Εnchant

Μία από τις μεγαλύτερες αδικίες στον χώρο του Progressive rock/metal είναι ότι συγκροτήματα σαν τους Enchant δεν έχουν λάβει την αναγνώριση που τους αξίζει.Δίσκοι σαν το Wounded,Time lost,Blink of an eye είναι άψογα δείγματα μελωδικού,μεστού και άρτια παιγμένου progressive rock/metal…(Ειδικά το Wounded βγάζει μια απίστευτη συναισθηματική φόρτιση…:roll: ) Ποτέ δεν είναι αργά για να τους ανακαλύψετε…:wink: 8)

Καταπληκτική μπάντα, με αρκετά aor στοιχεία. Τα αγαπημένα μου είναι: Blueprint Of The World & Tug Of War. Μιά μπάντα η οποία αποδεικνύει ότι το progressive μπορεί να έχει και συναίσθημα και ότι δεν είναι μόνο τεχνική και μακροσκελή solos…

Kινηση ματ απ τον Davidian!Καταπληκτικο γκρουπ και οντως ψιλοπαραγνωρισμενοι.Προσωπικο αγαπημενο το Tug of war.O Ted Leonard εχει τρομερα εκφραστικη φωνη.Κομματια σαν το Beautiful δεν γραφονται καθε μερα…

Πρέπει να είναι από τα συγκροτήματα που χάνονται στα δεκάδες dvd μου…
Και βαριέμαι να ψάχνω.

H τρομοκρατια της Inside Out δεν περναει σε μενα. Να μαθουν να παιζουν AOR πρωτα και να περασουν με τον κηδεμονα τους . Ακου στοιχεια…Παλια (πολυ παλια) ετσι ηταν το AOR ωρε λεβεντες . Απλα προσκυνανε και μερικους αλλους.

:spam:

Count me in too…

Ξέρετε δεν είναι και τόσο κακά τα πράγματα, όσο τα παρουσιάζουμε.

Όλα έχουν να κάνουν και με το πόσο θέλει να ψάξει κάποιος και να ασχοληθεί.

Μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος άνθρωπος που θεωρεί ότι ασχολείται με το progressive να λέει πως δεν έχει ιδέα για τους Encahnt ή οποιαδήποτε άλλη κυκλοφορία της Inside Out.

Εξαιρώντας την περίπτωση ανθρώπων που ακούνε μουσική μόνο από download, αν κάποιος έστω και περιστασιακά αγοράσει cd της Inside Out θα βρει ένα δίφυλλο με καινούργιες και παλιές κυκλοφορίες. Αυτό από μόνο του είναι ένα ερέθισμα. Γράφει και μια πρόταση και μπορείς να καταλάβεις κάτι.

Εγώ σχεδόν πάντα θυμάμαι να βλέπω δίσκους των Enchant, να βλέπω με ποιούς περιοδεύουν και σε ποιούς αρέσουν. Όταν κατάφερα και βρήκα το σύνολο σχεδόν της δισκογραφίας τους σε καλή τιμή, τα αγόρασα.

Είναι ένα μουσικό είδος που μου αρέσει, οι μουσικοί είναι πολύ καλοί, οι κυκλοφορίες πολύ προσεγμένες… ε τι διάολο πρέπει να κάνουν για να πουλήσουν?

Spock’s Beard, Arena, Enchant, Flower Kings, Threshold κλπ μη νομίζετε ότι διαφέρουν εντυπωσιακά σε αντιμετώπιση. Στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Τώρα αν είσαι οπαδός του progressive, σου λένε ότι το Tug Of War είναι δισκάρα, δεν το αγοράζεις, το κατεβάζεις, οντως σου αρέσει, αλλά και πάλι δεν μπαίνεις στον κόπο να δώσεις 7 ή 9 ευρώ για να το αγοράσεις μετά δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι “τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε…”.

Οι ψήφοι μου στο Juggling 9 or Dropping 10 και στο Tug Of War.

Γι αυτο ξεκινανε το pre night του FIREFEST οι Threshold γιατι πρεπει να λεγονται αυτα .

ΑOR στα ?70ς ρε !!! Μεχρι και τους Kansas (piperi sto stoma) τους ονομασανε progerssive.
Mου αρεσει να πειραζω τα φιλαρακια μου τους progsters…

Eagleheart εσυ οτι πεις (δεν προκειται να σου χαλασω χατηρι αφου ανεφερες το θεο).

BAY AREA TERROR = JOURNEY 1975

Daz σε χάνω…

Τι AOR? Για ποιο πράγμα μιλάς? Over?

Δεν ειμαι παιδι του wikipedia θα το ξαναπω …

Kαι συνεχιζω Journey , Kansas , Styx , Boston etc. με μεγαλωσανε …

Oι Kansas ειναι AOR…Art Oriented Rednecks…!:stuck_out_tongue: :lol: :lol: (terror-πειραγμα!):stuck_out_tongue:

ααα, μάλιστα, τώρα είδα πως ο Eagleheart ανέφερε Aor στοιχεία στη μουσική των Enchant.

Δεν τα είχα προσδιορίσει, αλλά δεν είμαι και σίγουρος πως προσδιορίζονται…

Έχεις ακούσει Enchant Daz? Nerd Alert!!!

Daz checkare…:wink:

http://www.insideoutmusic.com/bands/band-enchant.php

TΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ;

Davidian δεν τρομοκρατουνται οι terrorists ρεεεε! Δικε μου.

Παιδια οπως ξερετε ειστε φιλοι μου ολοι εδω οποτε βαραω αλυπητα :lol:

HOKAM BETTER HIDE BABY . IT’S COMING (TOOL ARMY)

TERROR8O CLUB
Daz

When the…point of know return arrives,i’ll take…drastic measures,throwing…monoliths on them and singing a…song for america!Let them bitches come!:lightsabre: :lol: :lol: :lol:

VOTE FOR REPUBLICANS :lol: :lol: :lol:

Kαι ο Cannata καλος ειναι … Νerd alert :spam:

Δεν θελω να αφηνω κενα ! :lol:

KΑΦΡΙΛΑ ΣΤΟ ΑΟR ΡΕ!!!

Daz τους άκουσες τελικά?:-k :-k

σημερα ευτυχησα να συμπληρωσω δισκογραφια των Enchant.το παραπανω ειναι το τελευταιο διαμαντι που μας χαρισε το 2003 αυτη η prog rock/metal (prog rock για μενα) και φανταστειτε οτι εχουν και καλυτερους δισκους.σε ποιους απευθυνεται ομως?σε οσους αγαπουν Rush,Marillion,Dream Theater.Μεγαλο Ατου ο τραγουδιστης τους Ted Leonard (θριαμβευει και στους Thought Chamber)που θυμιζει εντονα Geddy Lee στο πιο βαρυ και του Ray Alder και τραγουδαει με πολυ συναισθημα (το sinking sand αναφερεται στον αδερφο του που εχει A.I.D.S.) και σου επιβαλλεται ωστε να ακουσεις αυτα που θελει να σου πει.το μπασο δεν ειναι συνοδευτικο οργανο και συμβαδιζει με τους παλμους σου σε τραγουδια οπως το hold the wind και queen of the informed.τα συγχαρητηρια ανηκουν βεβαια στον κιθαριστα τους,Douglas Ott,στον οποιο ανηκουν οι συνθεσεις εκτος του see no evil.ενδιαφεροντες στιχοι προσθετουν στο συνολικο αποτελεσμα.Στο Πανθεον της Προγκτολογιας καθε κυκλοφορια των Enchant.