Neil Gaiman

Είχα διαβάσει το Coraline ενόψει της ταινίας και τώρα είμαι στη μέση του The Graveyard Βοok. Κατέληξα στο ότι ο Gaiman είναι θεούλης. 'Εχετε διαβάσει?

More info please.

Μόνο το eternals δυστυχώς, το οποίο είναι καταπληκτικό.
Και καμιά 40-50 τεύχη του sandman.
Το marvel 1602 επίσης τώρα που το θυμήθηκα.

Τι προτείνεις εκτός από το coraline?

Τα δύο βιβλία που ανέφερα μου δίνουν την εντύπωση ότι θα μπορούσε να τα είχε γράψει ο Burton εάν ήταν συγγραφέας. Ενδεικτικά αναφέρω την υπόθεση του 2ου :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Nobody Owens, known to his friends as Bod, is a normal boy.

He would be completely normal if he didn’t live in a sprawling graveyard, being raised and educated by ghosts, with a solitary guardian who belongs to neither the world of the living nor of the dead.

There are dangers and adventures in the graveyard for a boy-an ancient Indigo Man beneath the hill, a gateway to a desert leading to an abandoned city of ghouls, the strange and terrible menace of the Sleer.

But if Bod leaves the graveyard, then he will come under attack from the man Jack–who has already killed Bod’s family. . . [/SPOILER]

Απ’ ότι είδα έχει ασχοληθεί και με κόμιξ αλλά δεν το έχω ψάξει.

θα κανω ποστ-ποταμο για Γκεημαν συντομα,με τα παντα ολα μεσα,διοτι ειναι ενας απο τους 2-3 συγγραφεις που αγαπησα απο μικρος στο χωρο,εχω διαβασει μαλλον οτιδηποτε εχει βγαλει και γενικα ειμαι φανμποης αρρωστος…:smiley:

Λοιπον,μιας και μιλαμε για τον Γκεημαν,ας πω ενα δυο πραματακια μηπως καποιος θελει να ασχοληθει παραπανω…
Ok,o Gaiman ειναι κατα εμε,ενας απο τους μεγαλυτερους συγγραφεις του χωρου,που ξεπερναει τα ορια του κομικ,οπως και ο Μουρ και μπορει να αγγιξει ενα πιο ευρυ κοινο…

Αγγλος,ολοι προφανως που τον γνωριζουν,ενα πραμα ξερουν πως εχει γραψει σιγουρα:Sandman Ο Μορφεας…ο Σαντμαν ειναι οντως για μενα το καλυτερο εργο του,ενα επος 75 τευχων,οπου μεσα σε αυτα βλεπουμε την ιστορια του Μορφεα,ενος εκ των Εndless,μιας οικογενειας που υπαρχει απο την αυγη του χρονου και του τοπου,μελη της οποιοας ειναι η Μοιρα,ο Θανατος,ο Ποθος,η Καταστροφη,η Τρελα,η Απογνωση και φυσικα ο Μορφεας…ετσι,μεσα απο αυτη την ιδιομορφη οικογενεια,ξετυλιγεται ενα επικο ταξιδι,που συνδιαζει τρομο,στα πρωτα τευχη,ομως οσο περναει ο καιρος,κοντα στο 4-5 τευχος ο Μορφεας μπαινει στο καλουπι που θαυμασαν ολοι,δλδ γινεται ενα κομικ στοχαστικο και φιλοσοφικο περι ζωης,θανατου,υπαρξης και ανυπαρξιας,κρατωντας ομως τα Horror στοιχεια για ορισμενες ταιριαστες στιγμες…
Μεσα στο κομικ επισης,εμφανιζονται παρα πολυ χαρακτηρες θρησκευτικοι και μη,θεοτητων και υνητων,οπως πχ ο Λοκι,ο Θορ,ο Σεξπηρ(πολυ ειναι αυτοι που θεωρουν οτι μεσα απο το συνολικο εργο του Σαντμαν,ο Γκεημαν αποδυκνυει οτι ειναι ο ιδιος,οτι πιο κοντινο στον Σεξπηρ εχει υπαρξει μετα το θανατο του,παραδοξως απο τον χωρο του κομικ…),η ανουμπις,ο Εοσφωρος-και μεγαλη νεμεσις του ηρωα-,οπως και παρα πολυ αλλοι…Σε καθε τευχος,ή ανα καποια τευχη ο σκιτσογραφος αλλαζε και ετσι το ταξιδι του Sandman γινεται ακομα πιο συναρπαστικο,μιας και ο καθενας φερνει το σχεδιο του,εχοντας παντα σταθερα τον Γκεημαν να ‘‘κενταει’’ διπλα στο σεναριο…

