Nba

Ναι βεβαια με εξαιρεση τις 2 χρονιες που τον απεκλεισαν οι Clippers, την 1 χρονια που τον ξεφτιλισαν οι Warriors (ωραιες εποχες) και περυσι που δεν μπηκε καν playoffs :stuck_out_tongue:

Νταξ 25 είναι ακόμα θα φάει και τις φαπες του😛. Έκανε πάντως καλά παιχνίδια με Κλίπερς τότε. Πέρσι ήταν fail σίγουρα αλλά προπερσι από καλύτερη ομάδα έχασε σιγά την ξεφτίλα. Ξεφτίλα ήταν για τους Σέλτικς με τα μεγαλα λόγια που έλεγαν τότε και τους έβαλε για ύπνο ο Καρι.

1 Like

Μπράβο στο μεγάλο Ντάλας, άλλη μία ψυχωμένη εμφάνιση.
Gafford & Lively στέκονται εξαιρετικά μέχρι στιγμής δίπλα σε Luka και υπερπαίκτη Kyrie.

Ένας αφΑΝΤος κι ένα ΚΑΤαστροφέας (επιθέσεων) πρέπει να εμφανιστούν αν θέλουν να λέγονται elite παίκτες, τώρα έχει διπλό στο Dallas ή γεια σας, πάρτε το τρας τόκιν και σπίτια σας.

Κουίντομ σταμάτα να βλέπεις εχθρική διαιτησία απέναντι σε όποια ομάδα υποστηρίζεις σε κάθε σειρά, από ευχάριστα γραφικό πλέον γίνεται αφόρητα κουραστικό.

3 Likes

Κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσουμε για την άμυνα του Dallas, για το ότι ο Doncic, που με τις πάσες του, μεταξύ άλλων, διαλύει μια άμυνα που απέκλεισε τους πρωταθλητές αλλά εδώ εκτίθεται ποικιλοτρόπως (και ας φαίνονται κοντινά τα παιχνίδια λόγω σκορ και βολών), έπρεπε να ήταν ο MVP αλλά μακάρι να είναι ο FMVP, για το πως το συμπληρωματικό cast στους 2 υπερπαίκτες τρυπάει ταβάνι σε προσήλωση σε αμυντικά πλάνα, βοήθειες, spacing, hustle, αποφασιστικότητα και κίνηση στην επίθεση, επειδή έχουν κουμπώσει. Διακριτοί ρόλοι, μελετημένο πλάνο.

Λογικά η Minnesota θα προσπαθήσει να αντιδράσει, αλλά ΚΑΤ είναι ό,τι πιο soft υπάρχει, και ο, πολύ λίγος μέχρι τώρα στη σειρά, ΑΝΤ, Kyrie ήθελε, Kyrie παίρνει - the full experience, έτσι είναι η ζωή.

Μακάρι το Dallas να αντέξει, κάνει τρομακτικά playoffs.

Κρίμα για τον Conley και τον Reid που είναι οι μόνοι που έχουν καταλάβει που βρίσκονται από την πρώτη γραμμή των Λύκων.

Αυτά.

5 Likes

Sir yessir.

Υπάρχουν πολλά ματς στα οποία δεν έχω δει εχθρική διαιτησία, αλλά στο χθεσινό κάποια σφυρίγματα ή έλλειψη αυτών ήταν λίγο αστεία.

Εν τέλει δεν φταίει αυτό για το αποτέλεσμα αλλά το ότι οι δύο σταρ της Μινεσότα έχουν εξαφανιστεί, και το έγραψα κι αυτό. Δεν έχω καμία φοβερή κάψα για το ποιος θα περάσει γενικά πλέον μετά τον δεύτερο γύρο, όλα καλά. Αφού αποκλείστηκε ο ΛεΜπρον έχω απλά μικρές προτιμήσεις σε ομάδες, και όχι οπαδισμο.

