Neal Morse feat. Mike Portnoy-26/09 @FUZZ

https://www.facebook.com/events/642595635765680/?ref=3 έχει εδώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα εισιτήρια… κλασικά από viva.gr

Μια και γραφεις για viva πες μου αν ξερεις.Αγοραζοντας απο εκει παιρνεις e-ticket η voucher που αλλαζεις με εισητηριο στο club;Ευχαριστω εκ των προτερων.

e-ticket

μου πηραν τικετο απο public,τικετο που λεει ο λογος δηλαδη γιατι παιρνεις μια φωτοτυπια που θα την αλλαξεις με εισιτηριο στην εισοδο του fuzz…

Άντε πλησιάζει.

Έχω περιέργεια να δω πόσοι θα μαζευτούμε τελικά.

έχουμε εισιτήριο κυρίες και κύριοι :smiley:

*ελάτε ρε μαλάκες μπας και ανοίξει η πύλη του παραδείσου

Καλά πάμε. Τικετι επίσης αγοράστηκε.
Η απαισιόδοξη προβλεψη είναι καμια 400αρα ατομα, ενω η αισιόδοξη καμια 700αρα.

Και εγώ τσίμπησα χθες εισητήριο, μπορεί και να φτάσουμε τα 1.000 άτομα.

Χόκαμ αφού κατεβαίνεις στην πόλη μας να συνεννοηθούμε μήπως πιούμε και κανένα καφέ πριν τη συναυλία! :slight_smile:

Nαι ρε μαν,φυσικά! Το κανονίζουμε!:slight_smile:

βλέπω κόσμο να το γυρνάει στο Θεό αν γίνει κάτι τέτοιο. Για κάποιο λόγο θεωρώ πως υπάρχουν αρκετοί που περιμένουν να μην πάει καλά αυτή η συναυλία.

Λόγω απαισιοδοξίας εννοείς περιμένουν να μην πάει καλά ή γιατί έχουν κάποιο όφελος αν δεν πάει καλά?:-k

ε κοίτα, θα μπορούν να πουν στον διοργανωτή “στα έλεγα εγώ” ή “εγώ το περίμενα”. Δεν έχει χλευαστεί λίγο ο Neal από ειδήμονες, πως προκαλεί υπνηλία (π.χ. στο "The Whirlwind!) και πως αντιγράφει τους Beatles.

Γενικά, πάντως, επειδή έχει τύχει λίγο να ασχοληθώ εσχάτως, προσπαθώντας να δω αν μπορώ να βοηθήσω να έρθουν κάποια ονόματα, η επικρατούσα άποψη είναι πως το prog κοινό δεν στηρίζει καθόλου στις συναυλίες. Μακάρι να αντιστραφεί το κλίμα με το εν λόγω live.

Για να μαι ειλικρινής δεν περίμενα να παίρνουν κάποιοι τόσο σοβαρά το prog ως συναυλιακή δύναμη στην Ελλάδα,ώστε δλδ να ασχολούνται ή να χουν συμφέρον αν πάει καλά μία στις τόσες συναυλίες που γίνονται. Νομίζω πάντως πως η φετινή εμφάνιση των Riverside ήταν μια καλή απάντηση σε τέτοιες απόψεις και πως ήδη αντέστρεψε το κλίμα,ώστε να παρθεί το ρίσκο για τον Morse.

Πάντως δεν ξέρω πως μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα για την προσέλευση στα προγκ live όταν πέρα απ τους συνήθεις υπόπτους(βλ. Fates,PoS κτλ) δεν έγιναν δα και τόσα.

μήπως είναι συγκεκριμένο κοινό σε αριθμό όμως? και επίσης, ναι. πόσο εχει δοκιμαστεί αυτό το κοινό και δεν στηρίζει ?

