρά οποιοσδήποτε με 60-65άρη πασόκο για τις ευθύνες του πασόκ στην κατάντια της χώρας.

Αν φύγετε με λιγότερο από έναν τόνο μπινελίκια που τολμήσατε να πείτε κάτι εναντίον του Ανδρέα, γράψτε μου.

60άρης ψηφοφόρος ΠΑΣΟΚ=μοναδική περίπτωση ανθρωπου,και πιστέψτε με το βλέπω μέσα από την οικογένειά μου.

Τα άτομα είναι ποτισμένα πλέον,βόμβα να ρίξουν οι άλλοι τίποτα,εκεί αυτοί

Το κινημα μπαζει σεναριακα,πχ πολλες φορες οταν οι παππουδες ειναι die hard oldschool νεδιτες/πασοκοι παιζει κληρονομικη ψηφος στην οικογενεια.Γι’αυτο προτεινω κατι πιο εφικτο,κινημα που μεσω γνωστων/συγγενων θα κρυβει τα πληκτρολογια καποιων ροκινγιουζερζ για το κοινο καλο.Ξεκιναμε με του ρομαντικ για τεσταρισμα κι αν πετυχει συνεχιζουμε.

σας εχω πει οτι εκει που τρωει η οικογένεια φίλης μου έχουν καδραρει πανω απο τα κεφάλια τους τον ανδρεα, ετσι?

πάντως έχει μια βάση το όλο σκεπτικό, αν σκεφτείτε ότι:

α) μέχρι τα 18 δεν ψηφίζουμε.
β) ο άνθρωπος γίνεται πάλι μωρό από μια ηλικία και πέρα.

:stuck_out_tongue:

αρα αφαιρούμε από το μέσο όρο ζωής τα 18 χρόνια και τσουπ, βρήκαμε το όριό μας! :-s

To Mπάρκουλη;;

Παίζει να γινόμουν Αιθίωψ από την ασιτία…

ΟΚ με τους γέρους…να δούμε όμως τι θα κάνουμε και με τους νέους που το παίζουνε “επαναστάτες” και δεν πατάνε στις εκλογές!Προτιμάνε τριημεράκι στη Μύκονο ή ύπνο μέχρι το μεσημέρι και μετά φραπεδούμπα στον ήλιο…

αυτοί είναι πιο κολλημένοι και από τους manowarαδες ρε :stuck_out_tongue:

Κάθε χώρα έχει τα δικά της μέτρα και σταθμά και τις δικές τις ιδιαιτερότητες. Στην Ελλάδα του εμφυλίου, της Χούντας, της μεταπολίτευσης και του Τσοβόλα δώστα όλα υπάρχουν οι ηλικιωμένοι που είναι ποτισμένοι με πολιτικές πεποιθήσεις ή χορτασμένοι απο το ψωμάκι που δικαίως ή αδίκως κάποιος τους πρόσφερε.

Δυστυχως είμαστε κράτος γερόντων πληθυσμιακά με αποτέλεσμα τα κολλήματα των γερόντων να περνούν και στην ψήφο, και γιαυτό έχουμε 30 χρόνια ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κυβερνήσεις.

Απο την άλλη συχαίνομαι τις πολιτικές νεολαίες όσο δεν πάει γιατί απλά ή είναι οι επόμενοι βολεμένοι ή απλά είναι φανατισμένοι χωρίς αιτία. Επίσης, δεν έχουν ιδέα απο τα εργασιακά τα οποία και θα λουστούν αργότερα και κάθονται και χειροκροτούν αυτούς που βούλιαξαν την Ελλάδα. Οι φοιτητές είναι στο πανεπιστημίο για να ανοίξουν το μυαλό τους και όχι για να κολλάνε αφίσες και να πηγαίνουν σε πολιτικές συγκεντρώσεις.

Άρα, όσο φασιστικό και εαν ακούγεται ναι θα επιθυμούσα την τύχη της Ελλάδας να την έχει στα χέρια του το εργατικό δυναμικό της χώρας δλδ οι παραγωγικές ηλικίες και όχι τα μαθητούδια ούτε οι συνταξιούχοι. Παρόλαυτα αυτό δεν είναι δημοκρατικό ούτε εφικτό στην πράξη αλλά εντελώς ουτοπικό και πορευόμαστε ετσι.

