Neil Young

Aπλά σε συζητήσεις,μου φαίνεται πως αναφέρεται πάντα μετά από Harvest,Freedom,Everybody knows…,After The Gold Rush,Tonight’s the night κλτ.

Το Freedom δεν το ‘χω ακουσει …Μονο το Rockin’ In The Free World.

Τοσο καλο ειναι;;;

Τι φαση του Neil;; Χαρντ σαν το Ragged Glory της επομενης χρονιας;;;

Ηard είναι και στα ίδια υψηλά επίπεδα!8)

Τον είδα χτες στο Hyde Park! Εντάξει έιναι θεός!!!

Στο τελευταιό κομμάτι το οποίο ήταν το A Day In The Life των Beatles, ξαφνικά βγαίνει και κάποιος άλλος στη σκηνή!8OΤσιμπήστε με ή ονειρεύομαι? Και ναι ήταν ο μεγάλος Paul McCartney και τραγόυδησε το κομμάτι μαζί με τον Neil!!! ΤΡΕΛΛΑ!!!

E, εισαι προκλητικος. :x

:moutza: :moutza: :moutza: :moutza: :moutza: :moutza:

Aλητεία!!!:x

Όχι, αντιθέτως είναι ο ορισμός του live ήχου των Crazy Horse.

Βάλτε το hey hey my my από αυτό το άλμπουμ (χαμηλά γιατί μπουκώνουν τα ηχεία :stuck_out_tongue: ) και δείτε το “τείχος του ήχου” που προσπαθούν τόσα χρόνια να μιμηθούν διάφοροι…

από το youtube απλά αδικείται…

ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ DVD

Παιδια, ξερεις κανεις που μπορω να βρω το Like A Hurricane απο το Rock In Rio;;;

Υπηρχε στο γιουτουμπ, αλλα επειδη κατι μαλακια πρεπει να 'κανε αυτος που το ανεβασε δεν υπαρχει πια.

Θες όλο το live; Να στο αντιγράψω αν είναι…

Ψηνομαι αγρια…

θα είσαι αύριο Rockwave? Αν ναι πέρνα από το περίπτερό μας να στο δώσω. Αλλιώς pm me…

Καλά νταξ όταν βγήκε στην σκηνή ο Paul McCartney δεν πολυκατάλαβα τι παίχτηκε και ακούω όλους τους αγγλους να τρελαίνονται και δίπλα μου τον mrmaiden να λέει όχι ρε π**** ο Paul McCartney !!! 8)8)8)8)

νταξ συγκίνηση τι να πω … είδα ένα σκαθάρι live στο σανίδι έστω και για ένα τραγούδι … :bow2::bow2::bow2:

edit: γιατί δεν δείχνει και την 1η εικόνα που έβαλα ??? :S:S:S

Ορίστε και το setlist από το Hyde Park

Setlist

Hey Hey, My My (Into The Black)
Mansion On The Hill
Are You Ready For The Country?
Everybody Knows This Is Nowhere
Spirit Road
Words
Cinnamon Girl
Fuckin’ Up
Mother Earth
The Needle And The Damage Done
Comes A Time
Unknown Legend
Heart Of Gold
Old Man
Down By The River
Get Behind The Wheel
Rockin’ In The Free World

Encore:

A Day In The Life

Και μερικές φωτογραφίες









Ρε σεις καθομουνα κι εβλεπα σημερα διαφορα βιντεα του Neil στο γιουτουμπι.

Το 'χα παρατηρησει κι αλλες φορες, αλλα τωρα που το θυμηθηκα ας το ρωτησω.

Ο Neil τα τελευταια χρονια εχει …φουσκωσει αποτομα.

Καλοφαγια ή εχει κανα προβλημα υγειας;;; :-s

Eβλεπα πριν λιγο στο MAD ενα countdown με political songs.

Σε καποια στιγμη πεφτει το Imagine κι επειδη εδειχνε βιντεο απο τη διασκευη του Neil στο κομματι, μιλησε και γι’ αυτον.

Τον χαρακτηρισε ασταθη πολιτικα και ειπε οτι τα τα αλμπουμ του απο το Freedom και μετα ηταν επιτηδες πολιτικοποιημενα, επειδη τον κατηγορουσαν γι’ αυτη την ασταθεια και ως “σωφρων ροκερ” (ετσι τον ειπε) επρεπε να το παιξει δηθεν για να διατηρησει καποιο προφιλ, ας πουμε.

Στο περιπου αυτα, γιατι δεν τα θυμαμαι κι ακριβως.

Στεκουν ολα αυτα ή κλασικες MAD μαλακιες;;;

Καποιος πιο παλιος ή καποιος που να εχει ασχοληθει με τη ζωη του Neil, ας εξακριβωσει.

Για την περιεργεια και μονο …η λατρεια για τη μουσικη του ειναι δεδομενη.

Τι κομματάρα το Thrasher…Aπό τα αγαπημένα μου.
Όπως και το I’m the Ocean…

Ξεθαβω μιας και εβαλα να ακουσω και παραλληλα απορω γιατι δεν υπαρχουν περισσοτερες απαντησεις σε αυτο το θεμα…

Ολως παραδοξως δεν εχω γραψει τιποτα για τον κυριο Young. Απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες, με σκεπτομενο και σωστο στιχο και ιδιαιτερο/προσωπικο ηχο. Πολλα κομματια του μου δημιουργουν μια μισονοσταλγικη-μισοταξιδιαρικη διαθεση κατι που εκτιμω αφανταστα! Και τι δεν θα εδινα για να τον δω ζωντανα προτου αποσυρθει. Για αυτο και ξενερωσα πολυ που δεν ηρθε φετος, παρα τις φημες.

Αγαπημενο αλμπουμ…Χμμμ. Μαλλον Rust Never Sleeps το οποιο παλευει στα ισια με Harvest. Καποια στιγμη πρεπει να δωσω περισσοτερη και στο After The Gold Rush. Επισης μου αρεσει πολυ το, ψιλοανισο, Freedom (με το υπερτατο Crime In The City) και επισης το Everybody Knows This Is Nowhere με το Cowgirl In The Sand οπου ο Νeil παραδιδει μαθηματα κιθαρας. Τελος, εχω ακουσει και το Ragged Glory το οποιο ναι μεν, εχει πιο ηλεκτρικο ηχο, αλλα ειναι δισκος που προτεινω ανεπιφυλακτα!

Αληθεια…Εχει ερθει ποτε Ελλαδα?

Υ.Σ. Χοπετο, το Thrasher ειναι κυριολεκτικα κομματαρα! Τι να λεμε τωρα…

ωραίος ο μάρσιαν.
λατρεύω neil young , αλλά η δισκογραφία του είναι τόσο μεγάλη και δεν έχω καταφέρει να ακούσω ό,τι έχει κυκλοφορήσει.:confused:
κάποια στιγμή ίσως το κάνω.
ένυγουέη, πάρτε και ένα νέο κομμάτι.και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πολλούς 65άρηδες που γράφουν τέτοιες κομματάρες:
Love And War

Το Love And War το ειχα ακουσει και εγω και σκεφτομουν αυτο που ειπες…Ποσοι 65αρηδες γραφουν ακομα τετοια κομματια?