Κι όμως, ακούγεται πως ούτε οι Riverside “βγήκαν” και πως οι περισσότερες απόπειρες που έχουν γίνει ήταν μάλλον απογοητευτικές. Επίσης, δε νομίζω πως έπαιξε κανένα ρόλο για τον Morse. Προσωπικά, δεν έχω γνώση του τι παίζει πιο μέσα σε λεπτομέρειες, αλλά δεν έχω και λόγο να αμφισβητώ ιδιαίτερα αυτά που μαθαίνω.

Για έναν διοργανωτή συναυλιών, είτε είναι prog, είτε είναι pop το ζήτημα είναι να είναι βιώσιμη οικονομικά η κάθε συναυλία. Εγώ δεν είπα ότι κάποιος δε θέλει να πάει καλά η συναυλία, αλλά ενδεχομένως να περιμένει να πει “εγώ τα έλεγα” - νομίζω ότι την έχουμε αυτή την προσέγγιση.

Πάντως, οι Dream Theater και οι Fates Warning δεν είναι σωστά παραδείγματα για συγκρίσεις. Οι πρώτοι έχουν ένα brand που ξεπερνά τον πυρήνα των prog οπαδών και οι δεύτεροι (ανεξάρτητα αν τους αγαπάμε) έχουν ειδικής μεταχείρισης στην Ελλάδα (θυμάται κανείς τα μούφα μπλουζάκια “Parallels”;). Θα έλεγα και οι Pain Of Salvation, αλλά η προσέλευση στην τελευταία τους συναυλία ήταν απογοητευτική και δεν είμαι σίγουρος ότι πλέον χαίρουν τόσης εκτίμησης στη χώρα μας, όσης πριν μερικά χρόνια.

Το prog κοινό θα μετρηθεί στον Morse, στους Shadow Gallery, μετρήθηκε στους Sieges Even πριν μερικά χρόνια.

Τι κόσμο πιστεύετε πως θα είχαν ονόματα όπως οι Flower Kings, οι Spock’s Beard ή οι Haken;

Μια και θυμήθηκα περιπτώσεις.
Οι Psychotic ήταν και γαμώ από πλευράς κόσμου,οι Shadow Gallery επίσης,οι Riverside ήταν πήχτρα(για θεσσαλονίκη μιλώντας πάντα).Ειδικά στην περίπτωση των Riverside δεν μπορώ να καταλάβω πως παίζει να μπήκαν μέσα,όταν άντε να χωρούσαν ακόμα μάξιμουμ 20-30 άτομα ώστε να είναι εντελώς sold out.Μετά τίθεται και θέμα χώρου και πόσο αντέχεις να είσαι κολλημένος στον διπλανό σου. Ντάξει η τελευταία φορά των PoS ήταν μέτρια,αλλά για πολλούς ήταν μέτριος και ο δίσκος και ήταν αν θυμάμαι καλά 2η φορά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Τα τρία ονόματα που ανέφερες πιθανότατα θα έβαζαν “μέσα” τους διοργανωτές.Αλλά οι Marillion,ο Fish(που όταν ήρθε δεν έπεσε καρφίτσα), ο Steven Wilson και πολλοί ακόμα πιστεύω ότι είναι αρκετά safe επιλογές.

Εγω παντως θα ειμαι εκει!!! Αν και ελεγα να προμηθευτω εισιτηριο απο το ταμειο…δεν ξερω, θα δειξει… επισης τελικα η τιμη ειναι 25ε ή 27.5 που ζητα το viva.gr?

Τωρα, το προγκ κοινο ΔΕΝ εχει μετρηθει στην ελλαδα, αφου τα ονοματα που αναφερθηκαν μεχρι τωρα θεωρουνται προγκ METAL (πιανουν και το μεταλ κοινο δλδ, ναι ΚΑΙ οι Riverside) και οχι αμιγως προγκ ROCK. Τελευταια φορα που εγινε αμιγως προγκ ροκ συναυλια στην ελλαδα ηταν αν δεν κανω λαθος των Camel to 2000-2001(?) Αντε και οι Kansas, αλλα αυτοι πιανουν και classic rock.

ΜΑΚΑΡΙ να παει καλα παντως, μπας και καταφερω να δω flower kings χωρις να πρεπει να ξοδεψω 500ε.

