Nέο κίνημα αναπτύσσεται σε όλη την χώρα

για το αστείο της υπόθεσης

προτιμώ έναν 60αρι ο οποίος έχει δει τη σύνταξή του να μειώνεται στα 2/3 (στην καλύτερη περίπτωση), που ζει όσα ζει με τα φάρμακα, το ΙΚΑ και τα σύκα και παρόλα αυτά θα ξαναψηφίζει ΠΑΣΟΚαρα ή Σαμαρά. Τον θεωρώ true Manowar-α αυτόν τον ψηφοφόρο. Είναι μαζόχες γιατί τη γουστάρουν την ανωμαλία :stuck_out_tongue:

αντίθετα δεν μπορώ να πω ό ίδιο για τους βολεμένους ψευτοεπαναστάτες χωρίς αιτία οι οποίοι δεν έχουν ιδέα γιατί θα ψηφίσουν ότι ψηφήσουν (δεν θα μιλήσω για τους ακροδεξιούς οι οποίοι είναι ανάξιοι αναφοράς)

Μιλάς για ένα υποσύνολο συντριπτικά μικρότερο από τα εκατομμύρια ηλίθιων που κάθε φορά ψηφίζουν την αξιωματική αντιπολίτευση γιατί “ο Χ νέος πρόεδρος είνια άφθαρτος και να τον δοκιμάσουμε κι αυτόν βρε αδερφέ”.

προφανώς

Τον Σαμαρά στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο άφθαρτο δεν τον λες

αλλά αυτό που πρέπει να σε (μας) προβληματίζει είναι το ΓΙΑΤΙ αυτοί οι άνθρωποι θα ξαναψηφίσουν ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ

Προσπαθώ να είμαι λίγο πιο αισιόδοξη για το τι θα πούνε οι παππούδες. Εγώ πάντως τη μια τη γιαγιά τη γλίτωσα απ’ τις εκλογές. Έχει αλτσχάιμερ οπότε παίζει και να ξεχάσει από μόνο της να πάει…

Μπορεί για τη γιαγιά σου να συμβεί, για άλλα παπούδια όμως όχι. Στις περασμένες εκλογές είδα γιαγιά 80 χρονών σε καροτσάκι με ορό που την είχε φέρει ο γιόκας της να ψηφίσει
Πίστεψε με θα ξαναγίνουν τέτοια…ίσως τα περιστατικά να είναι περισσότερα από άλλες φορές

Οι ηλικιωμένοι ,πια, άνθρωποι, είναι αυτοί που πείθονται εύκολα. Πολλοί από αυτούς είναι ένα μεγάλο μέρος της ημέρας τους στο σπίτι και βλέπουν τηλεόραση. Αρκετοί ακόμα έχουν χαμηλή μόρφωση και είναι και άλλη που η κριτική τους ικανότητα και η νόηση φτάνουν μέχρι ένα σημείο και σταματάει εκεί. Μπορείς κάποιους να τους πεις και “αθώους”, με την έννοια οτι δεν πάει ο νους τους στο κακό. Ίσως, βέβαια, να είναι και οι άλλοι που στο παρελθόν το τάδε κόμμα οτυς είχε με κάποιο τρόπο ευνοήσει οπότε τα όσα συμβαίνουν τώρα τα θεωρούν βλακείες και οτι και καλά δε φταίνε αυτοί και τα σχετικά.

δεν κατηγορώ τους ηλικιωμένους, αλίμονο…
απλά αν ο πατέρας μου ήταν ζόμπι και ήθελε να τον πάω να ασκήσει το εκλογικό του δικαίωμα θα του έλεγα να κάτσει στα αυγά του…πόσο μάλλον να τον σέρνω εγώ με το ψηφοδέλτιο έτοιμο στην τσέπη.

Καλά άμα θέλει ο άλλος δεν μπορείς να του πεις τίποτα,καλά κάνει,ας πάει και με τον νεκροθάφτη παρέα,κάτι “που τον πάνε τον γέρο,έχει πάει 67,δεν έχει συνείδηση,να πάει το είδος μπροστά” είναι κουβέντες που ακούγονται το πολύ από άτομα του δημοτικού,φασίστες και γενικά τετράποδα.
Έτσι για να πω κάτι “σοβαρό”:stuck_out_tongue:

Προφανώς το άρθρο στην αρχή είναι πλάκα,το πέτυχε το μάτι μου στο facebook του Mikeius νομίζω

δεν μιλάμε για ανθρώπους που τα έχουν 400 και απλά έχουν κινητικά ή άλλα προβλήματα…αυτοί καλά θα κάνουν.
Μιλάω για τα παπούδια που το μάτι τους είναι σαν του μπαρμπουνιού που έχει μείνει στον πάγκο του ιχθυοπώλη 5 μέρες…που προφανώς όχι δεν ξέρουν τι θα ψηφίσουν αλλά δεν γνωρίζουν καν που βρίσκονται

σωστοστ

Tι να κάνουμε,ας φροντίσουν να τους παίρνουν το δίπλωμα οδήγησης πρώτα,που κάποιοι οδηγάνε ακόμα έτσι,και βλέπουμε.8)

ο παππούς μου οδηγούσε μέχρι τα 92 και είχε φέρει ένα φεγγάρι το αυτοκίνητο από την αγία μαρίνα στη νέα ιωνία με χειρόφρενο, καθώς φρένα γιοκ. ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΗΓΕΤΗΣ ο grandude. :bow:

Υπάρχουν παππούδες και παππούδες… Θυμάμαι 2 περιπτώσεις:
Ο ένας, πρώην υπουργός σε χώρα λατινικής αμερικής (φυλακισμένος μετά από δικτατορίες κλπ στα 50’s), και στα 90+ του δραστήριος, να θυμάται λεπτομέρειες 50ετίας και να σερφάρει και στο διαδίκτυο σαν έφηβος!
Ο άλλος, ένας ρώσος χειρουργός ετών… 100-101, που χειρουργούσε ακόμα! Χέρι πιο σταθερό από το δικό μου και πλήρη διαύγεια μυαλού.

χαχαχαχαχα. Δεν ξέρω για αυτό… είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά…

Εγώ απλά όποιον υποψιαστώ πως θα κάνει τέτοια πατάτα να ψηφίσει τα συγκεκριμένα κόμματα θα κόψω κάθε επαφή μαζί του/της, όμορφα και ωραία ^^

Κοινωνικός αποκλεισμός φάση.

Μάνα / πατέρας είναι κούλ και ξέρω οτι δεν θα το κάναν… και τους εμπιστεύομαι… και άλλωστε με ταίζουν αυτές τις δύσκολες μέρες οπότε εξαιρούνται κατά βάση.

κι ο clint eastwood στα 79 έπαιξε το καλύτερο του ρόλο.ποτέ δεν είναι αργά:!:

ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.

σεβαστή η άποψη σου. απλά είναι λάθος :stuck_out_tongue:

Φυσικά και υπάρχουν ηλικιωμένοι με άποψη, μόρφωση και πάρα πολύ ενημερωμένοι με το τι συμβαίνει γύρω τους όπως επίσης υπάρχουν και σουπερ-γιαγιάδες και σούπερ-παππούδες (αλήθεια την θυμάτε κανείς την σειρά? :D)

Παρόλαυτα η πλειοψηφία των ηλικιωμένων στην Ελλάδα είναι κολλημένοι δυστυχώς.

Γι’αυτο το θεμα πρεπει να γινει κατι ΣΥΝΤΟΜΑ. :expressionless: