Nevermore - The Obsidian Conspiracy

Λοιπον, χαρηκα που απαντησες, επειδη σε θεωρω απο τους πιο απολαυστικους συνομιλητες εδω μεσα. Οχι πως δεν θα απανταγες, απλα ευκαιρια εψαχνα να το πω ξερωγω. :stuck_out_tongue:

Δεν τα βλεπουμε και πολυ διαφορετικα. Πανω κατω για τους ιδιους λογους μας τα ‘‘χαλαει’’ το Godless, οπου τυχον μπορει να ενοχλει τον καθενα. Και δεν εχεις αδικο ουτε συ, ουτε κι ο Shadowking, γνκ μπορεις να το πεις ως την τεταρτη καλυτερη δουλεια τους. Απλα να, οταν εχεις τρια 9μισαρια, χοντρικα, και βαλεις διπλα το 8μισαρι (υπο αυστηρη κριση, ελεω ανομοιογενειας κι επιτηδευμενης παραγωγης, επειδη εκει πρεπει να πασχει τελικα), λες πωπω φοβερο και τρομερο το Godless, χωνει τα παντα δικε μου, αλλα μετα να, εκει στη CDοθηκη που τα χεις ολα αλφαβητικα, θα δεις παραδιπλα ενα Dreaming Neon Black, που εχει μια ΠΑΡΑΓΩΓΗ με caps lock, δικαιολογημενα, και θα βαλεις ας πουμε αυτο το Poison Godmachine, το οποιο αμα το δεις χωρια, ειναι 5 φορες πιο ‘‘αντιεμπορικο’’ απο οποιοδηποτε κομματι του Godless. Και μετα σκεφτεσαι ‘’ τι λες μωρε ππρα, σκιζει και το Godless, αφου ειναι φοβερος δισκος, εαν το δεις μεμονωμενα. Αλλα… μπορουν για περισσοτερα’’. Η διαφορα μας μαλλον ειναι οτι εσυ καταφερνεις και λες ‘‘Αλλα… αστο μωρε τι σκεφτομαι. Δε γμιεται’’.

Πληροφοριακα παντως, οι Nevermore ειναι η μονη μπαντα που δεν μπορει να με απογοητευσει. Και γιατι το λεω αυτο; Ακομα κι αν ενας δισκος τους μου φανει χαλια, μηδεν ρε παιδι μου, που θεωρω πολυ απιθανο να συμβει κατι τετοιο, στο τελος παλι θα σκεφτω ‘‘μου εχουν δωσει τοσα, οποτε δεν πειραζει’’. Κοινως, ειμαι λιγο πιο γκρινιαρης απο σενα, αλλα σε βαθος χρονου, ικανοποιουμαστε το ιδιο σχεδον. Ισως με διαφορετικο τροπο, αλλα στον ιδιο βαθμο.

Στο νο6, παντως πανε. Με τα τωρινα δεδομενα τουλαχιστον.

Οσον αφορα το Enemies, ειμαι πολυ μπερδεμενος. Ανεκαθεν το θεωρουσα, χμ. Ατιμο δισκο. Ισως λογω των ασυμφωνιων που ειχαν στο συμβολαιο, κραζαν την εταιρια δλδ, απο πριν καν κυκλοφορησει. Σε φαση ‘‘αντε να το βγαλουμε, να υπογραψουμε αλλου’’. Υπαρχει ομως κι ενα αλλο θεμα. Ο δισκος εχει τους καλυτερους στιχους απο πλευρας Dane. Βαλτα διπλα-διπλα δλδ, και θα δεις πως ειναι στα absolute highlights, οσον αφορα αυτο το πεδιο. Και μπορει να ειναι υπερβολικος στα φωνητικα, αλλα βγαζει παθος ρε γμτ. Το ειδα και στο MMD πως ειπε αυτο το Never Purify (δεν ειμαι σιγουρος για το κομματι) κι ηταν λες και του κοβαν το κορμι στα δυο. Απο την αλλη ομως, μουσικα ειναι ψιλοαχταρμας σε φασεις. Σα να θελαν να βγαλουν κατι πιο ‘‘ζορικο’’ και να μη τα καταφεραν. Ειναι κι αυτη η παραγωγη, του καδου κανονικα, και δεν ξερεις τι να υποθεσεις. Χωρια που το Sentient 6 το ειχαν ψιλογραψει απο τοτε, στανταρακι αυτο, ο Looomis μ ειχε πει πως ειχε ενα κομματι, συνεχεια του The Learning φαση, στα σκαρια κι ηθελε να το παλεψει για 15λεπτο, αλλα δεν του βγαινε εγκαιρως. Κι αυτο δεν το λεω για επιχειρημα, απλα bonus info της στιγμης ρε αδερφε. =p

Edit: Πρεπει να προσεχω οταν μιλαω για μπαντες που πραγματικα με αρεσουν. Σεντονια ρε γμτ.

Bσκ αυτο που με χαλαει εμενα στο Godless ειναι ξεκαθαρα η παραγωγη η οποια μου μοιαζει πολυ επιπεδη και αφαιρει απο το συγκροτημα πολλα απο τα στοιχεια του παρελθοντος, για τα οποια τους λατρψαμε. Γενικοτερα, πολυ “Andy Sneap” ητνα η παραγωγη, και αυτο με χαλασε παρα πολυ καθως δεν τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση για τις δουλειες του τα τελευταια χρονια. Μουσικα, το αλμπουμ σκιζει, πιστευω ειναι κορυφαιο και δεν το βλεπω καθολου ανομοιογενες

Angmar αυτά που λες σχετικά με το Godless είναι εν μέρει και δικές μου σκέψεις αλλά θα σου πω αργότερα μιας και τώρα δεν προλαβαίνω. Πάντως το γεγονός ότι αλλάξαν παραγωγό είναι πολύ ενδιαφέρον. Ο Sneap καλός είναι αλλά μέχρι εκεί, από τις 2 παραγωγές του στους Nevermore αυτή του Dead Heart είναι τέλεια για αυτό που θέλαν τότε αλλά αυτή του Godless χάνει όχι τόσο σε ποιότητα ήχου αλλά σε συνδυασμό με το υλικό του δίσκου. Από τις άλλες παραγωγές του που έχω ακούσει δε με ενθουσιάζει καμία να πώ “πω πω τι ήχο έβγαλε ο πούστης” με εξαίρεση του Gathering. Τώρα ο Witchers δε θυμάμαι τι έχει κάνει σαν παραγωγός οπότε επιφυλλάσομαι να πω αν είναι θετικό ή αρνητικό ότι την αναλαμβάνει αυτός. Το θέμα είναι να πιάσει καλά αυτό που θέλουν οι ίδιοι να κάνουν και από εκεί και πέρα έχει και τον Sneap σα μηχανικό ήχου(θέση στην οποία μάλλον τον εμπιστεύμαι περισσότερο από αυτή του παραγωγού) για βοηθητική ρόδα.

Και το Enemies χάνει σε θέμα παραγωγής αλλά έχει φοβερά κομμάτια αλλά σαν σύνολο ειναι κατώτερο από τα άλλα, όχι και πολύ όμως. Αντίθετα πιστεύω πως το Praises είναι καλό μεν, λίγο όμως για Nevermore, οπότε ευτυχώς που δεν κυκλοφόρησε κάτω από το όνομα τους. Όπως επίσης και του Loomis, που μπορεί να είναι και καλύτερο από όσο νομίζω, αλλά και λόγο της φύσης του(όλο instrumental) δεν με κερδίζει.

Ελπίζω πάντως ο νέος δίσκος να είναι στα επίπεδα που μας έχουν συνηθήσει, αλλά μεταξύ μας έχω μια μικρούλα, τόση δα, υποψία ότι θα είναι κατώτερο του This Godless…

εμένα οι παραγωγές στο dead heart και στο godless με ξενερώνουνε απίστευτα :frowning:

Να πω και γω την γνώμη μου και ας μην σας νοιάζει :Ρ
Το Godless ήταν το 1ο που άκουσα από Nevermore, με το που χε βγει.
Μου το δωσε ο Βακιλλος, του ριξα 3 ακροάσεις και με την μια πήγα και το αγόρασα, και το άκουγα ολημερίς.
Ηταν και αυτό που με οδήγησε στην παρθενική μου συναυλία το 2005.:stuck_out_tongue:

Μέχρι πριν από λίγο καιρό, που δεν είχα ακούσει ολοκληρωμένα τα παλιά των Nevermore, θεωρούσα ότι το Godless δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απολύτως από τα Politics - Dreaming - Dead Heart.
Μέχρι που τα άκουσα, και σχεδόν κάθε μέρα τώρα θα ακούσω ένα Nevermore σίγουρα, κυρίως τα Politics, Dreaming.
Τώρα θεωρώ, ότι ναι είναι ένα καταπληκτικό album, αλλά τα Politics - Dreaming δεν τα περνάει, λόγω παραγωγής και feeling κυρίως.
Με το Dead Heart, πραγματικά αλλάζω κάθε μέρα γνώμη όσον αφορά την σύγκρισή τους.
Εκτελεστικά δεν τίθεται θέμα ποιο είναι καλύτερο.
Συνθετικά, γαμώτο, δεν έχω σταθερή άποψη, για μένα το Dead Heart είναι πιο άμεσο.
Και τραγούδι σαν το ομώνυμο του Godless, και το Future Uncertain δεν έχει (για μένα).
Από την άλλη το Godless δεν έχει τα τρομερά γεμίσματα του Λουμίδη, ίσως φταίει που ναι και ο Smyth δίπλα του.

Πως πέρασαν 5 χρόνια…Δεν ξέρω μου φαίνεται σαν ναι πολύ περισσότερα, σαν να γυρνάνε από κανά reunion ξέρω γω.:-s

Και πρέπει να πάρουν 2ο κιθαρίστα. Για τα λάιβ κυρίως.

Ναι, αλλα ο Smyth εχει γραψει το Sell My Heart For Stones! Φοβερη συνθεση και παντελως δικη του.

Δεν υπάρχει κομμάτι να υστερεί στο Godless.
Το πα για τον Smyth αυτό, γιατί άλλο να παίζεις μόνος σου και να σαι απελευθερωμένος και άλλο να έχεις τον οποιοδήποτε Smyth στο πλευρό σου.
Δεν είπα ότι είναι κακός…:wink:

Ουτε γω. Το πηγαινα εντελως αλλου. Τα πραγματα που εχει γραψει στον δισκο ηταν αρκετα στη φαση & γενικοτερα, τη νοοτροπια του Λουμ, κατι που οι ιδιοι οι Nevermore ειχαν παραδεχθει τοτες. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τον Dane να λεει ‘‘ελπιζουμε πως αυτος θα μεινει’’. Κι εδω που τα λεμε, ο Λουμις μονος του στο Enemy, δεν εκανε και κανα θαυμα δλδς.

O Smyth ήταν όντως πολύ καλός.Ταίριαξε με τη μία!Κρίμα.Δεν πήραν τον Mark Briody των Jag Panzer τελικά?
Για εμένα πάντως είναι με τη σειρά:
1.Dreaming Neon Black-Politics Of Ecstacy
2.This Godless Endeavour
3.Dead Heart In A Dead World-In Memory
4.Enemies Of Reality
5.Nevermore

Γενικα τον Broderick ειχαν ανα καιρους, αλλα τωρα που το λες, πρεπει να χε παιξει και το ονομα του Briody στο τραπεζι των συζητησεων. Αυτο το συζηταγανε ομως πριν καν παρουν τον Smyth.

(Ειμαι καμμενος).

Καλά κάνεις.:lol:

Ο Loomis δεδομένου των συνθηκών έκανε πολύ καλή δουλειά στο Enemies. Ο Smyth όντως πολύ καλός αλλά από τα δίδυμα που είχαν οι Nevermore ήταν μάλλον το λιγότερο καλό με καλύτερο τους κατά τη γνώμη μου αυτό με τον O’Brian. Πάντως ο Briody δεν ξέρω αν θα ταίριαζε στους Nevermore σαν μόνιμο μέλος γιατί είναι πολύ παραδοσιακός αν κρίνω από τους Panzer. Θα προτιμούσα κάποιον ποιο σύγχρονης σχολής(πχ Machine Head φάση).

Καλα ναι, σε αυτο περι λιγοτερο καλου διδυμου συμφωνω. Και περι καλυτερου, τωρα που το σκεφτομαι. Καλη φαση θα ταν & να 'μενε ο Broderick ρε γμτ, οσο να ναι υπαρχει ‘‘χημεια’’, λογω καλων σχεσεων και μονο. Ασφαλης επιλογη να πεις, αλλα και παλι.

Αν και τωρα ουτε καν αυτη δεν εχουνε.

Αστο σχετικά για σταθερότητα μην το ψάχνεις. Σχετικά με το Νομο του Murphy το συγκεκριμμένο συγκρότημα πρέπει να τον έχει υπογράψει και να χει βγάλει νομικό σύμφωνο σε συμβολαιογράφο. Όσο καλές σχέσεις και ναχουν δε μπορεί κάτι θα στραβώσει.

Νεες (?) πληροφορίες από το αλμπουμ, από το site της wikipedia.

Oτι και να βγαλουν αυτοι οι τυποι με ανοιχτο το στομα θα μας αφηνουν… Μεχρι και ο χειροτερος δισκος τους για μενα (enemies of reality) ειναι αρκετα καλος…
Κατι με ανησυχει ομως γιατι προσφτατα και ο Λουμις και ο Warrel βγαλανε προσωπικο δισκο οποτε αρκετη ''εμπνευση" σπαταληθηκε εκει… αντε να δουμε…:-k

Τον ήπιαμε τώρα σύντροφοι. Αναγκάζομαι να συζητήσω για την -μάλλον- αγαπημένη μου μπάντα, δεν το γλυτώνω το φανμποΰλίκι.

Δε νομίζω ότι θα μας απογοητεύσουν-σαν υλικό προσωπικά δεν έχω απογοητευτεί ποτέ. Μόνο από τον ήχο του Enemies αλλά μετά από καιρό τον συνήθισα κι αυτόν. Οπότε απλά περιμένουμε με τα σάλια τρεχούμενα, αν και μετά από 5 χρόνια δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ αν θα μοιάζει με Godless ή με Praises (δισκάρες αμφότερα). Μου αρκεί να θυμίζει γενικά Nevermore.

Dane revealed that Nevermore is recording two cover songs during the current sessions: “The Crystal Ship” by The Doors and “Transmission” by The Tea Party

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ

πωπω εγω το περιμενω πως και πως
αντε να δουμε τι μας ετοιμαζουν παλι.αν ειναι σαν το This Godless Endeavor τοτε θα ειναι πολυ καλο8)