Nέο κίνημα αναπτύσσεται σε όλη την χώρα

Αν θέλετε ένα αποτελεσματικό φίλτρο για να μην ψηφίσουν αυτοί που ψήφισαν όλα αυτά τα χρόνια πασοκ-ΝΔ με τις γνωστές συνέπειες, αφήστε ήσυχα τα παππούδια.

Αρκεί να χάνει το δικαίωμα ψήφου του για τις επόμενες εκλογές όποιος έχει υποβάλλει αίτηση να δώσει ΑΣΕΠ! :wink::stuck_out_tongue:

Εμένα δε με φοβίζουν τόσο τα κομματόσκυλα όσο οι αναποφάσιστοι, γι’ αυτό…

Ο αειθαλής ψηφοφόρος του 2:45 και μετά θυμάται το δίλημμα “Βενιζέλος ή Βασιλιάς”:

[B]Ολα τα λεφτα τα σχολια απο κατω ![/B] :lol::lol::lol:

μηδενισμος for the win :!:

ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΤΩΜΑ “ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ”. ΤΕΡΜΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ. ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΤΕ ΟΡΘΙΟΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ “Π”

Δεν τα λεω εγω… Τα σχολια τα λενε… O:)

Ακομα πιστευουν στην εντιμοτητα και τις ειλικρινεις προσπαθειες των κυβερνωντων για το καλο του λαου ρε, ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ :wacko::x#-o

[B][SIZE=“4”]Ναι ρε, και οριο ηλικιας και τεστ IQ πριν παει καποιος να ψηφισει !![/SIZE][/B]

Ο Νο2 λέει ότι δεν του κόψανε και πολλά από τη σύνταξη…#-o
Εντάξει, τι να πεις, η λοβοτομή σε όλο της το μεγαλείο.

με έψησε ο παππούς.
θα πάω να ψηφίσω βενιζελο/πασοκ.
ρε είναι επιστήμονας ο βενιζελος.! αυτές τις πληροφορίες τις κρατάνε μακριά απο τον κόσμο! αλήτες!

*εχει μια [SIZE=“1”]μικρή[/SIZE] ευθύνη το πασοκ :lol:/#-o

Δυστυχως ουτε το iq τεστ μπορει να κανει τιποτα. Γνωριζω κοσμο που σιγουρα εχει iq καλο αλλα ειναι κολλημενος. Και για το κολλημα δεν υπαρχει δεικτης μετρησης.

Απο την αλλη προσπαθω να πεισω κοσμο να ξεκολλησει και να ψηφισει κανα μικρο κομμα αλλα φοβαμαι οτι θα καταληξει σε κανενα Καμμενο , καμμια Χρυση Αυγη , κανα Τσιπρα, καμμια Αλεκα. Οποτε τοτε σκεφτομαι " αστο, υπαρχουν και χειροτερα"

Δημοκρατια υποτιθεται οτι έχουμε φίλτατοι! Ακόμα δεν μας στέρησαν το δικαίωμα της ψήφου! Ας μην το στερηθουμε απο μόνοι μας και ας μην το στερήσουμε σε κανεναν!

ετσι όπως το πας θα μας το ξεφουρνίσεις οτι έχεις κόμμα :stuck_out_tongue: (δεν έχουν μείνει και πολλές επιλογές)

Δημοκρατία; Δικτατορική δημοκρατία θες να πεις. Το πολίτευμα κατά το οποίο υπάρχει ελευθερία λόγου και έκφρασης αλλά η κυβέρνηση δεν ακούει. Παράδειγμα: Μάιος-Ιούνιος του περσινού καλοκαιριού. Χιλιάδες κόσμος μαζεύτηκαν στο Σύνταγμα και σε άλλα κεντρικά σημεία των πόλεων ανα την Ελλάδα για μια ειρηνική διαδήλωση. Θα μου πεις τώρα, αρχίδια ειρηνική, αφού όλοι μούτζωναν και έβριζαν και να καεί να καεί το μπουρδέλο η Βουλή. Ειρηνική σημαίνει χωρίς συγκρούσεις. Που για να λέμε και την αλήθεια, όντως δεν υπήρξαν συγκρούσεις μέχρι τη στιγμή που αποφασίσανε τα ΜΑΤ να το διαλύσουν. Αλήθεια, όποιος πιστεύει οτι το έκανε κάποιος φανατικός πολίτης και όχι ασφαλίτης είναι τρελός. Μια βόλτα να πήγαινε τότε κανείς από τη Βασιλίσσης θα έβλεπε όχι πέντε ούτε δέκα ασφαλίτες. Δεν τους μέτρησα αλλά ήταν αρκετοί. Μια μολότωφ αρκεί για να προκληθούν φασαρίες, προστριβές και κάθε είδους συγκρούσεις μεταξύ των διαδηλωτών. Όλο αυτό έγινε μπας και μας λάβουν και εμας τους πολίτες υπόψην. Το νόημα της δημοκρατίας είναι οι βουλευτές και γενικότερα οι κυβερνώντες να εκπροσωπούν τις απόψεις του λαού και να αποφασίζουν μαζί με το λαό. Αυτό είναι που δεν συμβαίνει σήμερα. Αυτός είναι ο λόγος που τότε “αγανάκτησε” ο λαός. Άποψη: ήταν κατά κάποιο τρόπο “οργανωμένο”. “Οργανωμένο” με την έννοια ότι όλο αυτό, θα απομάκρυνε και τους πολίτες από τα σπίτια τους, απ’ τις οθόνες των υπολογιστών καθώς πλέον η ενημέρωση γίνεται κυρίως μέσα από το διαδίκτυο οπου ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του πάνω σε ένα μείζον πολιτικό ζήτημα, να την αναλύσει και να τη συζητήσει. Έτσι, οι πολίτες δεν έχουν ιδέα για το τι γίνεται εντός του κτιρίου.
Όσο για το σύνθημα “Να καεί, να καεί το μπουρδέλο η βουλή.” Το θέμα εδώ δεν είναι να καεί η ίδια η Βουλή αλλά αυτοί που βρίσκονται μέσα της. Σαν κτίριο αντιπροσωπεύει ανώτερους θεσμούς και αξίες και έχει λόγο ύπαρξης.

