Neil Young

πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ κανέναν.
και έχει καταφέρει τα τελευταία χρόνια να γίνει ιδιαίτερα αγαπητός στο indie κοινό, το οποίο όλοι γνωρίζουμε πόση απέχθεια δείχνει σε κάθε τι παλιό.
στην ελλάδα έχει κοινό.
άντε λοιπόν, φέρτε τον (wishful thinking?).

Στο indie κοινό είναι αγαπητός, γιατί προβλήθηκε ως ένας από τους πρόδρομους του grunge. Συν η συνεργασία με τους Pearl Jam για το Mirror Ball (το οποίο σπεύστε να ακούσετε) και το soundtrack για το Dead Man του Jarmous.
Kατά τ’ άλλα πολύ μεγάλος καλλιτέχνης, ναι, αλλά έχω να τον ακούσω καιρό. Μας φάγαν τα καινούργια!

ω ναι…:yes:
ειδικά εμένα πάντως με τη μανία που έχω να τσεκάρω όλα τα sites και τα blogs για dl καθημερινά, τα καινούρια με έχουν φάει όσο δε λέγεται…

Να’σαι καλά Martian. Πρέπει να παραδεχτώ ότι είχα πάρα πολύ καιρό να ακούσω Young. Αυτό που είπε ο The Horror για την ηλικία και το αν γράφουν και άλλοι πόσο μα πόσο σωστό είναι;;;

Πάω να λιώσω λίγο!!!

O παππους δεν εχει το θεο του ε.

Κι αλλο αλμπουμ λεει με τιτλο “Le Noise”.

Ρε πουστη, αυτος γραφει μουσικη γρηγοροτερα απ’ οτι εμεις την ακουμε. :lol:

επειδη δεν ειδα καμια αναφορα σε αυτο το αλμπουμ (πλυν του stargazer adonis)

TΡΟ-ΜΕ-ΡΟΣ δισκος.

δεν εχει το hype πχ του harvest αλλα για μενα ισως κ ναναι ο καλυτερος του απο τα 70s

ειδικα η Β’ πλευρα (κομματια 6-8 ) ειναι επος.

Οσοι θελετε γκαζια κ τσιτες κ σπασιματα , μην το τσεκαρετε καν.δεν ειναι για σας :wink:

άκουσε κανείς το νέο του δίσκο?

είναι μόνο αυτός και η κιθάρα του.ντάξει, δε φτάνει δίσκους του παρελθόντος, αλλά αν και αν και κοντεύει τα 65, παραμένει τόσο μοναδικός.
θαμπς απ μόνο σε αυτόν τον τεράστιο καλλιτέχνη.

χορρορ , μικρε ιντι πουτανιαρη :stuck_out_tongue:

το on the corner το εχεις τσεκαρει ?

:naughty:

η δισκογραφία του young είναι πραγματικά τεράστια.συνεπώς δεν έχω ακούσει όλους τους δίσκους του.τώρα, έχω ακούσει το on the beach.αυτό που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει.είναι solo δουλειά του?

sorry mπερδευτηκα αυτο εννοουσα

απλα ακουγα miles κ το μυαλο εφερε το on the corner πουναι δικο του :stuck_out_tongue:

πως σοτ φανηκε το ΟΤΒ ?

καταρχας το ακουσες χαλαρα κ ωραια η στην ξεπετα ? (σαν τα πιπινακια που χτυπας στη σχολη αλητη νεε ? )

ξεπέτα μόνο με τα πιπινάκια.όχι με τον neil young!
βασικά είναι ο πρώτος του δίσκος που άκουσα, και τον ανακάλυψα πριν από κάποια χρόνια τυχαία από το pitchfork…
από όσους δίσκους του έχω ακούσει, είναι ο αγαπημένος μου.
btw, το ομότιτλο το έχουν διασκευάσει και οι radiohead.

Ανέμενα με ενδιαφέρον τον νέο του δίσκο, κυρίως λόγω της συναργασίας του με τον Lanois. Αλλά παρά το γεγονός ότι αναμφίβολα υπάρχει μία διαφορετική ηχητική προσέγγιση, εντούτοις δεν βρήκα κάτι το εξαιρετικό συνθετικά. Λίγη σημασία έχει όμως αυτό, μιας και τέτοιοι καλλιτέχνες δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα και σε κανέναν.
Υγ. Συμφωνώ με awake για το On The Beach. Το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει στην καριέρα του.

λοιπον ακου τι λεω…θες να ερθεις σπιτι να ακουσουμε το βινυλιο που εχω αγορασει παρεα ?

θα σου στειλω pm που μενω για να βρεις το δρομο

οκ ? 8)

edit : cato ελα κ εσυ φιλε να γνωρισεις κ την παρεα μου.

δε θα με ξελογιάσεις τόσο εύκολα!
εγώ το έχω πάντως σε cd.8)

εγω αγορασα το βινυλιο παντως κ ακουγεται σουπερ.ειδικα η Β πλευρα ειναι επος.απλα λιγο δισκος-καταθλιψη.

εμένα μου βγάζει μια ευχάριστη μελαγχολία.και ξέρεις, γι’αυτό μ’αρέσει.είναι κάποιες στιγμές που θες να ακούσεις μόνο τέτοια πράγματα.εγώ ας πούμε σήμερα, μετά το χθεσινό live του gonjasufi, είχα σήμερα όρεξη μόνο για neil young και έτσι την έβγαλα τη μέρα.8)

αυτο που με πορωνει πιο πολυ απολα στον δισκο ειναι το εξωφυλλο.το βλεπεις κ καταλαβαινεις αμεσως τι θα ακουσεις.

ειναι δισκος για αυτο που λες,γλυκια μελαγχολια/comedown/ανασκοπηση παλιων καλων εποχων που περασαν κ χαθηκαν μεσα στον χρονο

δισκαρα.

Ωραιο το Le Noise!
φυσαει η γρια ακομη για τα καλα…!

To Le Noise δεν το έχω ακούσει.Το On the Beach πάντως σπέρνει,πολύ μεγάλο άλμπουμ.
Awake εντύπωση μου κάνει που δεν γουστάρεις άλλα άλμπουμς του.

δεν του εχω δωσει κ μεγαλη προσοχη

εχω πχ το harvest εδω κ χρονια κ καθεται

το 93 αγορασα το mtv unplugged του κ ενω μου αρεσουν καποια απ’τα 70s που παιζει

world on a string
mr soul
pocahontas

[SIZE=“4”]επη[/SIZE]

δεν επαθα κοκομπλοκ

μου αρεσει παρα πολυ το dead man

ταινιαρα κ τρομερο soundtrack.

εχω ακομα τα rust/live rust αλλα οπως ειπα κ πιο πανω δεν τα εχω μελετησει με προσοχη

το on the beach παντως ειναι γαμιστερος δισκος.κ με τρελαινει ολη η ατμοσφαιρα , αυτη η μελαγχολια/comedown μετα απο οτι εχει προηγηυει πριν

κ τι εξωφυλλο…