Από τη μία αυτό το εν λόγω κίνημα έχει μια βάση αφού μεγάλο ποσοστό των ελλήνων αποτελείται από μεσήλικες οι οποίοι τόσα χρόνια δεν μπορούν να “αλλαξοπιστήσουν” λόγω συνήθειας και οι πολιτικές τους πεποιθήσεις παραμένουν οι ίδιες. Ακριβώς γι’ αυτό έχουμε φτάσει εδώ που είμαστε, γιατί κάθε φορά στις εκλογές βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδοι και έτσι κι εμείς σαν πολίτες τους δίναμε το δικαίωμα να κάνουν ό,τι γουστάρουν. Βέβαια κι εμείς σα λαος, τα θέλει ο κώλος μας. Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Στο παρελθόν, όποιος πολιτικός της Ελλάδας ήταν πρόθυμος να την κάνει μια χώρα της προκοπής, επιθυμούσε στα αλήθεια την ανάπτυξη και την πρόοδό της (κυρίως στον οικονομικό τομέα αφού εκεί ήταν οι περισσότερες δυσκολίες), πάντα βρισκόταν κάποιος συντηρητικών αρχών που πήγαινε αντίθετα σε αυτές τις προσπάθειες. Παράδειγμα για αυτό είναι η δολοφονία του Καποδίστρια. Εκτός πάντως όλων αυτών, ειναι και αντιδημοκρατική μια τέτοια κίνηση το να στερείς από κάποιον το δικαίωμά του να εκλέξει κάποιον στις εκλογές λόγω των απόψεών του. Ίσως εμείς οι πιο νέοι να το βλέπουμε ως δίκαιο διότι βλέπουμε οτι αυτοί ήταν που μας οδήγησαν σε αυτές τις συνθήκες που όσο πάει ο καιρός και χειροτερεύουν. Όπως και να έχει είναι τελείως αντιδημοκρατικό το να στερούμε από κάποιον το δικαίωμα της ψήφου. Αυτό που χρειάζεται, είναι η δημιουργία νέων ανεξάρτητων κομμάτων. Αν βγουν στις εκλογές τα κλασσικά δύο κόμματα το χάσαμε το παιχνίδι. Άποψή μου είναι πως ένας άνθρωπος, μπορεί να αναλάβει δράση και έξω από ένα κόμμα και όχι φανατισμένος/κολλημένος με ένα κόμμα επειδή μπλα και μπλα και μπλα…Αυτό είναι η ανεξαρτησία! Το θέμα δεν είναι να εμποδίσουμε κάποιους να πάνε να ψηφίσουν. Το θέμα είναι να τους εξηγήσουμε τι ΔΕΝ πρέπει να ψηφίσουν και ποιοι είναι οι λόγοι που είναι αρκετοί και σημαντικοί και προπάντων λογικοί!

Τώωωωωωωρα τους έπεισες. Το μόνο που θα έχεις καταφέρει θα είναι να χάσεις το χρόνο σου. Ακόμα και ομάδα πιο εύκολα αλλάζει κάποιος, παρά να αλλάξουν τα μυαλά των κολλημένων.

Και ένα περιστατικό: Πριν λίγες μέρες ένας φίλος μπήκε επειγόντως στο νοσοκομείο λόγω στομαχικών διαταραχών. Δυστυχώς στο ίδιο δωμάτιο έτυχε να είναι με έναν πασόκο παππού που είχε φαγωθεί να μάθει πόσες ψήφους πήρε ο Βαγγέλας στις “εκλογές” της παράταξης. Ε λοιπόν, πιο πολύ του τη βάρεσε του φίλου η συγκατήκοιση με τον μπάρμπα αυτές τις λίγες μέρες, παρά η παραμονή στο νοσοκομείο αυτή καθεαυτή.

Ας κάνουμε εμείς αυτό που πρέπει και όσο για τους άλλους, δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά.

Προσπαθώ να είμαι λίγο πιο αισιόδοξη για το τι θα πούνε οι παππούδες. Εγώ πάντως τη μια τη γιαγιά τη γλίτωσα απ’ τις εκλογές. Έχει αλτσχάιμερ οπότε παίζει και να ξεχάσει από μόνο της να πάει…