Neil Young

Κατ’αρχάς δεν γίνεται να έχεις το Harvest να κάθεται.Ποικιλόμορφο άλμπουμ θα έλεγα και το αγαπημένο μου γιατί ήταν το πρώτο του που άκουσα και έχει δύο από τα αγαπημένα μου κομμάτια του,το ομώνυμο και το Heart of Gold(άλλα όλα είναι μνημειώδη).Aλλά έχει τόσα καταπληκτικά άλμπουμ,Everybody knows…,Rust Never Sleeps(τι κομματάρα το Thrasher,πόση μελαγχολία?),Μirrorball με τα μέλη των αγαπημένων σου Pearl Jam να συνοδεύουν τον Young,Τonight’s The Night,Freedom,After the Gold Rush…Tι να πρωτοπώ!Και όλα έχουν την μελαγχολία που βρίσκεις στο Οn The Beach.
Όσο για το Rust/Live Rust που ήδη κατέχεις απλά ΑΚΟΥ ΤΟ!!!

mirrorball αγορασμενο οριτζιναλ το 95

καρα-βαρετο.ω ναι.

Ω,τον πούλο,πάμε στο thread του Miles που τα λες ωραία!:p:p:p

Νέο άλμπουμ με Crazy Horse! :yahoo::yahoo::yahoo: Και μια περιοδεία και τελειώσαμε!!!:roll:

http://ultimateclassicrock.com/neil-young-confirms-two-new-crazy-horse-albums/

Όχι και καραβαρετό, αλλά ούτε και τίποτα το τρομερό.

Το ρεφραίν του νέου σινγκλ-βιντεοκλιπ του Neil είναι μια μίξη απ το “Κορίτσι του Μάη” και το “Cover Me” του Springsteen. Γέλασα. Το ομολογώ.

Καλά, δεν παίζει να μην έχει ακούσει ποτέ του το “Venus”!

Μακράν η πιο ενδιαφέρουσα για εφέτος μουσικολογική ιστορία αυτή του Oh Susannah, με την έννοια ότι ο Young ανασύρει ένα παραδοσιακό τραγούδι του 18ου αιώνα όχι όμως στην πρότυπη εκδοχή του, αλλά βασιζόμενος στην διασκευή του κομματιού από τους The Big 3 στις αρχές της δεκαετίας του ΄60. Σε αυτήν την τροποποίηση λέγεται (αλλά και ακούγεται ευκρινώς) στηρίχτηκαν και οι Shocking Blue για το Venus. Στην θεωρία της λογοτεχνίας πάντως αυτό που έκανε ο Young συνιστά αριστουργηματική χρήση της ‘‘window reference’’, της έμμεσης δηλαδή και τεθλασμένης παραπομπής στην πρωτότυπη μουσική πηγή.

Κάτων, προκάλεσες δριμεία έκρηξη εντός του κρανίου μου και τώρα βγαίνουν καπνοί από τα αυτιά μου. Παρακαλώ να μην αποκαλύπτεις απότομα τέτοια πράγματα.

:lol:

Μια που έχω ξεθάψει κάποια κλασικά του Neil νομίζω ότι μπορώ να πω με ασφάλεια ότι η τριάδα Everybody Knows This Is Nowhere-After The Gold Rush-Harvest είναι από τις καλύτερες που έχουν βγει ποτέ.

Αν έπρεπε να επιλέξω τριάδα θα έλεγα πως είναι όντως η καλύτερη μάλλον.Αλλά μου φαίνεται πως όποια τριάδα και να βάλει κάποιος μέχρι και το Rust Never Sleeps, δεν θα μπορείς να τον κατηγορήσεις κιόλας.

Ούτε ανακαλύψεις, ούτε αποκαλύψεις επιχείρησα να παρουσιάσω. Απλώς επένδυσα με την ορολογία της σύγχρονης θεωρίας της λογοτεχνίας πασίγνωστα μουσικά φαινόμενα που μονοσήμαντα και απλουστευτικά περιγράφονται από τον μουσικό κριτικό λόγο στο πλαίσιο του αφορισμού ‘‘ο κλέψας του κλέψαντος’’.

Το είχα φέρει από Αμερική όταν βγήκε και με “έσκισαν” στο τελωνείο…

Είναι numbered και οι αριθμοί είναι χτυπημένοι με χρυσό χρώμα στο εξωτερικό κουτί αλλά και στα 4 βινύλια ξεχωριστά

Φοβερή τιμή χτυπήστε το

Ο καινούργιος δίσκος του Neil Young με τους Crazy Horse που υποτίθεται οτι κυκλοφορεί τις 5 Ιουνίου:

CDs ειναι. Τα βινυλια εδω: http://www.amazon.co.uk/Official-Release-Series-Discs-VINYL/dp/B002WGQJJG/ref=mb_oe_l σε υπεραπαγορευτικες τιμες :D.

Τσάμπα πράμα ρε!

Ο καιρός είναι ανοιξιάτικος,ο ουρανός καθαρός,αλλά η διάθεση είναι Neil Young!

Mπορω να σπαμμαρω ασταμάτητα μετα το χθεσινο:D