Need - Norchestrion: A Song For The End (12-1-21)

Ίσως, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά!

1 Like

Φοβερο το αλμπουμ … μακαρι να πανε ακομα καλυτερα και να τους ανακαλυψει παραπανω κοσμος … Το αξιζουν με τοσο καλη μουσικη που παραγουν…

6 Likes

Εγώ όπως θυμάστε είμαι πολύ πρόσφατος ακροατής τους . Είμαι ακόμα σε honeymoon μαζί τους και ενθουσιασμένος με τη μουσική τους ( ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει τα 2 πρώτα , μόνο Orvam & hegaiamas εναλλάξ ) . Αυτή η φωνή που οπότε γουστάρει ακούγεται W. Dane ή R. Alder σε συνδυασμό με τον σπουδαίο κιθαρίστα τους και τα κολλητικά ( αρκετά εθνικ ) lead του είναι ό,τι χρειαζόμουν στο 2ο λοκνταουν

Τελείωσα την πρώτη ακρόαση , φανταστικό και αυτό . Και αυτά τα κλεισίματα δίσκων που κάνουν είναι tenor

10 Likes

Αν και τους έμαθα το 2014 όταν βγήκε το Όρβαμ (Όρυαμ;;), ούτε εγώ έχω δώσει πολλή έμφαση στα πρώτα δύο άλμπουμ. Τα ‘‘Songs’’, πάντως έχουν απίστευτη καλλιτεχνική συνέπεια και μουσικό πλούτο. Αν και ακόμη δεν μου φαίνεται, αισθάνομαι πως και το τρίτο κομμάτι θα έχει τα δικά του στοιχεία που θα το ξεχωρίσουν από τους προκατόχους του…

Για αρχή, όμως, σίγουρα έχω ξεχωρίσει το βρωμόμπασο στο Circadian…

2 Likes

Εγω ξεκινησα να τους ακουω εφοσον τους ειδα στο live των Disturbed το 2019 :blush:

3 Likes

Είμαι στην πρώτη ακρόαση, δεν τον έχω τελειώσει, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται κιόλας, για να βγάλω συμπέρασμα.

2 Likes

Στην 4η εγω… μιλαμε σιγουρα για εναν εξαιρετικο δισκο. Ειναι νωρις για συγκρισεις και ετυμηγοριες, αλλα αυτο που ακουω ειναι παρα πολυ καλο. Οι δυνατες στιγμες του δισκου ειναι πολυ ξεκαθαρες και πολυ δυνατες. Απο tracks μεχρι στιγμης ηδη θεωρω πολυ δυνατα τα avia, nemmortal, bloodlux, norchestrion και circadian (5 tracks ηδη με τον δισκο να εχει 9, καλα παμε). Το 19λεπτο ananke δεν το εχω … μεταβολισει ακομα, ισως επειδη απο τις ακροασεις ως τωρα μονο μια ηταν με φουλ προσοχη στη μουσικη στις υπολοιπες ασχολιομουνα και με κατι αλλο (ειμαι απο τους τυχερους που ακουνε μουσικη και στη δουλεια) αλλα πιστευω οτι και αυτο θα ειναι απο τις κορυφες του δισκου. Πολυ ωραιο κλεισιμο το kinwind.

3 Likes

Ρε παιδιά, είναι ιδέα μου ή το νέο εξώφυλλο παραπέμπει, αρκετά αφαιρετικά, στις παχιές ρυτίδες του γέρου στο Orvam? Αυτό το τρίγωνο στη μέση είναι η μύτη, και τα ‘‘άκρα’’ που ξεκινάνε από αυτά θυμίζουν τις γραμμές των μήλων του προσώπου (κοινώς μάγουλα) και τις γραμμές κάτω από τα μάτια (κοινώς σακούλες)… Θα ήταν γαμάτο αν επιβεβαιωθεί και δεν είμαι μόνο εγώ που τριπάρω.

2 Likes

Καλα το Ananke θελει μερες ακροασης για μια ολοκληρωμενη αποψη

2 Likes

Ολοκλήρωσα πρώτη ακρόαση κι εγώ και έχω αρκετά θετική εντύπωση. Συμφωνώ για το Ananke, δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου τώρα. Το album έχει πολύ υλικό και θέλει ακροάσεις.

4 Likes

Ζω σε καθεστώς επαναλαμβανόμενων ακροάσεων.

Θέλω να γράψω κάποια πράγματα, αλλά πρέπει να μαζέψω το σαγόνι από το πάτωμα πρώτα…

6 Likes

Δεν το βλεπω… με αυτο που βγαλανε :sunglasses:

1 Like

Έχει κάποια εκπληκτικά κομμάτια, είναι ένα επικό κλείσιμο για την τριλογία (αν είναι όντως κλείσιμο, κι είναι όντως τριλογία), αλλά δεν θα το έβαζα πιο ψηλά από τους προκατόχους του. Θα ήθελα να έχουν βάλει περισσότερες λεπτομέρειες (βλ. φωνητικά της Σταυρίδου στο Tilikum), για να ανέβει ένα τσικ το κάθε κομμάτι.

1 Like

Θελω ενα σχόλιο για drums και μπάσο. Νομίζω σε αυτό το δίσκο έχουν παίξει τεράστιο ρόλο, και η μίξη βοηθά πολύ να ακούγονται ακόμη καλύτερα.

4 Likes

Καλά, όχι ότι στα προηγούμενα δεν έκαναν τον ήχο τιτάνιο. Εδώ είναι πιο in your face με κομμάτια όπως το Avia και Circadian. Εξαιρετικό ρυθμικό σέκσιον, και αυτά τα δύο κομμάτια είναι δώρο για εμένα που είμαι από αυτούς τους γραφικούς που φωνάζουν στα live ‘‘ΠΑΙΞΕ ΡΕ ΒΙΚΤΩΡΑ ΜΠΑΣΑΡΑΑΑ’’

3 Likes

…και κάπου στις δέκα και μισή χθες βράδυ, ξεκινάω με Οrvam, μετά Hegaiamas και καπάκι Norchestrion. Ένα θα πω και καλημέρα σας.

Οι Need είναι παγκόσμια δύναμη στο χώρο.

7 Likes

Με τις πρώτες ακροάσεις Μ αρέσει πάρα πολύ norchestrion κ circadian.το 18λεπτο θέλει χρόνο

1 Like

Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι τα πλήκτρα έχουν κάνει step up. Για drums και μπάσο θα χρειαστώ ακροάσεις.

Εμένα πάλι τα πλήκτρα μου φαίνονται ίδια με πριν. Τι χάνω;

Εγώ παιδιά κρατούσα μικρό καλάθι πέρα από όσα γράφατε, οκ ήμουν σίγουρος ότι θα είναι ένας ακόμα πολύ ποιοτικός δίσκος αλλά είχα τις επιφυλάξεις μου, δεν ξέρω αν θα το γράψω καλά (το έχω ήδη σβήσει 3 φορές) απλά ήθελα κάτι παραπάνω από ένα Orvam pt3 (στα αυτιά μου το hegeiamas είναι καλύτερο του Orvam αλλά παραμένει το Orvam pt2), ναι κλείνει η τριλογία αλλά περίμενα να δω μέχρι πού μπορούν να το πάνε.

Ε και τελικά μου γάμησαν το σπιτάκι και μου έβαλαν όλες τις επιφυλάξεις στον πάτο μου :sweat_smile: :smiling_face_with_three_hearts: , χθες 4 τα ξημερώματα να ακούω το 20λεπτο, κρατήθηκα εκεί που τραγουδάνε “a song before the end” αλλά στις μέρες που καρτερώ απλά λύγισα.

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ δίσκος, τεράστιο προγκ, έτσι απλά. Υπέροχη μουσική, από αυτές που ακούς και θες να τις μοιραστείς με κάποιον εκείνη την ώρα πριν τελειώσει καν το κομμάτι, ερμηνεία Βογιατζή ρε, από το παιδάκι που τραγουδούσε “I’m a bad boy, you’d better believe it, I’m a bad boy, take it or leave it” με τους Wheelrunner λίγο πριν βγει ο θεός του (Oliva μωρέ) στη σκηνή να με κάνει τώρα να ανατριχιάζω με το “I’ve become so dark, so dark and sinister” βγαλμένο από τα σωθικά του, κιθαράρες Ραβάγια, τι έκανες πάλι εκεί ρε Ραβάγια, το μπάσο, μλκ μου ΤΟ ΜΠΑΣΟ, μπήκε το Circadian και νόμιζα άκουγα το μπάσο του Astronomy των Crimson Glory (τον παίζω με το μπάσο του Astronomy των Crimson Glory) πλήκτρα από άλλον πλανήτη, οκ έχεις βγάλει 2 ΔΙΣΚΑΡΕΣ, θα βγει η 3η για το κλείσιμο, λες πού θα το πάνε, τελικά το πήγαν όσο αλλού γινόταν ώστε να είναι ΚΑΙ το 3ο κομμάτι του παζλ αλλά ΚΑΙ ένα κομμάτι μόνο του.

Orvam < Hegeiamas . . . . . [ -------- ] . . . . . . Norchestrion

Ο Ραβάγια στην ερώτηση για πιθανό τέλος είπε ότι δεν είναι τώρα η ώρα να τα συζητάμε αυτά, ακριβώς η απάντηση που περίμενα και ήθελα.

Αλλά, αν ένα συγκρότημα επιλέξει να κλείσει τον κύκλο του και να ανοίξει άλλους, είναι πραγματικό δώρο θεού (του Oliva λέμε) αν αυτό γίνει με ένα έργο σαν το Norchestrion.

∞ / 10, μετά από 3 ακροάσεις, στην πορεία μπορεί να κερδίσει πόντους.

16 Likes