Τα κομικ του Sandman υπαρχουν σε τομους,11 για την ακριβεια,σε καθε κομιξαδικο,σε καλες τιμες…ο πρωτος ειναι ο πιο διαφορετικος απο ολους,μιας και το στοιχειο του τρομου υπερεχει του στοιχειου της φιλοσοφησης,αλλα και παλι,κανει μια καλη εισαγωγη στον κοσμο του μορφεα…πρωσοπικος αγαπημενος,ο 3ος μαλλον,ο οποιος περιεχει μια διασκευη στο Midnight summer dream του Σεξπηρ και εμπλεκει τον αγγλο συγγραφεα με τον Μορφεα,μια συναντηση τους πριν ανεβει το εργο στο σανιδι…η ιστορια κερδισε το 91 το World fantasy award,οντας νομιζω το πρωτο κομικ που το εκανε,ξεσηκωνοντας και το ακροατηριο…

Τεσπα,πλην αυτων των τευχων,ο Γκεημαν εχει γραψει και 3-4 σπιν-οφ της σειρας,οπως και 2 νομιζω κομικ σχετικα με την μικρη αδερφη του Μορφεα,τον Θανατο,ισως την πιο αγαπημενη και απο πλευρας κοινου και απο τον ιδιο τον Μορφεα προσωπικοτητα σε ολη την σαγκα…Κλεινοντας για τον Sandman,να πω ξανα πως ειναι ενα κομικ-επος,απο αυτα που τιμουν το ειδος και το κανουν να υπερβαινει το μεσο,πλουσιο σε φιλοσοφηση περι παντων,τραγικοτητα,λυρισμο,γραφη που οποιος το διαβασει θα απορησει με την ποιητικοτητα της,πραγματοποιωντας ενα ταξιδι περα απο το χωρο και το χρονο,μεσα στα ονειρα,ικανο να μαγευσει και τον πιο δυσπιστο…επισης,να πω μονο-ισως επρεπε να το ειχα πει πιο πριν-,πως ο Sandman,η ανθρωπινη μορφη του δλδ(εχει παρει και μορφη γατας πχ) και αυτη που δλδ χρησιμοποιησει σχεδον σε ολο το κομικ,ειναι φτυσος ο Μερφυ των Μπαουχαουζ-ισως και ο Ρομπερτ Σμιθ θα πει καποιος,των Cure-,οχι τυχαια,αλλα με επιλογη του Γκεημαν,οπως και ο Θανατος φτυστη η Σιουξι Σιουξ…η επιρροη που ειχε ο Σαντμαν στην Γκοθ κοινοτητα ηταν τεραστια,μιας και ας μην το κρυψουμε,το κομικ ‘‘βρωμαει’’ γκοθιλα απο μακρυα…στυλιστικα σχεδον τα παντα παραπεμπουν σε γκοθικ,οπως και οι περρισοτερες αμφιεσεις των χαρακτηρων…


Βσκ αυτα με τον Σαντμαν,θα ηθελα να πω και πιο αναλυτικα πολλα πραματα,αλλα μην το ξεφτυλισω,αν ποτε ψηθει κανεις μιλαμε εδω για απορειες πχ:) και γνωμες…

Ομως ο Γκεημαν τελικα δεν ειναι μονο ο Σαντμαν…εχει γραψει πολλα πραματα ακομα,εχει ασχοληθει με ταινιες,εχει εχει εχει…θα κανω αργοτερα αλλο ποστ,με την υπολοιπη δουλεια αυτου του γιγαντιαιου συγγραφεα,γτ δεν προλαβαινω τωρα…

τον Neil Gaiman τον εμαθα μεσα απο τις συνεργασιες του με τον μεγαλο Dave mckean!<-----δειτε οπωσδηποτε δουλειες του και θα αναγωρισετε πολλες απο αυτες8).
καποια παραμυθια που εχει γραψει ο gaiman και εικονογραφησει ο mckean.
με την ευκαιρια να μαθουμε περρισοτερα για τον gaiman:)

τεχνη=sandman

διαβασα χθες το NEVERWHERE ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ παρα πολυ καλο… μηπως ξερετε αν εχει βγει κανενα αλλο εδω περα στο ελλαδα? οπως το σαντμαν πχ (που απ’οτι καταλαβα πρεπει να γα**ει…)

Ολα υπαρχουν στην Ελλαδα,στα γνωστα κομιξαδικα…

thnx man…:thumbup:

Έχω τα Eternal Nights και Death: The time of your life απο τον συγκεκριμένο, ενώ έχω διαβάσει και το μισό Caroline. Πολύ ωραίος τρόπος γραφής ενώ απο το σκίτσο του μου αρέσουν πολύ τα χρώματα που χρησιμοποιεί. Λογικά θα τσεκάρω κάποια στιγμή και άλλα έργα του.

