Negură Bunget - Om

δεν ειναι λιγες οι φορες που το συγκεκριμενο εχει ποσταριστει στο φορουμ, ειτε στα εξωφυλλα, ειτε στους δισκους που λιωνουμε αυτο το καιρο, ειτε στο δισκαρες που προτεινουμε στους συμφορουμιτες, ειτε απο το ΜΠΑΝ, ειτε απο το Ντεθστερ ακομα κι απ’ το μανο(!).
θα μου πειτε ειναι 2009 ρε βλαμενε, τι δουλεια εχει αυτο εδω τωρα. θα απαντησω λεγοντας οτι με αυτο το τροπο ενα μεγαλουργημα των 00ς θα φτασει στ’ αφτια καποιονων που ετυχε μην το παρουν χαμπαρι, διοτι αυτο το αλμπουμ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ! δεν πρεπει να ξεφυγει απο κανεναν που σεβεται εστω και στο ελαχιστο τον εαυτο του.
ειναι το 4ο εφελ των Ρουμανων και στη πραγματικοτητα το πιο φλογερο συνθετικα αλμπουμ τους.
εξωφρενικα πανεξυπνες ιδεες, φανταστικη ροη, ψυχεδελιες( χα, ομ!) και ατμοσφαιρες συνθετουν ενα παραληληρμα μουσικης πανδαισιας. φτανοντας στο Conoas Terea Tăcută, οι εικονες ειναι πολλες, το συναισθημα φορτισμενο, μια παραγωγη που καταπιανει το φιλιν που θελουν να βγαλουν οι ρουμανοι απ’ τα χειλια. δε ξερω πως ειναι λαηβ, αυτοι που πηγαν ροντμπερν λογικα θα γουσταρανε, ας γραψουν και κατι.

O φιλος ΝοMisteraki τα λεει πολυ ωραια!
Μια μπαντα που ξεκινησε απο το Black Metal απο αλμπουμ σε αλμπουμ προοδευε και μας χαρισε το
εν λογω αριστουργημα πριν 3 χρονια.Κρατωντας μια επαφη με το Black,οι ΝΒ δημιουργησαν ενα
πανεμορφο δισκο που δεν χωραει σε στεγανα και δεν απευθυνεται μονο σε μπλακμεταλλαδες.
Το μεγαλυτερο ατου του δισκου δεν ειναι ουτε η απιστευτη παραγωγη,ουτε οι τελεια δομημενες και
αψογες συνθεσεις.Ειναι αυτη η ατμοσφαιρα που σε ταξιδευει εκει στα δαση της πατριδας τους
να αναζητας τον Βλαντ !
Για οσους θελουν μια πρωτη επαφη με την μπαντα 3 λινκ απο βιντεο που περιεχουν και μερικα καθημερινα
και κοινοτυπα τοπια απο την Τρανσυλβανια τιγκα στο μπετο και την μιζερια.

Primul OM : http://www.youtube.com/watch?v=n6vdbSU7SMM
Cunoasterea Tacuta : http://www.youtube.com/watch?v=g-unLZ1cgto
Norilor http://www.youtube.com/watch?v=tTbfekqfEI0&feature=related

σωστος κι ο κοσμας αλλα καλυτερα η πρωτη επαφη να γινει με το αλμπουμ κατευθειαν, γιατι εχω πιασει τον εαυτο μου οταν ακουει μεμονομενα κομματια, να χαλα το σκηνικο και την ροη του(καθε αλμπουμ), και ειδικα σε αυτο το δισκο δεν πρεπει να γινει αυτο.

Πριν καμια δεκαετια, οταν ο/η/το Isis ηταν χωμενος στο Underground ειχε ανοιξει αλληλογραφια με μια μπαντα απο την Ρουμανια απο την οποια απεκτησε τα Zirnindu-sa (σε κασετα παρακαλω ε) & Sala Molksa. Oπως καταλαβατε αυτη η μπαντα ηταν οι Negura Bunget. Απο τοτε περασαν τα χρονια, ο υπογραφων ξεκοψε (δυστυχως) απο τη φαση του underground, καταχωνιασε τα παραπανω σε ενα συρταρι και ξεχασε τους- και τοτε ιδιαιτερα εναλλακτικους- Negura Bunget.

K σημερα διαβαζει για το αλμπουμ τους με την επωνυμια Om…και διαβαζει τα κολακευτικα σχολια…και ψαχνει στο δικτυο και παντου βλεπει την αποθεωση… Κ ξαναθυμαται την μπαντα και περιμενει να κατεβει το αλμπουμ… K ξερει οτι θα μεινει με το στομα ανοιχτο…Κ σιγουρα θα ψαξει να το βρει και αυθεντικο…

Σωστα τα λεει ο threadstarter.Καλυτερα ακουστε το αλμπουμ ολοκληρο !

Isis το OM ειναι το απωγειο τους και δυστυχως δεν προκειται να υπαρξει συνεχεια μιας και τα σπασανε
τα μελη μεταξυ τους.Τα ιδρυτικα μελη φυγανε απο την μπαντα…

H μπάντα συνεχίζει πάντως. Ίδωμεν.