Πάντως όσοι ψηφίζουν ακόμα τα ίδια και τα ίδια κόμματα (βλ. Πασόκ, ΝΔ, ΚΚΕ) από τους μεγαλύτερους να το πω, είναι γιατί κάποτε, ο παππούς ή ο πατέρας ή ο μπατζανάκης ή δεν ξέρω κι εγώ ποιος, είχε παρτίδες με το εκάστοτε κόμμα, είχε διοριστεί κάπου και τα σχετικά και έχει μείνει με την ιδέα οτι τους χρωστάει και χάρη.

Ξέχασες κανά Κουβέλη, καμια Κατσέλη, κανά Καρατζαφέρη, τίποτα Οικολόγους Πράσινους κ.ο.κ.

Με τη λογική σου, δεν μένει και κανένα μικρό κόμμα… εκτός αν είναι αυτό που εσύ προτιμάς (και απλά δεν το λες).

Υπαρχουν κι αλλα . Φανταζομαι οτι εσυ δεν απορριπτεις χρυση αυγη και Καμμενο ε;

ο crabsody θα βρει ηρεμία μόνο όταν φύγουν οι μισοί (τουλάχιστον) Δ.Υ., μόνο ένας πολιτικός το έχει υποσχεθεί αυτό αλλά φαίνεται ντρέπεται να μας το πει…

είναι ο ίδιος που μας έχει υποσχεθεί αυτόματη μείωση φόρων λόγω των απολύσεων…

ούτε στο 1% δεν φτάνει, κρίμα ρε crabsody, δεν τον σπρώχνει και η athens voice…

Αυτος που εχεις στο μυαλο σου πραγματι ειναι μια απο τις επιλογες μου αλλα υπαρχουν κι αλλες. Αντε εγω φανερωθηκα. Πες μας και εσυ την επιλογη σου αφου δεν ντρεπεσαι.
Αν ειχες λιγο μυαλο θα καταλαβαινες οτι οταν η κυβερνηση απολυσει τους δημοσιους υπαλληλους που δεν δουλευουν θα μπορει να μειωσει τη φορολογια. Απλο ειναι. Προσπαθησε λιγο.

Υ.Γ: φυσικα αν εισαι ο ιδιος δημοσιος υπαλληλος διορισμενος απο κανεναν ακη και τρως και πινεις στην υγεια των κοροιδων ιδιωτικων υπαλληλων που σε ταιζουν δεν προκειται ποτε να το καταλαβεις

κούρασελ. έχουν πέσει σε infinite loop όλα τα πολιτικάντικα θρεντζ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ-ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

περιμένω να ολοκληρωθούν οι μεταγραφές, με Μπατίστα δεν πάμε πουθενά και ο Τάσος μας πλήγωσε τότε με το βάζελο… ούτε στο τουίτερ δεν τον έχω… [-X

Πωπω ντροπες…

Αυτη την στιγμη περιγράφεις την δικτατορικη δημοκρατία που έχουμε! Και η λύση του προβλήματος ποια είναι; Η παρεμπόδιση-στερηση της ψήφου των ηλικιωμένων ώστε να μην ξαναβγουν αυτοι οι αλήτες; Προτιμότερο θα ήταν να καταλαβουμε εμεις οι ιδιοι και οι ηλικιωμενοι για ποιο λόγο δεν πρέπει να επανεκλεγούν οι ίδιοι πολιτικοι και κατα συνέπεια να μην ψηφίζουμε με βάση τις"παραδόσεις"της οικογένειας μας!

Δυστυχώς αν ακόμα πιστεύουμε οτι εμεις τους χρωστάμε χάρη επειδη διορησαν κάποιο συγγενη μας, και τους ψηφίζουμε μετα απο όλα αυτα που έγιναν είμαστε άξιοι της μοίρας μας!

Η παρεμπόδιση-στέρηση ψήφου δεν είναι κατι που υποστηρίζω. Πολλοί από μας το έχουμε/έχουν καταλάβει γιατί δεν πρέπει να επανεκλεγούν αυτοί οι πολιτικοί. Το θέμα είναι με κάποιο τρόπο να καταφέρουμε να πείσουμε και τους παλιούς, να τους εξηγήσουμε. Μα, φυσικά, δε λέω πως είναι κατι το απλό και το εύκολο. Αλλά όχι το αδύνατο. Συζήτηση θέλει. Ούτε αυτό είναι εύκολο. Βέβαια και οι ηλικιωμένοι είναι κολλημένοι στις ιδέες του παρελθόντος, βέβαια και η συνήθεια δεν αλλάζει αλλά πρέπει να τους κάνουμε να σκεφτούν οτι ψηφίζουν για το μέλλον των παιδιών τους και τον εγγονών τους που αύριο-μεθαύριο θα βγούνε στηνα γορά εργασίας αν με το καλό υπάρχουν σχολεία. Και άντε και υπάρχουν σχολεία. Καθηγητές υπάρχουν; Αυτό είναι που πρέπει να τους κάνουμε να σκεφτούν!