Σχετικά καλά έχουν πάει prog metal συναυλίες, ιδίως ονομάτων που έχουν ιδιαίτερη ανταπόκριση και δημοφιλία στην Ελλάδα. Shadow Gallery πχ, ιδιάζουσα περίπτωση μιας και έκαναν πρόσφατα και την πρώτη τους περιοδεία ή οι Psychotic Waltz, οι οποίοι και πάλι δεν έκαναν sold out. Riverside από την άλλη, ως ένα από τα κορυφαία ονόματα στον prog χώρο (ας πούμε) την τελευταία 10ετία, δεν γέμισαν ούτε το gagarin. Αν εξαιρέσεις τα “μεγάλα” ονόματα (δλδ Dream Theater, Fates…βασικά theater επί της ουσίας) οι prog συναυλίες στην Ελλάδα, με αμιγώς μεταλ κοινό, είναι συνήθως ρίσκο για τον εκάστοτε διοργανωτή.
Mayfair για παράδειγμα, αν και φυσικά πολύ πιο underground από τα προαναφερθέντα, αλλά και πάλι.

Από την άλλη prog rock συναυλίες στην Ελλάδα μόνο από ντόπια συγκροτήματα και επ’ευκαιρία ενός μεγάλου ονόματος στον χώρο σαν τον Neal Morse, θα φανεί κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να έρθουν συγκροτήματα σαν και αυτά που αναφέρει ο Χρήστος. Και μιλάμε για τον Morse, που παίζει σχεδόν παντού sold out και ο τύπος δεν έχει σταματήσει να βγάζει δισκάρες. Σίγουρα, ακόμα και τώρα που το προγκ έχει επιστρέψει με συγκροτηματάρες και ένα άλλο στατους από αυτό που είχε πχ προ δεκαετίας, και πάλι όμως απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό. Αυτό το συγκεκριμένο κοινό όμως είναι ικανό να φέρει στην Ελλάδα τέτοια γκρουπ; Flower Kings, Beardfish, Spock’s Beard, Hackett, Tangent, Anekdoten (:anyone:) κτλ κτλ κτλ; Έστω Steven Wilson που και δημοφιλής είναι και κάνει συνεχώς περιοδείες.

Ε, τώρα για PoS λογικό είναι να μην έχουν την ίδια δυναμική με την εποχή των “μεγάλων” δίσκων τους, αφού πλέον παίζουν αλλού μπάλα.

Εγώ λέω-έτσι εντελώς τυχαία μωρέ-ότι οι Camel στην τρέχουσα περιοδεία θα γέμιζαν άνετα κάποιο μεσαίας χωρητικότητας χώρο. :roll:

[SPOILER]Τω άγνωστω Προμότερ. Ναι σε σένα μιλάω.[/SPOILER]

πανω κατω συμφωνω με τα λεγομενα του Hokam.

επισης να προσθεσω οτι αμα βρεθει ο καταληλος χωρος οσο αφορα τον αριθμο ατομων, μια καλη και σωστη διαφημη και ενα λογικο εισητιριο(οχι 25 ευρω) μπορει να βγει μια prog συναυλια.

συγκεκριμενα στην Θεσσαλονικη ενας χωρος 300 ατομων ειναι οτι πρεπει για τετοιες συναυλιες και πιστευω οτι μπορει να γεμισει. υπαρχε κοσμος που ψαχνει και ακουει μουσικη και"διψαει" πλεον για Live.

τωρα εαν ο διοργανοτης περιμενει να ερθει ο κοσμος απο το facebook και απο το support που θα βαλει τοτε καλυτερα να ανοιξει γυραδικο… τα φεστιβαλ/παρτυ στα πανεπηστημια εχουν περισσοτερες αφισες κολημενες στο δρομο απο τις “καλες” συναυλιες της πολης μας.

και 15 ευρω εισητιριο ειναι μια πολυ καλη τιμη! 25 πλεον δεν θα εδινα ουτε για ACDC :wink: