Neal Morse feat. Mike Portnoy-26/09 @FUZZ

2 μερες!!!:yahoo:

θελω πολλα απο spock’s beard και transatlantic…
το over 2,5(ωρες) ειναι στανταρακι?

φιξαρα και εγω την παρουσια μου αυριο εκεί!!!

αδέρφια, αφηστε στην ακρη τους Dream Theater τους Fates Warning και δεν ξερω ποιους άλλους, αυριο θα δουμε ενα live επιπεδου Symphony X. Once in lifetime!!! μην το χάσετε!!

ΥΓ Θα έρθω αυριο με A Dramatic Turn of Events t shirt να του την σπάσω του Μακη!!! ειναι η μονη περιπτωση να πιάσω μπακετα του… θα μου την πεταξει στα μούτρα!!! χαχααχαχχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχα

από ό,τι μπορώ να γνωρίζω ναι.

επίσης, θα έχει σίγουρα και SB και TA, όπως μας δήλωσε ο ίδιος ο Neal. Από τους 2ους πιθανολογώ κάποιο medley, ενώ θέλω να ελπίζω πως θα έχουμε ένα “We All Need Some Light”.

υπογραφει απο theater τπτ;μην κουβαλαμε τσαμπα τα cd.

Γαμώ την κρίση μου γαμώ…:cry:

έναρξη 21:30 ακριβως???

απο fb
Οι πόρτες ανοίγουν στις 20.30 και η συναυλία ξεκινά στις 21.30

Καλά να περάσετε όσοι πάτε. Περιμένουμε κ βίντεο. Εγώ δυστυχώς δε θα μπορέσω…

εγω παντως τον βρηκα τον portnoy για φοτος και αυτογραφα.εξω απο φαζ.πριν την προβα.

Απλά κορυφαίοι. Μπράβο και στο κοινό που στάθηκε αντάξιο τους.:bow:

Πες κι αλλα ρε. Οταν λες ανταξιο; Ειχε λαο;

Κατι ειχε. Ελπιζω να πηγε καλα και λογιστικα, γιατι μουσικα πηγε παρα πολυ καλα :).

Γεια σου ρε Γιωργο :wink:!

Τραγικά πήγε λογιστικά, ούτε 400 δεν είμασταν αλλα το περιμέναμε!

Στα υπόλοιπα, ήταν μια απίστευτη Prog βραδια, απο αυτές που είναι μια φορά στην ζωή!!

απιστευτα πραγματα στο fuzz σημερα!!!8O

κατα τις 21.00 η προσελευση εδειχνε απογοητευτικη αλλα τελικα κατι μαζευτηκε… βγηκαν στις 21.50 και επαιξαν μεχρι τις 23.50 μαζι με ενα ενκορ και την εκαναν, μετα εγινε “ο χαμος” απο κατω για κανα 10λεπτο κ τελικα τους πεισαμε κ ξαναβγηκαν για 3-4 κομματια ακομα…:stuck_out_tongue:
τελικα δεν επαιξαν απο transatlantic και spock’s beard (νομιζω, τουλαχιστον οχι απο οσα ηξερα) αλλα με το υπερτατο world without end,το οποιο επαιξαν ολοκληρο, με αποζημιωσαν και με το παραπανω…
τεραστια εμφανιση απο το neal,εκλεψε δικαιως την παρασταση ειναι πολυ μεγαλος μουσικος…
σαν κοινο πιστευω ημασταν αρκετα καλοι και ελπιζω οτι του χρονου εχουμε ελπιδες να δουμε transatlantic…

κ τελος το μεγαλο αρνητικο που εφθειρε τη μεγαλειωδη εμφανιση της μπαντας… ο ηχος ηταν για αλλη μια φορα σκατα στο fuzz… φωνη,πληκτρα,μπασο θαμενα και νταμς, κιθαρα στο θεο με αποτελεσμα στα κομματια που επαιζαν ολοι μαζι ακουγοταν μια βαβουρα… καπου στη μεση του λαιβ καπως εφτιαξε λιγο αλλα το κακο ειχε γινει…
ειναι κριμα, πραγματικα…

Μέτρια προσέλευση κόσμου, πολύ καλός ήχος, εξαιρετική απόδοση…γενικά φοβερό λάιβ!

Once in a lifetime εμπειρια!

Τρομερα θετικη ενεργεια απο τον Neal και τους υπολοιπους. Ο κοσμος αρκετουτσικος, περιμενα λιγοτερους αλλα μαλλον ο portnoy βοηθησε ως “κραχτης”. Προγκ πανδαισια και τα λοιπα…

Μονο αρνητικο οπως ειπωθηκε και παραπανω, ο ηχος. Δεν νομιζω οτι ηταν θεμα χωρου, αλλα μιξης, αφου τα τυμπανα ηταν στο θεο (αναμενομενο μεν, παραλογο δε) και ο κιθαριστας ειχε μεταλ ηχο (why???) που σε αρκετα σημεια λασπωνε.

Highlight της βραδιας για μενα το we all need some light και τo μερος απο το “?”

ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ να πηγε καλα για τους διοργανωτες γιατι σειρα (θα επρεπε να) εχουν οι Flower Kings!

λοιπόν πήγα γνωρίζοντας τα ελάχιστα για Morse, αλλά τι να λέμε τώρα, μάλλον ήταν η συναυλία της χρονιάς. Εκπληκτικός καλλιτέχνης, όχι μόνο γιατι παίζει κιθάρα, πλήκτρα, ντραμς (!!!), τραγουδάει, συνθέτει, γράφει στίχους κλπ, αλλά γιατι επαιζε από την ψυχή του. Χοροπήδαγε σαν κατσίκι όλη την ώρα, τα έδωσε όλα, 2.30 ώρες μουσικής πανδαισιας…

Φοβερός ο Portnoy, έδωσε ρέστα κ απέδειξε πόσο μεγάλος νραμερ είναι. Η υπόλοιπη μπάντα πολύ καλή, δεμένη και με πολύ καλη παρουσία…

τέτοιες συναυλίες αναδεικνύουν το μεγαλείο της μουσικής, αλλά και των πραγματικών καλλιτεχνών που σέβονται τα χρήαματα που δίνει ο κόσμος για να τους δει.

στα μειον ο κακός ήχος στην αρχή, κατόπιν έφτιαξε λίγο…

ΥΣ τους ξαναέβλεπα για πλάκα…

Καταπληκτικός ο Neal όπως αναμενόταν και σχετικά λίγος κόσμος, όπως αναμενόταν επίσης. Τι να λέμε, ας είναι από τις συναυλίες που θα φέρουν σύγχρονα prog rock συγκροτήματα πιο συχνά στους συναυλιακούς χώρους. Ήχος μέτριος για τα δεδομένα του Morse, αλλά όχι και τόσο κακός ώστε να μην αποδίδεται αυτό που γινόταν στην σκηνή. Highlights το Testimony Suite, το Temple of The Living God και το We All Need Some Light.

Οι αντιδράσεις και ο ενθουσιασμός με βάση τα συναυλιακά δεδομένα στην Ελλάδα, όσον αφορά τις προγκ συναυλίες, ε ήταν όπως πρέπει. Προγκ ον καταστάσεις !

Riverside και Swans οι συναυλίες της χρονιάς ως τώρα. Πάρα πολύ καλή και η χτεσινή, παρ’ όλα αυτά. Συμφωνώ απολύτως ότι είδαμε στη σκηνή έναν άνθρωπο ευτυχισμένο, να τα δίνει όλα και να χαίρεται από τα βάθη της ψυχής του. Αυτό ανεβάζει το performance αυτομάτως, γιατί του δίνει συναίσθημα.

Όσον αφορά στον ήχο, θα μπορούσε να έχει γίνει και στο Gagarin και να είναι καλύτερος ο ήχος :), αυτό απλά. Το Fuzz έχει ταβάνι στον ήχο, τέλειος δεν πρόκειται να είναι ποτέ όσο έχει αυτά τα κωλοτσιμέντα στους τοίχους του. Χτες τρωγόταν, στην αρχή ήταν μάπα και μετά έγινε καλούτσικος.

Και εις άλλα με υγεία, ελπίζω κι εγώ να μην μπήκαν μέσα οι διοργανωτές και να ακολουθήσει ο Wilson με το προσωπικό του σχήμα κάποια στιγμή :p.

Θα μπορούσα να πω πάρα πολλά. Τα περισσότερα εξ’ αυτών θα τα διαβάσετε αργότερα στην κεντρική.

Θα προτιμήσω να μείνω με την ανάμνηση κάποιων τραγουδιών και του εγκάρδιου ευχαριστώ που εισέπραξα από τον Neal πριν το live. Για όσους ξέρουν.