O Negru είναι καθυστερημένος αν πιστεύει ότι μπορεί να συνεχίσει μία μπάντα στην οποία συνθετικά δεν έχει προσφέρει τίποτα παρά μόνο τα drums. Και αν το προσπαθήσει δηλαδή θ’ αποτύχει γιατί κανείς δεν πρόκειται να τον πάρει στα σοβαρά. Κατάφερα ευτυχώς και τους είδα στο τελευταίο live τους και παρά τις αντιρρήσεις του Karban, ήταν πολύ δυνατοί. Το παραπάνω είναι άνετα μέσα στους 10 αγαπημένους μου δίσκους γενικά.

μπαν, θα τους δω κ τον αύγουστο κ θα μεταφέρω εντυπώσεις/συγκρίσεις. Αν και φυσικά κι εγώ κρατώ μικρό καλάθι…
Το Ομ είναι δισκάρα ναι!

Ο άκυρος:

Συνέχεια ξεχνάω να το ακούσω.

Κατεβαίνει:oops:

Συνεχίστε…:roll:

ο θρεντσταρτερ εχει απολυτο δικιο(σπανιο αυτο)
ευχαριστω σεμνα και ταπεινα τον ΒΑΝ που μας διδαξε.

μην τον ευχαριστεις ρε, το παιρνει και πανω του.
ασε που κρυβει και πραματα το πασοκακι.

Ναι αλλά ακούστε και κανά πρώιμο Negura να στρώσετε, το δεύτερο μισό του Maiastru Sfetnic είναι ένα σπασμωδικό μεγαλείο με μελωδίες σαν του Om. Επίσης 'N Crugu Bradului για όποιον δεν έχει τσεκάρει είναι επίσης εκπληκτικό απλά δεν έχει την δομή του Om με την κλασική ροή δίσκου-κομμάτια. Πιο δύσπεπτο. Αν συμβούν τα παραπάνω σας στέλνω το In Miaz de Negru από το Zirnindu για να ψηθείτε και γι’αυτό.

Καλησπερίζω.

Σκέφτομαι να αγοράσω την box έκδοση των 3 πρώτων cd ωστόσο επικρατεί ένα χάος και μια αναστάτωση στο διαδίκτυο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρω αυτό που θέλω. Βλέπω ότι κυκλοφορύν 2 εκδόσεις. Μία του 2004 limited στα 500 και μια του 2005 limited στα 1000. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω ποιες απο τις 2 εκδόσεις είναι αυτή που έχει μέσα 6 CD. Υπάρχει κάποιος που το έει στην κατοχή του να με διαφωτίσει?

Δεν έχει βγει έκδοση με 6 cds, και τα 2 releases ήταν 3 cds με τις 4 πρώτες κυκλοφορίες (Sala Molksa και From Transylvanian Forest είναι στο ίδιο cd).

Α το έχεις χτυπήσει ήδη… 8)

Έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι. Απλά εδώ:

http://www.play.com/Music/CD/4-/7976997/Boxset/Product.html

κι εδω:

αναφέρει 6cd και μπερδεύτηκα.

Η έκδοση που έχεις φωτογραφία είναι η πρώτη του 2004 ή η επανέκδοση?

γιεπ.

τις επανεκδοσεις τις εχω δει μπαουελ, ειναι ομορφες, αλλα πολυ τυποποιημενες.

Αυτό που λες εσύ tasosgeo είναι του 2008 στα 500 κομμάτια πάλι από την prophecy

(τώρα έμαθα για την ύπαρξη αυτής της κυκλοφορίας κι εγώ, δεν το 'χα ψάξει)

Στις 30 του μηνός στο Χάρλευ μπαρ στα Λαδάδικα στην Θεσσαλονίκη…

http://rocking.gr/livedates-info3988.php

Όπως ακριβώς ειπώθηκε και πιο πανω (από BAN νομίζω;) οι NEGURA BUNGET δεν είναι μόνο το Om. Το Om αν μή τι άλλο είναι το πιο “άλμπουμ” που έχουν βγάλει μάλλον, είναι πιο σαφές, πιο συγκεντρωμένο, έχει περισσότερη δομή, είναι το μόνο που μπορείς να πείς ότι έχει κομμάτια.
Ωστόσο οι ατμόσφαιρες του maiastru και του 'n Crugu, σε folk ambient (κακός όρος αλλά τεσπά) φάση είναι αξεπέραστες. Η μουσική είναι πολυεπίπεδη, με απίστευτες ενορχηστρώσεις, ήχος παρά μουσική, οι συνθέσεις προωθούνται, δεν χτίζονται (δλδ δεν υπάρχει πάντα σαφής δομή κομματιών) γενικά υπάρχει ένα συναίσθημα απίστευτο που δεν πιάνει το Om ακριβώς επειδή το om είναι πιο “μουσική”.

Τελικά ρε παιδιά θα πάνε Θεσσαλονίκη ή όχι, γιατί έχω μπερδευτεί; Στο θρεντ με τις συναυλίες κάποιος με γείωσε.

Πάντως παίζουν έξω, θα παίξουν νομίζω στάνταρ Hellfest. Πάτε, εμπειρία.

Στο myspace τους πάντως το έχουν γραμμένο ότι θα παίξουν. Τι άκουσες εσύ ?