Κουβέντα λαηβ κάνουμε με τα δύο νυχτοπουλια που ξενυχτάνε όποτε έχει ματς και φεύγουν τα μηνύματα βροχή, δεν κάθομαι να σκεφτώ και ιδιαίτερα αν θα ενοχληθεί κάποιος Μπίστης. Ιδανικά υπάρχει και το ιγκνορ

Μωρέ καλά κάνεις και δεν σκέφτεσαι ιδιαίτερα, ίσως το ύφος ήταν πιο “προστακτικό” απ’ ότι είχα στο μυαλό μου, απλά έχω την εντύπωση ότι οι αναφορές είναι δυσανάλογες του τι συμβαίνει στην πραγματικότητα κι έχω δει περίπου το 90% των playoff αγώνων.

Τεσπά, όλα καλά, ιγκνόρ δεν κάνω ποτέ και σε κανέναν.

1 Like

Και γαμώ τα συστήματα έβγαλε η Ιντιάνα στα τελευταία 1.7’’
Κουτουλάγανε οι άλλοι
Να μπαινε κιόλας…

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ριφιφί από τη Βοστόνη, με παίκτες - κλειδιά τον χαλκέντερο Αλ και την μπασκετική ιδιοφυία τον Τζρου.

Κρίμα για την Ιντιάνα που είναι από τις συμπάθειές μου στα φετινά πλέι οφ και σήμερα έπαιξε μπασκετάρα ανά διαστήματα. Τώρα δεν γυρνάει από το 3-0 νομίζω.

Τις πρώτες 151 φορές που έχει πάει σειρά στο 3-0 σε οποιοδήποτε στάδιο των playoffs, η φάση έχει καταλήξει με πρόκριση της ομάδας που προηγήθηκε 3-0, άρα ναι, ούτε εγώ θα έλεγα ότι νομίζω πως γυρνάει. Πόσο μάλλον μιας και οι Celtics είναι μια αρκετά καλύτερη ομάδα.

Έχασαν οι Pacers, κρίμα ρε γμτ.

ΥΓ. Τζρου είσαι λατρεία.

@osfp7 και @potofgold πάω να δω το Furiosa cinema, όποτε θέλω να γίνετε 7 φορές πιο γραφικοί από ότι συνήθως για να καλύψετε το κενό μου.

Ειδικά αν χάνουν οι Wolves , θέλω συναισθηματικές αντιδράσεις και ότι μαλακία σας κατέβει.

Όσο και να προσπαθήσετε, σίγουρα δε θα φτάσετε την γραφικότητα του Ρικ Καρλάιλ (που γενικά τον πάω πολύ), που ωρυοταν ότι ο Τζρου έκανε φάουλ στον Νεμχαρντ (!) Τα έχωσε και σε έναν φουκαρα δημοσιογράφο στην συνέντευξη τύπου.

1 Like

Αν με βoηθησει και τo ματς μπoρω να γινω φoυλ γραφικoς. Αστo πανω μoυ :upside_down_face:

1 Like

Ρεπό ίσον τούφα
aka ύπνος
Στείλτε υπόμνημα

Ούτε της Μινεσότα γυρίζει παιδιά. Έκαναν τα περισσότερα πράγματα σωστά στην άμυνα και περιόρισαν το Dallas όσο μπορούσαν, αλλά Kyrie - Luka είναι unguardable. Άρα οι Λύκοι έπρεπε να τα πάνε ακόμα καλύτερα στην επίθεση για να κερδίσουν, which never happened…

@QuintomScenario στείλε ίνφο (και λεφτά αν γίνεται) για εισιτήρια NBA, θα είμαι στο Dallas τις μέρες των τελικών :laughing:

2 Likes

QS σορυ που δεν έγινα γραφικός όπως υποσχέθηκα. Είδα 1ο ημίχρονο με τους Μάβερικς να κρατάνε άνετα την διαφορά στους 8-10 και λέω να ρισκάρω και να πω ότι δεν γυρνάει ώστε να πέσω για ύπνο. Ξυπνώντας και βλέποντας τι έγινε μάλλον είχα δίκιο. Παρέδωσαν πνεύμα οι Τίμπεργουλβς

1 Like

Σου εχω στειλει email με $5000 για να αγορασεις εισιτηρια για εναν απο τους τελικους, αλλα για να τα παραλαβεις θα πρεπει να στειλεις $740 στον φιλο μου τον Okpara Abayomi, που τον εχω κανει cc στο email. Ειναι απο την Νιγηρια, και ο πατερας του ειναι βασιλιας σε καποιο χωριο εκει περα,θα σου στειλει ολοκληρο το ποσο μαζι με τα λεφτα που θα του στειλεις τα οποια ειναι για να ξεκλειδωσει τον λογαριασμο.