:pΔεν τα σκιτσαρει αυτος βρε,μονο κειμενα γραφει…διαβασε Sandman να πορωθεις εκει καλα,αμα σου αρεσουν τα παραπανω!!:)πολυ μπροστα…

Τι να πεις για το Sandman, με καλυψε ο Lupin.
Απιστευτο κομικ, εχει ατμοσφαιρα, εχει προβληματισμο, εχει χιουμορ, εχει μαυριλα, εχει χαρακτηρες που δεν περιμενες να δεις και τους βλεπεις οπως δεν θα περιμενες ποτε να τους δεις!
Και συμφωνω απολυτα οτι ο Gaiman, οπως και ο Moore, μπορουν να αγγιξουν ενα πιο ευρυ κοινο.

Τωρα, οσον αφορα τα υπολοιπα που εχει κανει ο Gaiman, μου αρεσαν πολυ οι ταινιες Stardust και Coraline που ειναι μεταφορες βιβλιων του αλλα δεν ετυχε να τα διαβασω οποτε δε ξερω αν υπαρχουν διαφορες. Καποιος που εχει ασχοληθει ισως μπορει να πει περισσοτερα.

Ενα βιβλιο που πιστευω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο της ατμοσφαιρας και του τροπου γραφης του ειναι το Smoke and Mirrors. Ειναι συλλογη απο συντομες ιστοριες και το συνιστω σε οποιον δεν εχει ασχοληθει, καθως και για μενα ηταν το 1ο βιβλιο του συγκεκριμενου συγγραφεα που πηρα στα χερια μου χωρις να ξερω τιποτα για αυτον και με εντυπωσιασε αμεσως. Μεσα απο ολες τις ιστοριες του σιγουρα υπαρχουν καποιες που θα σου μεινουν καρφωμενες στο μυαλο.

Επισης το Good Omens πιστευω θα αρεσει ιδιαιτερα σε οσους εχουν διαβασει Terry Pratchett αφου το εχουν γραψει μαζι. Ειναι πανεξυπνο, αστειο, βαζουν και οι 2 συγγραφεις το στιγμα τους και μιλαει για το τελος του κοσμου, το μπερδεμα στο μαιευτηριο με τη γεννηση του αντιχριστου, τους 4 Καβαλαρηδες της Αποκαλυψης, τον Death οπως τον ξερουν οσοι εχουν διαβασει Discworld και πολλα αλλα ομορφα…

Παιζει να γινει και ταινια αλλα εχει παρει ενα σωρο αναβολες απο το Hollywood και οπως λεει ο Pratchett: “The difference between me and Neil in our attitude to movie projects is that he doesn’t believe they’re going to happen until he’s sitting in his seat eating popcorn, and I don’t believe they’re going to happen.” :lol:

παιδες help Θεσσαλονίκη ψηλό έψαξα για τα τεύχη του σαντμαν αλλα το μονο που βρήκα ηταν αυτο

αυτα υπαρχουν? η τσαμπα ψαχνω…

Στο public (στο cosmos) σίγουρα έχουν sandman. Αλλά είναι οι ακριβές εκδόσεις.
Δες και στο play.com εαν αγοράζεις μέσω internet.

thnx man!!! (απο οτι καταλαβα δεν ειναι ελληνικες εκδοσεις ε? καλα ας τα βρω και ας ειναι και κινεζικα…:p)

Μου φαίνεται πως πρέπει να έχουν τις Absolute εκδόσεις, και είναι στα αγγλικά μιας και δεν νομίζω να έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

edit: και η φωτογραφία που έβαλες πριν είναι οι absolute εκδόσεις απ’ότι είδα και στη φωτογραφία του amazon (link)

edit2: τα absolute τα έχει και ο παπασωτηρίου.

εχω ψηθει απο καιρο για σαντμαν κλπ και απο οτι εχω καταλαβει κυριως μεσα απο τα λεγομενα σας μαλλον γκειμαν=κορυφη.εγω θελω να κανω δυο ερωτησεις ομως.
1.αυτη η εκδοση με σαντμαν που εχει βγαλει η ανουμπις ειναι απο την κανονικη σειρα ή απο τα spin-off που ειπε ο lupin?

2.πλην σαντμαν ποιο αλλο εργο του γκειμαν αξιζει να τσεκαρω?

Το endless nights που έχει στο site του anubis δεν είναι η κανονική σειρά.