Neal Morse feat. Mike Portnoy-26/09 @FUZZ

15Χ300=4.500 ?. Αυτό είναι το σύνολο των μικτών εσόδων δηλαδή.

Αν αφαιρέσουμε εφορία, ενοικίαση χώρου, μηχανήματα, προώθηση, αεροπορικά εισιτήρια και μερικά ακόμα λειτουργικά κόστη, με τι αμοιβή ακριβώς θέλεις να έρθει η μπάντα;

Τουλάχιστον να είμαστε ρεαλιστές σε αυτά που ζητάμε.

Ακριβώς.

Θεσσαλονίκη μπορεί να ήταν καλύτερα, δεν ξέρω. Αν και το 8ball δε νομίζω να χωράει και πού κόσμο.

Δε νομίζω να βγήκε η συναυλία των Riverside και αν έγινε κάτι τέτοιο, ήταν οριακά. Κάπου 400 άτομα είχε, και με τιμιότατο εισιτήριο 17 ευρώ από την κορυφαία CTS.

Δεν έρχεται αφιλοκερδώς κανένας. Τι 15 ευρώ; Και 1000 άτομα να μαζέψει, τα έσοδα θα είναι 15 χιλιάρικα. Ίσα που φτάνουν.

δλδ οσες συναυλιες εχουν γινει με 15 ευρω εχουν μπει μεσα?
δεν νομιζω… απλα οι διοργανωτες τετοιων συναυλιων δεν θελουν να βγαλουν εκεινο το βραδυ 1000ευρω αλλα να “βοηθησουν” την φαση

υπαρχουν ονοματα που δεν ζηταει 10.000 χιλιαρικα στο Live. και φετος ηρθαν αρκετα καλα μικρα ονοματα με χαμηλο μπατζετ. επισης τα μικρα ονοματα δεν εχουν τρελες απαιτησεις και το ξερετε

οι ενοικιαση χωρου ειναι μαζι με τα μηχανηματα! αυτο που ζητανε συνηθως ειναι βασεις πληκτρων τις οποιες δεν κουβαλανε μαζι τους λογο βαρους στα αεροπλανα.

ξερετε καλα οτι τα αρεοπορικα εαν κλειστουν νωρις ειναι φτηνα!

εαν το group περιοδευει οδικος και ειναι σε κοντινη χωρα ειναι ακομα πιο λιγα τα εξοδα μετακινησης και κουβαλαει και backline μαζι.

εαν ο διοργανωτης ειναι “εξυπνος” κινηθει και βρει χορηγους πολλα απο καποια εξοδα μπορει να τα καλυψει. επισης θα μπορεσει να εχει κανει συμφωνια με καποιο ξενοδοχειο για καλυτερες τιμες.

δεν ειναι θεμα ρεαλισμου ειναι θεμα προσαρμογης και ψαξιματος στις καταστασεις!

ε ειναι και ρεαλισμού. πως να το κάνουμε 300 εισιτήρια, που αν τα κόψει και αυτά, με 15 ευρο , ποιος θα πάρει, τι?!

Bluezlick, θα μπορούσα να απαντήσω στα επιχειρήματά σου, αλλά περισσότερο τα θεωρώ ευχολόγια.

Επίσης, είναι αποκαρδιωτικό για όποιον θα ήθελε να ρισκάρει τα λεφτά του - και πίστεψέ με τα ρισκάρει - να αντιμετωπίζει τέτοιες νοοτροπίες και δη από ανθρώπους που ασχολούνται με τη μουσική.

Μπορούμε να μείνουμε και με την εγχώρια σκηνή.

On topic, έμεινε μια εβδομάδα κι όπως το βλέπω η συναυλία σίγουρα θα είναι έκπληξη. Τώρα, θετική ή αρνητική, αυτό θα δείξει.

αρνητική λες για τον αριθμό των θεατών? λες να είμαστε συγγενείς και φίλοι? :-s

off topic: στους Y&T ο διοργανωτής δεν έβγαλε μία…

on topic: αν μπορέσω (λόγω δουλειάς) θα πάω, δεν ξαναέρχεται ο Neal Morse ελλάδα…

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω λίγο τη λογική, γιατί αν χυθεί το γάλα δε βλέπω κανένα νόημα να “κλαίει” κάποιος μετά.

  • Ο Neal Morse δεν έχει ξαναέρθει στην Ελλάδα.
  • Θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων μουσικών στο είδος που πρεσβεύβει παγκοσμίως.
  • Όσοι τον έχουν δει live (μεταξύ αυτών κι εγώ) επιβεβαιώνουν ότι πραγματικά είναι κάτι το εξαιρετικό.
  • Παίζει σχεδόν 3 ώρες και σε αυτό το live θα παίξει τραγούδια κι από τους Transatlantic και τους Spock’s Beard.
  • Δεν υπάρχουν τόσες πολλές συναυλίες αυτή την περίοδο και ειδικά στον εν λόγω χώρο.
  • Έρχεται με μια εξαιρετική μπάντα μαζί του, τρομερούς πραγματικά μουσικούς και έχει φυσικά και τον Mike Portnoy, που από μόνος του είναι ένας λόγος να πάει κάποιος στη συναυλία.

Εκτός τώρα αν κάποιος (φίλος του ήχου) δεν μάθει ποτέ για αυτή τη συναυλία…

θα μπορουσαμε ωρες να μιλαμε για αυτα :slight_smile:

η “νοοτροπια” μου μπορει να ειναι δαιφορετικη αλλα αποκαρδιωτικη δεν νομιζω…
επισης οπως σωστα λες ειμαι μουσικος και εχω κανει περιοδιες εξω και εχω δει καποια πραγματα.

oi white hills στην Θεσσαλονικη εχουν 13 προποληση και 15 ταμειο αντε να δουμε τι θα γινει…

και για να παμε ον τοπικ

εαν καποιος ειναι φαν του ειδους δεν υπαρχει δικαιολογια να χασει τετοιο Live!
εγω πλεον δεν ακουω τετοια μουσικη οποτε δυσκολο να κατεβω Αθηνα αλλα αμα ερχοντουσαν Θεσσαλονικη σιγουρα θα πηγαινα για τους λογους που αναφερει ο Outshined

Εχουμε ωρα εναρξης;

http://www.radiantrecords.com/products/456-vip-for-neal-morse-w-mike-portnoy-in-athens-greece-sept-26.aspx

γνωρίζουμε αν θα υπάρχει support? επειδή είναι καθημερινή, για να προλάβουμε από τις δουλειές μας…

με τοση ωρα που θα παιξουν, οχι

Οκ, ευχαριστω. Πέμπτη 21:30 λοιπόν!!

2 μερούλες έμειναν μόνο.

Το μόνο που δε θέλω να σκέφτομαι είναι κανας ξενερωμένος Mike, βλέποντας το κοινό από κάτω…

Ζητήστε το The Enemy Inside ξερωγώ. Ή το Breaking All Illusions. Εκεί να δεις ξενέρωμα!!!

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά δεν πειράζει. Άλλο εννοούσα, για την προσέλευση του κόσμου.

Ναι κατάλαβα τι εννοούσες! Εγώ έλεγα να ζητάτε από κάτω κανένα καινούριο τραγούδι Theater. Ίσως και να μην ήταν τόσο πετυχημένο, δεν ξέρω! :stuck_out_tongue:

υπάρχει δηλαδή κάποια εικόνα πως θα είμαστε λίγοι??