Νταξει οχι ακριβως :stuck_out_tongue: Ειδα το τελευταιο κομματι του ματς και απο το 77-77 μεχρι το 104-104 πηγαιναν βημα βημα οι δυο ομαδες. Δυστυχως οι Wolves για τριτο συνεχομενο ματς χανουν το παιχνιδι στα τελευταια 40 δευτερολεπτα, το οποιο φυσικα συμβαινει γιατι το ταλεντο και η εμπειρια των Kyrie Irving και Luka Doncic στην διαχειριση των τελευταιων 2 λεπτων ενος τοσο σημαντικου ματς ειναι too much to handle για τους Wolves, οι οποιοι δεν φαινονται και ικανοι να εχουν την απαραιτητη ψυχραιμια για να σκοραρουν οσο χρειαζεται στο τελος.

Κατα τα αλλα, μια σειρα που θα μπορουσε να εχει εξελιχθει σε φοβερο ντερμπι προς το παρον, ειναι στο 3-0, το οποιο δεν αντικατοπτριζει με τιποτα την διαφορα δυναμικοτητας μεταξυ των δυο ομαδων. Θα μπορουσε να ειναι 2-1 υπερ των Λυκων αυτην την στιγμη, και κανενας δε θα μπορουσε να πει οτι ειναι αδικο. Ευτυχως ειναι μικροι ολοι σε ηλικια, κι ετσι θα προχωρανε ψηλα τα επομενα χρονια. Δεν ηταν η χρονια στην οποια θα πηγαιναν για πρωτη φορα σε τελικους ΝΒΑ οι Wolves.

Προσωπικα το ISO των Kyrie & Luka το βρισκω οριακα αποκρουστικο ως θεαμα, οποτε αυτοι θα ειναι και οι τελικοι που θα παρακολουθησω με το λιγοτερο ενδιαφερον εδω και παρα πολλα χρονια, χωρις να μετραω την φουσκα φυσικα, που δεν ειδα ουτε ενα δευτερολεπτο. Οι Mavericks χθες κερδισαν με 17 λιγοτερα σουτ λογω της ευστοχιας τους, και με μολις 19 ασιστ :sweat_smile: Εριξαν βεβαια και 31 βολες συνολικα. ΚΑΤ κακιστος και κανενας δεν ξεχωρισε απο τους Λυκους. Ειναι μια σειρα που την κερδιζουν ξεκαθαρα λογω προσωπικοτητων οι Mavericks, κι οχι λογω καλου μπασκετ.

ΥΓ. Περα απο την πλακα @akefaloskavalaris , τα εισιτηρια για τους τελικους θα βγουν μολις οριστικοποιηθει το ζευγαρι, αλλα απο οτι βλεπω, θα ειναι σιγουρα απο χιλιαρικο και πανω, και τωρα μιλαμε για τις θεσεις που βλεπεις με κυαλια τους παικτες.

2 Likes

Η εμπαθεια μου με οδηγησε σε σωστη προβλεψη, που ομως δε θα επρεπε να ειναι σωστη, αφου οι Pacers πουλησαν 3 απο τα 4 ματς στο τελος. Αν και προφανως τα Games 2,3,4 θα ηταν πολυ διαφορετικα αν η Ιντιανα ειχε παρει το πρωτο, ειναι τρελο το οτι με βαση οπως πηγαν τα παιχνιδια οι Pacers θα μπορουσαν καλλιστα να κερδιζουν με 3-1 αυτην την στιγμη, ακομα και χωρις τον Χαλιμπερτον. Αντι για αυτο… σκουπα. Τους λυπηθηκα λιγο, γιατι εχουν και αρκετους παικτες που συμπαθω πολυ, αλλα τι να γινει, οι Celtics εχουν απλα πολυ περισσοτερο ταλεντο.

Κι αν επιασα το 4-0 που θα μπορουσε να ειναι 1-3, στο αλλο τρωω τρελο κουβα και δε θα επρεπε :smiling_face_with_tear: Ανεξαρτητα απο το τι θα γινει αυριο, θαρρω πως η σειρα Wolves - Mavericks οφειλε να ειναι στο 2-2 μετα το αυριανο παιχνιδι. Και το πιο πιθανο ειναι μια ακομα σκουπα.

Εντελως anti-climactic οι τελικοι περιφερειας, αλλα οι τελικοι ΝΒΑ λογικα θα κριθουν σε πολλα παιχνιδια, κι οχι σε 4 ή 5. Θα δουμε ομως ποιος ξερει.

1 Like

Ο τρόπος πάντως που έχουν κουμπώσει τα κομμάτια του παζλ στους Mavs είναι ακραίος.

Πρώτο και βασικότερο, εκεί που έπαιζαν με Kleber (τίμιος, αλλά μέτριο φιτ) και τον λίγο Powell στο 5, έφεραν τον παιχταρά Lively από το draft και τον Gafford από τα αζήτητα του NBA και ξαφνικά απέκτησαν δύο rim-runners, shot-blocking ψηλούς, να καλύπτουν και το ζωγραφιστό στην άμυνα, αλλά να ρολάρουν και άψογα στο πικ εν ρολ. Κάθε τέτοιο play μυρίζει λόμπα και αυτό από μόνο του είναι εφιάλτης για την άμυνα των λύκων.

Προσέθεσαν επίσης και τον PJ Washington σε ένα trade που φαινόταν ένα προς ένα, δίνοντας τον Grant Williams. Αυτό όμως που κέρδισαν αγκυροβολώντας τον στη γωνία σαν μια μόνιμη απειλή είναι κίνηση ματ. Ο PJ έχει βάλει πολλά σημαντικά σουτ σε αυτά τα playoffs και έχει μεγαλώσει πολύ σε εκτίμηση μιας και φαίνεται ότι δεν ήταν απλά ο μέτριος σκόρερ που φαινόταν να είναι στους Hornets, αλλά στο κατάλληλο σύστημα, μπορεί να γίνει ένα ικανότατος spot-up shooter, όπως και να προσθέσει και λίγους πόντους με αυτή την τίμια έμφυτη ικανότητα που έχει, έτσι κι αλλιώς, να βάζει καμιά φορά την μπάλα στο καλάθι. Αμυντικά δε, μέγεθος και αθλητικότητα έχουν μετατρέψει έναν μέτριο αμυντικό σε ένα σημαντικό παράγοντα, εντός πάντα του συστήματος.

Το point μου βασικά είναι ότι οι Mavs πήραν σε αυτούς τους 3 παίχτες αξία X, η οποία όμως στους ρόλους που κούμπωσαν έγινε 2Χ για τον καθένα και έτσι το ταβάνι τους εκτινάχθηκε. Θα χαρώ πολύ να το πάρουν. Είναι έξτρα ικανοποιητικό να ανταμοίβεται μια ομάδα που με λογικές κινήσεις βελτιώνει τόσο σημαντικά τη θέση της.

10 Likes

Πολύ σωστός, ελπίζουμε μόνο να μην έχει κάτι σοβαρό ο Lively απ’ το (χωρίς πρόθεση) χτύπημα του Towns, ο αυχένας είναι ύπουλη κατάσταση.

1 Like

το point φίλε MrBeast, μιας και τα λες καλά, είναι εάν θα μιλάς μόνο ή θα μας δείξεις από τι είσαι φτιαγμένος (εσύ και το άλλο το λέσι) στο παρκέ του Eurohoops κάποια στίγμη.-

4 Likes

Το μισό χρόνο τον έχω φάει στα πιτς δυστυχώς. Τώρα κάθομαι λόγω λαγονοψοΐτη και το παλεύω με Algofren και καναπέ… Με το λέσι έχεις μια ελπίδα παραπάνω θαρρώ!

3 Likes